MartinaF MartinaF komentáře u knih

Rendez-vous s múzou Rendez-vous s múzou Dee Ernst

Příjemné odpočinkové čtení, které mi zpříjemnilo několik dní. Atmosféra Paříže, láska, dobré jídlo, to je naprosto skvělá kombinace.

11.07.2021 4 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Třetí díl byl stejně dobrý jako ty dva předchozí. Co mě mrzí, je to, že jsem knihu četla v češtině (první dva jsem četla ve slovenštině), ale to je fakt maličkost :-) Horší už to bylo s velkým množstvím postav. Ale jinak napínavý příběh, sympatičtí hrdinové, kteří mají své chyby, nejsou zkrátka žádní klaďasové, jak to občas bývá. Autor si opět neodpustil zmínit kaprálovy mučící nástroje a barvitě je popsat. Už se těším na další pokračování!

11.07.2021 5 z 5

Ani mrtvá, ani živá Ani mrtvá, ani živá Ursula Poznanski

I když dávám 4 hvězdy, je to jenom s odřenýma ušima. Z knihy jsem v rozpacích. Nebyla vůbec špatná, byla čtivá a ke konci hodně napínavá, ale nesedla mi úplně perfektně.

16.06.2021 4 z 5

Omluvy, které zařveš, se nepočítají Omluvy, které zařveš, se nepočítají David Finch

David Finch má můj velký obdiv, že se rozhodl se svým životem něco udělat a nevzdát to. Podobné příběhy mám ráda, rozhodně jsou motivační nejen pro ty, kterým je kniha určena, ale také pro ostatní. Myslím si, že některé věci, které chtěl David na sobě zlepšit, by se daly aplikovat i na obyčejné lidi.

07.06.2021 4 z 5

Vůně citrónu Vůně citrónu Sam Xabyssus (p)

Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. LGBT literaturu moc nečtu, měla jsem trochu obavy, jak moc bude autorka konkrétní. Nakonec vše bylo milé, něžné, sexuálních scén se tu čtenáři moc nedostane, Sam Xabyssus klade důraz spíše na mezilidské vztahy a trápení hlavních hrdinek. Autorčin styl psaní mě nesmírně bavil, přesně takové příběhy vyhledávám. Čtení jsem si užívala, i přesto, že příběh Sam byl smutný a hodně vážný. Sam i Alison byly velice sympatické postavy a kdyby existovaly, ráda bych se s nimi seznámila.

30.05.2021 4 z 5

1913: Případ podivné sebevraždy 1913: Případ podivné sebevraždy Andreas Pittler

Vlastně nevím, co o knize napsat. Jsem z ní trochu v rozpacích. Ráda čtu příběhy ze starých měst, jako je například Vídeň či Praha, ale tady té historie ani atmosféry mnoho není. Navíc David Bronstein byl krajně nesympatický hlavní hrdina. Aspoň zpočátku, kdy si nebyl schopen přiznat, že vlastně udělal několik chyb. Ke konci už to bylo lepší a jeho postava byla snesitelnější.

Nicméně, abych zase moc nekřivdila, se kniha četla dobře. Ocenila jsem skutečné historické postavy jako je Stalin či Redl.

Pokud máte rádi detektivky, které až tak detektivkami nejsou, Případ podivné sebevraždy by se vám mohl zamlouvat.

18.05.2021 4 z 5

Heartstream Heartstream Tom Pollock

Málokdy dávám young/adult knihám max hvězdiček, většinou totiž najdu něco, co se mi nelíbí. tady jsem ovšem četla s otevřenou pusou a nestačila číst, jak to bylo napínavé. Dva příběhy, které mají v základu jedno společné - nebezpečí sociálních sítí, fanatismus a závislost. Knize jsem úplně propadla. Byla napínavá, čtivá a v mnoha ohledech i reálná.

14.05.2021 5 z 5

Město čarodějů Město čarodějů Tereza Janišová

Já tak hrozně nerada čtu knižní série. Buď je to totiž katastrofa a přijde mi pak zbytečné číst dál nebo je to tak skvělé, že musím číst další díly. Erilian patří do té druhé kategorie. Na to, že je to autorčina prvotina, byla kniha skvěle napsána. Pravda, začátek byl takový trochu rozpačitý, ale pak se to velice slibně rozjelo a vydrželo to až do závěru, ze kterého jsem se posadila na zadek (i když jsem takový konec trochu očekávala). Takže mi nezbývá nic jiného, než si půjčit zbývající dva díly.

03.05.2021 5 z 5

Kolonie Kolonie Sam Marsden

Nevidím důvod dávat nízké hodnocení, i přesto, že i já k ní mám drobné výhrady. Kniha byla napsána opravdu dobře, autorka měla dobře promyšlené, jakým směrem postavy povede. Co mi na knize vadilo, byly určité postavy. Především prezidentka Knightové, která působila šíleným dojmem, její emoce byly kolísavé a nevěřila jsem jí ani slovo, které pronesla. Její počínání bylo nepochopitelné a málo uvěřitelné. Také konec nebyl úplně podle mého gusta, přišlo mi, že ho autorka zbytečně vyhrotila a hodně ho uspěchala. Určitě by příběhu slušelo popsat také, jak to na Marsu vypadá, těžko jsem si ho na základě popisu dokázala představit.

Ale jinak proč ne. Nenáročné oddechové čtení pro mládež kolem patnácti let, kteří nehledají přímo nic konkrétního. Autorka psát umí, takže doufám, že příští kniha, pokud někdy nějaká vyjde, bude o něco lepší. Za mě lepší 3,5 hvězdy.

28.04.2021 3 z 5

Mindfulness pro zvládání hněvu: Pro teenagery Mindfulness pro zvládání hněvu: Pro teenagery Mark C. Purcell

Z knihy mám takové rozporuplné pocity. Nejsem teenager, toto období už mám dávno za sebou, ale těžko říct, jestli by mi tato kniha pomohla tak, jak jsem si původně myslela. S psychologií nemám nic společného, jen to, že jsem občas byla na nějakých webinářích. Spíš bych to viděla tak, že kniha ano, ale s nápomocnou rukou dospělé osoby - nejsem si jistá, jestli mladý člověk z knihy pochopí, co se po něm vlastně chce, když i já jsem s tím měla chvílemi problém.

25.04.2021 3 z 5

Vánoční zázrak Vánoční zázrak Jay Asher

Mám načteno dost knih pro teenagery, ale tohle byl hodně slabý průměr. Nemastné neslané, vcelku žádná zápletka, postavy naivní a tuctové. Pokud ovšem nehledáte nic náročného na čtení a chcete si jenom odpočinout, proč ne. No a navíc Vánoce, že? Knihu jsem četla v dubnu, což je asi trochu mimo, takže mě to vánočně nenaladilo.

15.04.2021 3 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Nebylo to špatné, autorka píše velice čtivě, zápletku měla skvěle promyšlenou. Více se mi však líbila první část knihy, i když byla pomalejší, ale čtenář měl možnost se seznámit se s prostředím, kde se Lena po své smrti probudila. To vše se autorce skvěle povedlo - temné Kostějovo království, zářivá Velesova země. Druhá část byla nabitá akcí, ale kvůli tomu mi přišlo nereálné, aby se Leně podařil splnit úkol, který dostala. Jinak pro milovníky fantasy velice dobré čtení.

15.04.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Mé první knižní setkání s Alenou Mornštajnovou. Listopád je hodně náročný román, je pomalý, ale o to více depresivní a alarmující. Co by se stalo, kdyby se v roce 1989 nic nezměnilo? V alternativní realitě žijeme stále v době socialismu, jsme obklopeni armádou, donášení je běžnou záležitostí, každý se musí mít na pozoru. Za každé křivé slovo proti státu se hned zavíralo.

Ač nerada, kniha mě lehce zklamala. Čekala jsem něco ohromujícího, přece jenom je to Alena Mornštajnová, kterou si většina chválí, ale až tak úplně mně styl psaní nesedl. Připodobnila bych ho k Jiřímu Hájíčkovi, už díky té pomalosti, popisům, které převládaly nad dialogy. Avšak příběh jako takový, byl šokující a v konečném důsledku mi obou hlavních hrdinek bylo líto.

Ale i přesto jsem ráda, že jsem si knihu mohla v předstihu přečíst. Jak se totiž zdá, Alena Mornštajnová touto knihou mnohé čtenáře překvapí.

15.04.2021 4 z 5

Ticho mezi námi Ticho mezi námi Abbie Greaves

Je to smutné čtení, lehce depresivní a byla jsem napnutá z věcí, která ještě více poznamenají Franka i Maggie. Bála jsem se číst dál, ale zároveň mě to nutilo pokračovat. Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě takto emočně dostala. Přesto však mám určité výhrady a to právě k tomu tichu. Ať už mám s tím, s kým žiji, jakýkoliv vztah, komunikace, i kdyby jen z organizačních důvodů, je důležitá. Jenže ticho není to hlavní, důležité je to, co se stalo před tím a čím si s Maggie musel projít. Je to těžké čtení a určitě ne pro každého.

03.04.2021 5 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

Nebylo to špatné, ale z hlediska toho, co jsem kdy přečetla, je to spíše takový průměr. Četla jsem mnohem lepší YA dystopie. Na můj vkus to bylo příliš militaristické a lehce nepravděpodobné. Přesto jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat dál, doufám, že se k dalším dílům dostanu již brzy.

25.03.2021 4 z 5

Válka vzpomínek Válka vzpomínek Guillaume Musso

Je to velice dávno, kdy jsem četla autorovu knihu Budeš tam? Z obsahu si nepamatuju vůbec nic, jen nejasný dojem toho, že se mi líbila a že mě asi i šokovala. Stejný pocit mám i z této knihy. Autor vše vystavěl na bázi nečekaných překvapení a zvratů, na pravdě a fikci a věřím, že Musso nejednoho čtenáře zmátl, především ty, kteří autora teprve objevují. Srovnávat tuto knihu s jinými autorovými knihami nemohu, ale určitě se jedná o typ románu, který jsem doposud nečetla. Nevím, jestli se pustím i do dalších autorových knih, ale pokud budu mít někdy další příležitost, určitě si něco přečtu.

16.03.2021 4 z 5

Pichlavá láska Pichlavá láska Jane O'Connor

Do první polovinu příběhu jsem Sylvii nechápala, její chování bylo příšerné a já si říkala, že nejhorší jsou zapšklé staré panny, které jsou naivní a v třiapadesáti platonicky zamilované do svého šéfa. Jenže příběh se překulil do druhé poloviny a já jsem zírala a četla tak dlouho, dokud jsem neskončila. Čtenář pochopí a porozumí jejím pohnutkám i těm jejím ježčím bodlinám. Za mě skvěle napsaná kniha a jak už psala Ivuska.09, za příběhem je více přidané hodnoty, než nabízí anotace.

14.03.2021 4 z 5

Agent orbulátoru Agent orbulátoru Bobbie Peers

Přečteno a musím souhlasit s ostatními komentáři, že se jedná o nejlepší díl. Napínavé, čtivé a dobrodružné. Spoustu robotů, mechaniky. Spíše určená klukům než holkám, ale za mě opravdu hodně povedené.

07.03.2021 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Mizející dívky jsem poslouchala jako audioknihu v podání Zuzany Slavíkové a brzy po pár kapitolách mi bylo jasné, že jsem příběhu úplně propadla. Autorka napětí dávkovala rovnoměrně, čtenář tak neměl čas ani na chvíli vydechnout. Josie mi byla sympatická od prvních stran a pokud čekáte, že autorka hlavní hrdince umete cestičku, jste na omylu. S ničím ani s nikým se moc nemazlila, prostě Lisa Regan ukázala pravdivou realitu. Za mě, pro mě, velké knižní překvapení letošního roku a jsem zvědavá, jaká bude další autorčina kniha.

07.03.2021 5 z 5

Knihu hodnotím vysoko, protože autorka na vcelku malém prostoru dokázala vystihnout celé Špicberky - od nádherné přírody a atmosféry až po strach z polární noci, bouřek, hladu, zimy a smrti. Mnoho knih ze Severu jsem nečetla, ale když ano, bylo vše viděno mužským okem, ale tentokrát Sever viděla žena. Knihu doporučuji přečíst a není potřeba se ničeho bát, kniha byla přeložena tak, aby odpovídala jazyku dnešní doby.

05.03.2021 5 z 5