milan3144 milan3144 komentáře u knih

Prsten Borgiů Prsten Borgiů Vladimír Neff

...a i když jsem od něj doposud nic nečetl, už chápu přirovnání některých čtenářů této trilogie k dílům Alexandera Dumase. Opět jsem se dobře bavil a byl napnut jak to bude dál..co byl...jsem. A tak pravím: "Hnedle sem s tou Krásnou čarodějkou, neb má mysl baží po dalším dobrodružství. A nechť všichni zví, že já jsem svým hodnocením i tento díl zpětihvězdil."

28.01.2021 5 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Původně jsem si říkal, že tento díl přečtu, dám si pak jednoknižní přestávku a pak se k dalšímu pokračování, bude-li to stát za to, vrátím. Ještě tak ve třetině knihy jsem o tom byl přesvědčen. Jenž pak se moje zvědavost, jaké budou další osudy Petra Kukaně z Kukaně, se stále prohlubovala a tak závěr je jasný: pět hvězd a jdu do dalšího dílu hned. Mám-li to k něčemu přirovnat, tak asi k sérii Dědictví otců, nebo Vondruškovu Martina ze Stvolna. Sice dějově to není žádný kvapík, ale oproti právě Merleho Dědictví otců, je to o dost svižnější a pro mne i zábavnější.
Pěkných pět hvězd.

18.01.2021 5 z 5

Šumavské vzpomínky na časy, kdy práce voněla lesem Šumavské vzpomínky na časy, kdy práce voněla lesem Hana Voděrová

Kniha se zaměřuje především na to co umožňovalo přežít obyvatelstvu v tak drsném prostředí, jako je Šumava. Na způsoby obživy s poměrně zajímavými detaily různých pracovních činností, ale i na způsoby obživy nekalé přinejmenším z pohledu zákona. V rámci dokreslení jsou i krátce popsány některé životní osudy několika šumavských postav.
Pěkné čtyři hvězdy.

03.01.2021 4 z 5

Šumavští rodáci vzpomínají - Příběhy z bouřlivých válečných i poválečných let Šumavští rodáci vzpomínají - Příběhy z bouřlivých válečných i poválečných let kolektiv autorů

Po korektní předmluvě, která nás vlastně připraví na to co v knize je, následuje pro mne poměrně zajímavá první kapitola z okolí Zlaté studny. Oblast kolem Kvildy a vůbec centrální Šumavy, mám na kole celkem slušně proježděnou a tak se mi ke konkrétním místům vybaví moje návštěva a i osobní dojem. V dalších kapitolách ovšem přicházejí na řadu povětšinou velmi selektivní vzpomínky německých šumavských rodáků. Jsem přesvědčen že jsou pravdivé, ale v podstatě jsou koncipovány jako velká křivda, která na nich po II. sv. válce byla spáchána československým orgány a obyvatelstvem. Často je zmiňována vzpomínajícími nevinnost obětí persekucí. O jakémkoliv člověku, který by byl odsunut právem, ani zmínka. To samé o kořenech této, řekněme, odvety. Přečíst si tuto knížku bez jakýchkoliv historických znalostí o této, a hlavně předcházející době, vyvstal by mi před očima velmi převrácený obrázek, byť na základě skutečných osudů, o příčinách a prvotní podstatě událostí, které vedly k předválečnému vývoji, pokračující pak oním nejkrvavějším konfliktem a nakonec porážkou třetí říše.
Další díly už jen prolistuji, maximálně něco "vyzobnu" a prohlédnu si cenná historická fota.
Dvě hvězdy.

01.01.2021 2 z 5

Pandin palec Pandin palec Stephen Jay Gould

Mé hodnocení se pohybovalo mezi třemi až čtyřmi hvězdami a nakonec se přeci jen překulilo k těm čtyřem. Jsem plně zastáncem evoluce, ovšem pod tímto termínem se nalézá více teorií, která se mezi sebou "perou" o své místo na slunci a mají své zastánce a odpůrce a časem některé zanikají a jiné zase vznikají. To vše na základě vědeckého výzkumu a důkazů, které bádání přináší a jejich interpretaci. V tomto myšlenkovém střetávání já mám své místo, ačkoliv jen jako naprosto laický divák, žasnoucí nad divy a proměnami toho, čemu říkáme život a jeho fantastická tvárnost a variabilita od dob jeho vzniku.
V této knize nebylo vždy všechno tak záživné, abych dal plné hodnocení (hodnotit vědeckou hodnotu, či dosavadní platnost zde předkládaných myšlenek, by byla ode mne učiněná drzost) přesto to mohu knihu, jako celek, prohlásit za zajímavou.
Čtyři hvězdy.

30.12.2020 4 z 5

Děti Arbatu Děti Arbatu Anatolij Naumovič Rybakov

Tato kniha poněkud "klame tělem". Stejně silná kniha má většinou něco přes tři sta stránek a Děti Arbatu jich mají bezmála šest set. Jinak je to bezpochyby zajímavý obraz stalinského předválečného období v Sovětském svazu, období industriálního vzepětí, budovaného na úkor lidí, "odhalování" protisocialistických spiknutí ve všech oblastech života, které tak brání a boří snahu o budování nové spravedlivé společnosti, ve skutečnosti však v drtivé většině maskující skutečné problémy a odtrženost vrcholové ideologie od reality, respektive hlásání, že uvědomělost a oddanost zřízení (Stalinovi) jsou těmi hlavními předpoklady k zdárnému plnění vytyčených úkolů. Paradoxně ani tyto dva důsledné dodržované předpoklady nedokázaly mnohdy lidi ochránit před tím, aby se stali nepohodlní, před represemi a soudními tresty, zavržením a stigmatizací a to i jejich rodin a přátel.
Dvě linie románu nebyly, co se týče poutavosti, vždy pro mě stejně vyvážené, ale celkový dojmem si čtyři hvězdy kniha zasloužila.

16.12.2020 4 z 5

Příběh jednoho vojáka v předvečer a na počátku Velké války Příběh jednoho vojáka v předvečer a na počátku Velké války Karel Žurek

Příběh jednoho vojáka je zpracován dokumentárním způsobem, za jistě značné trpělivosti a úsilí autora. Je doprovázen opravdu velmi bohatou fotografickou přílohou, zahrnující nejen dobové fotografie osob a míst, ale i artefaktů, dokumentů a korespondence. Ta je v závěru na protilehlé straně originálu i přepsána a to z deníku Adolfa Kunčara, ústřední postavy této knihy. Autor v rámci popisu života A. Kunčara a jeho putováním po vojenských posádkách, čtenáře v kostce seznámí i s mezinárodní situací v předvečer Velké války s návazností na situaci v monarchii. Po jejím vypuknutí je zde také věnován prostor popisu situace na frontách. Zde se vloudil do vydání i jakýsi šotek, který vložil jeden odstavec do knihy dvakrát a to na stranách 225 a 243. Kuriózní je, že se liší posledním slovem a absencí slov v závorce a je zřejmé, že na straně 243 být nemá. To ovšem neovlivnilo mé hodnocení.
Závěrem: Knihu dozajista maximálně ocení ti, kteří najdou nějakou bližší spojitost s osobou Adolfa Kunčara, nebo ti, kterým informace zde získané, pomohou v nějakém širším bádání. Moje hodnocení jsou dobré tři hvězdy.

13.11.2020 3 z 5

Trosečníci na Grumantu Trosečníci na Grumantu Konstantin Sergejevič Badigin

Bezpochyby poutavá robinsonáda ruských lovců na Grumantu (Špicberkách), kde museli strávit více jak šest let.
Ve velice těžkých podmínkách se museli vypořádat se základními potřebami, které jsou nutné k přežití. Mít co jíst a sám neskončit jako potrava, mít kde se schovat a čím topit, mít zbraně pro lov a obranu a nástroje pro každodenní používání a mnoho ještě dalších věcí. Kniha není příliš rozsáhlá a soustřeďuje se především na souboj trosečníků s podnebím a zajištěním potravy, méně nebo takřka vůbec se zabývá oněmi dlouhými polárními nocemi, kdy se ke všem strastem ještě musela nutně přidávat i značná deprese a nuda. Tudíž ta bezútěšnost podmínek, kterou tento příběh má dozajista vypodobňovat (ovšem i spolu s nadějí na záchranu), u mě nebyl při čtení tak intenzivní, jak by si po právu zasluhoval.
Každopádně ale se v krutém mrazu a přes skučící vichřici s přívaly sněhu, mihotají nad celým příběhem zasloužené čtyři hvězdy.

07.11.2020 4 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) II.: Československo a České země v krizi a v ohrožení (1930–1935) České země v éře první republiky (1918 - 1938) II.: Československo a České země v krizi a v ohrožení (1930–1935) Zdeněk Kárník

Opět nabité informacemi z celé škály života v Českých zemích a potažmo i na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Popisuje politiku, hospodářství, kulturu a vzdělávání ve vzájemných kontextech a srovnávání s vybranými zeměmi. Přináší nejen data z popisovaného období, ale i závěry a zhodnocení.
Opět za pět hvězd.

30.10.2020 5 z 5

Cesta na Jenisej Cesta na Jenisej Marek Audy

Velmi pěkně zpracovaný cestopis o dvou cestách na Sibiř, do hor Východního Sajanu a splutí částí několika zdejších řek, mimo jiné i Velkého Jeniseje. K tajze mám, ač jsem ji navštívil jen jako čtenář prostřednictví knih, takový zvláštní, možná naivně zidealizovaný, ale obdivný a vřelý vztah. Vůbec mi nic neříkají přepychové lákadla, typu zlatých klik u dveří, drahých koberců, nablýskaných aut, nebo všesplňujících služeb přepychových hotelů s jejich bazény, plážemi a restauracemi. Kdybych měl volit mezi tím a třeba srubem někde v tajze, tak bych rozhodně volil ten srub. V této knize se dostáváme k tomu, že určitá dávka nepohodlí, v prostředí čarokrásné přírody, je něco co aktérům určitě zůstane v paměti mnohem více vyryto, než jakýkoliv "nablýskaný" zážitek.
Díky za alespoň částečné zprostředkování tohoto zážitku.
Text doplněn mnoha krásnými fotografiemi a i mapkou putování.
Zasloužených pět hvězd.

18.10.2020 5 z 5

Alak-šak Alak-šak Vladimír Hor

Alak šak neboli Aljaška. Tam čtenáře zavádí tato kniha, kterou bych žánrem a jazykem vyprávění přirovnal k předválečným Rodokapsům. Zpočátku tu máme tři hlavní postavy, které své dobrodružství počínají při nalodění v přístavu na parník a jejich cílem je právě Aljaška. Tato skupina hlavních aktérů se postupně ještě rozšíří o více či méně důležité další postavy. Ovšem hlavním jejich kritériem, tak jak to v rodokapsech při dobrodružných soubojích dobra se zlem bývá, je smysl pro čest, přátelství se všemi stejně smýšlejícími a gentlemanské vystupování a to i v drsných podmínkách zlatokopeckých osad a táborů. Pokud tito hrdinové nemohou něco udělat, nebo to prostě nemají v plánu, odpovídají: "Nikoliv, nemohu toto učiniti..." a pokud je přírodní živly, nebo proradní zlosynové dokáží dostat do spravedlivé varu, jadrně zaklejí: "...zpropadeně" nebo "...proklatě". Hned jsem si vzpomněl, jak mi tuhle na dvoře ujely nohy na mokré trávě, já se natáhnul do mokra a ještě se bacil do brňavky o zahradní stůl. Přesně tato slova mi chyběla k vyjádření té mrzuté situace a já se nechal unést a vypustil zcela jiná, ne tak ladná. Už se to nestane. Slibuji.
Ale zpět k ději kdy vyloděním začíná jejich severské dobrodružství a strastiplná cesta, s mnoha dalšími souputníky, přes Chilkootský průsmyk, pak jezera a po nebezpečném Yukonu až do Dawsonu. Tuto cestu jsem již absolvoval s knihou Petra Hanzlíka "Po Yukonu na Aljašku" a tak jsem tu už byl jako doma, a jen jsem si na mapách připomínal hlavní body cesty a to především strašně náročný výstup do onoho průsmyku, jezera Lidemanovo a Bennettovo a pak nebezpečné peřeje na Yukonu Bílý kůň a Pět prstů. Samozřejmě v Dawsonu pouť ani dobrudružství hlavních hrdinů nekončí, ale to už nebudu prozrazovat. Jen je třeba počítat se situacemi, které se stávají náhle, nečekaně a zažijete tolik málo pravděpodobných náhod, že už věřím, že vyhraju ve sportce první cenu.
A teď přemýšlím, kolikero hvězd mám tomuto dílu zpropadeně přiřknouti. Proklatě! Mám dáti tři? Nebo čtyři? Čtyři? Nikoli, to nemohu učiniti! Jsa již na pevno rozhodnut, dávám tři hvězdy a k tomu unci zlata navrch a hej barmane, nalij whisku pro všechny...

16.10.2020 3 z 5

Křižovatky Křižovatky František Podlaha

Podlahův román, ač je členěn pouze do kapitol, se dá rozdělit na několik částí. V první se seznámí čtenář s vesnicí Záboří a jejím okolím, jejím obyvatelstvem, rozvrstvením v rámci jak majetkového, společenského tak i národnostního. Autor velmi zdařile vykresluje život jihočeské vesnice mezi válkami od tvrdé práce v zemědělství, až po společenskokulturní. V druhé části už zasahuje do osudů lidí válka a dochází k vzniknutí k zdánlivě velmi pevnému, byť postavením nerovnému, přátelství. Ve třetí poválečné části autor zaznamenává probíhající proces takzvané socializace vesnice. Pokud nebyl v přechozích částech ideologický náboj žádný, nebo malý, tak v této již je ho poměrně dost. Vznik družstev, z pohledu té doby jakožto dějinně jediných správných a spravedlivých zemědělsky hospodařících subjektů, je zde v té ideologizaci zastoupen samozřejmě nejvíce. Bohužel v rámci častého opakování těchto argumentů, stojících na straně nově vzniklého společenského zřízení, se kniha stává místy dosti rozvláčná. Dojde zde i k zákonitému ztroskotání onoho přátelství. V závěru se kniha stává už jen soubojem uvědomělosti s prospěchářstvím a přetvářkou, kterou autor předkládá až demonstrativně karikaturním způsobem, na osudech několika postav a jejich rodin. Zároveň zde dochází k velkému prozření, což lze chápat, jakožto možný happy end.
Tato část měla největší vliv na mém hodnocení směrem dolů.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že ve chvíli kdy se do děje začne notnou dávkou v poválečné době prosazovat ideologie, tedy především vznik družstev, se kniha stane vlastně jen agitačním poslem, tak tomu tak není. Autor velmi realisticky popisuje ty páky, ty mechanismy, které uštědřovaly soukromým hospodářům jednu ránu za druhou. To zvýhodňování družstev oproti nim. Ty nerovné podmínky a nátlak, které byly po válce nastoleny a tím tak dostávaly ony zemědělce do velmi svízelných, a prakticky v dalším takovém možném způsobu zachování hospodaření, i bezvýchodných pozic. Zároveň otevřeně vkládá sedlákům naprosto logickou argumentaci a neskrývá jejich rozčarování, oprávněnou zlost a k závěru už jen i odevzdanost. Vůbec se nedá říct, že autor vykresluje sedláky, ony překážky v onom dějinném a nezvratném vývoji (opět tehdejší optikou), za souhrn všech nectností, lačnících jen a pouze po majetku. Naopak je zde možné se seznámit s jejich vizemi, jejich láskou k půdě ale i k práci. Ona vůbec celá kniha není, i když by se tak mohlo zdát, černobílá.
Pravdou ovšem je, že některé věty, některé pasáže, jsou přinejmenším kontroverzní a některá střetnutí s následným vývojem jsou zidealizována. Zajímavé také je, že v rámci oné poslední části, vkládá autor odpůrcům nového zřízení, těm kteří neprohlédli a jsou už bez možnosti nápravy na špatné cestě, věty, které se dnes ukazují jako prorocké.
Hodnocení:
Rozhodně z větší části zajímavé. I se svojí ideologickou rovinou lze tento román chápat jako obraz minulých dob. V knize jsou hojně zastoupeny i texty jihočeských písní a tak jsem si je pouštěl (pokud jsem je tam našel) na YT a dost jsem jich neznal (např. "Já jsem ten sedláček český" v podání Vorařů).
Váhal jsem mezi čtyřmi a třemi a o fous se nakonec přiklonil ke třem.

13.10.2020 3 z 5

Dívka v modrém Dívka v modrém Pelham Grenville Wodehouse

Klasická zápletka v podání tohoto autora. Komplikované vztahy, kdy se postavy "chtějí" a pak zase ne. Kdy se sejdou na jednom místě, ne všichni se vzájemně znají, ale zase alespoň znají nějakou společnou, přítomnou, nebo nepřítomnou osobu. Vzniká z toho všeho komický propletenec s omyly a nedorozuměními.
Čtyři hvězdy a dám si na nějaký čas od autora pauzu.

02.10.2020 4 z 5

Skleněná dáma Skleněná dáma Zdeněk Pluhař

České pohraničí v době čím dál tím více se stupňujícího se napětí mezi českým a německým obyvatelstvem. Hrocené vztahy a vyprovokovávané střety německou, zfanatizovanou stranou, podporovanou z poza hranice. Předvečer mnichovských událostí, kdy se v horečném tempu Československo snaží vystavět linie bunkrů a opevnění, mající za cíl poskytnout možnost alespoň na nějaký čas účinnou obranu. Na obou stranách se ale vyskytují lidé, kteří nesmýšlí tak jako většina. Jsou Němci, kteří nesouhlasí a mají odpor k vývoji v Německu a jsou i Češi, kteří naopak v tom vidí pro sebe příležitost.
To jsou kulisy v jejichž prostředí se odehrává tento příběh. V celku se dá říct, že kniha je sérií akcí a protiakcí obou stran, které se vlastně nepovedly. Buď byly zpackané, nebo v jejich neúspěchu hrála roli určitá naivita, neopatrnost či nezkušenost, ale i náhoda. Ani poslední akci se nepodaří dokončit, ale zde nefiguruje ani jedna z výše jmenovaných příčin ale úmysl, který se vzpírá úřednímu rozhodnutí.
Kniha se mi četla velmi dobře a i přes ten vlastně permanentní sled neúspěchů, přičemž ty které měly za cíl jen zvyšovat napětí a vytvářet nátlak na české a neříšsky smýšlející německé obyvatelstvo, mi samozřejmě nevadily, se knize vůbec nezdráhám dát plný počet hvězd.

28.09.2020 5 z 5

Čenž se smrtí Čenž se smrtí Jaroslav Velinský

Příběhy Čenž a Smrt komára. Velinského sérii s Otou Finkem čtu především pro ten specifický, barvitý, lidový a hlavně vtipný jazyk, a tak jsem ochoten ledacos odpustit a přehlédnout, ze třeba slabší zápletky. Tady jsem ovšem oko nemusel přivírat vůbec. Mělo to vtip, mělo to přiměřenou dávku napětí a zamotanosti, mělo to spád. Některé hlášky a přirovnání jsou prostě geniální.
Pět hvězd jak vyšitých.

24.09.2020 5 z 5

Noční rozhovor Noční rozhovor Ladislav Mňačko

Silný motiv. Kniha v rámci rozhovoru a vzpomínek dvou osob odhaluje tragédie války a pokusy se s nimi vyrovnat. Autor až šťouravým způsobem dokáže proniknout do samého nitra vědomí a klade otázky a možné odpovědi, které nejsou příjemné pro obě strany rozhovoru. Mistrně také dokázal navodit atmosféru doby a odhaluje skutečnosti a jednání, které se postavy snaží podvědomě si nepřipouštět a vymazat a zároveň i paradoxně hledat bezútěšně vysvětlení.
Pět hvězd, ale nečekejte pobavení. Kniha vás bude nutit se zamyslet nad mnoha věcmi z minulosti a dost možná i v současnosti. A to především ve smyslu nahlížení z dnešní doby na události II. světové války a těsně po ní, kdy v zájmu maximální "korektnosti" se vypichují některé tragické události se snad i úmyslným vytržením z historického kontextu. Válka není korektní totiž nikdy a i souzení viníků vítězi, muselo probíhat za určitých zvláštních podmínek, aby sami se nedostali do rolí obžalovaných. Ovšem je třeba si neustále připomínat, i přes všechnu tu snahu o korektnost, kdo začal a co bylo jeho cílem. Otázka viny či neviny je tak ústředním motivem této skvěle napsané knihy a čtenáři může pomoci v osvětlení kořenů některých historických, krutých, válečných a poválečných reálií.

21.09.2020 5 z 5

Bahamská krize Bahamská krize Desmond Bagley

Třetí kniha od tohoto autora a opět si vysloužila z mé strany pětihvězdí. Po poměrně krátkém úvodu se začne tempo děje zvyšovat a nabere velice příjemnou rychlost, kdy to není žádný zběsilý úprk, ale v celku svižný klus, nebo lépe řečeno, děj se odehrává především na ostrovech, tak spíše svižná plavba. Mimo napínavého čtení jsem bohatší i o novou zeměpisnou vědomost. Do této doby jsem měl Bahamy zafiksovány v povědomí především jako útočiště jednoho českého kupónového zbohatlíka a co se týče velikosti, domníval jsem se, že to bude jen pár ostrovů mezi Kubou a Floridou. To že ale Bahamy není jen pár ostrůvků, ale rozsáhlé souostroví, čítající dle knihy asi sedm set ostrovů a dva tisíce skalisek, tak to vím až díky knize.
Není to úplné TOP, ale pět hvězd tomu dávám.

19.09.2020 5 z 5

Psmith to zařídí Psmith to zařídí Pelham Grenville Wodehouse

V tuto chvíli asi pro mne nejlepší kniha o osazenstvu Blandingsu, ať už tam trvale žijícím, nebo se tam vyskytujícím jen dočasně a o komických dobrodružstvích, které toto seskupení dokáže vyprodukovat.
Pět humorných anglických hvězd.

17.09.2020 5 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Po dlouhé době se mi opět zastesklo po zámku Blandings s jeho svéráznými obyvateli v čele s, mírně řečeno, lehce potrhlým lordem Emsworthem a jeho sourozenci. Mimo již tradiční vepřové zápletky se zde opět rozehrává děj plný absurdních a komických situací, ohlášených a zase rušených zasnoubení a různých nedorozumění a zvratů. Přiznám se, že kniha ve mě už nevyvolává tu bezbřehou rozjařenost, jako když jsem četl před mnoha lety poprvé Letní bouřku, ale na druhou stranu jsem věděl do čeho jdu a svoji roli splnila.
Čtyři hvězdy.

13.09.2020 4 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) Zdeněk Kárník

Tak tohle je velmi hutné čtení nabité informacemi a vyžadující při četbě plné soustředění. Na druhou stranu jsem se do toho soustředění nemusel nutit. to vše díky fascinují šíři záběru a opravdu velmi komplexnímu popisu období 1918 - 1929. Netvrdím, že jsem dokázal vytěžit z knihy vše co poskytuje, to ani náhodou, ale i tak dávám plnou výši hodnocení.
Obdivných a poučných pět hvězd.

11.09.2020 5 z 5