metrolog metrolog komentáře u knih

Mikro Mikro Michael Crichton

Dost to připomíná Asimovovu knihu Fantastická cesta. Zdá se mi to jako takové malé retro do sedmdesátých let v novodobých kulisách. Ani spád není nijak uchvacující a příběh vcelku fádní a předvídatelný. Je to taková populárně naučná kniha o světě hmyzu, která je pro lepší čtivost zabalena do hávu fantastické literatury. Můj osobní názor, se kterým jistě řada čtenářů nebude souhlasit, je takový, že kniha neurazí, ale ani nepřekvapí a nenadchne. Možná že Crichton to měl sepsané pouze jako přípravnou studii a Preston to už moc nevylepšil. Zkráceně, koupil jsem, přečetl jsem a založil. Myslím si, že se k ní už těžko budu kdy vracet.

22.09.2013 1 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Jak jsem kdesi četl, je tato kniha poctou H. G. Wellsovi. Je to pravda. A pocta je to opravdu skvělá. Já, jako milovník Wellse musím před autorem jenom smeknout. Výborná kniha, kterou doporučuji všem čtenářům, nejenom milovníkům sci-fi. Je to pravá fantastika v nejčistší formě. Výborný příběh a skvěle napsaný. Čte se jedním dechem. Vřele doporučuji.

23.06.2013 5 z 5

Vrah v šarlatu Vrah v šarlatu Josef Volák

Já tedy byl velmi spokojen. Ne že by nešlo cosi vylepšit nebo tu a tam něco ubrat či naopak přidat. Ale s přihlédnutím k době vzniku je to velmi slušná detektivka. Dalo by se to přirovnat k Erbenovu Exnerovi, ale poručík v této knize bohužel nebyl tak dobře vykreslen a rozhodně neměl jeho šarm. No, ale každý nemůže být jako Exner :-)

12.02.2023 5 z 5

Oko kyklopa Oko kyklopa Arnošt Vašíček

Dobrý příběh, trochu ve stylu p. Nesvadby nebo p. Neffa. I když zasazeno do současnosti, je to ve stylu klasické scifi druhé poloviny minulého století. Mně se velmi líbil. Koupeno jako ebook a k tomu se váže moje jediná připomínka. Proč proboha pouze ve formátu PDF, který na menších čtečkách nelze pro miniaturnost písma ani číst? No nic, muselo zapracovat Calibre s převodem do epub, když už jsem to koupil a nevšiml si, že je to takhle nesmyslně omezeno pouze na jeden formát. Ale kniha velmi dobrá, za mě 4 hvězdičky.

19.08.2021 4 z 5

Tajemné Česko Tajemné Česko Jan A. Novák

Souhlasím s Finn123. Opravdu těch chrličů záhadologických knih, které nějaký autor slepí z informací na internetu a z knih svých kolegů (kteří zase naopak budou citovat jeho) je opravdu až moc. A aby dodali svému dílu punc odbornosti, nezaujatosti a vědeckosti, pošpiní jiné záhadology, kteří ovšem na rozdíl od autora alespoň vytáhli paty z pracovny s počítačem, kde pomocí CTRL C a CTRL V do svých nových knih často vykrádají i části svých starších knih a článků. U této knihy to dotáhl autor tak daleko, že si vymýšlí názory typu "Däniken by jistě řekl... a hned na tento svůj výplod fantazie reaguje: Ale já vím, že je to samozřejmě nesmysl..." Já si například narozdíl od autora pana Dänikena vážím už jen proto, že sám aktivně většinu míst o kterých píše osobně navštívil a snažil se i něco vybádat a seznámit o tom své čtenáře včetně vlastního prožitku. Od pana Nováka je to prostě nefér a trapné. Shrnuto - další kompilát napsaný pro autorský honorář. Ale to neznamená, že by to nešlo číst jako jakéhosi průvodce našimi záhadami, ale prosím příště bez těch invektiv na jiné autory. Za to strhávám hvězdičku, takže dávám pouze 2.

14.01.2021 1 z 5

Bratři černé planety Bratři černé planety Ludvík Souček

Vynikající sbírka klasických sci-fi povídek. Nápad a nápaditost z nich vytvořil přímo nadčasové dílo, které lze bez problémů doporučit i dnešním čtenářům. Za mne jednoznačně 5 hvězdiček.

21.10.2020 5 z 5

Štěchovická stěna Štěchovická stěna Zdeněk Jarchovský

Byl jsem velmi mile překvapen. Kniha mě chytla hned od první stránky a nepustila až do té poslední, což se mi často nestává. Trochu mi to připomíná stylem psaní Neffovo Tušení podrazu či ranné Velinského detektivky. Ale víc než detektivka je to dobrodružné vyprávění "hledače pokladů" zasazené v reálném českém prostředí. I styl a jazyk mě velmi bavil. Myslím, že se ne každému tato kniha bude líbit, ale u mne jedna z nejlepších, které jsem za poslední dobu četl. Proto dávám plný počet hvězdiček.

19.09.2020 5 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Už dlouho mě nechytla kniha tak jako tato. Dobrý námět, svižný děj a výborné zpracování. Nostalgicky jsem si vzpomněl na Verneho Honbu za meteorem. Takže milovníci napínavých příběhů neváhejte. Dávám plný počet hvězdiček.

11.11.2017 5 z 5

Vánoční vražda a jiné povídky Vánoční vražda a jiné povídky P. D. James (p)

Jak zhodnotit? P. D. Jamesová ve svých knihách s Adamem Dalglieshem nás vždy vtahuje do složitých propracovaných vztahů jejich postav na tapetě někdy až mysteriózních prostředí. Někdy je postav a jejich vzájemných vztahů tolik, že se při troše nepozornosti začínáte v ději ztrácet. Ale právě i v tom mají její detektivní romány svoje kouzlo. Toho lze ale těžko dosáhnout v kratších povídkách. A toto bohužel povídková kniha je. Po vzoru jedné hry od Cimrmanů musím říci, "P. D. Jamesová Ty nejsi povídkový typ." Ale i přesto je to vcelku dobrá knížka, tedy za 3 hvězdičky.

09.03.2017 3 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

No, není co dodat. Prostě vynikající detektivka.

16.10.2016 5 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Krásná sbírka povídek. Jelikož jsem v té době vyrůstal, líbí se mi třeba i proto víc, než těm, kdo v tomto režimu nežili. Možná taková lehká nostalgie po mládí :-)

13.03.2016 5 z 5

Nezbytná smrt Lewise Wintera Nezbytná smrt Lewise Wintera Malcolm Mackay

Trochu jiná "detektivka", pokud se tak vůbec dá nazvat. Dobře se čte, nevyžaduje od čtenáře velké přemýšlení a kalkulování, je to prostě jen vyprávěná epizoda ze života jednoho nájemného vraha. Na druhou stranu v tom velkém množství severských detektivek docela dobrá volba pro proložení. Já byl od začátku polapen, a ač jsem se chtěl po koupi jen trochu začíst, jaké to je, dojel jsem jí hned až do konce. A to je u mě co říct, takže věřím, že podobně chytne i další čtenáře. Takže doporučuji. :-)

25.03.2015 4 z 5

Dáma v jezeře Dáma v jezeře Raymond Chandler

Rozpaky. Na jedné straně straně dobrý příběh a svérázný humor, na druhé opravdu místy rozvleklost a zašmodrchávání dějové linky. Není to prostě moje gusto, ale to je moje chyba, mám raději detektivky od A. Christie a podobných autorů. Věřím ale že pro jiné to naopak bude to pravé ořechové.

13.08.2014 3 z 5

Tajemství nevlastní dcery Tajemství nevlastní dcery Erle Stanley Gardner

Příběh se hezky čte, je zajímavý a rozhodně není přehnaně komplikovaný a ani nudný. Prostě dobrá oddechová detektivka, tak jak si ji většina fanoušků Perry Masona představuje. Nejlépe by se to četlo na pláži u moře :-)

11.03.2014 4 z 5

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Zdá se mi, že Agatha si pohrála s motivem Sherlocka Holmese. Ostatně narážky typu "Každý správný anglický detektiv má chytřejšího bratra...", akční děj a zápletka skutečně spíše připomíná Sherlocka a i kapitán Hastings zde předvádí Watsona se vším všudy. Chvílemi jsem si vzpomněl i na film muž z Acapulca a Boba Saint-Clara . Zvláště na pasáž "A teď tě Bobe zesměšním..." Opravdu jsem chvílemi nevěděl, jestli se nejedná o recesi. Dokonce, asi kdybych neviděl na obálce jméno autorky, myslel bych si, že se jedná o nějakého rádoby pokračovatele Poirotovského odkazu. Myslím si, že při psaní této Poirotovky už měla autorka svého hrdiny tak trochu plné zuby. V té době asi klíčil nápad vytvořit slečnu Marplovou, kterou vydá za necelé tři roky potom. Nicméně podle počtu dalších pokračování Poirota je vidět, že se jí ho stejně jako A. C. D. nepodařilo svého hrdinu, který si začal žít svým vlastním životem, umlčet. Ale to je jen můj laický názor. Jinak kniha je pohodová a rozhodně stojí za přečtení.

25.02.2014 3 z 5

Jak už jsem psal níže, dle mého názoru výborná kniha. Jen jako tip, pro ty kteří obdobný druh humoru mají rádi doporučuji též knihu finského spisovatele Arto Paasilinna: Krátká paměť pana rady. A pro ty kteří až tak rádi nečtou, ale spíš poslouchají, doporučuji obě dílka ve velice povedených několikadílných četbách Českého rozhlasu.

01.02.2014 5 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Velice kvalitní kniha, podle které byla zfilmována minisérie se stejným názvem. Propracovaný děj, který se opět odehrává v uzavřené komunitě, charismatický Commander Adam Dalgliesch a také atmosféra vzniku díla, tedy rok 1975, je pro nás starší přímo kultovní. Žádný Internet, počítače, mobilní telefony a stará dobrá papírová pošta a deníky. Poměrně mnoho postav nutí čtenáře k pečlivému sledování děje, aby události do sebe postupně zapadly jako puzzle. Z tohoto pohledu nelze knihu označit jako vyloženě odpočinkovou, o to víc si ale na své přijdou milovníci propracovaných příběhů, jímž tato detektivka rozhodně je. Dávám plný počet bodů.

18.11.2013 5 z 5

Ztracený chrám Ztracený chrám Edwin Thomas

Nejprve trochu rozpaky, ale postupně mne to bavilo stále víc a víc. Nakonec po dotčení jsem litoval, že už to skončilo. Takže za mě dobrý.

04.02.2024 5 z 5

Na stráži míru Na stráži míru Jiří Křivánek

Velice zdařilý popis vojenského prostředí. Sám jsem v té době sloužil jako záklaďák u raketového vojska na Hoře sv. Šebestiána, takže to mohu myslím kvalifikovaně posoudit.

10.10.2022 5 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Kniha se mi moc líbila. Je psána takovým "Vašíčkovským" stylem, který se mi líbí, ač připouštím, že někomu sedět zrovna nemusí. Autor, stejně jako například Ludvík Souček, prokládá příběh svými znalostmi z oblasti záhadologické literatury, které se již dlouho úspěšně věnuje. Takže za mě jednoznačně 5 hvězdiček jak knížce, tak autorovi.

22.09.2021 5 z 5