Prvních deset let

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První vydání Bondyho memoárů z r. 1981, v nichž undergroundový básník popisuje svůj dramatický život v letech 1947-1957. Kniha zároveň poskytuje obraz významné části neoficiální kulturní scény první poloviny 50. let.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14181/prvnich-deset-let-14181.jpg 4.462
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Maťa
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Prvních deset let

Přidat komentář
Bonda
21.06.2016

Prudké štěstí, odvaha riskovat, láska divoká a šílená až k sebevraždě („v lásce jsem vždy překračoval hranice tohoto světa a ocital se ve vytržení a nadšení, jaké rozhodně žádná droga nedovede navodit“), znechucující doba, stálý oprávněný strach, život podle vlastních měřítek („prostě docházka do septimy mi připadala zásadně inkongruentní s tak zásadní věcí, jako je láska, že jsem prostě otci prohlásil, že tam chodit nebudu a taky jsem tam už nešel“), nezbytná filozofie („nechápal jsem, jak mohou lidi žít, aniž by od rána do večera nezkoumali ty nejzákladnější otázky…“) a vnitřní „atmosféra žitého zázraku“. Působivé jsou popisy chvil, kdy se věčná citová rozbouřenost nečekaně a neovládaně přeměňovala do mystických prožitků. Trojice textů (vzpomínky, dobový deník, úryvky z prózy) zároveň obsahuje spoustu faktických informací (Bondy šel například oznámit Teigovi Kalandrovo zatčení nebo po Kalandrově smrti – podle knihy jako jediný – navštívil Kalandrovu ženu a vyslechl její vyprávění). Vypravěč, možná paradoxně, disponuje větší a „realističtější“ vnímavostí než mnozí střízliví racionálové („planul jsem nadšením, ale stačil sem si tak nějak všimnout, že náš dělnický průvod, který se už za Václavákem rozpadl, nesršel skutečnou spontaneitou“; „v hloubi duše jsem cítil jakýsi pocit, že se něco jaksi nepovedlo“; „a tak na podzim 1948 mi už charakter našeho zřízení byl jasný“; „otevírala se mi zřetelná kariéra, kterou také skutečně nastoupilo tolik mých vrstevníků, kteří v pokrytectví prožili stalinská léta a „pak se jen chtěli pomstít“, jak se o tom v božskou naivitou vypisovali v osmašedesátém roce Vaculík, Kundera a další“). Naprostá nonkonformita.

Lodja
17.06.2016

Úplně jiná padesátá léta, než na jaká jsme normálně zvyklí. Protože "povinností umělce je učinit každý okamžik neopakovatelným."
Můžete obdivovat, závidět, zavírat oči anebo vám to může být všechno upřímně jedno, ale Zbyněk Fišer prožil neuvěřitelný osud surrealisty na plný úvazek. A měl styl.

Hombre
04.02.2015

Mazec..

hrabos
16.09.2011

Knihu vnímám jako krásný popis historických událostí a rozpoložení společnosti tehdejší doby. Byl to nejvýstižnější popis jaký se mi jako porevolučnímu dítku dostal (zatím) do ruky. :-) Kniha popisuje zajímavé beatnické situace v tehdejším Československu. :-)


Autor a jeho další knihy

Zbyněk Fišer

Egon Bondy (p)
česká, 1930 - 2007

všechny knihy autora

Kniha Prvních deset let je:

v Právě čtených1x
v Přečtených89x
v Čtenářské výzvě6x
v Doporučených5x
v Knihotéce25x
v Chystám se číst18x
v Chci si koupit5x