MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Salome Salome Oscar Wilde

Za mě konec zcela v pořádku a tak nějak v rovnováze. Nevím proč, ale prorok si mě získal hned svým prvním výstupem, takže jsem byl na jeho straně celou dobu. Bohužel někdo jde i přes mrtvoly, jen aby dosáhl svého. Zde doslova.

15.10.2019 4 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Ne jen, že se jim budeme pořád smát, ale celá řada textů bude pořád také platit. Výborná satira.

"Máš-li mnoho, frkáš, máš-li málo, brkáš, máš-li jmění jen tak tak, spokojen nejsi nikterak."
"Vidím mezi Pánbíčkem a knížaty vždy větší analogii: tak na příklad Pán Bůh stvořil psy a knížata tajnou policii."

01.10.2019 5 z 5

Židovské anekdoty Židovské anekdoty Karel Poláček

Ideální kniha pro pochmurné dny, protože anekdoty skutečně pobaví a ten úsměv (a snad i smích) vám zajistí.

24.09.2019 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Zdejší popisek knihy to zcela, ale zcela vystihuje - jeden z klenotů české divadelní tvorby. Jako u Furiantů, kdyby šlo, tak dám ještě vyšší hodnocení. Ke spoustě děl by se měl leckdo vrátit v pozdějším věku, pokud četl (povinně) na škole. Obsah i formu pak mnohem více ocení.

18.09.2019 5 z 5

Jména mrtvých dívek Jména mrtvých dívek Eric Rickstad

Nevím jak u ostatních, ale mně se líbil autorův styl psaní s jistou, mírnou dávkou humoru. V celé sérii je několik pasáží, které jsou podány opravdu vtipně, což je vzhledem k posazení knihy příjemné odlehčení.
Ohromil mě také autorův epilog, kde vysvětloval svou motivaci pro tuto sérii, a to je taky dobrá síla. Ani se pak nedivím, proč autoři přicházejí s tím, s čím přicházejí. A jestli je pravda, že v tomto stylu bude pokračovat a napíše další knihy, tak pak se velice těším na další :-)

04.08.2019 5 z 5

Já jsem se tedy náramně bavil, místy jsem kuckal smíchy. Však ke Švejkovi (a také Forrestovi) to nemá daleko a to je veledílo. Alan poskytuje perfektní návod na to, jak se chovat a jednat v krajních a nesnadných situacích :-) Filmu se ovšem obávám.

01.10.2018 5 z 5

Češi proti Hitlerovi Češi proti Hitlerovi Eduard Stehlík

Nejen, že se pan Stehlík úžasně poslouchá, on se také úžasně čte. Jedna věc je mít obrovskou zásobu vědomostí, ale věc další je, tyto vědomosti vhodným způsobem předat dál. A v tom pan Stehlík exceluje a za to si zaslouží obrovské uznání a poděkování. I v této knize jsem narazil na některá mnou zatím neznámá jména, osobnosti a skutečné hrdiny. Jak sám plukovník zcela trefně poznamenal - je naprosto hrozné, že za naši vlast padali hrdinové, o kterých někdy vůbec nic nevíme a stěží známe jejich jména. O to záslužnější je autorova činnost a snaha.
Mimo jiné se mi v knize vždy líbily konkrétní citáty historických osobností, které pan Stehlík vybral vždy dokonale, ať už šlo o zástupce naší nebo jedné ze zahraničních vlád.
Mimořádný byl pak také samotný závěr, kde se plukovník zaměřil na současnou dobu a kde jsem souhlasil s každým jeho slovem. Doslova.

"Máme se jak ta prasátka v žitě. A přitom si toho nevážíme. Řešíme hlouposti, jsme rozhořčeni, když v restauraci právě teď nemají naše oblíbené jídlo nebo že zrovna nemůžeme vyrazit na dovolenou tam, kam bychom si přáli. Přitom to není tak dlouho, co naši předkové řešili, jak vůbec nakrmit své děti a jak přežít hrůzy často se opakujících válek."
"Lidé bohužel velmi rychle zapomínají. Proto o historii tolik vyprávím. Nechci, aby se opakovala."

Moc děkuji. A moc doporučuji si tuto knihu přečíst.

02.09.2021 5 z 5

Zvěrolékař v chomoutu Zvěrolékař v chomoutu James Herriot (p)

Taková menší změna, tentokrát tu bylo více pejsků a koček než hospodářských zvířat, což ale rozhodně ničemu nevadilo, možná i naopak. Někdy dojemné až smutné, někdy zase plné humoru - především ty dokonalé dialogy s některými obyvateli vesnice, ty opravdu pobavily. Jinak bych mohl opět překopírovat své předchozí komentáře k předešlým dílům, já žádný úpadek kvality nezaznamenávám. Snad jen více Siegfrieda bych vždycky uvítal :-) Moc se mi také líbí autorovo retrospektivní zamyšlení, že některé neduhy se prostě ještě nedaly řešit jako v dnešní době, a vyloženě jsem se radoval s ním, když mohl vyzkoušet průlomové léky a ony zabíraly. Jsem zvědavý, jakým způsobem bude série pokračovat dál, když na konci tohoto díla narukoval.

15.06.2021 5 z 5

Poznejte stromy podle listů Poznejte stromy podle listů Meike Bosch

V první řadě výborný nápad zobrazit listy v jejich skutečné velikosti, to říká stejné množství informací jako samotný obrázek listu. Chválím také obrázky celkových stromů jako takových, což mi v některých předešlých publikacích chybělo. Musím ovšem souhlasit, že kniha obsahuje poměrně hodně parku na úkor jiných, známějších stromů. Celkově ale moc fajn příručka.

05.06.2021 5 z 5

Oběti a jejich vrazi Oběti a jejich vrazi Stanislav Motl

Opět klobouk dolů před prací Stanislava Motla, jeho studováním v archivech, cestami i přímými konfrontacemi. Alespoň pár zločinců ještě bylo donuceno čelit své minulosti. Protože jinak to je, nebo spíše byl, z jejich strany totální výsměch. I zde se jich pár našlo, a to je autor nijak nešetřil... Sílu tomu všemu pak daly ty dva konkrétní příběhy těch dvou chlapců, to bylo už i na mě moc. Až nepříjemně smutné téma, nicméně výborně zpracované.

22.03.2021 5 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Pro hlasitý a upřímný smích a téměř nekončící úsměv je toto docela sázka na jistotu :-) Naprosto dokonalé dvojdílo a to teprve s tímto autorem začínám :-) Jeho láska ke zvířatům je více než jasná a tak také jeho text vypadá. Je to opravdu pohlazení. Všem mohu jedině doporučit.

01.02.2021

Na útěku Na útěku Harlan Coben

No, zcela upřímně, dle zdejšího hodnocení jsem teda čekal větší bombu. Za mě to teda nebylo nic extra, obzvlášť když přihlédnu ke Cobenovým předchozím dílům. Vůbec jsem se tu nedokázal chytit a už vůbec se nekonal ten dřívější pocit, že nemůžu přestat číst nebo že se nemůžu dočkat, až se ke knížce po práci vrátím. Ačkoliv závěr se autorovi částečně podařil a ta jedna jistá Simonova věta byla skutečně mrazivá. Ve zkratce bych to napsal takhle - v tomto Cobenovi mi jaksi chyběl Coben.

17.01.2021 3 z 5

Masaryk ve fotografii Masaryk ve fotografii Karel Čapek

Jak příjemné a nečekané překvapení, když jsem tuto knihu nalezl v rodinné knihovně. Okamžitě jsem se do ní ponořil a vychutnával si nádherné a veliké fotografie, některé všem známé, jiné zase pro mě zcela nové. Kniha navíc začíná a také končí úžasným textem našeho dalšího velikána v osobě Karla Čapka. A celé to zároveň slouží jako naprosto ideální pozvánka na Hovory s T. G. Masarykem. Na ty se nesmírně těším.

31.12.2020 5 z 5

Kalendář / Zahradníkův rok Kalendář / Zahradníkův rok Karel Čapek

Nádherně všímavé, milé, laskavé, lehké, i humorné. Plné úžasných spojení, která působí úplně samozřejmě, ale tak nějak si z nich sednete na zadek. Zahradníkův rok navíc doplněn jednoduchými, leč trefnými a perfektními kresbičkami. U některých pasáž se zaručeně pobavíte, u dalších se zamyslíte, a u těch dalších se zase zaručeně poznáte. A k tomu všemu bude kolem vás ta nádherná čeština jen a jen kvést. Zkrátka a jednoduše - skvělé!

01.12.2020 5 z 5

Syn celerového krále Syn celerového krále Ota Pavel

Spojit Otu Pavla, povídky a sportovní prostředí, to pak opravdu nemůže vzniknout nic špatného, ani nic průměrného. Natož pak, když se autor věnoval reálným sportovcům, kteří se chtěli dostat na vrchol, a jejich dost silným a smutným osudům. A opět se mi stalo, že mě hned první povídka Kolik má kůň chlupů dost zmátla, protože jsem se u ní docela i zasmál. To však bylo v této sbírce zároveň naposledy. Následovaly totiž opravdové lidské příběhy, které nekončily zrovna vesele, ať už za tím stálo cokoliv. Ota Pavel k tomu všemu hodí čtenářům nádherné a hluboké myšlenky, z lidského i sportovního hlediska. Opravdu krásná kniha.

"Dají vám strašně po hubě a pak se omlouvají. Mě to moc mrzelo, že to bylo právě ve sportu, protože sport by měl být jako studánka čisté vody."
"Už nikdy nebudou mistry světa. Ale copak může a musí být každý mistrem světa?"

20.08.2020 4 z 5

Bajky a podpovídky Bajky a podpovídky Karel Čapek

To jsou opravdu žně, jak je nahoře v popisku trefně poznamenáno. Naprosto skvělá sbírka, naprosto trefná, naprosto "čapkovská". Hesla v části Bajky mají od všeho něco, hloubku, vtip, kritiku, ironii, poučení... A především jsou zatraceně trefné a zkrátka geniální, viz pár vybraných hesel níže. A sekce povídky mě vůbec nepřekvapila a znovu ohromila, to je také tah na branku, jak už od Čapka znám. Mně teda, kromě jiných, zůstane dlouho v paměti ta o výběrové paštice a kočce. Opravdu žně.

"Oni si začali. Neměli se bránit."
"Smlouvy jsou k tomu, aby je plnili slabší."
"Není to tak zlé: Neprodali nás, vydali nás zadarmo."

14.05.2020 5 z 5

Teď, nebo nikdy Teď, nebo nikdy Harlan Coben

Žádné sladké řečičky a dlouhé popisy na úvod, ne ne. Tady to je hned první stránkou a snad i hned prvním odstavcem totální skok do akce a také asi proto tak probíhá následné čtení - žádné odkládání, jeden dech, pár hodin a bum, jsme na konci a další parádní čtenářský zážitek díky mistrovi Cobenovi a další těšení se na jeho následující dílo. Samotná kniha byla vzhledem k zápletce trochu náročnější a trošičku jsem se bál, že se autor na konci přece jen uchýlí k jakémusi klišé, což u něj není zrovna zvykem, ale dokázal z toho docela dobře vybruslit.
Musím také vypíchnout, že jakmile autor využívá služeb záporných postav, tak pak jsou opravdu echt záporné, negativní, hnusné... Zkrátka je chcete hned potrestané.
A speciální řádek pro postavu Verna. Nedostal tolik prostoru, ale mě si získal hned prvním výstupem a Coben zas a znovu využil mně čtenářsky tolik blízkou sílu spojenectví dvou chlapíků. Ačkoliv tentokrát poněkud šibalským způsobem. Skvělé.

05.05.2020 5 z 5

Nadobro ztracený Nadobro ztracený Harlan Coben

Ano, je to oficiální - miluju Harlana Cobena a jeho knížky. Začátek za mě nebyl tak úplně svižný, ale vše se vykompenzovalo následným pokračováním. Mně se líbí, jak se s tím Coben prostě nepáře a jak se tu jen sotva dočkáte závěrů plných klišé. Stejně tak se mi líbí perfektní dialogy a sakra se mi líbí, jak Coben často využívá ryzího přátelství dvou chlapíků, protože to posouvá dílo zase někam jinam. A všimli jste si, jak je snad v každé knize právnička Hester Crimstein? Tak si jen tak hraju se slovíčky, ale Hester Crimstein (HC), Harlan Coben (HC)… :-) No nic, jedeme dál, těším se na další mistrovo dílo.

19.04.2020 5 z 5

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Naprosté skvosty naší literatury, o tom snad ani nemůže být diskuze. Kytice je pak ještě na úplně jiné úrovni, tu nelze přečíst jen jednou a vždy se budete cítit obohaceni.

25.03.2020 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

A zase ta šibalka Agatha! Když už je vám něco nabídnuto a myslíte si A, jste teprve na začátku Agathina kolotoče. A to vám dá i menší výběr, jen čtyři podezřelé. A stejně se netrefíte. Tedy alespoň já :D Poněkud jinak pojatý detektivní příběh, kterému ovšem jaksi chybí ono větší napětí a spád, jak tu již dobře padlo. Linka se spisovatelkou Oliverovou ovšem neměla chybu, obzvlášť když ji autorka tvořila coby své alter ego. Tato postava tomu dodala výbornou šťávu a svými názory i promluvami dost pobavila.

24.03.2020 4 z 5