MCGinger Online MCGinger komentáře u knih

Zrcadlení Zrcadlení Cullen Bunn

(SPOILER) Za mě utnuté až příliš rychle. Jinak výborná rychlovka.

13.03.2024 4 z 5

Kdyby Ogden uměl česky Kdyby Ogden uměl česky Ogden Nash

Asi mám jiný názor než většina ostatních...kdyby byla kniha jen v angličtině, čili hodnotil bych jen původní text, tak to bude určitě na vyšší hodnocení.

19.02.2024 2 z 5

Sex a lži Sex a lži Leïla Slimani

Výtvarně pecka, moc se mi líbí hlavně krajinky/větší panely s pohledem do ulice nebo na město. Poselství se nedá nic vytknout. Ale scénářem a seskládáním vyprávění za mě nic moc. Dohromady dobrá knížka.

18.02.2024 4 z 5

Hejna běsů Hejna běsů Cullen Bunn

Sfouknul jsem to během chvilky, ale páni to byla jízda! Příběh je poměrně lineární až jednoduchý, ale člověk je stále v napětí, co bude dál. A kresba/malba je fakt nádherná a velmi atmosférická. Doporučuju.

12.01.2024 5 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Popisem historické reality je komiks určitě blízký sérii Jasona Lutese "Berlín", kde si ale myslím, že jak je příběh veden přes více let a různé postavy i skupiny, tak se člověk dozví víc. Z části pak obě díla popisují stejné události: rok 1929, krvavé potlačení prvomájové demostrace...

Ale pak nastupuje hlavní dějová linka, která pěkně graduje a graduje...no pěkný :)

22.11.2023 5 z 5

Sabrina Sabrina Nick Drnaso

Hmm...zvláštní.

06.11.2023 4 z 5

Nehoda Nehoda Mikael Ross

Hezký :) poetický, se zvláštní atmosférou světa, který prostě velká část veřejnosti včetně mě nezná.

18.08.2023 5 z 5

Josephine Bakerová Josephine Bakerová Catel Muller

Jsem poměrně zklamán. Kniha je vlastně rozdělena na 3 části a ty podle mě moc nehrají mezi sebou. Pochopil bych komiks + stručné shrnutí jako biografii v datech. Ale třetí pasáž s krátkými biografiemi jednotlivých postav (i dost okrajových) mě vysloveně irituje. Tuto pasáž bych zcela vypustil a na její úkor rozšířil komiks, který by pak třeba nemusel být tak útržkovitý. Dále mě štve, když události v komiksu nejsou ve stejném pořadí jako v biografii, nesedí klidně o několik let. V příběhu inspirovaném biografií bych to pochopil, ale pak proč ty zbylé dvě pasáže knihy, které jsou v rozporu?

12.07.2023 2 z 5

Krajina půlnočních stínů Krajina půlnočních stínů Joseph Michael Straczynski

Hustý.

Asi mám podobné pocity jak někteří ostatní, na začátku jsem si říkal, ok, dobrý.

Ale pak nabere děj takový grády, že jsem musel číst a číst, než to skončilo. A jedna dvoustrana mě fakt dostala, měla na mě efekt skoro jak na Davida. Víc říkat nebudu :)

Doporučuju

14.06.2023 5 z 5

Batman: Svět Batman: Svět * antologie

(SPOILER) Dohromady docela povedená sbírka. Jako vždy v podobných antologiích: různé styly, různá kvalita, ale celek mi přišel jako víc než jen součet dílčích kousků. V zásadě dost souhlasím i s ostatními v hodnocení. Detailně:
US 7/10 - Vlastně "jen" úvod a soubor několika obálek, ale hezkých.
FR 6/10 - Zajímavý styl kresby, příběh opravdu jednohubka, ale docela vtipná pointa.
ES 7/10 - kresba se mi moc líbí, ale spíš si představuju, jaké jsou jiné komiksy autorů, kde bude stylově sedět lépe.
IT 3/10 - moc nezaujalo. Nevím jestli jsem plně pochopil.
DE 9/10 - zatím nejlepší příběh, který na tak malé ploše představil i nějaké zvraty. Zajímavá kresba a rozvržení panelů.
CZ 6/10 - překvapivě velmi klasická batmanovská kresba. Ale tím, že jsem hodně očekával od českého příspěvku, tak možná příběh nedokázal naplnit očekávání. Navíc obálka je silně zavádějící, české reálie zde nejsou skoro žádné.
RU 10/10 - Tak zde jsem si od začátku nebyl jist, jestli je až přemíra narážek na sovětskou realitu myšlena vážně nebo ne...ale celkové pojetí je fakt dobré! A na tak malé ploše je dostatečně detailně popsán příběh táhnoucí se několik desetiletí.
TR 6/10 - skončilo to sotva se rozjelo, a to přitom byl příběh nejdelší.
PL 5/10 - nemám moc co říct. Neurazilo.
MX 6/10 - d..d..d..duch a hezké živé barvy.
BR. 5/10 - poměrně klasická kresba, příběh lehce mravokárný.
KR 7/10 - zajímavý, dynamický příběh. Pěkný nápad s přepnutím do bojového módu. Kdyby byl příběh delší, tak by možná poskytl víc potřebného kontextu.
CN 4/10 - ehm...kapitalistický západ špatný, "tradiční Čína" dobrá? No nevím...
JP 9/10 - ty detaily jsou boží :D Bat-signal, policejní lampiony, Batman v sandálech...to mě bavilo.

10.04.2023 4 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Lukáš Musil

Velmi čtivá knížka. Jsem fanda seriálu o vyšetřování leteckých nehod, občasný čtenář letecké badatelny a toto knižní zpracování mi vysloveně sedlo. Kapitolky jsou poměrně krátké, ale to ničemu nevadí, čtení knížky se dá alespoň dobře kouskovat, když má člověk omezený čas na čtení, a pokud chce člověk nějaký detail, tak může zalovit na internetu.

25.03.2023 5 z 5

Drákulova výzva Drákulova výzva Brian Edmund Posehn

(SPOILER) Asi už doopravdy lámu nad Deadpoolem a celým Marvelem hůl. Líbil se mi první DP film, líbily se mi první dva komiksové sešity, které jsem četl. Ale když jsem našel Drákulovu výzvu jako další z komiksů, který by mě mohl bavit, tak jsem narazil.

Zaprvé jsem četl DP poprvé v češtině a opravdu si myslím, že překlad jeho vtípků jim bere jejich kouzlo. A zadruhé (a to hlavně) cca tak od půlky se z komiksu stala jen nesmyslná rubačka různých podivných a mně neznámých "pláštěnek" a příšer. V ději jsem se ztrácel, nedával mi moc smysl. Dočetl jsem to samospádem a na závěr mě aspoň potěšila "potitulková" scéna z nového romantického života DP.

24.03.2023 2 z 5

Pionýři a roboti Pionýři a roboti Pavel Ryška

Za mě lehké zklamání. Nejsem asi plně cílová skupina, čekal jsem více příkladů a ukázek, než jen odkazy na literaturu.

21.01.2023 3 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Posloucháno jako moje historicky první audiokniha. Znám samozřejmě film, tak jsem byl zvědavý na odlišnosti knihy. A byl jsem překvapený, že nejsou zas tak velké. Ale ve filmu mi některé prvky připadají lépe dotažené, plus je přidáno na vtipu.

21.01.2023 3 z 5

Kde je pan Jednorožec? Kde je pan Jednorožec? Ingela Peterson Arrhenius

Malej se tím perfektně baví. Filcové kousky zatím pevně drží.

06.01.2023 5 z 5

Sémě zkázy Sémě zkázy Mike Mignola

Po Batmanovi, kde jsem MM vyzkoušel jsem se pustil do jeho originálního díla...a první díl se mi moc líbil a navnadil mě na pokračování.

19.12.2022 5 z 5

Probuzení ďábla Probuzení ďábla Mike Mignola

První díl mě zaujal víc, ale stále jde o dobrý kousek a hodlám v sérii pokračovat.

19.12.2022 4 z 5

Fax ze Sarajeva Fax ze Sarajeva Joe Kubert

Mám potíže tuto knihu hodnotit. V zásadě souhlasím s Tozbee, čekal jsem od komiksu víc, autorovi se zcela nepodařilo využít formu. Člověk nemůže namítnout nic proti jeho příběhu, subjektivitě, uvěřitelnosti, jedná se prostě o osobní příběh na pozadí velkých událostí. Ale autor tento příběh podle mě nepřetavil do dobrého komiksového scénáře. Děj je podivně strukturovaný, až trojí opakování jedné události je podle mě výrazně na škodu. Z tohoto pohledu bych byl asi nejraději, kdyby největší pozornost byla věnována poslední kapitole komentáře s fotkami, ta byla nejvíce pochopitelná. Za scénář a opakování tedy - 1 hvězdička a další - 1 hvězdička za výtvarné zpracování, které by mi sedělo daleko víc k 80/90kovému akčnímu superhrdinskému komiksu.

03.10.2022 3 z 5

Lost Europe Lost Europe Karel Cudlín

V kontextu dnešní doby velice aktuální a zajímavá fotokniha. Neobsahuje jen krásné fotky (kompozičně se mi nejvíc líbí asi ty od MW), ale také doprovodný text od Petry Procházkové, který nastiňuje složitou ukrajinskou realitu, sentiment i historické kořeny, ze kterých vycházejí.

20.09.2022 5 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Opět velice komorní příběh o pár postavách. Příběh o hledání sebe sama a svojí cesty v životě. A příběh velice dobře zpracovaný. Sám mám čerstvě malého syna, tak to pro mě byl možná ještě hlubší zážitek.

15.09.2022 5 z 5