MisaNuff MisaNuff komentáře u knih

Osm miliard přání Osm miliard přání Charles Soule

Pecka. Nejlepší MB zatím? Z děje nechci nic prozrazovat, zjeví se každému na planetě džin a má 1 přání. Kam se to asi posune je dost jasné, ale kluci to mají perfektně promakané, dovedené až do extrémů. Vidíme prvních 8 vteřin, pak 8 minut, 8 hodin atd. až k 8 stoletím. Má to silný začátek, prostředek i konec! Má to super postavy. Dějově mě to uchvátilo (ano, klasika, chtěl jsem dát pár sešitů večer a jít spát, nakonec jsem to přečetl na jeden zátah).

Kniha je, jak je u MB zvykem, naprosto dokonale zpracovaná, ten papír je nejlepší na trhu, vazba také.

Kresba - nevím, nejsem z ní odvařený, ale funguje perfektně, hlavně prostředí je fakt nabité, mnoho vtípků, odkázů atp. Pro mě je důležité, že jsem vždy naprosto přesně věděl, co se děje, kdo co říká, sem tam jsem se i kochal dvoustránkou.

Celkově pecka, chci více takových. Je fakt škoda, že MB stíhají vydávat něco max. 3x do roka. (ano, 2 knihy, ale jak rád bych si od nich něco kupoval každý měsíc) Děkuji a jdu na Kletbu. A pak si dám celého Soula znovu v tom doporučeném pořadí, abych si mohl hledat easter eggy.

05.12.2023 5 z 5

To, co zabíjí děti. Kniha první To, co zabíjí děti. Kniha první James Tynion IV

Já se vždy nechám tak vyhajpovat a pak tohle. Pojďme ale pěkně popořádku. Kniha je nádherná! Mazlil jsem se s ní ... dlouho. Miluju ty desky, jak art, tak ten povrch. Zbožňuju kolosální formát. Při necelých 400 stranách je to i akorát "hrubé". Co se týče prvního dojmu, tak výborně utracené peníze.

Po otevření pokračuje nadšení - kresba. Je velmi specifická, na první pohled jednoduchá, úsporná, ale díky tomu přehledná. Podařilo se zachytit na postavách i místech to podstatné a neřešit zbytečné detaily. Za kresbu tleskám. Doplňují výborné barvy a lettering, doporučuji zkouknout videjko od Comics Centrum, kde je k tomu vysvětlen i vznik českých "SFX".

Příběh je na první dobrou také zajímavý. Něco zabíjí děti a my postupně objevujeme co. Spolu s tou kresbou nás baví objevovat, dáme si pár zvratů, hlavní postava Erika je super a hltáme až do konce (ano, přečetl jsme to poprvé na jeden zátah). Proč tedy jen 3 hvězdičky a zklamání? Jak autor přiznává v rozhovoru na konci knihy, začal to psát s úplně jinou myšlenkou, pak tápal a pak mu to ožívalo pod rukama a všechno řešil až za pochodu. Proto je to místy hrozně rozvláčné a nic se neděje, pak skáčeme, pak tápeme, dáme si hodně zkratek, postavy neočekávaně změní své chování, hodně věcí je vysvětleno pozdě nebo bude někdy příště. Určitě tomu nepomáhá také to, že tu s námi je již mnoho sezón Stranger Things, které nasadily laťku hrozně vysoko a díky jinému médiu poskytly hlubší zážitek (ta hudba!). Tak jako u Košík plný hlav mám pocit, že jsem to již všechno mnohokrát viděl. Je to americké dílo, takže hlavní dětská postava je gay, ale kromě úvodu se s tím nijak nepracuje.

Kdybych to měl shrnout, pokud máte rádi horor v komiksu a působí na vás, a plánujete si koupit i další díl a spin off sérii, abyste pochopili vše, tak dostanete krásný seriál á la Stranger Things, připočtěte si jednu hvězdu a jděte si to hned koupit :) Pokud na vás ale horor v komiksu zas tak moc nepůsobí, počkejte si na další recenze a/nebo slevu.

04.08.2023 3 z 5

Y: Poslední z mužů 2 - Cykly Y: Poslední z mužů 2 - Cykly Brian K. Vaughan

První díl se mi líbil, ale druhý byl divný. Poslední muž na planetě a prezidentka jej pošle s jednou agentkou na road trip. Yorick je vykreslen pokaždé jinak, jako naiva, tupec, hodňousek. Vztah se sestrou nedává smysl. Nic moc se vlastně v celé knize nestalo. Stále tam jsou narážky na americkou politiku a pop kulturu, kterým nerozumím. Uff, ještě mám koupenou trojku, tak uvidíme, jestli u série zůstanu.

30.07.2023 3 z 5

Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden muž Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden muž Brian K. Vaughan

Nechtěl jsem to číst, ale když se naskytla možnost koupit po 100 Kč., tak jsem se k tomu dostal. Jak píší ostatní, je to rozjezd, hodně se tady skáče a představují různé postavy a strany. Vadí mi tam americká politika a narážky, kterým nerozumím. Ale naštěstí to jde přejít a bavit se. Na světě zůstaly jen ženy a první setkání s jednou je havárie, protože jí nejde moc brzdit :D Nechala si udělat prsa a jsou jí k ničemu. Takových vtípků je tam spoustu. Pěkně to odsýpá a jsem zvědavý, co bude dál, kam se to rozvine.

30.07.2023 4 z 5

Diablo - Legendy o barbarovi: Bul-Kathos Diablo - Legendy o barbarovi: Bul-Kathos John Arcudi

Tak toto opravdu ne. Diablo hry hraji od bety jedničky, mám v této sérii nahrány tisíce a tisíce hodin, doma mám všechny knihy, které vyšly, ať již ty české, nebo anglické. Ale toto je ... k ničemu. Krátký příběh, kde se nic nového nedozvíme, ani to nerekapituluje nic důležitého nově a lépe. Anotace prozradí v podstatě vše, chytrý čtenář již po přečtení tohoto úvodu zjistí, že v ději bude hrát roli korupce zlem a milé Bul-Kathosovy děti stihne osud tragický, čímž se z našeho barbara stane ten slavný ochránce hory Arreat. Všechno je tady ale dost podprůměrné, jak vykreslení vztahu otce s dětmi, tak akce, i samotná kresba a panelování jsou dost průměr. Z Diabla je tady jen několik jmen a to je vše, klidně by to mohla být generická fantasy o ničem. Fanoušky opravdu naštve, že nevyužili více z "lore" hry, více názvů, vybavení, monster, kouzel, ani ten Bul-Kathos nedělá správně barbarské skilly. Výrazně blíže hrám jsou ty zmíněné staré české knihy, nebo samozřejmě ta nová anglická série, tu naprosto doporučuji, je to ozdoba knihovny.

30.07.2023 2 z 5

Talli: Dcera měsíce 1 Talli: Dcera měsíce 1 Sourya Sihachakr

Výborné! Od malička jsem hrál "dračák" a pařil na kompu, takže putování party dobrodruhů za epickým questem se mi moc líbí. Parta se postupně dává dohromady, máme tady typické charaktery, které jste již někde jinde viděli, ale vůbec mi to nebránilo se dobře bavit od začátku do konce. Je to evropská manga nejen stylem čtení, ale je to více přizpůsobeno naší mentalitě, takže tady není tolik prázdné vaty jako v klasické manze, nejsou tu tuny stran kde by postavy jen zíraly, funěly, nebo dělaly trapárny. Děj ubíhá rychle, je ho více než běžně v manze, vše je logicky vystavěno. Kniha je o fous většího formátu, než ta klasická větší manga. Kresba má svůj styl, dalo by se to připodobnit k Berserku. Na konci knihy je krátký bonus, kde bez zbytečného balastu autor představuje sám sebe, jak žije a pracuje ve Francii. Perličkou je, že streamuje na Twitchi a můžete se teď hned zajít podívat, jak kreslí pátou kapitolu další knihy, má tam kromě live streamů i mnoho uložených videí, kde můžete vidět vznik Talli.

30.07.2023 5 z 5

Elrik 3 a 4 Elrik 3 a 4 Julien Blondel

Tohle bylo výrazně lepší, než první kniha. Stále je to krásně malované a stále to mělo vyjít celé jako jedna kniha ve velkém formátu, ale co už. Dějově mi to přišlo výrazně lepší, protože oba příběhy mají silný děj, málo nevysvětlených pojmů, posouvají jak hrdinu, tak celkový děj dopředu. Nejsou tu takové kruťárny, ale temnota je budována tou osudovostí, zkázou, smrtí. Tuto knihu jsem si moc užil a chci další.

28.07.2023 4 z 5

Elrik 1 a 2 Elrik 1 a 2 Julien Blondel

Přišlo mi to zmatené a přespříliš kruté. Je tady mnoho nevysvětlených pojmů a souvislostí, není to žádný "origin", takže jsem se ztrácel a proto mi kusy děje byly ukradené. A to je za mě velká potíž, když mě nezajímá děj. Má to být temná fantasy, ale ty hnusné kruťárny mi nedávají smysl, taková společnost by nefungovala. Malované je to pěkně, ale to dost zanikne v tom malém formátu.

28.07.2023 3 z 5

Gangsta 2 Gangsta 2 Kósuke

Těšil jsem se na druhý díl, ale ten mě zklamal. Neplyne to tak lehce a pohodově, jako plynula jednička, protože je to pro mě zmatené. U mnoha scén jsem netušil, na co se dívám, dost dialogů jsem nechápal. V knize se dozvídáme více o pozadí světa, fungování pomocníků, jednotlivých mafiánských rodinách. Odkrývá se nám zde "ten velký příběh na pozadí". Ale nebavilo mě to tak jako jednička.

25.07.2023 3 z 5

Wika Wika Thomas Day

Je to na hraně, ale 5 dám. Kniha je velká, hodně barevná, dokonce tu najdeme mapu, rozkládací stránky, neuvěřitelnou kresbu! Ano, toto je hlavní tahák tohoto komiksu, kresba. Je to jednoznačně něco, kvůli čemu se k této knize mnohokrát vrátíte, jen tak si ji prolistovat. Příběh je epický, předvídatelný, někdy zkratkovitý, proto to váhání, jestli dát 5 nebo méně. Celkově ale doporučuji, je to jeden z těch komiksů, které ukážete někomu, kdo na vás kouká jak puk, že čtete komiksy.

11.07.2023 5 z 5

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

(SPOILER) *spoiler alert! Toto mi tak nesedlo. Má to dost předpokladů být pecka, ale na první čtení fakt nee. Přišlo mi, že se to hrozně dlouho rozjíždí. Snad 3 sešity z těch celkově 7 jsem si říkal, že se pořád nic neděje, co jsem si vlastně o knize nepřečetl v popisu (holka s magickou sekerou usekává hlavy, které pak pořád mluví). No a pak to bylo klišé za klišé. Hned jak zmínili, že je to ostrov, tak jsem si říkal, že určitě přijde bouřka, která jej odřízne a nepůjde elektřina. Jop, přišlo to hned. Pak jsem si říkal, o čem to tak asi může být, když jsem skoro v půlce a furt se nic nestalo, tak asi všichni lžou a není to tak jak se na první pohled zdá. Jop, všichni lhali. Ty zvraty jsou ale takové očekávatelné, nechci přímo napsat nudné, ale .. nebavilo mě to, nic co bych už nečetl mnohokrát a lépe napsané. Dále, většinou to moc neřeším, ale neseděla mi ani kresba. V některých panelech je hlavní hrdinka pěkná, v jiných naprostá šereda. Panely jak kdyby fotila holka na Instáč (přes zadek, vystrčený zadek apod.). Některé scény nedomyšlené, třeba jak přeskočí tu kládu na zemi, ostrá větev je na druhé straně, v dalším panelu už ji má v ruce a otočenou ostřím naopak. Nebo dost scén se sekerou nedává smysl s nápřahem apod. Normálně toto fakt neřeším, ale po právě dočteném Pošťákovi, který je naprosto dokonalý, jsem si tohoto prostě všímal. Papírově to má všechny předpoklady být super, ale mě to totálně minulo.

02.07.2023 3 z 5

Pošťák Pošťák Bryan Edward Hill

Ano! Za mě zatím nejlepší z těch špalků od MB.

"Pošťák je příběh malého městečka Eden ve Wyomingu, které neexistuje. Je to město, které není na žádné mapě. Není ani ve vládních záznamech. Je to místo, kam se vydávají ti nejhorší zločinci, když nemají kde jinde začít, aby začali znovu. Řídí ho starostka Laura, která je nemilosrdná. Musí být, aby udržela ty zločince a vrahy na uzdě. Trestem za zločiny je zde veřejná poprava. Její syn Mark roznáší poštu. Má Aspergerův syndrom. Když se jeho otec Isaac vrátí do města děsivým způsobem, je Mark nucen vybočit ze své rutiny a ukázat, že vidí mnohem víc, než dává najevo."

Začnu z vnějšku, jak se s knihou budou seznamovat i ostatní čtenáři. Je to opět pořádný špalek! Vypadá dobře. Obal knihy je pěkný, přebal OK, papír je ten dokonalý MB papír, který se nedá lehce upatlat, takže se nemusíte bát knihu číst, to jako sběratel oceňuji!!, lacetka. Zde budou i mé jediné 2 výtky: papír je dokonalý, ale smrdí. Nezvykl jsem si na to ani po tolika knihách. No a při čtení se to špatně drží. Ale rozhodně větší hodnotu pro mě má, že dostáváme takovou porci příběhu, takže jsem ochoten tolerovat váhu. Kdyby to vycházelo po 140 stranách v broži, jako to mají jiná vydavatelství, na tom papíru co se hned upatlá a ohne, tak z toho určitě nebudete mít takový zážitek. Je to stejné, jako kolosálky od CC - blbě se to čte, ale perfektně to vypadá, takže beru vše v kolosálním provedení.

Kresba - ze začátku průměr, není tam nic, co by mě vystřelilo. Barvy po Tulákovi také průměr, ale upřímně, co může překonat Tuláka v tomto ohledu, že. Postupně se však kresba zlepšuje, uvidíme i odvážnější panelování, velké scény apod. Naprosto hlavní pro mě ale je, že je to strašně přehledné! Je to jeden z těch komiksů, kdy si na prvních pár stranách řeknete "meh", ale po dalších dvou hodinách čtení si uvědomíte, že to vlastně odvádí svou práci na jedničku s hvězdičkou, rozumíte každé scéně, máte dokonalý přehled o všem. V tom v poslední době řada komiksů selhává a doslova luštíte, co se vlastně v té které scéně děje, kdo co říká. To se vám tady nestane, dokonalý přehled a scény vždy z toho správného úhlu.

Příběh - vždy nejtěžší hodnotit, aby člověk nic nevyzradil. Je to jízda! Je to thriller, detektivka. Chvílemi noir. Místy až horor? Je to akční, brutální, krvavé. Je v tom hodně citů. Je to kurevsky dobře napsané. Chtěl jsem si dát pár stránek před spaním a vytuhnul jsem u toho na tři hodiny, protože je to napínavé, každá postava má tajemství, mnoho vrstev, hlavní hrdina s aspergerem je pro mě osobně zajímavý v tom jak věcně vše popisuje. Nechci tady vyzradit víc, ať vám nekazím překvapení. Příběh pádí kupředu, dostáváme stále nové a nové postavy, některé dostanou více prostoru, některé méně, řešíme drobné i větší příběhy a pořád se posouváme kupředu. Tady se trochu projeví slabina toho, že to vyjde v takovém rozsahu, a člověka tak vtáhne, že to čte v podstatě nonstop - střed má podle mě o fous pomalejší tempo.

Celkově jsem tedy zaražený, že se o této knize nepíše mnohem více a nepějí tady všichni oslavné ódy. Je to skvěle napsané, naprosto přehledně nakreslené a pro mě výborně zpracovatelné, protože jsem rozuměl vždy všemu, proč se děje, motivacím postav. Doporučuji a doufám, že se brzy dočkáme pokračování a dalších knih z tohoto světa!

27.06.2023 5 z 5

Gangsta 1 Gangsta 1 Kósuke

Vůbec nic jsem od toho nečekal a dostal jsem velmi dobrou mangu. Hluchý zabiják, gigolo a prostitutka. Na první přečtení to nezní moc jako super hrdinové, co? Ale právě postavy umí tahle manga parádně, chci další díl, abych se o nich dozvěděl víc, a to se mi většinou v prvních dílech u takového rozsahu stran nestává. Hlavní dějová linka zatím moc není, dozvídáme se jak funguje svět a něco z minulosti postav. Nick a Worrick jsou pomocníci, a.k.a. řeším tvůj problém násilím za peníze. A jde jim to lehce, s vtipem, interakce jsou zajímavé. Četlo se to lehce, radostně, chci víc.

25.06.2023 5 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první Gó Tanabe

To. Byla. Pecka! Užil jsem si to :) Všude se píše, že je to manga, tak mě zarazil velký formát a pevná vazba, je to nádherně vypadající kniha, ne malá knížečka. Obrázek na obalu plus ta zlatá barva ... je to slast knihu byť i jen držet v rukou. Kresba v knize je výborná. Sem tam jsem měl problém rozluštit detaily, ale to k tomu mysterioznu kolem prastarých patří. Dvoustránky dodávají kopec atmosféry. Příběh se výborně rozjel, zhltnul jsem to jak malinu. O to víc zamrzí čekání na druhý díl. Knihu mohu jen a jen doporučit, parádní adaptace Lovecrafta.

25.06.2023 5 z 5

Universal War One 1 a 2 Universal War One 1 a 2 Denis Bajram

OK, mám za sebou všech 6 dílů Universal War One a zatím všechny 3 díly druhého cyklu Universal War Two, a hodnotím jen 40 %? Tato první kniha je rozjezd. Nutný a pro mě nudný rozjezd. Série má výrazně stoupající kvalitu jak děje, tak i kresby, proto celkově doporučuji i přes nízké hodnocení. V první knize (obsahuje první 2 díly) mi vadila zatím horší přehlednost kresby (výrazně se zlepší od 4. dílu, tedy kniha 2 od CREW, a pak UWT je další velký skok). Vadily mi i ty barvy - první díl jde do hnědé a žluté naprosto všude. Děj je plný klišé - hlavní "hrdinové" jsou banda hříšníků ala Suicide Squad, ale v jádru hodní. Nechci příliš spoilerovat, ale budou tam naprosto klasické scény ze všech sci-fi filmů od 80. let až po současnost. Mnoho věcí zatím nedává smysl a říkáte si proč taková flotila. Rigidní "chain of command" a naše partička udělá svoji akci? WTF. Tady ale přichází na řadu velké ALE ... ALE ono to vše začne dávat časem smysl, protože si k tomu v dalších dílech přihodíme cestování časem a časové paradoxy a ... celá tahle série začne fungovat jako jeden celek se 6 díly. Na ty klišoidní prkotiny ze začátku hned zapomeneme a kvalita jde nahoru. Přečetl jsem 6 dílů za dva dny a celkově mi série přišla dobrá, chci si ji v budoucnu přečíst ještě jednou, celou sérii tak hodnotím 8/10, od UWT klidně i 9/10.

10.08.2022 2 z 5

Warhammer 40,000: Marneus Calgar Warhammer 40,000: Marneus Calgar Kieron Gillen

Mám před sebou anglické vydání, které jsem četl před pár měsíci - snad někomu můj komentář pomůže udělat si názor. Takže hned ze startu - je to dobré, doporučuji. Vizuálně je to vážně dobré, přehledné, pořádně krvavé. Není to něco, co by člověk ukazoval kamarádům (Lady Mechanika, Upíří rytíř), ale je to určitě srovnatelné s topkovým mainstreamem, přece jen je to Marvel. Dějově - přebal má pravdu, užijí si to jak fanoušci WH40K, tak i úplní nováčci. Kniha je plná výpisů z kodexu, které vysvětlují úplné základy, což je obrovské plus. Sledujeme Marneuse Calgara na jeho "rodné" planetě, vzpomíná jak se z něj stal mariňák během řešení současného problému. Protože je to WH40K, tak je vše velké a krvavé. Vesmír WH40K je naprosto úžasný, takže je kniha plná loru, odkazů, různých narážek apod., které fanoušky potěší a nováčky navnadí zjistit víc (och jak by bylo fajn být tímto vesmírem nepolíben a opět moci poprvé zadat WH40K do YT a propadnout se do nekonečných videí). Není to něco, k čemu by se asi člověk vracel 5x za rok, ale na několik přečtení v průběhu let to určitě bude stát. Doufám, že u nás bude mít zasloužený úspěch a vyjde postupně celá řada.

30.01.2022 4 z 5

Star Wars: Vzestup Kyla Rena – Oddanost Star Wars: Vzestup Kyla Rena – Oddanost Charles Soule

Četl jsem všechny SW komiksy z posledních let a tento je suverénně nejslabší, měl jsem problém se dokopat to dočíst. Souhlasím s předcházejícím komentujícím, první příběh Vzestup Kylo Rena byl nejzajímavější, ale i tak dost nudný. Obzvláště když to srovnám s těmi super booky vycházejícími do teď. Druhý příběh mě vůbec nezaujal. Třetí totální vata. Budu kupovat dál jako sběratel, ale čte se to hůř, než vše co do teď vyšlo.

30.10.2021 2 z 5

Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci Jason Aaron

Nevěděl jsem, že chci číst Star Wars komiksy, ale po dvou knihách jsem je koupil všechny ze současných řad. Pokud váháte - za tu cenu dostanete masivní špalek nabitý velmi dobrými příběhy a kresbou. Poměr cena/výkon je tady velký jak Hvězda smrti.
Hodnocení této knihy - je to dobré, krásných 80 %, ale hlavně je to rozjezd a navazují na to další knihy a celá ta série pak jde na 100 % a to člověk ani nemusí být hardcore fanoušek SW. Rozjezd knihy mi úplně nesedl, je to klasická SW akce té hodné strany, všichni jsou jelita, ale nějak to zvládnou. Naštěstí poté příběh nabírá na obrátkách a vidíme, jak Luke sbíral zkušenosti mezi jednotlivými filmy, jeho postupnou cestu za tím stát se Jediem. Část kde Obi Wan ochrání kluka Luka, nebo postava Správce her, wooow. Dějově tedy dobré. Kresba je také dobrá, není to tak epic jako další knihy (série Vader), ale stále dobré. Shrnuto - dobrý start série, jsem rád, že jsem je koupil všechny.

11.10.2021 4 z 5

Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Kieron Gillen

Hodnocení této knihy - bomba :) Kresba je skvělá, pěkně si hrají s panely, barvami, několik dvoustránek vhodně doplňuje děj. Dovedu si představit vracet se k těmto komiksům na prolistování některých epických scén. Dějově je to ... ještě lepší! Sledujeme Vadera po tom, co jako jediný přežil výbuch Hvězdy smrti a císař je na něj naštvaný. Vader si musí "rozjet vlastní business", aby si ochránil svou pozici. Mezi řádky tušíme, že má strach o svou budoucnost. Děj nás protáhne starými známými místy z první i druhé trilogie, potkáme doktorku Aphru a 2 sadistické droidy, nájemné lovce a mnoho dalšího. Vyvrcholení prvního příběhu (nebudu spoilovat) perfektně vyplňuje mezeru mezi filmy. Jak jsem psal, je to tlustý špalek, stane se toho hodně, proto shrnuto - děj má spád, zajímavé postavy, dobře doplňuje filmy. Doporučuji!

11.10.2021 5 z 5

Ostrov starých ran Ostrov starých ran Benjamin Percy

Pohodová popkornovka. Je to slabší, než první díl. Nechápal jsem před přečtením ty negativní názory na Emiko, ale její díl je fakt nejslabší. Druhá část na ostrově je lepší, no a třetí ve vlaku mi přišla dobrá. Pohodka na jedno dvě přečtení, hloubku tady nehledejte.

26.09.2021 4 z 5