mira.k mira.k komentáře u knih

Rtuť Rtuť Neal Stephenson

Obsah originální. Místy se to čte lehce, místy se musí člověk prokousávat. Sem tam nějaký překlep. Kryptonomikon byl o něco lepší.

14.03.2021 4 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

Krásná akční kyberpunková jízda. Jednohubka.

14.03.2021

Titus Žal Titus Žal Mervyn Peake

Těžké čtení, ale geniální dílo. Forma a obsah jedno jsou.

14.03.2021 5 z 5

Krásná kniha. Pohádka pro chytré děti a hloupé dospělé. Mám ji radši než Pána prstenů.

14.03.2021

Jízda do Ox-Bow Jízda do Ox-Bow Walter van Tilburg Clark

Jeden z nejlepších westernů. Nic nepřikrašluje. Realita jak se patří.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Povídka je lepší.

14.03.2021 4 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Jedna z nejlepších sci-fi vůbec. Kouzelný jazyk a filosofie. Čím častěji ji čtete, tím je lepší.

14.03.2021 5 z 5

Svatyně odpornosti a jiné povídky (9 povídek) Svatyně odpornosti a jiné povídky (9 povídek) Robert Ervin Howard

Výběr toho nejlepšího od Howarda. Nové vydání je neúplné. Conan už je slabší.

Sup z Rudé hory Sup z Rudé hory Ernst Frebel

Asi jsem nic horšího nečetl. A že jsem toho četl. Prostě děs. Obsah i styl.

14.03.2021 odpad!

Odkaz lovce tajgy Odkaz lovce tajgy Rudolf Luskač

Klasika dětství. Dobrodružství, politiku neřeším.

13.03.2021 5 z 5

Muž bez vlasti Muž bez vlasti Kurt Vonnegut Jr.

Pohodové čtení. Vzpomínky, názory, nápady.

Knoflíkáři byli natočeni na základě Vonnegutových povídek. Jen to tam není jaksi uvedeno.

24.02.2021 5 z 5

Mstitel Mstitel Frederick Forsyth

Dobré čtení. Po první polovině jsem se trochu nudil. Konec nepřekvapivý, Ale rozhodně nadprůměrná kniha.

25.04.2020 4 z 5

Lovci mikrobů Lovci mikrobů Paul de Kruif

Vynikajicí kniha o vědcích a jejich objevech.

25.04.2020 5 z 5

Lásky kapitána Blooda Lásky kapitána Blooda Karel Princ (p)

Převyprávěný román Odyssea kapitína Blooda. Co víc dodat.

25.04.2020 1 z 5

Návrat kapitána Blooda Návrat kapitána Blooda Rafael Sabatini

Pokračování Odyssey kapitána Blooda. Jedná se o jednotlivé příběhy. Slabší než první díl. Ale kdyby to dostalo slušný nový překlad, strčí to do kapsy mnohé moderní pirátské romány. Třetí díl série u nás nebyl přeložen.

25.04.2020 4 z 5

Scaramouche Scaramouche Rafael Sabatini

Román, který byl několikrát zfilmován. Poměrně věrná francouzká verze(Barray 1963) a zábavnější americká verze(Granger 1952). Klasická romantika v duchu 3 mušketýrů. Básník, komediant po té, co mu padouch zabije přítele na sobě pracuje(šerm) a nakonec se téměř pomstí. Po Odyssee kapitána Blooda nejlepší autorův román. Škoda že vyšel jen 2x před válkou. Nové vydání a překlad by neškodil.

25.04.2020 5 z 5

Bez šance Bez šance Alistair MacLean

Se skotským spisovatelem Alistairem Macleanem nemá nic společného. Český autor zneužil jméno mistra. JInak hrozná. Nedá se číst. Amatérismus.

25.04.2020 odpad!

Klikaté stezky vášní Klikaté stezky vášní Karel May

První tři svazky jsou depresivní. Dobro prohrává a zlo vítězí. Že se ani nezdá, že to může být ještě horší, ale je. V tomto svazku se to láme. Vše se začíná v dobré obracet a dalšími svazky to míří k happyendu. Na druhé polovině tohoto cyklu jsou tu vidět zárodky pozdějších slavnějších děl.

Žhavé slunce Mexika 2. část Žhavé slunce Mexika 2. část Karel May

Pád nepokračuje. Dobro vyhrává a vše míří k totálnímu happyendu.
Hodně podobné nejlepším mayovkám z mexického prostředí. Jen hlavního hrdina se jmenuje jinak.

Panter Panter Nelson DeMille

Je to dlouhé, místy ukecané. Ale má to myšlenku. Popis Jemenu perfektní. Něco jako Vnitrozemí, které bylo o Vietnamu. Taky je tu s Coreyem i Brenner. Jen ten konec je takový rychlý uspěchaný. Autor si uvědomil, že má stránek moc, a tak to rychle uzavřel. A při tom by se toho dalo ještě napsat. Kdyby ten konec začínal o 300 stránek dřív a úvod byl o 300 stránek kratší, bylo by to na 5 hvězdiček.