mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Vyprávění mi příšerně lezlo na nervy, z knihy jsme neměl žádný dobrý pocit ani zážitek. Vlastně ani nevím, co víc bych k tomu řekl, takže 60% je možná až moc. 8. 12. 2022.
Překlad Pellarů z roku 1960 je výborný, ale přesto už trochu v roce 2006 či 2010 zastaralý, některá výraziva by chtěla trochu aktualizovat.

08.12.2022 3 z 5

Začínáme se suchozemskými želvami Začínáme se suchozemskými želvami Miloš Junek

Kniha, která na trhu chyběla. Jako chovatel želv mohu říct, že se hodí pro začínajícího chovatele ještě před pořízením želvy, ale hodí se i pro začátečníka, který už želvu nebo želvy chová, a pomůže i zkušenějšímu chovateli. Je to prostě příručka, která by neměla chybět v knihovně žádného majitele suchozemské želvy. Je pravda, že na webu autora je možno většinu informací obsažených v knize dohledat, dokonce tam je informací o dost víc, ale kniha je podává uceleně a přehledně a je tak vždy snadno po ruce. Autor je zkušený chovatel praktik, a i když není neomylný (v několika málo bodech se dá s jeho názory polemizovat), s jeho knihou byste neměli udělat chovatelskou chybu. Pokud bych snad měl něco vytknout, tak se mi moc nelíbí grafický návrh a provedení obálky, také tisk fotografií nějak nevyšel - jsou všechny jaksi přeexponované. Navíc se některé fotky vícekrát opakují. Na druhou stranu fotky obsahově velmi dobře doplňují a ilustrují text. Dávám plný počet 5*, 5. 12. 2022.

05.12.2022 5 z 5

Tichý Američan Tichý Američan Graham Greene

Román mě z počátku nezaujal, nějak jsem se nemohl začíst. Ale postupně mě dílo opravdu vtáhlo. Greene velmi dobře vystihl vojensko-politický zmatek v poválečném Vietnamu a především otevřeně poukázal na stále trvající roli Amíků, kteří se všude do všeho se*ou a obvykle i lížou smetanu, aniž by se (v tomto případě) příliš ušpinili (v dalším desetiletí už byla jejich role podstatně jiná - holt se nepoučili a nepoučí). Tichý Američan je výjimečný i v tom, že byl velmi uznáván socialistickým blokem v čele s SSSR a domnívám se, že je (nebo by aspoň měl být) stále uznáván i v současnosti snad všemi politickými tábory. Mě si svým postojem získal. Musím zkusit ještě další knihy autora. Tato od 60% vystoupala až min. k 80%, 4. 12. 2022.

04.12.2022 4 z 5

EXOToulky světem : 30 let zážitků ze 100 zemí EXOToulky světem : 30 let zážitků ze 100 zemí Julius Lukeš

Neuvěřitelné příběhy. Kniha startuje a jede na plnou dynamiku. Snad až ke konci mi přišlo, že tempo trošičku zpomaluje a zajímavostí a poutavosti mírně ubývá. Autorovi se podařilo zbytečně se nevykecávat a stručně a poutavě zaujmout. Zajímavé ilustrace jsou vítaným bonusem, stejně tak jako barevně zvýrazněné zajímavosti a fakta (inspirací možná byly knihy Zibury). Tato kniha si zaslouží 5*. 3. 12. 2022.

03.12.2022 5 z 5

Co je lepší než peníze? Co je lepší než peníze? James Hadley Chase (p)

Moc chytře vymyšlené, téměř se tak reálně mohlo přihodit, krásně se čte, třešnička na dortu je závěr. Tato kniha si říká o 5*, 30. 11. 2022.

30.11.2022 5 z 5

Prodavač minulostí Prodavač minulostí José Eduardo Agualusa

Kniha, kterou běžný čtenář těžko pochopí. Je psána pro literární kritiky, vědce, historiky, politiky, a troufám si říct, že i ti s ní budou mít problémy. Pro nechápající přidala překladatelka doprovodnou studii (36 stran) a medailon autora (s bibliografií 8 stran), samotná novela má 126 stran - její výklad tedy zabírá 28%. Toto dílo šlo zcela mimo mě, nedávám odpad jen z toho důvodu, že dokážu pochopit (po vysvětlení) jakýsi záměr a smysl. 29. 11. 2022.

29.11.2022 1 z 5

Pas a pes Pas a pes Jakub Kynčl

Kynčl dal dohromady několik svých výletů, do kterých zapletl zajímavé i méně zajímavé postřehy a zážitky. Kdyby celá kniha byla jen o jedné zemi, asi by to bylo dost nudné. To soudím z toho, že kratší kapitoly jsou (většinou) čtivější a mají lepší spád, delší začínají nudit. Autor si může blahopřát, že mu vyšla (dle hodnocení asi i dost úspěšná) kniha, do které mu nikdo moc nekecal, takže je hodně osobní - o přítelkyni a manželce, o psovi apod. Podařilo se mu do knihy dát i příběhy prakticky o ničem, které mimo autora asi zajímají jen málo lidí (Panama je skoro celá o nějakém jeřábu). Autor je prezentován jako novinář a fotograf, k čemuž mám velkou výtku. Dnes se totiž fotografem nazývá skoro každý, ale některé jeho fotky jsou opravdu dost bída - kácející se linie. Ale uznávám, že někdy je lepší doplnit pro ilustraci aspoň nějakou fotku, než žádnou.
Přes tyto výtky jde o příjemné i zajímavé čtení, ale není to zase nic světoborného. 70-75%, 28. 11. 2022.

28.11.2022 4 z 5

Vojín W. Vojín W. Steve Sem-Sandberg

Mé první a poslední setkání se Sem-Sandbergem. Styl psaní je zcela jistě netradiční a dokážu pochopit, že kritikou ceněný, mně ale příliš nesedl. Je to jakési mlhavé, neurčité líčení, v tomto případě děje, který se mi nelíbil. Jde o příběh historický z prostředí chudých vrstev. Je to příliš ponuré a vlastně ani moc zajímavé to není. Samého mě pouze překvapilo, jak lehce a snadno se kniha čte i přes komplikovaný obsah a styl. To je dáno i tím, že se nemusím příliš soustředit a když něco nevnímám (myšlenky se mi rozutečou jinam), nemusím se k ději vracet, protože o nic důležitého nepřijdu. 60%, 27. 11. 2022.

27.11.2022 3 z 5

Rusáci Rusáci François Cavanna

Pro mě hodně nový a netradiční pohled na 2. světovou válku. Z počátku mi vyprávění přišlo ne moc záživné, trochu nesourodé a roztěkané, ale postupně mě autor svým svérázným podáním tak dokázal vtáhnout, že druhý den četby jsem knihu skoro nedokázal odložit a i přes nemalý rozsah ji dotáhl až do konce. Mám dojem, že jsem se o 2. světové dozvěděl mnohem víc, než doposud. 70-85%, 20. 11. 2022.
Jedna tradiční výtka pro Volvox Globator - kniha je opět a zase plná chyb, a to i přesto, že vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury ČR a kniha vychází za pomoci prograu (skutečně už zde je chyba!) na podporu publikační činnosti F. X. Šalda Francouzského institutu v Praze. Fuj, hanba, ostuda.

20.11.2022 4 z 5

Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Frans de Waal

Pro mě velmi nezáživná kniha, jejíž konečný přínos je prakticky nulový, co se týká získaných informací, a záporný, co se týká citového (či emočního - autor několikrát definuje rozdíl, ale pro mě to nehraje roli) uspokojení. Budu krutý, ale dám jen 45%. 19. 11. 2022.

19.11.2022 2 z 5

Bez peněz jsi nebožtík Bez peněz jsi nebožtík James Hadley Chase (p)

Čtení této knihy je potěšeníčko. Moc chytře vymyšlené od začátku až do konce, krásně se čte, spíš úsměvné, než drsné. 75-80%, 17. 11. 2022.

17.11.2022 4 z 5

Staré civilizace a oceán Staré civilizace a oceán Thor Heyerdahl

Tato kniha bohužel není tak čtivá a poutavá jako jiné autorovy knihy (Výpravy Ra, Fatu-Hiva). Naopak se nečte zrovna dobře, je totiž nabita neskutečným množstvím detailních informací, až to čtenář nestačí sledovat a vnímat. Informace jsou to sice zajímavé, ale stále se točí kolem jedné myšlenky, a sice dokazování, že Polynésii osídlil člověk plavbami z Jižní Ameriky. Heyerdahl zaslouží obdiv za své praktické pokusy a také za sesbírání a utřídění informací do této podoby. Ač jeho závěry působí přesvědčivě a věrohodně, v krátkém doslovu PhDr. Stanislava Novotného jsou ne-li vyvráceny, tak zpochybněny. A jelikož kniha byla napsána v roce 1978, současné výzkumy mohou být přesnější, ale to už je jiné téma.
Kniha z důvodu výše uvedených výhrad se mi nečetla dobře a i přes zajímavé myšlenky ji hodnotím bohužel jen na 40-70%, v průměru tak slabých 60%, tedy 3*, 13. 11. 2022.

13.11.2022 3 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Tak tuto knihu se mi hodnotí těžko, mám z ní smíšené pocity. Chvílemi, hlavně zpočátku, těžké čtení, později zase poutavé. Děj hodně zmatený, i když na konci částečně objasněn. V úvodu k vydání od Levných knih je medailón Meyrinka, díky němuž je jasné, proč mnohé pasáže souvisejí se spiritualismem apod. Nakonec musím uznat, že jde o zajímavou knihu. 50-70%, 7. 11. 2022.

07.11.2022 3 z 5

Pohlavní životy siamských dvojčat Pohlavní životy siamských dvojčat Irvine Welsh

Po Špíně je to druhá kniha, kterou od Welshe čtu. Autor "nezklamal" svým nechutně sprostým stylem, až se mi to nelíbí. Bohužel i děj pro mě nebyl dvakrát zajímavý, i když musím uznat, že byl dost dobře propracovaný a promyšlený. Moje uspokojení z četby kolísá mezi 60-75%, dávám tedy 3* a myslím, že si od autora na dost dlouho odpočnu, pak možná ještě něco zkusím. 5. 11. 2022.

05.11.2022 3 z 5

Platón: Pravda je jinde Platón: Pravda je jinde Eduardo Acín Dal Maschio

Uf, náročné čtení, přestože se snaží být přístupné běžnému čtenáři neznalému filozofie. Některé části velmi zajímavé (popis Sparty, Platónova představa rozdělení společnosti), některé téměř nestravitelné (shledávám, že čtu a nevím co, tak čtu znovu a zase nevím co a když se mi podaří to vnímat, nechápu to, nerozumím). Tipuji, že lidem, kteří se o filozofii zajímají, asi nic moc nedá a těm druhým, které láká se něco o filozofii dozvědět, zase přijde těžko stravitelná.
Kniha má celkem pěkné provedení, ale bohužel obsahuje nemálo tiskových chyb.
Mé subjektivní hodnocení je 50-70%, 30. 10. 2022.

30.10.2022 3 z 5

Nový Světový řád Nový Světový řád Ralph Epperson

Tak s tak hroznou, mizernou knihou jsem se snad ještě nesetkal. Pokud jde o obsah, myslel jsem, že autor je nějaký pomatený mladík, ale dodatečně jsem zjistil, že je to stařík. Ten dal dohromady, kde co našel, takže kniha je samá citace (nejčastěji vytržená z kontextu) a sem tam Epperson přidá svůj neomylný, totálně ujetý názor. Autor manipuluje, překrucuje, není nestranný.
Pokud jde o vydavatele, nemám téměř slov. Překladatel se s textem nepáře, takže nechává jméno Nikolai Lenin jako v originále (ano, je to Vladimír Iljič), na zadní straně obálky hned chybně překládá text, že velká státní pečeť je na rubové straně každé americké bankovky (ve skutečnosti jen na jednodolarovce, viz orig.: on the reverse side of every American dollar bill), na každé straně je průměrně 4-5 chyb (neustále chybějící čárky v souvětích, chybějící nebo přebývající písmena, hrubky), ISBN uvedené uvnitř knihy je chybné, kromě vydavatelství chybí veškeré údaje (originální název a doba vzniku, překladatel...). Kniha obsahuje 654 odkazů pod čarou, které v mnoha případech ztrácejí formátování (jako horní index) a splývají s textem a co víc - nikam neodkazují, protože v knize vypadl přehled těchto poznámek pod čarou (v originále je to hodně stran - 305-339). Obsah - je uvedeno jen Kapitola 1, Kapitola 2 atd. (chybí název kapitoly, v originále je) a odkazované strany neodpovídají skutečnosti.
Kniha je opravdu odpad a pokud rozumný inteligentní čtenář narazí na knihu od vydavatele bodyartbook, udělá nejlépe, když se jí obloukem vyhne. 29. 10. 2022.
Ještě dovětek - je úsměvné, že kniha byla napsána v roce 1990 a v textu autor předpovídá, co se stane v roce 1999, 2000... a ono mu to nějak nevyšlo.

29.10.2022 odpad!

Kompostování a péče o půdu Kompostování a péče o půdu Miroslav Kalina

Tato kniha má místo v knihovničce každého poctivého zahrádkáře. Hledal jsem na internetu kolem kompostování, co se dalo, ale rozhodně nenašel vše, co je v této knížce srozumitelně a přehledně, přesto odborně popsáno. Ono správně kompostovat opravdu není jen tak, jak si snad hodně zahrádkářů myslí. Je to opravdu věda. 85%, 28. 10. 2022.

28.10.2022 4 z 5

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

Obsáhlá kniha, ale autor svým originálním, poutavým stylem vůbec nenudí, naopak drží čtenáře stále v touze číst dál a dál, i když se jedná vlastně jen o takové vyprávění ze života jednoho člověka, jehož příběh není úplně tuctový. Hodně se to blíží reálnému světu, ale výborně a čtivě napsané. 85%, 28. 10. 2022.

28.10.2022

Pěstujeme rybíz, angrešt a jostu Pěstujeme rybíz, angrešt a jostu Ludmila Dušková

Základní informace od A po Z vhodné a užitečné pro amatérské zahrádkáře. Není úplně vyčerpávající, ale to si ani knížečka za cíl nedává. I po 20 letech od vydání je kniha aktuální a v dnešní době není problém si informace doplnit na internetu. 60-70%, 22. 10. 2002.

22.10.2022 3 z 5

Krásně napsané, úplně jsem žil v té kouzelné anglické krajině, cítil to počasí a dokonce začal přemýšlet, že by nebylo špatné chovat si krávu na mléko a na máslo. Plný počet 5*, 21. 10. 2022.

21.10.2022 5 z 5