miri.f miri.f komentáře u knih

Holocaust Holocaust František Emmert

Musím napsat, že tato monografie je jedním z největších skvostů, které má knihovna obsahuje a jsem za to velice ráda. Přečetla jsem již řadu dokumentů a nechápu, jak může někdo popírat tak příšerné události, které se v historii odehrály...

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Je pravdou, že ač je krátká, tak není lehké ji přečíst jedním dechem. V těch pro mnohé jednoduchých, nudných věcech, je totiž ukrytá hloubka příběhu paní Dallowayové. Proto je tolik těžké knihu číst. Samotné mi trvalo dost dlouho, než jsem dočetla poslední stránku, ale rozhodně jsem nelitovala.

02.01.2015 3 z 5

Černá kniha českých bestiálních vrahů Černá kniha českých bestiálních vrahů Jaromír Slušný

Tak tato kniha mne bavila od počátku až do konce. Musím rovněž pochválit autorovo poutavé zpracování případů, které jsem znala z jiných knih již předtím, ale styl pana Slušného mě nadchnul asi nejvíce.

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Knihu jsem četla doslova jedním dechem, ač se v některých částech četla trochu obtížněji - hlavně pro autorovo důkladné rozebírání každého jevu. Musím říci, že se jedná o velice hluboký příběh, který mě oslovil, a ke kterému se jednou ráda opět vrátím.

Pod junáckou vlajkou Pod junáckou vlajkou Jaroslav Foglar

Jako dítě jsem nejprve přečetla Devadesátku, protože ji měli rodiče v knihovně. Tolik se mi zalíbila, že mi nakonec pořídili i první díl. Po téměř třiceti letech se ke knihám vracím a tentokráte i v tom správném pořadí. Překvapilo mě, že si mnohé fráze vybavuji, jako bych je snad četla teprve včera. Jsou holt příběhy, na které se nezapomíná a tento bude jedním z nich. Jen už nejsem tak naivní jako tenkrát, nicméně svoje kouzlo kniha stále má, i když doba se již dávno nenávratně změnila.

24.05.2022 4 z 5

Makový mužíček Makový mužíček František Nepil

Kdyby za mne mluvilo moje dětství, hodnotila bych jednoznačně pěti hvězdami, jelikož kniha patřila mezi moje nejoblíbenější a četla jsem ji mockrát. Jenže časy se mění, člověk se vyvíjí a teď, když jsem se v dospělosti ke knize vrátila, abych z ní předčítala dcerce před spaním, moje pocity byly jiné. Původní kouzlo mezi řádky zůstalo, avšak bohužel jej přebíjely části, které opravdu dcerce předávat do života nechci. Hádání se, výhrůžky výpraskem a za mě snad nejhorší kapitola: "Jak Makový mužíček uplácel sojku". Zde jsem notnou část přeskočila, jelikož výhrůžky a strašení tohoto typu opravdu není vhodné pro dětské uši a divím se, že našim rodičům to nevadilo. Z nostalgie a za květnatou češtinu tedy tři hvězdy, ale více se ke knize vracet nebudu.

06.05.2022 3 z 5

Jmenuji se Orel Jmenuji se Orel Romi Grey

Poetický příběh o slepičce, která to v životě neměla jednoduché a jejíž pravý a skutečný život začal teprve ve chvíli, kdy se dostala z klecového chovu k hodné paní, autorce této knihy. Původně to bylo čtení pro dcerku před spaním, důležité poselství však nakonec bylo předáno i mně.

Na podobné těžké příběhy a osudy dalších bytostí vypravěččina druhu myslím již dlouho a moje preference při výběru vajec se změnily dávno předtím, než jsem tuto milou slepičku poznala. Nyní, po přečtení tohoto krátkého příběhu, bych si z celého srdce přála, aby se takto změnil život každé slepici. Aby fandové klecových chovů tuto knihu dostali do rukou a konečně jednou provždy si uvědomili to utrpení, jehož jsou součástí už jen tím, že tato vejce kupují a s existencí těchto chovů souhlasí. Snad Orlův příběh jednou povede k tomu, že budou i u nás klecové chovy zakázány a jejich vězeňkyně se dostanou jednoho krásného dne na svobodu...

02.02.2022 4 z 5

Vychováváme děti a rosteme s nimi Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort

Kniha mě svým způsobem opravdu oslovila a mohu říci, že i nadchla. Byly tam sice některé věci, které mi nepřišly až tak úplně košer, ale to je úlohou každého rodiče - najít si v tom svou vlastní cestu. Některé rozhovory, které by měl rodič vést se svou ratolestí, nebyly také moc použitelné. Člověk s dítětem nemluví jako kniha. Myšlenky a jádra sdělovaného jsou však dobré a často mi v některých záležitostech již pomohly. Dovedu si představit se ke knize opět vrátit, když bude třeba řešit něco konkrétního.

17.09.2021 4 z 5

Jak to vidí Ivanka Adamcová Jak to vidí Ivanka Adamcová Olina Táborská

Toto učení provází můj život již více než dva roky a pokaždé, když se mi dostane do ruky něco, co s daným učením souvisí, nebo si něco takového sama ve svém životě odžiju, musím vždy sama sobě přiznat, jaká se v něm skrývá pravda. Myslím, že tato kniha je dobrou pomůckou nejen pro ty, kteří již mají něco naposloucháno a občas si potřebují některé věci připomenout či osvěžit ( protože čert (EGO) nikdy nespí); ale i pro začátečníky, kteří si kladou ve svém životě tisíce otázek, proč se zrovna jim něco podobného děje. Za mě tedy kniha, ke které se ráda zase po nějakém čase vrátím.

25.11.2019 4 z 5

Oznamuje se láskám vašim Oznamuje se láskám vašim Karel Zídek

Od dětství jsem milovala tento film a do dnešních dní je jedním z mých nejoblíbenějších děl. Z toho důvodu jsem se na knihu velmi těšila a dlouho jsem ji sháněla. Příběh v knižní podobě jsem přečetla jedním dechem, a přesto že je velmi poutavý, neoslovil mne tolik, jako právě zmiňované filmové zpracování. V každém případě jsem velmi ráda, že jsem si tento obrázek mohla učinit sama...

26.03.2018 3 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Poté, co jsem přečetla román Pět, jsem byla rozhodnutá, že v každém případě musím ochutnat i něco dalšího z dílny této autorky. A vskutku jsem se nespletla, i tentokráte jsem napjatě očekávala další vývoj děje. Tato kniha mě možná bavila více, než její předchůdkyně, byť s tou mne pojí společný koníček. I zde jsem si však přišla na své, ať už to byla vždy zajímavá problematika duševních chorob, či čtení tarotu.

15.01.2018 5 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Hned v úvodu musím přiznat, že bych si podobnou knihu osobně nekoupila, jelikož dávám přednost jiným žánrům. Za vděk jsem jí vzala z rukou partnerky při dlouhém autobusovém přejezdu na dovolené v Bělorusku, když už jsem neměla co číst. K autorově stylu psaní nemám sebemenší výhrady, jeho projev byl velice čtivý. Vlastní příběh mě však už bohužel nezaujal. Překladatelské části mě nenadchly vůbec, těmi jsem se horkotěžko prokousávala. Občas jsem plna očekávání zpozorněla, to když se začalo něco zajímavého dít, abych po několika okamžicích opět usnula. Rozhodně neříkám, že je dílo špatné, možná je mé vnímání jednoduše ovlivněno tím, že tento styl není šálkem mého čaje.

09.08.2016 2 z 5

Tak trochu jiné namlouvání Tak trochu jiné namlouvání Vladimír Hrubý

Moje comingoutová srdcovka, ke které jsem se v dobách svého L-dospívání několikrát ráda vrátila. Dokonce jsem měla tu čest se s autorem před lety sejít a říci mu svůj vlastní příběh, na jehož publikaci nakonec nedošlo. Celkově to není nic extra, příběhy jsou skutečně velice jednoduše psané, ale v té době pro mne znamenaly mnoho - bez internetu jsem si tenkrát připadala jako jediná lesba na světě a díky knize jsem si uvědomila, že tomu tak rozhodně není :-).

19.11.2015 4 z 5

Terezínský deník 1941–45 Terezínský deník 1941–45 Eva Roubíčková

Poutavě napsaný příběh, který mě bavil, přestože v mém srdci zřejmě nebude patřit mezi ty úplně nejlepší daného tématu. Oceňuji však příval nových informací a smekám před autorkou...

20.08.2015 4 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Každá kniha, která v sobě obsahuje svědectví z těchto těžkých a pro nás nepředstavitelných dob, by měla být oceněna. Na textu bylo sice znát, že ji nepsal spisovatel, ale to mi nevadilo, naopak to mělo své kouzlo.

17.03.2015 4 z 5

Špičkou jazyka Špičkou jazyka Sarah Waters

Nevím, co napsat v úvodu, protože všechna superlativa byla již napsána. Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a klidně se k ní po určité době zase vrátím. Narozdíl od toho film není tak povedený, proto bych všem doporučila, aby si nejprve přečetli knihu. Tímto dílem si mě Sarah Waters získala i do jejích dalších velkolepých děl.

Noční hlídka Noční hlídka Sarah Waters

Další výtečně napsaná kniha, tentokráte z druhé světové války. Tento názor nepochází z mé hlavy,ale souhlasím s ním - nebyl by to zase až tak zajímavý příběh, kdyby jej nenapsala Sarah Waters svým úžasným stylem, a kdyby nebyl pojat tak, jak kniha pojata je, tedy ve třech časových rozmezích, odehrávajících se pozpátku. V porovnání s ostatními romány téže autorky je však tento na druhém místě hned po Špičkou jazyka.

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

Zpočátku se mi kniha četla velice těžko a do čtení jsem se musela prakticky nutit... Ale od osudného "pokousání" se můj pohled změnil a až do konce jsem se zase pomalu nedokázala od čtení odtrhnout. Závěrečné vyústění mi nechybí, obrázek jsem si udělala sama a trochu laškuji s myšlenkou, že za vším tím prapodivným děním stojí sám hlavní hrdina :-).

Děti na zabití Děti na zabití Milada Golobová

Četla jsem ji už před lety, ale ještě dnes mi běhá mráz po zádech, když se podívám na přebal knihy. Neuvěřitelné, co všechno se může dít za zavřenými dveřmi. A nejhorší na tom je, že je to pravdivé a mnoho příběhů i třeba horších, se odehrává i dnes. Pro mne samotnou byl možná o to hrůznější ten fakt, že město, kde se týrání dětí odehrávalo, velice důvěrně znám a popisovanými místy jsem, byť o mnoho let později, nesčetněkrát procházela.

Aimée a Jaguár Aimée a Jaguár Erica Fischer

Fascinující příběh, i poutavě napsaná kniha... Viděla jsem i film, ale mnohé mi zde chybělo. Ve filmovém zpracování prakticky chybí vysvětlení, proč se dílo jmenuje "Aimée a Jaguár". Chybí zde i mnohé z toho, co následovalo "poté" a to si myslím, že dává příběhu hlavní kouzlo. Kniha patří mezi díla, která bych mohla číst opakovaně a nikdy mě neomrzí.