midloch midloch komentáře u knih

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Tak jo, přečtu celou sérii. I když je to místy toporné stran vyšetřování (např. v tomhle díle jsem tipnul vraha vcelku brzo), tak jako celek s příběhy jednotlivých postav týmu jde o skvělou sérii se stoupající návykovostí :-) Další díl rezervován v knihovně a jsem zvědavý jak to bude pokračovat.

24.01.2022 5 z 5

Spojenci českých zemí Spojenci českých zemí Jan Kotouč

Skoro po dvou letech od přečtení předcházejícího dílu jsem se dostal k tomuto pokračování. Stejně jako v předchozích případech se kniha pomaleji rozjíždí, ale postupně nabírá na tempu a čtenáře ke konci skoro nepustí. Jsem zvědavý, zda bude další díl. Kniha je na konci stále otevřená s možností navázat na příběh a podle mě by byla škoda nevyužít potenciálu, v podstatě dokonale vytvořeného, alternativního světa. Určitě doporučuji číst postupně v pořadí, jinak mohou některé souvislosti neznalému čtenáři chybět.

19.01.2022 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Další díl, troufnu si po třech knihách říct, skvělé série. Trochu pomalejší rozjezd a ve výsledku díl více o osobních linkách jednotlivých postav s vyšetřováním na pozadí. V tomto ohledu trochu slabší než dvojka, ale i tak za plný počet hvězd.

19.01.2022 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

O trochu lepší než první díl. Na Bergmana jsem si zvyknul už v prvním díle a tak mě příběh rychle vtáhnul a knihu jsem tak přelousknul za pár dní. Po přečtení jsem se rozhodl, že dám šanci celé sérii.

19.01.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Skvělé zpracování poměrně náročného tématu (náročného, protože dodnes se člověk může setkat s řadou nepřesností a chyb v různých televizních dokumentech). I zde se vyskytují drobné faktografické nepřesnosti (hlavně z výpovědí osobních účastníků protože tyto části popisují jejich osobní vnímání dané situace, nikoliv přesnou skutečnost), ale každopádně hodně dobrá kniha.

03.01.2022 4 z 5

Zátoka smutku Zátoka smutku Chris Ould

Ještě lepší než první díl. Dal bych i pět hvězd, kdyby tam nebyla ta linka o tajné službě, která mi tam vůbec neseděla. Stejně jako první díl se to lehce čte. Příběh v poklidu utíká a než se nadějete, jste na 400. straně a blíží se konec. Na závěr i otvíračka k třetímu dílu, na který se docela dost těším.

26.11.2021 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Bohužel v minulosti jsem začal s druhým dílem a byl jsem z toho na rozpacích. Tohle bylo určitě lepší, ale třetí díl rozhodně číst nebudu.

22.11.2021 3 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Seriál Most jsem měl dost rád a tak jsem byl zvědavý na knihu od scénáristy seriálu. Neudělal jsem chybu. Přes pomalejší rozjezd - počáteční linka Sebastiana Bergmanna mě vůbec nebavila - to ve výsledku byla skvělá kniha. Další díl si určitě přečtu.

22.11.2021 5 z 5

Neklidné pobřeží Neklidné pobřeží Chris Ould

Velmi dobře napsaný scandi-krimi příběh. Sáhnul jsem po něm v knihovně, protože se navzdory většině skandinávských příběhů odehrává na Faerských ostrovech, které mě již od dětství lákají k návštěvě. Příběh je to pěkně zamotaný, ale srozumitelně a čtivě podaný. Určitě se těším na další díly.

05.11.2021 4 z 5

Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Naoki Higašida

Druhá knížečka Naokiho Higašidy. Určitě přínosná četba pokud chcete trochu pochopit lidi s PAS. Jedině doporučuji

27.10.2021 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Vzhledem k tomu, že problémové pití se týká asi 15 % lidí naší země, jsou takové knihy velmi důležité. Sám jsem abstinent, takže výprava do duše alkoholika bylo pro mě zajímavé čtení.

27.10.2021 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

I když duchařině moc neholduji, tak v minulosti jsem četl od autorky sérii Huldar&Freyja a byl jsem spokojený. Teď, během čekání než na mě s novou knihou ze zmíněné série vyjde řada v knihovně, jsem se tedy rozhodl zkusit tuto duchařinu. Musím říct, že přes všechny blbosti (např. chování některých postav) mě příběh bavil a čtení jsem si užil. Atmosféru to má skvělou a knížka je tak dobře čtivá. Ovšem už se těším víc na klasickou scandi-krimi bez nadpřirozena :-)

27.10.2021 4 z 5

Čáry Čáry Rjú Murakami

Nebylo to tak dobré jako "V polévce Miso", ale i tak se mi kniha celkem líbila.

24.10.2021 4 z 5

Prvních deset let Prvních deset let Egon Bondy (p)

Naprosto neuvěřitelná kniha, až si člověk říká, že těch deset let autor vůbec přežil, nám představuje Egona Bondyho od jeho rozhodnutí stát se básníkem až do roku cca 57. Stoprocentní život v době perzekucí a vykonstruovaných procesů, pašování do a z Rakouska, milostné ztracení se u J. K. a další. Určitě stojí za přečtení.

28.08.2020 5 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Přečteno na doporučení knihovníka a musím říct, že to nebylo vůbec špatné. Nicméně četl jsem již lepší díla od japonských autorů a tahle knížka není určitě pro každého. Za mě lehce nadprůměrné hodnocení.

17.08.2020 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Zajímavé postapo - spíše o psychologii jednotlivých postav a o tom jak se vypořádává s nastalou situací vláda a společnost jako taková. Na závěr trochu hektické a uspěchané (mezi kapitolami například skok několik měsíců). Celkově ale vcelku dobrá knížka.

03.08.2020 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Moje první kniha od autorky. Solidní detektivka, ale bohužel neznám předchozí díly, abych ocenil reference k předchozím případům. Děj ubíhá svižně a čte se to lehce - ani mi nepřišlo, že to bylo bezmála 500 stran. Vrah je odkryt až na závěr, nicméně ten závěr je strašně rychlý, v porovnání s předchozím dějem. Možná si přečtu další knihy autorky, když si budu zase chtít přečíst něco lehkého a svižného.

07.07.2020 4 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Kratičká novela o "podivínské" Japonce (píšu v uvozovkách, protože kdo je podivnější? ten kdo žije podle svých potřeb, nebo ten, kdo tyto lidi kritizuje a nutí jim své představy o světě?) ve středních letech, která již 18 let stále brigádničí v konbini a okolí se jí stále snaží přimět, aby se už konečně stala normální (tj. našla si chlapa, nebo stálou práci, nejlépe obojí). Chvílemi to bylo správně japonsky ujeté, avšak neustále se točící kolem společenského vnímání normálnosti. V Japonsku jsem nějaký čas žil a tak se pro mě nejednalo o cizí svět. Za mě plný počet hvězd.

29.06.2020 5 z 5

Parazit Parazit David Koepp

půjčeno - rozečteno - nedočteno - vráceno - nehodnoceno

19.06.2020

Kříž Kříž Ingar Johnsrud

Výborné rozuzlení celého příběhu, kdy do sebe začnou veškeré části zapadat. Určitě je dobré mít přečtené předchozí díly, i když autor samozřejmě stěžejní události z předchozích knih připomene. Nechci tady spoilerovat, takže se omezím na hodnocení že jde o jeden z nejlepších počinů scandi-krimi žánru.

18.06.2020 5 z 5