Matematicka Online Matematicka komentáře u knih

Církev, tradice, reforma: Odkaz Druhého vatikánského koncilu Církev, tradice, reforma: Odkaz Druhého vatikánského koncilu Tomáš Petráček

Druhý vatikánský koncil v opravdu širokém historickém kontextu skutečně náročnou, ale stále ještě populární a jasnou a srozumitelnou formou. Co tomuto koncilu předcházelo a co následovalo? Na co navazoval, co naopak přinesl nového a jak se podařilo jeho dekrety uvést do praxe církve? Nad těmito i mnohými dalšími otázkami lze přemýšlet spolu s autorem.
Mě zaujala např. mnohá hnutí a osobnosti v církvi, které přinášely mnohé myšlenky 2. vatikánského koncilu dávno před koncilem. Společné jim bylo mimo jiné i to, že je církev tvrdě potlačovala či potírala.

30.12.2017 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Strhující kniha. Dozvíte se nejen, co se dělo v Číně 20. století očima tří žen a jejich rodiny. Komunistický režim, navíc ve zcela odlišné kultuře. Smýšlení běžných Číňanů je skutečně dost odlišné od našeho, proto i komunistický režim tam měl jiné možnosti. Co mě fascinovalo nejvíc, bylo, jaké hodnoty si vytvořila autorka a jak se dívala na svět kolem sebe. V prostředí, ve kterém vyrůstala, to bylo obdivuhodné. Uprostřed všeho marasmu objevuje lidskost, svobodu a poctivost jako nutnost pro naplněný život, byť je kolem sebe spatřuje jen vzácně. Obdivovala jsem i soudržnost jejich rodiny, která v tehdejší Číně také nebyla samozřejmostí a která je "držela nad vodou" i v těžkých časech.
Ještě upozornění: První jsem poslouchala audioknihu. Úžasně načtená, ale je v ní z knihy cca 50 %, spousta je toho vypuštěna. Doporučuji přečíst celou knihu, byť je to pro vytrvalé. Ale stojí to za to.
"Čichají k prdům cizinců a tvrdí o nich, že voní."

10.12.2017 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Velice pěkná oddechová kniha. Nic více, nic méně. Výborný námět, styl autora dobrý, ale ne vynikající jako u klasiků. Ale to se od takovéto knihy asi ani neočekává. Zajímavým námětem byl tučňák zachráněný a zachraňující a příběh chlapce Diega. To byly skutečné vrcholy knihy, které stojí za přečtení a zamyšlení.

04.10.2017 4 z 5

Rabín, kterého přemohl Kristus : příběh Eugenia Zolli, hlavního římského rabína za druhé světové války Rabín, kterého přemohl Kristus : příběh Eugenia Zolli, hlavního římského rabína za druhé světové války Judith Cabaud

Vůbec se mi nelíbil styl psaní autorky. Ale životní příběh rabína Zolliho je tak zajímavý, že rozhodně stojí za přečtení i následování. Jeho poctivost a odvaha, když v 65 letech opustil všechno, pro co do té doby žil, mi přijdou obdivuhodné.

28.09.2017 4 z 5

Evropa, Rusko, teroristé a běženci Evropa, Rusko, teroristé a běženci Karel Hvížďala

Brilantní rozhovory, které má smysl číst ještě po dvou letech. Inteligentní otázky, inteligentní odpovědi. Nejvíc se mi asi líbily rozhovory s Miroslavem Petříčkem a Jacquesem Rupnikem a doslov Petra Pitharta.
"Obávám se, že svět je už tak zařízen, chcete-li tak stvořen, že dobra (nejen vzácné, ale i vzácnější hodnoty a statky) jsou navzájem málokdy slučitelná, ba většinou se vylučují. Třeba rovnost a svoboda. Jednou hodnotou se obvykle platí za druhou, když ne absolutně, tak tedy mírou: z této hodnoty musíme ubrat, abychom této mohli přidat. My lidé musíme volit, ač to děláme neradi."
Z doslovu Petra Pitharta, s. 242

31.08.2017 5 z 5

Náměsíčný průvodce Prahou Náměsíčný průvodce Prahou Přemysl Rut

"Pokud komín, pumpa, strom vstoupí do příběhu, jako by náhle už nebyly tak odkázány na svá dosavadní stanoviště, byť je tam většinou lze i potom spatřit. Nosím je s sebou, i kdyby mi je zbourali. Tak příběh zachraňuje, vykupuje ze stínu zmaru, ba vrací život zaniklému. Lpění na věcech, pocit, že bych nemohl žít bez střechy protějšího domu, a nejspíš i leccos z toho, co nazýváme „láskou k vlasti“, je vpravdě špatné svědomí, že kdyby se „to všechno“ dnes propadlo do země, zmizí to nerozpoznáno; nebudu schopen o tom nic kloudného vyprávět; neobjevil jsem to, jen jsem si na to zvykl, jen si bez toho „nedovedu život představit“. Kdybych ty věci znal z příběhu, osvojil si je vyprávěním, úzkost o ně by polevila, smířil bych se s jejich koncem, jako jsem díky jinému příběhu smířen se svým."
Přemysl Rut, Děj a dějiště (1996)
Přesně v duchu těchto svých slov odjinud zde Přemysl Rut v 7x7 krátkých básních a povídkách oživuje Prahu množstvím příběhů plných fantazie a hravosti, ale také podnětů k zamyšlení nad naším vezdejším životem v Praze i jinde. Ráda jsem si přečetla, děkuji příteli za doporučení a doporučuji dál.

09.08.2017 5 z 5

Kruhy v písku Kruhy v písku Gillian Bradshaw

"Je nejlepším inženýrem ve městě, jeho mozek a ruce jsou schopné vytvořit takové věci, že i sám král se nyní snaží si ho předcházet. Kus stříbra, třpytící se v jeho dlani, je poklonou jeho moci. Cítil hluboké zadostiučinění a zároveň strach. Římská armáda možná už brzy začne obléhat Syrakusy a jeho schopnosti budou v obraně proti Římanům středem zájmu. Nebezpečí se najednou zdálo být mnohem blíž a mnohem reálnější."
Může být matematik také mladý, slavný, bohatý či zamilovaný? Minimálně v románu Gillian Bradshawové ano. Výborný oddechový historický román. Je čtivý, nechybí spád a dobrodružství, ale také svoboda a otroctví, čest, věrnost, láska, hudba, střet dvou kultur... a samozřejmě matematika - především geometrie. Ráda jsem si přečetla a mohu jen doporučit.
Osobně se mi nejvíc líbila milostná zápletka. Byť dost průhledná a předvídatelná, byla popsána krásně :-)

08.08.2017 4 z 5

Jidáš Jidáš Amos Oz (p)

Kniha mě zaujala, ale nevtáhla. Pořád mi v ní přišlo cosi nějak "umělého". Dlouho jsem přemýšlela, co to bylo. Asi to, jak všechny postavy žijí vedle sebe, ale ne spolu. To je trochu mimo mou životní zkušenost. Jestli to má být zároveň podobenství o životě v Jeruzalémě, či v Izraeli, tak je to tedy hodně smutné. Zaujaly mě úvahy o Jidášovi a Ježíšovi očima židů, ale i očima "nežidů". Jistě, o obou těžko může být řečeno něco originálního, bylo už o nich napsáno tolik. Ale zaujalo mě, jak Amos Oz vedle sebe postavil "historického židovského zrádce" Jidáše a "židovského zrádce nedávné minulosti" Šaltiela Abravanela. Jak ten, kdo je takto hromadně označen za zrádce, vlastně může dožít svůj život? Je to výzva k nesouzení (a především) neodsuzování druhých lidí, vždyť mnohé nám zůstává skryto...

17.06.2017 4 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Příběh, který stojí za přečtení i přes svou krutost (kterou jako takovou nevyhledávám). Evropští misionáři přijeli chudým japonským venkovanům hlásat vzkříšeného Krista. Někteří z nich uvěřili – a za svou víru často tvrdě zaplatili. Ale uvěřili vůbec ve vzkříšeného Krista, v toho stejného, ve kterého věříme my? A pokud ne, je to selháním toho, kdo jim Krista hlásal? Kniha, která na první pohled boří naše křesťanské ideály – aby nám však vzápětí ukázala, jak důležité je nenechat se o tyto ideály oloupit, i když se zdá, že už se dávno zbortily, nejsou nám vůbec k ničemu… a Bůh mlčí… Právě to mlčení, zámlky a určitá stručnost promlouvá za mnohé – často více než mnoho slov.
"Hřích není jen to, co se za něj obvykle považuje – že člověk krade nebo lže. Spíš je hřích to, když člověk projde životem Krista a zapomene na stopy, které v něm zanechal. Šeptal růženec pohybuje při tom prsty a modlitba se konečně dotkla jeho srdce."

26.04.2017 5 z 5

Anička, žabičky a jejich přátelé Anička, žabičky a jejich přátelé Lenka Kosková Třísková

Česká autorská kniha pro začínající čtenáře, která pro mě byla tak trochu zjevením. A to jak obsahem, tak stylem. Běžné příhody ze života malé Aničky. Anička např. přemýšlí, co dát babičce k narozeninám... Ale pátrá ne v obchodním centru, ale v přírodě. A podaří se jí připravit dárek, ze kterého má babička upřímnou radost. I styl psaní je výborný. Krásně se nám s dětmi četla a ani se nedivím, že tato kniha už je dávno všude vyprodaná :-(

08.04.2017 5 z 5

Čítanka 2 Čítanka 2 Radek Malý

Výborný výběr z literatury pro děti olomouckého básníka a autora literatury pro děti Radka Malého. Doporučuji i rodičům druháčků jako inspiraci, co s dětmi číst.

27.02.2017 4 z 5

Jméno Boží je Milosrdenství Jméno Boží je Milosrdenství Jorge Mario Bergoglio

U této knihy je potřeba dramaticky odlišit obsah a formu. Obsah – pokud ho vůbec mohu pro otřesnou formu posoudit – je pravděpodobně výborný rozhovor papeže Františka s italským novinářem A. Torniellim na téma milosrdenství. Ten mohl být velice zajímavý a inspirativní a ráda bych si ho přečetla.
Ovšem forma – tedy práce nakladatelství Omega od překladu, přes korekturu a redakční práci – je opravdu odstrašující. A tak se tu dočítáme o papežově vnučce apod., aniž bychom se mohli seznámit s myšlenkami papeže Františka – ty z tak nepovedeného překladu lze jen stěží dešifrovat. Rozhovor bych si moc ráda přečetla, ale v jiném překladu. Pokud byste někdo měli tip, jak se dostat ke kvalitnímu překladu, sem s ním...

04.02.2017

Izrael už se nevznáší Izrael už se nevznáší Paweł Smoleński

"Věřím, že tohle je posvátná země. Kdyby tomu tak nebylo, nic by nemělo smysl. Tohle je kolébka a pramen všeho. Tady to všechno začalo. Pro mě, pro tebe, pro muslimy. A za to, že tady můžu žít, velebím Pána, i když si myslím, že žádný neexistuje. Nebo si mě alespoň nevšímá."
izraelský taxikář
Výborná reportážní kniha, složená z pohledů různých obyvatel Izraele na svět kolem sebe. Autor stojí celou dobu v pozadí a nechává promlouvat tu pestrou směs osobností.
Pokud vás zajímá Izrael, židé, nebo muslimové, určitě stojí za přečtení.

08.01.2017 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Kněz Zbigniew Czendlik mi nikdy zdálky nebyl moc sympatický. Rozhovor s ním jsem si přečetla především kvůli tomu, kdo mi knihu daroval. Ale příjemně mě překvapil. Má věci dobře srovnané a v tom, co je důležité, s ním souhlasím. Pokud jsem s ním v něčem nesouhlasila, v průběhu rozhovoru vzhledem k dalším jeho úvahám jsem mu většinou dala zapravdu. A má můj obdiv, že tato kniha dokáže oslovit i ty, kdo jinak církev moc "nemusí". Jejich překvapení nad tím, že i normální chlap může být knězem, signalizuje, že něco u nás (a tedy i u mě) opravdu není v pořádku. Stojí za zamyšlení.

07.01.2017 4 z 5

Vážení truchlící a ostatní hosté Vážení truchlící a ostatní hosté Ladislav Muška

Výborná kniha pro "chvíle trudomyslnosti". Ovšem jen pro ty, kdo mají dost potřebného nadhledu. "Lidová tvořivost" z pohřbů pohladí na duši a povzbudí – a věřím, že drahé zemřelé už neurazí.
Jeden příklad za všechny:
"Dlouhá léta pracovala jako
vrchní sestra na patologickém
oddělení krajské nemocnice
a obětavě tam vždy hájila
politiku strany."

30.12.2016 5 z 5

Kniha Ester - v řeckých verzích (Septuaginty a alfa-textu) Kniha Ester - v řeckých verzích (Septuaginty a alfa-textu) neznámý - neuveden

Výborná kniha. Přehledně uspořádaná. Výborný komentář i překlad řeckých verzí knihy Ester. Něco takového tu v českém jazyce ještě nebylo a asi zase dlouho nebude. Velký dík všem, kdo se na vzniku knihy podíleli.

30.12.2016 5 z 5

Serenáda Serenáda Zülfü Livaneli

Po dlouhé době zase beletrie, která mě "strhla" v tom nejlepším slova smyslu. Zamhouřím tedy oko i nad chybami různého charakteru, které mě v průběhu čtení rušily a které sama vypravěčka považuje za "známku autentičnosti". Nejsem si ale jistá, co z těchto "známek autentičnosti" zbyde po překladu do jiného jazyka. Jinak výborný příběh několika lidí, výborným způsobem vyprávěný, výborná sonda do životů dnešních Turků (a nejen jich). Děkuji.

12.09.2016 5 z 5

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Guy Delisle

Subjektivní? Ano. Epizodní? Ano. Pouhé vlastní zkušenosti bez ladu a skladu, bez příběhu s pointou? Ano. Ale takový může být komiks. Autor kreslí to, co vidí kolem sebe a jak to vidí. I to může být umění. Taky jsem zavzpomínala na svou návštěvu Jeruzaléma. Zážitky z něj nelze vtěsnat do slov a jak jsem viděla, tak asi ani do obrazů... Takže zvláštní komiks o zvláštním místě.

29.08.2016 4 z 5

Žulový Stalin: Osudy pomníku a jeho autora Žulový Stalin: Osudy pomníku a jeho autora Ruda Cainer

Úchvatné téma a výpověď o době, kterou jsem sama nezažila. Ano, forma je o dost slabší, především zanedbaná redakční úprava. Autorovi, který už žije dlouhodobě v Rakousku, bych to bez problému odpustila, ale knihu snad mohl přečíst někdo znalý češtiny a upravit ji a přizpůsobit současnému českému pravopisu, aby se lépe četla. Autor asi taky není výborný vypravěč, ale to myslím dobře vyvažuje zajímavost a závažnost tématu. Pro mě kniha stála za přečtení.

28.06.2016 4 z 5

Chlévská lyrika (aneb Zvířata nám odcházejí ze života) Chlévská lyrika (aneb Zvířata nám odcházejí ze života) Zdeněk Volf

Na knize je znát, že je připravena opravdu kvalitně, s láskou a péčí. Výborný výběr poezie o hospodářských zvířatech, vzešlý zřejmě z celoživotního zájmu o toto téma v poezii. Výborné fotografie i jejich propojení s poezií. Krásná kniha.

27.06.2016 5 z 5