MichalPuchovsky MichalPuchovsky komentáře u knih

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Pašerák sa číta s ľahkosťou a kniha hýri zaujímavými nápadmi. Dobre sa jej darí v stručnosti naznačiť základné obrysy "mytológie" knižného cyklu a mňa rozhodne namotivovala siahnuť po ďalších pokračovaniach. Na druhú stranu som čítal od Žambocha aj lepšie texty podobnej dĺžky. Za mňa by to chcelo ešte viacej drsnejšej akcie. Akoby mi tam chýbal ešte jeden krôčik k úprimne priznanej béčkovosti.

30.11.2019 3 z 5

Nenávisť Nenávisť Juraj Thal

Ak hľadáte kvalitnú slovenskú detektívku, román Nenávisť je pre vás. Ponúka príjemného hlavného hrdinu, zaujímavý prípad a slovenské reálie. Nečakajte nič prevratné, ani prehnane originálne a za odmenu si užijete fajnu knihu. Správny horský dovolenkový román.

30.11.2019 3 z 5

Zima mŕtvych Zima mŕtvych Henrich H. Hujbert

Ak máte radi krv, zombíkov, katany a postapo, tak "Zima Mŕtvych" bola stvorená pre vás. Pif paf, sek čvach.

30.11.2019 4 z 5

PrešpoRock PrešpoRock Boris Filan

Z knihy Prešporock cítiť lásku Filana k jeho rodnému mestu. Píše sviežo a zábavne bez potreby byť prehnane expresívny. Nádherne sa hrá s jazykom, slovenčina v jeho rukách hrá všetkými farbami podobne ako jeho texty.

30.11.2019 4 z 5

Drak Znovuzrozený Drak Znovuzrozený Robert Jordan (p)

Tretia kniha ako prvá v sérii odkláňa pozornosť od Randa a namiesto toho sa sústreďuje na Matta a Perina. Dobrý krok zo strany Jordana. Ukazuje sa, že skoro každá postava série má čo čitateľovi ponúknuť a že všetko so všetkým súvisí :) Sila Kola Času sa pre mňa (po prečítaní 3.dielu) ukazuje v schopnosti nielen vytvoriť prepracovaný fantasy svet, ale ho aj zaplniť zaujímavými charaktermi. Taktiež sa mi veľmi páčil systém astrálneho cestovania či funkčné odkazy na koncept minulých životov hrdinov knihy. Jej záver ma opäť navnadil na ďalšie pokračovanie a som zvedavý na svet kočovných Aielov, ku ktorým by sa Rand mal vybrať v štvrtej knihe. Séria úprimne prekonáva moje očakávania svojou kvalitou.

18.10.2019 5 z 5

Chladná hra Chladná hra Tomáš Němec

Postapo JFK = vynikajúci JFK. Z prvých piatich dielov ma najviac oslovil svojím príbehom, kde aj napriek malému rozsahu nebola núdza o prekvapenia a o mastodontov.

30.07.2019 5 z 5

Druhá planéta Druhá planéta Jana Plauchová

Sci-fi román Druhá planéta poteší nadpriemernou čitateľnosťou, kvalitným spracovaním a napínavým dejom. K dokonalosti chýbajú už len detaily.

30.07.2019 4 z 5

Odvrhnutí Odvrhnutí Ján Gálik

Debutový fantasy román Jana Gálika Odvrhnutí je nabitý testosterónom, ideálny na nudný školský výlet alebo trápnu rodinnú dovolenku so všetkými babičkami a dedkami. Svoje si v ňom ale nájdu aj skúsení žánroví harcovníci, ktorým príjemne zaplní pár večerov vďaka svižnému tempu a dobrej akcii.

26.10.2022 3 z 5

Okko: Cyklus vody Okko: Cyklus vody Hub (p)

Veľmi príjemné akčné fantasy na štýl lovcov démonov. Sadla mi maľba, farebnosť a hlavne štýl rozprávania.

11.10.2022 4 z 5

Stín se šíří Stín se šíří Robert Jordan (p)

Bombové.

05.03.2021 5 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Ale hej, je to celkom sranda. Netreba od toho veľa očakávať, je to brak o alkoholickom deduškovi-exorcistovi. Kotleta podobný žáner píše päťkrát lepšie. Poviedky majú rôzny charakter a sú veľmi premenlivej kvality od nudy (Zabíječ, Horoskop) až po úžasne vtipné úlety (Vzpoura vepřů, Hotel U Loupežníka). Som zvedavý na pokračovania, minimálne ešte do jednej knihy série pôjdem.

15.09.2020 3 z 5

Pokoj plný zrcadel: Životopis Jimiho Hendrixe Pokoj plný zrcadel: Životopis Jimiho Hendrixe Charles R. Cross

Veľmi vydarená biografia Jimiho Hendrixa. Ako človek zo sveta humanitných viet oceňujem úvod, ktorý je venovaný koreňom rodiny hudobníka a človek sa tak dozvie veľa informácii o neľahkom údele amerických černochov. Množstvo rozhovorov s Jimiho kamarátmi, kolegami a ženami knihe dáva hĺbku. Inú knihu o Hendrixovi nepotrebujete, v tejto je všetko.

03.09.2020 5 z 5

Punisher Punisher Mike Zeck

Zápletka je síce riadne béčková, ale spracovanie je parádne. Punisher je drsnejší ako úradníčka na pracovnom úrade po osemhodinovej šichte.

28.06.2020 4 z 5

Marakéš. Šicke me naše! Marakéš. Šicke me naše! Václav Pankovčín

Hravé poviedky plné jemného humoru a fantázie. Ak si východniar, alebo máš odtiaľ aspoň rodinu, tak je Marakéš povinnosť. Jedna z top 5 slovenských kníh žánru "anasoftlitera", ktoré som doposiaľ čítal.

28.06.2020 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Na druhý krát som si knihu vychutnal omnoho viac ako pri premiérovom čítaní tri roky dozadu. Zábavná, krvavá a inteligentne napísaná paranormálna detektívka.

23.05.2020 5 z 5

Úhel pohledu Úhel pohledu Todd McFarlane

Veľmi dobre zvolený úvodný diel Spajdrmen kompletu. Masky skvelo fungujú ako psychologické zamyslenie sa nad údelom superhrdinov. Uhol pohľadu je zase kvalitná detektívka s noirovým presahom. Nádherná kresba McFarlana je správna čerešnička na torte.

09.05.2020 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

(Ne)klasická fantasy lyrického strihu. Veľký dôraz sa kladie na postavy, kniha preteká množstvom sviežich a vtipných dialógov. Niekedy by sa ale hodilo viac deja a menej kecania, preto hviezda dole. Zo začiatku pôsobí dej Písne ocele trocha rozhárane, ale v závere sa všetko pekne prepojí. Teším sa na pokračovanie, na ktoré nás autorka nenápadne pripravuje naprieč textom.

16.03.2020 4 z 5

Fantázia 2019 Fantázia 2019 Ivan Aľakša

Zborník zo súťaže Martinus Cena Fantázia 2019 predstavuje peknú ukážku literárnej formy súčasnej generácie slovenských žánrových autorov. Až na pár výnimiek môžeme poviedky označiť za nadpriemerné, súťaže sa účastní množstvo dnes už skúsených autorov. Odporúčam: Beta (Tamara Šašková), O Zlatici a rybčíkovi (Zuska Stožická), Ale už by aj stačilo! (Martin Benkovič) a Priehrada (Róbert Lénart).

18.02.2020 4 z 5

Jsme jako oni Jsme jako oni Martin Šimečka

Kniha je spracovaná vynikajúco, rozhovory striedajú Šimečkove eseje a rozhovory, v ktorých sa obrátili role a Šimečka sa pýta mladých na ich názory na svet okolo. V tom najlepšom prináša kniha množstvo podnetom na premýšľanie o modernej spoločnosti a jej ponovembrovej vývoji. So československým intelektuálom v mnohom súhlasím a v mnohom nie. To ale nič nemení na tom, že podobné knihy potrebujeme ako soľ.

31.12.2019 5 z 5

Istrocon 5 Istrocon 5 * antologie

Prekvapivo kvalitná sada poviedok z troch ročníkov druhej najväčšej slovenskej fantastickej súťaže. Zbierka poteší hlavne scifistov, cyberpunkerov a postapokalyptikov. Najlepším textom je humoristické retro scifi od Mariána Kubicska "Impérium asi vracia úder".

16.12.2019 4 z 5