Micconda Micconda komentáře u knih

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Perfektní formát knihy, který podává velmi plastický pohled na jednu noční zápletku.
Je to svým způsobem jako v životě, často situaci vidíme jen ze svého pohledu, který je prostě značně omezený, kdežto zde je vidět, jak každá postava prožívá danou situaci svýma očima.
Kniha se dá přečíst za večer, ale já osobně už ji četla víckrát :)

30.09.2022 5 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Po delší pauze od čtení jsem sáhla po této knize, a velice se mi líbila. Byla to trochu jiná "Murakamiovka", ale přišla mi velmi osvěžující a děj za mě příjemně ubíhal.
Už si příliš nepamatuji děj předchozí knihy Hon na ovci, ale i tak mi dávalo mnoho věcí smysl a četbu to příliš neovlivnilo.
Murakamiho knihy jsou specifické, a proto k nim nikdy nepřistupuji z kritické pozice (ostatně obdobně se to snažím praktikovat i u jiných knih :) ), a proto pro mě celkově každá jeho kniha byla zajímavá, příjemná a inspirativní.

30.09.2022

Kuře na švestkách Kuře na švestkách Marjane Satrapi

Krásný a velmi netradiční příběh s melancholickým a nostalgickým laděním v podobě komiksu.

18.05.2022 5 z 5

Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) Riad Sattouf

Když jsem před pár měsíci náhodou našla tip na tento komiks, byla jsme mírně skeptická, ale byla to chyba. Tato práce mě neuvěřitelně vtáhla přečetla jsem jeden díl za druhým.
Rozhodně to není plytké dílo, ale velmi zajímavé kulturní a společenské ohlédnutí na dětství a dospívání člověka, na pozadí jeho francouzsko-syrských kořenů.
V knihách je spousta odkazů na tehdejší důležité události, trendy, myšlení lidí a na mnohé věci je zde poskytnut zajímavý pohled ze zcela jiného úhlu.

18.05.2022 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Kniha, která je i přes to, jak je stará, pořád platná... Lidé se nezmění :) Čtu ji občas znovu, třeba jen úryvky.

04.03.2022 5 z 5

Velmi silná kniha. Hluboké příběhy. Děsivá pravda, a to pořád ještě víme pouze málo...

04.03.2022 5 z 5

Zajímavá kniha o ještě zajímavějším tématu. Je složená z historických faktů proložených osobními zážitky.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Velký zajímavá, místy mrazivá kniha. Není to kniha, podle které by měl člověk něco soudit, ale hlavně se hluboce zamyslet... Líbil se mi styl psaní a forma rozhovorů.

Nesvoboda Nesvoboda Lukáš Vincour

Kniha popisuje problematiku, kterou nechceme vidět. To, co se děje zvířatům a jakým způsobem se k nim chováme, není v pořádku. Ani náš vztah k planetě. Potřebuje to opravu radikální změnu a proto po obsahové stránce je za mě kniha velmi dobře zpracovaná.
Nevadí mi ani, že kniha je “drsná”, ale přece jen bych měla nějaké stylistické výtky. Kombinace předkládání faktů na odborné úrovni a emotivního jazyka spolu s neformální češtinou působí občas lehce amatérsky. Stejně jako překlepy, nevhodně zvolená slova, slovní spojení a stylistické chyby. To vše zbytečně ubírá knize na kvalitách.

15.12.2021 5 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Zajímaný a velmi vtahující, místy až hororový příběh, který nekončí přečtením poslední stránky... Knihy tohoto autora mě nikdy nezklamaly. Příběh se odvíjel jako tajemné klubíčko a autor dokázala situaci vzrátit vždy tam, kde už čtenář něčeká žádnou změnu. Pro ty, co zvažují přečtení, určitě doporučuju přečíst před Hodinami z kostí, skvělě to navnadí na další pokračování příběhu.

06.09.2021 5 z 5

Tibet, Tibet (Historie ztracené země) Tibet, Tibet (Historie ztracené země) Patrick French

Velmi dobře pojaté téma Tibetu a veškeré problematiky okolo. Knihy je plná faktů, je zajímavá a obohacující a příjemně se čte.

10.08.2021 5 z 5

Kouzelník ze Lhasy Kouzelník ze Lhasy David Michie

Příjemná odpočinková četba, která ale nabízí i pár zajímavých náhledů na tibetskou formu buddhismu. Autor tak některé čtenáře zcela jistě navede k tomu, že si budou chtít zjistit víc :)

15.07.2021 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Jedna z nejlepších knih mého dětství, kterou si občas otevřu i teď :)

13.01.2021 5 z 5

Vyprávění za měsíce a deště Vyprávění za měsíce a deště Akinari Ueda

Poutavé hororové příběhy z prostředí starého Japonska. Velmi dobře se to četlo a povídky byly i celkem napínavé.

13.01.2021 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Kniha, kterou si vždy jednou za čas velmi ráda přečtu. Má krásnou atmosféru a je to moje dětská nostalgie.

24.11.2020 5 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Kniha je poutavá a poukazuje na některé stereotypy v japonské společnosti. Co mi ale vadilo byl překlad, kdy volba některých slova prostě není vhodná a kazí celkový dojem z knihy. Například použitý výraz "rýžové hnětenky" namísto originálního japonského slova "onigiri", činí překlad lehce primitivním... A to je škoda. Přitom by se to dalo uvést někam do poznámky. Je to ale častý jev u japonských knih.

24.11.2020 4 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Milá, poutavá knížka. Japonské psaní má často specifický nádech...

24.11.2020 5 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Je tak trochu přeslazený blábol :) ale i tak se mi kniha líbila a ráda si ji přečtu znovu. Nic náročného, čte se dobře.

01.11.2020 4 z 5