Martin1974 Martin1974 komentáře u knih

Rekonštrukcia slovenských dejín: Formovanie slovenskej identity Rekonštrukcia slovenských dejín: Formovanie slovenskej identity Eduard Chmelár

Knihu by som odporučil hlavne mladým čitateľom, lebo ako hovorí autor, Slováci sa nezaujímajú, alebo nevedia toho moc o svojej histórii a práve táto kniha vysvetľuje, prečo byť hrdý na to, že som Slovák. Históriu máme ohromne bohatú a je určite zaujímavejšia ako fantasy svety západných autorov ..

14.04.2024 5 z 5

Snívaj nesplniteľný sen Snívaj nesplniteľný sen Johannes Mario Simmel

Dobrá kniha, veľa tém na zamyslenie ..

13.04.2024 5 z 5

Odstřelovačem Rudé armády Odstřelovačem Rudé armády Jevgenij Nikolajev

Schválne som túto knihu dočítal, aby som ju mohol porovnať s Nikulinovou " V první linii". Obidvaja autori sa zúčastnili bojov o Leningrad, ibaže v tejto knihe nie sú zmienky o hromadách mŕtvych na bojovom poli, o úzaverových jednotkách, o tom, akú malú cenu mal život radového vojaka, o pachu rozkladajúcich sa tiel, ktoré nemal kto pochovať. Netreba zatracovať knihy tohto druhu, aspoň získate lepší prehľad, ako funguje propaganda, ako vidia realitu obyčajní ľudia a ako ľudia s funkciami a členstvom v nejakej ( akejkoľvek ) strane. Tieto znalosti sa dajú dobre použiť aj v tejto dobe, vlastne v každej dobe ... V jednom mal ale autor skutočne pravdu ... po vojne sa postavili pomníky kdekomu, kto sa vojny zúčastnil, ale lekárom pomník nikto nestaval. A pritom na každej strane zachránili milióny životov ..

05.04.2024

Tých, čo sú v tme, nevidieť Tých, čo sú v tme, nevidieť Johannes Mario Simmel

Kto má Simmelove romány rád, príde si na svoje. V knihách, ktoré som dosiaľ od neho čítal, často vyjadruje obavy nad vypuknutím ďalšej svetovej vojny ( druhá svetová, ktorá zasiahla jeho mladosť, zasiahla zásadne aj jeho zmýšľanie ) a frustráciu nad súčasným svetom ( i keď zomrel už dávnejšie, svet je rovnako šialený aj teraz ).

28.03.2024 5 z 5

Poslední lov Poslední lov Deon Meyer

V detektívkach tohto autora nájdete dostatok napätia aj istú dávku humoru a to je dobrá kombinácia.

20.03.2024 5 z 5

Posvátná stezka Posvátná stezka Michael Blake

Je to pomerne dosť dobrodružný western, kde už Dunbar nie je tou hlavnou postavou, ale prím hrajú prérijné indiánske kmene a ich pacifikácia. Vypichol by som cestu a pobyt náčelníkov vo Washingtone. To, čo sa deje na týchto niekoľkých stranách knihy, je skutočne na zamyslenie ...

09.03.2024 5 z 5

Aj keď sa smejem, je mi do plaču Aj keď sa smejem, je mi do plaču Johannes Mario Simmel

Skvelý veselo smutný príbeh, ktorý sa odohráva začiatkom 90 tych rokov a ktorému asi ťažko prídu na chuť tí, čo v tej dobe boli iba deti, alebo sa vtedy práve narodili.

09.03.2024 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Hrubý historicko dobrodružný román pre ozaj vášnivých čitateľov. Postavy sú majstrovsky vykreslené ani nie tak popismi, ako vnútornými monológmi a to veru nedokáže každý spisovateľ. Najviac ma zaujalo, že v krajine samurajov a ninjov dokázali ženy s mužmi držať krok a mnohé ich aj predčili svojou inteligenciou a skutkami. Z nich najviac vyčnieva Mariko, ktorá je vykreslená takým spôsobom, že by mohla byť ideálom každého muža ..

04.03.2024 5 z 5

Headhunters: Lovci mozgov Headhunters: Lovci mozgov Jo Nesbø

Ak je vonku sychravo a neviete, čo s voľným časom, pokojne siahnite po tomto zábavnom thrillery. Autor ním necielil na Nobelovu cenu za literatúru, ale pobaviť svojich verných čitateľov a možno pritiahnuť nových ..

27.02.2024 5 z 5

Piesky Kalahari Piesky Kalahari William Mulvihill

Prekvapivo dobrý dobrodružný román, aj keď vyšiel iba zošitovo ..

26.11.2023 4 z 5

Milovaný až na popravisko Milovaný až na popravisko Mór Jókai

Jókai bol taký maďarský Dumas. Aj v tomto románe si skutočné udalosti prispôsobil tak, aby vytvoril príbeh naplnený láskou, nenávisťou, intrigami, oddanosťou, vlastenectvom a mnohými bojovými scénami. Dosť ma prekvapilo, že v čase vydania knihy, keď maďarizácia slovenského obyvateľstva bola v plnom prúde, použil v románe slovné spojenia ako " slovenský jazyk " a " slovenské impérium ". Možno mal vtedy už také literárne meno, že si na neho ani cenzori netrúfli :-)

28.10.2023 5 z 5

Osamělá skála Osamělá skála Louis L'Amour

Príde mi, že keby bola aj v skutočnosti taká vysoká priemerná úmrtnosť Apačov v stretoch s civilistami, tak by napokon Amíci nemali koho nahnať do rezervácií. Každopádne L Amourove westerny majú určite vyššiu úroveň ako bežné rodokapsy, rád ich čítam a netrpezlivo očakávam každý nový titul. Čo sa týka L Amourových bojov s Apačmi, jednoznačne u mňa vedie Samotář a Hondo. Tam aspoň Apači aktívne zasahujú do deja, a nie sú to len telá určené na odstrel..

11.09.2023 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Až priveľa klasického amerického pátosu ... podľa mňa je kniha Cesta lepšia

04.09.2023 3 z 5

Konvoj do Murmanska Konvoj do Murmanska Alistair MacLean

V tejto knihe vidieť názornejšie ako v iných, ktoré som doteraz čítal s vojnovou témou, že vojny v modernej dobe neprinášajú len obrovské obete na ľuďoch, ale aj neskutočné plytvanie nerastnými surovinami a ohromné znečisťovanie prírody ...

06.08.2023 5 z 5

Vlčie dieťa Vlčie dieťa Ingeborg Jacobs

Nadarmo sa nevraví, že život píše najlepšie príbehy ..

24.07.2023 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Po prečítaní tejto knihy prehlasujem, že Waltari je skutočným majstrom písaného slova..

24.07.2023 5 z 5

V první linii: Z Leningradu až do Berlína V první linii: Z Leningradu až do Berlína Nikolaj Nikolajevič Nikulin

Čo sa týka témy - vojna na východnom fronte - výborné sú aj knihy Krvavá cesta od Stalingradu, Hodina mŕtvych očí, Na mušce lovce a Válka nemá ženskou tvář ... ale táto kniha je jednoducho topka ..

27.04.2023 5 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Audiokniha ma veľmi bavila - odporúčam

31.12.2022 5 z 5

Smäd Smäd Jozef Karika

Po prečítaní doterajšej Karikovej tvorby prehlasujem, že Stephen King má na Slovensku dôstojného nasledovníka ...

12.12.2022 5 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Dal som to ako audioknihu a prednes Přemysla Boublíka som si naozaj užil. Vytknúť môžem len dlhé úvahy ( Karika sa odviazal ), preplnené cudzími slovami, ktoré rušili dej..

07.12.2022 5 z 5