Dějiny umění 1

Toto rozsáhlé encyklopedické dílo čtenáře postupně seznámí s poklady světového umění. Opírá se o proslulé dějiny Josého Pijoana, které vyšly před téměř 70 lety. Čtenáři, milovníci umění, ocení bohatství obrazové dokumentace, na níž je dílo založeno. Vynikající barevné reprodukce představují jednotlivé kultury, epochy, umělecké proudy a osobnosti. Desetidílné Dějiny umění jsou určeny širokému okruhu zájemců o výtvarnou kulturu a kulturní historii. První svazek zavede čtenáře do samých počátků výtvarné tvorby v hlubinách pravěku, za kulturou starého Egypta a Íránu, za uměním sumerským, akkadským, babylonským a asyrským i za památkami předkolumbovské Ameriky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129035/dejiny-umeni-1-129035.jpg 4.669

Dějiny umění 1.

včera

Palce nahoru.

Corso
14.05.2021

Zo serie Dejin umenia Pijoana mam len tuto prvu knihu. Aj to len preto, ze sa zaujimam o paleo-umenie, paleo-mysel paleo-cloveka. Neviem ci niekedy budem mat tuzbu kupit si celu seriu. Mozno az zase zacne niekde vychadzat. V antikoch ju bezne mavaju, objavuje sa, ale zatial odolavam. Na take poobednajsie vylihovanie na posteli s velkou obrazovou knihou na pupku idealne :) Novsie vydania maju zda sa mi aj foto reprodukcie kvalitejsie. Ale Pijoan bol vzdy tlaceny tou najlepsou sudobou tlacovou technologiou. Dopodrobna informacne kniha samozrejme nejde, skor sluzi seria ako taky strucnejsi prierez celym umenim. Kedysi pycha kazdej domacej kniznice.

boxas
06.05.2020

O umění mnoho lepších knih není.

Alseri
19.02.2020

Stačí vidieť obálku knihy a už cítim jej vôňu. Ako študentke umeleckej školy mi kedysi veľmi pomohla, predovšetkým vďaka skvelým reprodukciám diel a ich formátu, čo výrazne uľahčovalo štúdium každého historicko-umeleckého obdobia. Texty sú na úkor obrazovej dokumentácie, nikdy mi to však neprekážalo. Na to sú tu iné tituly.

Lessana
26.12.2019

Najväčším pozitívom tejto publikácie sú bezosporu reprodukcie umeleckých diel a fotografie. Veď sotvakto môže za život navštíviť všetky múzeá, kde sú doklady o umení a živote našich predkov vystavené, či ísť sa pozrieť na všetky architektonické veľdiela pradávnych kultúr... Dejiny umenia 1 nám teda sprostredkujú praveké, egyptské, sumerské a akkadské, babylonské a asýrske, iránske, mexické, mayské a andské umenie. Text v knihe je mnohokrát na úprimné zasmiatie, až výbuch smiechu. Popisy pri obrázkoch detto, nehovoriac o bohorovnosti pisateľa, ktorý suverénne oznamuje, čo vidíme, čo presne tým chcel "básnik povedať", pričom sa vôbec nepozastaví nad tým, ako (kým a prečo) mohli mnohé dych berúce výtvory (najmä architektonické) vzniknúť, keď ich autorov často považuje len za akýchsi ľudkov v handrách okolo pása...

JulianaH.
26.03.2019

Mnozí tu již upozornili na faktické chyby v textu. Sama jsem si všimla zavádějící identifikace zvířecích motivů (splést si žirafu s leopardem a lenochoda s jaguárem mi přišlo jako solidní výkon, ať už se ho dopustil překladatel, sám Pijoan nebo autoři ostatních částí). To ale nic nemění na tom, že pro mě kniha byla velkolepým úvodem do starověkého umění jak svým obrazovým materiálem, tak textem, a v době, kdy jsem ji četla (ve druháku na SŠ), jsem jí opravdu byla za leccos vděčná. Zhltla jsem ji, pokud si pamatuji, za dva dny.

Medunkavera
04.07.2018

Dějiny umění. To je ta správná ozdoba knihovny. Měli jsme deset dílů a pamatuji se, když někdo přišel na návštěvu, hosté se po nich hnali a lačně si je prohlíželi. Vůbec jsme je nemohli donutit, aby si konečně sedli a vypili si kávu.
Nejsem si teď úplně jistá, ale první díl stál něco okolo osmset korun. Je to možné? A i další díl něco okolo šestiset..
Akorát vím, že ty knihy byly strašně drahé. A byli jsme hrdí na to, že je máme. Však jsou krásné. Krásné fotografie a zajímavé čtení.

ReKrk
02.02.2016

hezké obrázky, text ale beznadějně zastaralý a především plný omylů a klišé. Ale není se co divit, první trojsvazkové vydání vyšlo pod názvem Historia del arte: el arte al través de la historia v Barceloně již v letech 1914‒1916 (sic!).