miklaras miklaras komentáře u knih

Kalevala - Karelofinský epos Kalevala - Karelofinský epos Elias Lönnrot

Kniha, bez které bych se neobešla. Vlastně bych už mohla po desítkách přečtení založit Holečkův fanklub.

26.10.2019 5 z 5

Horoskop orloje Horoskop orloje Lawrence Ferlinghetti (p)

Skoro k neuvěření, že tenhle vynikající výběr všel v období normalizace, ale je to tak.

04.12.2013 5 z 5

Bajky (výběr) Bajky (výběr) Jean De La Fontaine

Krásné vydání.

18.11.2013 5 z 5

Magická Praha Magická Praha Angelo Maria Ripellino

Praha jinak a velmi poutavě. Je to přesně ten druh knihy, který má člověk hltat vleže, s hrnkem čaje u postele a mlhou, valící se za okny.

18.11.2013 4 z 5

A jiné povídky A jiné povídky Ivan Vyskočil

Vynikající povídková kniha, spojující chytrý žert, zamyšlení, vypointovanou pointu, nadhled a vyníkající stylistiku. Myslím, že by měl přijít čas pro Vyskočila. Jako autor byl bohužel trochu zapomenutý a to je veliká škoda. Takže tuto knihu přidávám i do doporučených.

Mauglí Mauglí Rudyard Kipling

Kipling napsal úžasnou knihu, která nás může provázet celé dětství a když ji najdeme jako dospělí, znovu podvědomě ucítíme tu vůni snové džungle.

02.11.2013 5 z 5

K jádru křesťanství K jádru křesťanství C. S. Lewis (p)

Určitě velmi zásadní kniha o křesťanství, podaná s nadhledem, hloubkou a pochopením lidských nedokonalostí.

Mysterium katedrály v Chartres Mysterium katedrály v Chartres Louis Charpentier

I když si nehovím ráda v oblasti spekulativní literatury, tohle je spekulace krásná a příjemně čtivá. Samozřejmě, že tu nejdeme archu, templáře i tajemné proudy energie, ale všechen ten spekulativní brak je dávkován jemně decentně a s láskou. Navíc tu je středem jedna z nejkrásnějších katedrál světa a autor o ní ví tolik, že ze slupky spekulací můžeme vyloupnout klenot informací o Chartres.

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Skvělé téma, vynikající atmosféra.

04.05.2022 4 z 5

Finská čítanka Finská čítanka * antologie

Velice dobrý počin, který je nutno ocenit. Člověk si tak udržuje přehled

01.11.2021 3 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Ono občas škodí, když chce autor vysvětlit všechno do posledního detailu. Maličké tajemství by mohlo zůstat neodhalené, sem tam vlákno nespojené a oslí můstky nepřekročené. I tak se čte Hannibal poměrně svižně. Má silná i slabá místa, není tak kompaktní a konec se zdvíhá skoro ke sci-fi. Atmosféra ale funguje a Hannibal zůstává charismatickou postavou, kterou mohou jiní spisovatelé Harrisovi jen závidět.

03.08.2021 2 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

V šestnácti letech, kdy se mi kniha dostala do ruky, to byl úder do srdce. Tak mě napadá, od té doby jsem ji nečetla, ale pořád si něco pamatuji

26.10.2019 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

I když není dokonalá, mám ráda atmosféru té knihy. Moc.

26.10.2019 4 z 5

Dějiny umění 1 Dějiny umění 1 José Pijoan

Kniha, na které jsem vyrůstala a zrála. Myslím, že všechny reprodukce mám vypálené do hlubin mozku.

Anatomie lásky Anatomie lásky Guy Corneau

Kniha, ke které se člověk může pravidelně vracet a analyzovat svůj postupný vývoj. Vynikající.

Adriaan Brouwer Adriaan Brouwer Felix Timmermans

Je to opět výborný životopis a navíc o malíři, který se nikdy neřadil do pomyslných top žebříčků starých mistrů. Timmermans je vynikající autor a dokáže nastínit věrohodnou atmosféru. Pro ty, kdo hledají skryté perly...

09.11.2013 3 z 5

Člověk českého středověku Člověk českého středověku František Šmahel

Výborná kniha, která přináší obšírný popis jednotlivých středověkých typů

09.11.2013 4 z 5

Legenda aurea Legenda aurea Jacobus de Voragine

Legenda aurea patří do světové knižní pokladnice. A určitě patří k jakési základní znalosti o evropské křesťanské kultuře.

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Ač nemám ráda vulgaritu, mám ráda nadhled. A v Zajdovi je ho spousta

01.11.2013 5 z 5

Žádný člověk není ostrov Žádný člověk není ostrov Thomas Merton

Kniha s obrovskou vnitřní hloubkou a silou. I když se českému vydání absolutně nepovedl přebal a kniha vypadá jako laciná detektivka, uvnitř je poklad neuvěřitelné ceny.

01.11.2013 5 z 5