Mirka2778 Mirka2778 komentáře u knih

Růže a krokvice Růže a krokvice Renata Štulcová

Matěj Pekař dokáže uplést housku, studuje na Univerzitě, je učedníkem mistra Parléře, přítelem mladého krále Václava a ještě se zamiloval do dcery nejbohatšího pražského měšťana.
Moc hezky napsaná a taky dobrodružná pověst. Přesně takovéhle knížky dokáží udělat dějepis zajímavý.
Přestože je to kniha především pro děti, mě se líbila moc a zkusím od autorky i další.

12.11.2019 5 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Panímáma Boučková je prototyp tchýně. Vojta Kaliba je hodný, poctivý dobrák, dříví by bylo možné na něm štípat. Osud je svede pod jednu střechu. Jedno ukvapené rozhodnutí, kdy se Vojta svým švagrem nechá vmanipulovat do svatby a zároveň ve své dobrotě dlouho nevidí, že je utlačován, okrádán a zneužíván. Až nakonec pohár přeteče.
Román je napsaný opravdu čtivě. Jen z dnešního pohledu se celý příběh děje úplně zbytečně.

06.11.2019 3 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Tak tahle kniha opravdu stála za to! Po celou dobu čtení mi hlavou probíhaly myšlenky, jak zhodnotit chování, situace, pohnutky, myšlení jednotlivých postav, ....jak se rozepíšu. A pak příběh skončil. Autor přidal doslov. A tam píše přesně to, co bych chtěla vyjádřit já, kdybych to uměla.

02.11.2019 5 z 5

Přemyslovci: Trůn patří rytířům Přemyslovci: Trůn patří rytířům Ludmila Vaňková

Ano, je to tlustá bychle a místy až zdlouhavá. Já jsem si však za ta léta na styl paní Vaňkové zvykla a mám ji ráda. Opět mě zavedla do společnosti mnoha historických postav, které oživila natolik, že mě jejich osudy opravdu zajímají. V tomto románu můžeme porovnat dva velké krále. U mě mnohem víc sympatií získal Václav, přestože historicky je opěvovanější jeho syn Přemysl.

27.10.2019 5 z 5

Král železný, král zlatý Král železný, král zlatý Ludmila Vaňková

Zase můžu zopakovat, že romány paní Vaňkové mám ráda. Bez ní bych netušila, že Přemysl byl druhorozený syn. Že získat území znamenalo získat na svou stranu i místní šlechtu a udržovat tam také pořádek. Ani že byly dvě bitvy na moravském poli. Její knihy mě vždy inspirují abych si prohloubila znalosti.

27.10.2019 5 z 5

Město hříšníků Město hříšníků Vladimír Přibský (p)

Příběhy z doby husitské mě příliš neoslovují a ani tato knížka mě k nim nezláká. Autor použil příliš mnoho vypravěčů a tím pádem příběh postrádá hrdinu, který by nás dějem provedl. Ani střídání stylů a tempa celku neprospívá. V knize je zmíněno mnoho výrazných a významných historických osobností, ale autor se k velké škodě mnohem více zabývá postavami smyšlenými, anonymními.
Jediným objevem a překvapenim je pro mě Jakub Vlk.

21.10.2019 3 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

První Čechovova hra, která nekončí ve chvíli, kdy jsou postavy na dně. Tady se dokáží se svou situací vyrovnat a udělají i první krůček vzhůru. První hra, která nemá pravého ruského alkoholika. A také první hra, kde se umírá sešlostí věkem.
Připojuji se k názoru, že je mnohem lepší a také snazší hru vidět, než číst. Teprve herci a režisér vdechnou postavám podobu, náturu, život.

15.10.2019 4 z 5

Zahrada v měsíčním svitu Zahrada v měsíčním svitu Corina Bomann

Jedna z těch naprosto zbytečných knížek. Tolik stokrát použitých příčin a následků, tolik zbytečných frází a dialogů, tak špatně odhalovaná tajemství. Kdyby autorka rozepsala svůj námět na padesát stran, mohl mít příběh alespoň spád a já bych mohla přivřít při hodnocení oko. Takhle považuji celé dílo za plýtvání časem i papírem.

12.10.2019 2 z 5

Vzpomínání Vzpomínání Eleonora Dujková roz. Bubna-Litic

Vzpomínky, jak je zachytila žena která prožila dětství na zámku, dospívání v protektorátní Praze, pro dobu komunismu byla kádrově nevhodná a k hraběcímu původu se mohla hrdě hlásit až v důchodovém věku.
Vlastně by měla nárok si ve svých pamětech stěžovat, nebo dokonce naříkat na osud a jeho nespravedlnost. Jenže její vzpomínky vyznívají pozitivně, smířlivě, laskavě. Asi nejvíce oceňuji, jak přiznává svou nejistotu ať už při výchově dětí, nebo při jiných rozhodováních.
Tato knížka rozhodně stojí za přečtení.

08.10.2019 4 z 5

Dramata Dramata Anton Pavlovič Čechov

Čechovova dramata nejsou optimistická, jejich společným jmenovatelem je marná touha. Postavy touží žít jinde než žijí. Milují toho, kdo nemiluje je. Dělají práci, která je nenaplňuje, nebo vůbec žádnou. Předstírají blahobyt a žijí na dluh. Svými životy se jen tak potácejí.

Tři sestry: Za dvě stě, tři sta let nastane nový, šťastný život. My ho žít nebudeme, ale žijeme pro něj už teď, pracujeme a trpíme, tvoříme ho. A jenom v tom spočívá smysl naší existence, a chcete-li, i naše štěstí.

Spolu s Čechovem zůstanu pesimista. I dnes by mnozí dokázali najít v některé z her svůj předobraz.

07.10.2019 4 z 5

Svadba / Pytačky Svadba / Pytačky Anton Pavlovič Čechov

Hříčka o svatební hostině, kde pro vyprávění zmateného hosta nedošlo ani na blahopřání novomanželům.

03.10.2019 4 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Líbí se mi televizní série a byla jsem zvědavá na předlohu.
Záhadologický námět se opravdu povedl. A proto autorovi odpouštím i nějaké ty otřepané fráze a neoriginální floskule.
Do hodnocení nebudu počítat naprosto nevhodný výběr fotografií, které nám odhalí vraha jen při zběžném prolistování, aniž bysme museli příběh číst.

03.10.2019 4 z 5

Na hlavní silnici Na hlavní silnici Anton Pavlovič Čechov

Špatné počasí zažene do hostince u hlavní silnice rozmanitou skvadru postav.
Jednoaktovka, jakých je dvanáct do tuctu.

27.09.2019 2 z 5

Platonov Platonov Anton Pavlovič Čechov

Mám pocit, že tato hra je nejspíš to nejodvážnější co Čechov napsal. (Usuzuji z volby titulní postavy.) Hlavním hrdinou je Platonov, který si zahrává s ženami kolem sebe, z přátel si tropí legraci a ostatní neomaleně uráží. Přesto je většinou obdivován a milován. Postavy se ve hře nijak nevyvíjely a tím mě dost zklamaly.

26.09.2019 3 z 5

Racek Racek Anton Pavlovič Čechov

Kraťoučká a velmi smutná komedie o nenaplněných touhách a láskách. Díky Rackovi se pustím do dalších Čechovových her.

22.09.2019 5 z 5

Waverley aneb Před šedesáti lety Waverley aneb Před šedesáti lety Walter Scott

Teď mám před sebou jedno z nejrozporuplnějších hodnocení a je to díky mé neznalosti skotských, potažmo britských dějin. Autor počítá s tím, že alespoň hrubý přehled o událostech "před šedesáti lety" máte a tak v dosti obsažných poznámkách a vysvětlivkách jen zpřesňuje detaily. Bohužel mě tím víc znepřehledňoval děj i postavy. Pokud by se kniha tohoto formátu zaobírala českými dějinami, byla bych nadšená a ještě více bych pátrala po detailech a hledala souvislosti.
Scott chtěl knihou přiblížit své krajany Angličanům a já doufám, že se mu to tehdy opravdu povedlo! Já jsem se celých třista stran s příběhem v podstatě prala, nicméně nelituju že jsem knihu četla.

19.08.2019 5 z 5

Chyť vlka za uši Chyť vlka za uši Anna Bauerová

S budoucím králem Bohemie se seznamujeme už v jeho dětství. Po mnoha peripetiích se dostává do prominentní římské školy a dokonce i do blízkosti Augusta a jeho rodiny. Kniha je plná postav známých z mnohých románů odehrávajících se v Římě na přelomu letopočtu a tak její první dvě třetiny mnoho překvapení ani přinést nemohou. Naštěstí včas je Marobodovo vzdělávání ukončeno a ten se vydává na sever do zemí, kde se má ujmout vlády.
Kniha je psána čtivě. Je snadné se orientovat v postavách i když není starověký Řím mojí silnou stránkou a hlavně jsem zvědavá, jakže se to budování, zvelebování a vláda v zemi Bójů Marobodovi v další knize zdaří.

12.07.2019 3 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Je to zvláštní kniha.
Naprosto souhlasím s ostatními, že čtenář má úplně stejné pocity, jako divák onoho podivného stad-upu. I po dočtení ve mně rezonují nezodpovězené otázky. Například: chtěl Dovík opravdu vědět co z něj vyzařuje a jak působí na publikum, nebo se potřeboval vypovídat někomu, kdo ho snad pochopí, ale přitom už nedokáže komunikovat s nikým jiným, než s publikem své show?

Je to moje první kniha tohoto autora a rozhodně mě zaujal a další jeho knize se nebudu bránit. Jen doufám, že bude o něco veselejší. Od téhle jsem se nemohla odtrhnout, ale přesto mám pocit, jako bych ji snad četla proti své vůli!

06.07.2019 4 z 5

Dempsey & Makepeaceová 3 Dempsey & Makepeaceová 3 John Raymond

Dempsey a Makepeaceová jsou sympatická dvojice londýnských detektivů která odhalí zločince ať už je jeho motivem hamižnost, nebo šílená láska. Výborné čtení z osmdesátých let.

02.07.2019 4 z 5

Velmož tří králů Velmož tří králů Jiří Hanibal

Román opravdu vypadá jako přepis Prvního muže království. Pan Hanibal trochu upravil a pozměnil charaktery a pohnutky postav. Asi bych řekla, že je spíše zdrsnil, nebo rozpoltil, snad aby byly bližší mužskému čtenáři. Bohužel pak je často jejich konání poněkud nelogické. Jistě, je těžké s odstupem sedmiset let vyprávět o tom jak šlechta intrikovala a bojovala za krále, proti králi, za královnu, proti královně a s kým a proč a za kolik.... ale je nutné špatně papouškovat to, co někdo jiný dokázal napsat lépe?

29.06.2019 3 z 5