mirabl mirabl komentáře u knih

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

(audiokniha). Ke svému překvapení jsem to dokázal poslouchat 2x za sebou, bo ten mix magie, sexu, ostře nabitých bouchaček ČZ 75 a perfektních hlášek mi jednoduše padnul do noty. 90%.

29.08.2019 4 z 5

Poušť, všude poušť Poušť, všude poušť Ivona Březinová

Možná je to vhodné pro mládež, ale jako dospělák jsem měl z této knihy divný pocit. A přitom stačilo tak "málo": vyškrtat 90% převážně jalového textu a vydat to ... ehm, jako komiks, protože ty ilustrace jsou výborné. Jo a na straně 49 je perfektní hláška: "Až jednou všechno zhasne, nebudou lidi umět žít".

24.08.2019 3 z 5

Pohádky pro nehodné děti Pohádky pro nehodné děti Jacques Prévert

Setkání s touto knihou a šlápnutí do hovna mají něco společného. V obou případech smutně kroutíte hlavou (diplomaticky řečeno) a přejete si, aby k něčemu takovému už nikdy nedošlo. Kniha rozhodně není určena dětem ... spíše bych si tipnul, že ji využije nějaký mladý intelektuál, který píše disertaci na téma "Vliv Greenpeace na francouzské básníky ve 20. století".

22.08.2019 2 z 5

Míša hasičem Míša hasičem Jiří Dvořák

Ty veršíky, tak ty jsem prosím ještě nějak ustál. Ale nelogické chyby ( např. "Někde hoří !"), no tak to jsem kroutil hlavou. A všudypřítomní iks krát nakopírovaní usmívající se medvídci ... uff ... jdu hledat to neposedné batole, které nad tím ještě nemusí přemejšlet.

Zpátky do Afriky! Zpátky do Afriky! Jiří Dvořák

Ach domove, sladký africký domove ... aneb jak správně a nepozorovaně zdrhnout ze zvířecího vězení. Začátek příběhu nebyl špatný a četlo se to kupodivu dobře, ale jak jsem se postupně prokousával do finále, celé se to začalo utápět v hrůzostrašných vymyšlenostech ... že by nedostatek fantazie? No prostě zklamání. Ale palec nahoru za dvoustránkovou ilustraci pražské tramvajové zastávky (str. 24-25), kde i dvouletý capart, kterému je kniha určena, musel užasle a nevěřícně zírat na válejícího se opilce s pivem Gambrinus v ruce.

Prázdniny v pralese Prázdniny v pralese Zane Grey

Hodně zjednodušený skorowestern pro kluky, podivně namíchaný s učebnicí pro budoucí lesníky ... plus názorný příklad, jak se dá z borového lesa nezákonně vytřískat co nejvíc zlaťáků. Ale milovníci čerstvé medvědí pečínky a praskajícího táborového ohně budou určitě spokojení.

Převzetí moci Převzetí moci Vince Flynn

(audiokniha). Asi po osmi letech jsem dal znovu-poslech a opět si to velmi užil. Krásná akční pohádka pro velké kluky. Škoda toho odfláknutého epilogu. Přijde mi, že Flynn se uprostřed knihy tak strašlivě zakecal, že finální vyúčtování musel osekat, by to nebylo až tak dlouhé a natahované ... takže "jenom" 4 zvezdy.

14.08.2019 4 z 5

Anekdoty tužkou a perem Anekdoty tužkou a perem Jiří Barbaš

Jojo, když dva dělají totéž, není to totéž. Jediný kreslený fórek páně Jiránka by hravě trumfnul celou tuhle sbírku. "Odpad" jsem jí nedal pouze proto, že (světe div se) mě tady zaujali ti dva mimoňové, jak se po přistání v zoo snaží komunikovat s domorodcem podobného vzhledu ... s žirafou :-).

14.08.2019 1 z 5

Zanzibar aneb První světový průvodce Haliny Pawlowské Zanzibar aneb První světový průvodce Haliny Pawlowské Halina Pawlowská

Rukama mi prošlo několik knih od autorky (kterou část populace zná spíše pod "pseudonymem" Malina Obrovská) a ke svému překvapení jsem toto cestopisně-kulinářské dílko dokázal jako jediné celé přečíst. No, samozřejmě že né na jeden zátah ... jen tak asi dvě destinace denně. Dospěl jsem také k roztomilému poznání, že všechny cesty vedou ... ke kadeřníkovi do Paříže.

13.08.2019 4 z 5

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Václav Čtvrtek (p)

Knihu opravdu zdobí krásné ilustrace, ale kvalita textu za nimi jaxi zaostává. Celé dobrodružné dílko jsem poctivě "přelouskal" .... a nenašel řešení klíčové matematické rovnice, která ten zamotaný příběh odstartovala. Hmm, asi to pro autora nebylo důležité. Zato jsem na stránce 29 našel v deseti větách 5x se opakující kouzelný termín "soudružka učitelka" ... uff, tohle bylo náročné :-).

10.08.2019 2 z 5

Tajemný sligum Tajemný sligum Stephen Bowkett

Kniha mi přišla jako nepříliš podařený experiment, ve kterém se autor pokusil propojit teenage cajdák s dobrým sci-fi námětem. No, z výsledku jsem teda moc nadšený nebyl, ale dočetl jsem až do konce ... nedalo se jinak :-).

09.08.2019 3 z 5

Děvčátko z města Děvčátko z města Ljubov Fjodorovna Voronkova

Kratičký příběh s perfektně vykreslenou atmosférou uvnitř ruské venkovské rodiny a okouzlujícím popisem okolní přírody. Opravdová perla. Doporučuji.

07.08.2019 5 z 5

Rokle u Rjukanu Rokle u Rjukanu František Běhounek

Z knihy jsem byl takříkajíc rozmrzelý, dvakrát jsem ji dokonce odložil. Sice jsem to nakonec dočetl, ale závěrečný dojem byl asi takový, že to množství žánrů (dokument, bondovka, špionážní thriller, válečná řežba atd.) samo sebe utlouklo. Vědec a výzkumník Běhounek tady své čtenáře maličko potrápil ... a né všichni mu ty úžasné historky "zbaštili".

03.08.2019 3 z 5

Zrzoun Zrzoun Fred Gipson

Fred Gipson to snad musel zažít na vlastní kůži. Je to neskutečně autentický, drsně syrový příběh z doby, kdy o životě a smrti uprostřed nemilosrdné přírody rozhodovalo i štěstí, zvířecí instinkt a schopnost zabít dříve, než budu sám zabit. Doporučuji.

03.08.2019 5 z 5

Zobáček mi namalujte červeně Zobáček mi namalujte červeně František Nepil

Pokud kvalita textu buší na dveře s nápisem "Literární experiment pro náročné čtenáře", tak celou tuto knihu zachraňují jenom Janečkovy fantastické ilustrace.

24.07.2019 2 z 5

Ryby zpívaji v Ukajali Ryby zpívaji v Ukajali Arkady Adam Fiedler

Široko daleko nejlepší publikace o Amazonce, jejím povodí, vražedném podnebí, a fauně a floře ... a místních indiánech. Fiedlerovi se povedlo svůj cestopis doplnit také informacemi z historie dobyvatelů Brazílie a Peru. Z knihy je cítit neuvěřitelný respekt k tomu, co se v tom obřím ekosystému vlastně odehrává ... a jak snadno zde lidská bytost hyne ... případně zešílí. Knihu nedoporučuji ornitologům se slabým srdcem. Lov na kolibříka bylo hodně drastické počtení.

24.07.2019 5 z 5

Co to svítí na obloze? Co to svítí na obloze? David Koval

Sympatický "slabikář" pro začínající průzkumníky hvězdné oblohy. Není nad to, když i dospělému čtenáři někdo občas připomene, z jakých že to planet se aktuálně naše domovská Sluneční soustava vlastně skládá. Jojo, všemi školáky milované záhadné Pluto už není planetou. Novodobí hvězdoznalci jej z planetární extraligy doživotně vyloučili a nic netušící Pluto se takřka přes noc stalo jen bezvýznamným planetkoidním trpajzlíkem.
A musím taky popřemejšlet o těch nových mezihvězdných tunelech, co se budou probírat na příštím galaktickém srazu :-).

24.07.2019 4 z 5

Věc cti Věc cti Jeffrey Archer

Mám rozporuplné pocity ... a přitom jsem byl většinu času ke knize přilepený jako moucha na mucholapku. A teď nevím, zda se mám víc smát té naivitě (např. jak borec z KGB "kosil" civilisty i konkurenční profíky), nebo si poplakat nad povinným happyendem téhle falešné džejmsbondovky.

18.07.2019 3 z 5

Turecký gambit Turecký gambit Boris Akunin (p)

(audiokniha). Příběh pro milovníky a obdivovatele ruského samoděržaví, by zvěděli, jak to tam kolem roku 1878 asi fungovalo. Na můj vkus ale moc diplomatických intrik, a nejen kolem ruského přístupu ke Středozemnímu moři. Mademoiselle Varvara se tam mezi všemi četníky, novináři, špiony a důstojníky jen hloupě motala a pletla jim hlavy. Závěrečná řeč geniálního "detektiva" Erasta Petroviče, tak to se prosím pan Akunin velmi průhledně inspiroval u Agathy Christie.

14.07.2019 3 z 5

Rychlé lodě do pekel Rychlé lodě do pekel Petr Eisner

No, rád bych se někdy podíval do pracovny páně Eisnera. S určitou pravděpodobností tam na čestném místě musí viset zarámované ouřední sdělení s nadpisem "Proibição vitalícia de entrar no território da República Federativa do Brasil". Hmm, asi vezmu na milost životu méně nebezpečné cestopisy Ládíka Zibury a to jeho nekonečné žebrání vo vodu :-). On totiž pan Ládík (zatím) neměl potřebu svá vyprávění zakončovat vyvražďovacím horrorem.

09.07.2019 3 z 5