misantroop misantroop komentáře u knih

Sochař Sochař Scott McCloud

"Všichni to chceme. Všichni po tom toužíme. Ale je těžké si to zasloužit."

30.04.2016 5 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Sir Samuel Elánius je zpět v dalším příběhu ze Zeměpolochy. Tentokrát na dovolené na venkově, která se zvrhne v detektivní pátrání po vrahovi a příběh o prosazování práva a filozofické debatě o rovnosti (zdá se mi nebo má i částečně reflektovat současnou situaci ve světě, potažmo v Evropě?).
Ačkoliv příběhy z Hlídky patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším z celé série, tento příběh pro mě chvílemi trochu ztrácel dech. Vložky týkající se Elániova syna Samíka a jeho touze po objevování světa skrze příběhy slečny Beedleové na mě chvílemi působily spíše infantilně. Nicméně můj dojem napravovala postava sluhy Jeefese, který v tomto díle dostal více prostoru a charakter, který mě neobyčejně bavil i v ironické rovině. Jinak pro mě klasický Pratchett, chvílemi se hltá jedním dechem, chvílemi jsem se do čtení musel trochu nutit. Celkový dojem je ale dobrý a určitě patří k lepším ze Zeměplošské série. I kvůli milostné zápletce Nobyho Nóblhocha, kterému to po letech našeho potkávání prostě musí přát každý fanda Zeměplošských reálií.

31.03.2016 4 z 5

Sviňák Sviňák Irvine Welsh

Posledních několik stránek knihy úplně rozstřílelo celou mojí představu o tom kam a jakými cestami se ubíral osud Bruce Robertsona. Welsh v nejlepší formě.

21.12.2015 5 z 5

Pravidla směšného chování Pravidla směšného chování Emil Hakl (p)

Hrdinou této knihy je typicky Haklův padesátník s pozorovacími schopnostmi zabarvenými notnou dávkou cynismu a hořkého humoru. První část knihy popisuje paraglidingový zážitek, druhá poslední dny autorova otce a třetí cestu do Rumunska kde si hrdinův otec přál být rozprášen. Hakl bohatě využívá čestinu a mám rád jeho způsob vyprávění a popisy situací, postav i hrdinových myšlenkových pochodů. Některé pasáže knihy se čtou skoro samy ale jiné pro mě byly čtenářsky výrazně těžší a ztrácející tempo.

13.10.2015 3 z 5

Postelová tajemství mistrů kuchařů Postelová tajemství mistrů kuchařů Irvine Welsh

Už když jsem poprvé otevřel tuto knihu začínající výjevem z koncertu The Clash, bylo mi jasné, že neexistuje důvod proč váhat a nedoplnit svou sbírku knih od tohoto autora.
Děj se odehrává v současném Edinburghu a hlavním hrdinou románu je Danny Skinner. Kromě toho, že pracuje pro městskou hygienickou stanici, tráví svůj volný čas pitkami, drogami a příležitostnými rvačkami. Když k němu do práce nastoupí nový kolega, zakřiknutý Brian Kibby, Danny se na něj okamžitě zaměří jako na objekt své rostoucí nenávisti a šikany. Když pak jednoho dne zjistí, že má nad Brianem díky jakémusi prokletí větší moc než by si kdy pomyslel, zintenzivní svojí nenávist k Brianovi. Ale ani Brianovi není jeho kolega sympatický a roste v něm nenávist umocněná tím, že Danny bez problémů a s lehkostí získává dívky o kterých Brian jen sní. Jeho afekt roste s tím jak se Danny sbližuje s Brianovou sestrou.
Román provází motiv hledání otce, kterého Danny nikdy nepoznal a jeho matka, celoživotní punkerka mu o něm odmítá cokoliv sdělit. Kromě Edingurghu se část odehrává v San Francisku, kam Dannyho dovede jeho přemítání nad životem. V paměti mi utkvěla hlavně scénka z fotbalové rvačky, kterou odnese Brian ačkoliv s ní nemá nic společného.
Fanoušci Irvina Welshe najdou v téhle knize přesně to co hledají. Bary, drogy, sex, násilí a další věci z života mladého muže ve velkoměstě. A komu se to nelíbí, je šprtovská píča co zaslouží tágem po hlavě.

13.10.2015 4 z 5

Zdařilá demokracie Zdařilá demokracie Edgar Wolfrum

Výtečná analýza poválečného vývoje SRN a pozdějšího znovusjednocení. Literatura pro studenty politologie a sociologie. Zároveň velmi zajímavé z hlediska vyrovnání se Němců s démony druhé světové války. Velmi dobře a čtivě napsané.

29.11.2022 5 z 5

Nová studená válka aneb jak Kreml ohrožuje Rusko i Západ Nová studená válka aneb jak Kreml ohrožuje Rusko i Západ Edward Lucas

Jak níže uvádí kolega, dnes obecně známé informace, ale cenné.

01.11.2022 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Průměrná povídková kniha, nic mě nějak fatálně nezaujalo, nicméně povídky byly poměrně čtivé. Ale po odložení ve mě nic zásadního nezůstává.

23.10.2022 3 z 5

Dějiny Komunistické strany Československa Dějiny Komunistické strany Československa Jacques Rupnik

Zásadní studie pro pochopení vývoje Komunistické strany Československa. Od dělnických začátků a odštěpení od Sociální demokracie můžeme sledovat taktiku a vývoj strany. Nekolik postřehů:
- Šmeralův austromarxismus
- bolševizace v roce 1928 vynesla do čela radikální křídlo
- podřízení se Kominterně, nástroj prosazování požadavků SSSR
- od napadání státních struktur a nacionalismu ke KSČ, jako zastánkyni zachování ČSR v době mnichovské krize
- vedení KSČ v sovětském exilu, po válce tato garnitura přetlačí ve vedení domácí odbojáře
- vzestup KSČ ve volbách po válce
- obsazení institucí, ministerstev a policie, proniknutí do státní a obecní správy
- mocenský monopol a jeho uchvácení bez sovětské vojenské pomoci

30.09.2022 5 z 5

Viking Vike v zemi Mávinků Viking Vike v zemi Mávinků Runer Jonsson

Knihy o Vikingu Vikem mě bavili jako dítě a baví mě i jako dospělého. Viking Vike sází na chytrost a ne na sílu a Runer Johnsson ví jak na to. Skvělá zábava pro rodiče i děti.

26.08.2022 4 z 5

Nebezpečný národ Nebezpečný národ Robert Kagan

Kagan se věnuje v této knize zahraniční politice USA do roku 1898. Sleduje ohromující expanzi, kterou si země prošla, od etablujiciho se státu až k celosvětové mocnosti. Konfrontuje idealistickou, liberalistickou a republikánskou rétoriku na níž je USA založena s reálným vývojem. USA je v tomto historickém porovnání zemí plnou rozporů a její historie sledem paradoxů. Výborná kniha, mělo by se jednat o první díl plánované dvoudílné práce.

27.07.2022 5 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Naprosto skvělá práce, věnující se poválečné historii v politických, kulturních i sociálních souvislostech. Kromě výborného zpracování z faktografickeho hlediska je napsaná čtivým a svižným jazykem. Jedna z knih k nimž se milovník moderní historie bude mít důvod vždy vracet.

19.07.2022 5 z 5

Dějepisectví ve 20. století Dějepisectví ve 20. století Georg G. Iggers

Průvodce historiografií 20. století. Popisuje přístupy, které se v tomto století pokusily vyrovnat s popisem historie a jejich východiska.

03.02.2022 4 z 5

Osudové okamžiky Československa Osudové okamžiky Československa Karel Pacner

Pacner zpracoval dějiny Československa jako vyprávění. Vyprávění občas zajímavější, občas suchopádnější ale velmi čtivé. S oblibou cituje účastníky událostí a část pramenů vychází z osobních rozhovorů, logicky obzvláště v novodobějších kapitolách. Poslední část je zůčastněným vyprávěním o sebraných dojmech. Tento fakt trochu kazí dojem jinak velmi dobré publikace. Ideální pro čtenáře preferující vypravěčský styl.

25.01.2022 4 z 5

Západ. Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce Západ. Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce Petr Luňák

Výborně zpracované dějiny období studené války. Podáváno z pohledu západu. Zásadní čtení.

23.01.2022 5 z 5

Vývoj a zločiny panslavismu Vývoj a zločiny panslavismu Václav Černý

Mnoho myšlenek k zamyšlení. Tento esej není rozhodně jednoduché čtení ale i po roce 2020 neztrácí na aktuálnosti.

27.09.2021 5 z 5

Kniha v barvě krve Kniha v barvě krve Ladislav Kudrna

Práce na téma násilí komunistického režimu vůči undergroundu. Věnuje se mu v časovém úseku od šedesátých let do pádu režimu.

02.06.2021 5 z 5

Dějiny Británie Dějiny Británie Kenneth O. Morgan

Historie Británie v ostrovní optice. Nejedná se o žádný encyklopedický výpis ale o složitější práci několika historiků pro pokročilejší čtenáře. Hlavní přínos knihy je v detailnějším zkoumáním života v jednotlivých epochách.

28.12.2020 5 z 5

Já, Otto Skorzeny…! : Hrdina či gangster? Já, Otto Skorzeny…! : Hrdina či gangster? Roman Cílek

Románově napsaná kniha o Otto Skorzenym, muži kterého Hitler využíval na speciální úkoly. Jeho vstup do nacistické strany je zde zmíněn spolu s jeho mladšími roky, dětství úplně ignorováno. Většina knihy sleduje období druhé světové války, především slavné osvobození Mussoliniho. Poválečné osudy jsou zde jen načtnuty, včetně toho jak se mu sakra podařilo uniknout oprátce. Jestli hledáte fakta, tato kniha Vás neuspokojí. Jestli hledáte snadno čitelnou knihu na reálných základech, tak budete pravděpodobně uspokojeni.

14.02.2018 2 z 5

Vzestup a pád generála Gajdy Vzestup a pád generála Gajdy Miloslav Moulis

Životní příběh generála Gajdy zde chvílemi tvoří pouze část vyprávění. Velkou část zabírá popis o fašistický puč v Brně - Židenicích na začátku roku 1933.
Ambiciózní generál Gajda si prošel vzestupem i pády, které na jeho zarputilé povaze zanechaly stopy se kterými se nedokázal smířit. Jeho politické směřování nabralo dost kontrovezního směru a v historii zůstane zapsán jako rozporuplná postava československých dějin.
Jinak kniha hezky dokumentuje, že politická scéna v tolik glorifikované první republice obsahovala naprosto stejnou rétoriku, která prostupuje volby v posledních letech.

09.02.2018 4 z 5