Martin1974

V tieni mafieV tieni mafieJozef Karika

Som presvedčený, že keby žil Karika v Amerike, okamžite by dostal ponuku na filmové spracovanie príbehu. Thriller je zručne napísaný, dokonca aj množstvo vulgarizmov presne vystihuje nedostatok slovnej zásoby veľkej časti národa. Pri čítaní som bol príjemne šokovaný, že sa niekto konečne odhodlal vložiť do úst svojim hrdinom slová, ktoré sa skutočne používajú a nesnažil sa priamu reč vhodne učesať. Príbeh krásne odsýpa, vnútorná premena postáv bola pre mňa uveriteľná zvlášť preto, že peniaze naozaj hýbu svetom a obzvlášť ľudskými charaktermi. To, čo sa dialo na Slovensku v deväťdesiatych rokoch a rokoch po nich je dobre popísané, až z toho idú zimomriavky. Môžem vysloviť len prekvapenie, že sa niekto nesnažil zasiahnuť proti vydaniu knihy alebo proti autorovi. Predpokladám však, že pocit hanby je pre tých, ktorých sa to týka úplne neznámy pojem a verejné rozkrádanie štátu je už také bežné, že ho celá spoločnosť berie ako prirodzenú súčasť života.

13.09.2016

CestaCestaCormac McCarthy

Silný príbeh. Zničená zem. Otec a syn putujú na juh za teplom a ich najväčšia starosť je zaobstarať jedlo, teplo a úkryt pred zlými ľuďmi. Svet, v ktorom najhoršie ľudské pudy vyšli na povrch. "Čitateľom", ktorí majú rôzne výhrady k tomuto dielu, chcem odkázať : Absencia úvodzoviek v priamej reči má svoj zámer...svet, ktorý je tu opisovaný, môžeme kedykoľvek zažiť aj my, stačí jeden poriadny vulkán so zmyslom pre humor, ľudožrúctvo je tu na mieste, zrejme vám ešte nikdy od hladu neskrúcalo črevá tak, až ste ronili krvavé slzy....no, a ďalších mudrlantov je tu habadej, nechcem sa moc rozpisovať. Osobne si myslím, že toto dielo je geniálne svojím obsahom aj formou podania...možno mal autor zrovna zlé životné obdobie, alebo ho písal v alkoholovom opojení, ale určite sa dobre vyzná v ľuďoch a v ich povahách, hlavne v ich negatívach...Ľudia ukážu, akí skutočne sú jedine v najťažšom období svojho života a bohužiaľ sú to poväčšine zlé vlastnosti. Chvalabohu ale sú aj ľudia ( a bodaj by ich bolo čo najviac ), ktorí nám prinášajú svetlo.

27.11.2013

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Takmer až detektívne pátranie po svojich koreňoch a rodinných tajomstvách. Skvelá kniha, ktorá každému nesadne, napísaná trochu zložitejším štýlom..

05.06.2020

Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné táboryMengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné táboryViola Stern Fischerová

Uff! Tak toto sa mi ešte nestalo... Tento neskutočne strhujúci príbeh, ktorý ma nútil do stále ďalšieho a ďalšieho prevracania strán a viackrát mi vohnal slzy do očí, som prečítal za jednu nedeľu...

03.03.2019

Židovka z ToledaŽidovka z ToledaLion Feuchtwanger

Román o strete troch kultúr...moslimskej, kresťanskej a židovskej, o konflikte troch náboženstiev a večnom spore o to, ktorý boh je ten pravý... Román o tom, že kto chce vojnu rozpútať, ten ju aj rozpúta a aká márna býva snaha zastaviť takého človeka. Fanatizmus, pýcha a šialenstvo sú v ľudstve hlboko zakorenené, čoho dôkazom je hlboký stredovek i aktuálna súčasnosť. " Aký si ničotný, človek! Aké chatrné máš telo! Pozri na rastliny a na stromy. Vytvárajú kvety, listy, plody... a ty? Beda ti, vytváraš vši, hmyz, červy. Tamtie vylučujú olej, víno, balzam... ty vylučuješ moč, sliny, výkaly. Tamtie vydychujú ľúbezné vône, ty vypúšťaš smrad."

21.02.2013

Prázdný trůnPrázdný trůnBernard Cornwell

Túto sériu si nemožno neobľúbiť. Hlavný hrdina s drsnou a zároveň citlivou povahou, s drzou priamočiarosťou v jednaní a so zdravou dávkou zmyslu pre humor, ktorý sa pohybuje v historicky reálnom prostredí a zažíva množstvo dobrodružstiev... to je vynikajúci spôsob, ako na chvíľu uniknúť z reality 21. storočia..

06.11.2015

Krvavá lázeňKrvavá lázeňMika Waltari

Waltari v tomto románe podal svoj pohľad na svet 16. storočia. Vzal si na paškál vládcov, cirkev, ale nič nedaroval ani chudobným. Aj vtedy boli ľudia chamtiví, závistliví, zlomyseľní, brutálni, verní, priateľskí, milujúci. Nešetril pri tom ironickým nadhľadom a vsadením príbehu do konkrétnych historických udalostí, vytvoril pútavý román, ktorý má veru aj súčasnému čitateľovi veľa čo povedať. Obrazne vzaté, nastavil ľuďom zrkadlo, aby im ukázal, akí v skutočnosti sú, pretože storočie sa výrazne posunulo, no ľudia sa vo svojej podstate nezmenili. Určite odporúčam prečítať.

24.10.2016

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

V podstate podobná kniha ako Storočný starček, napísaná rovnakým štýlom, rovnako ironizujúca svetovú politiku a zbrojenie, vybavená veľkou dávkou čierneho humoru.

28.07.2014

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Hodnotím piatimi hviezdami ako thriller, nie ako román na zamyslenie alebo hodnotnú beletriu. Páči sa my štýl písania a autorov výber témy a prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Ak som aj čítal nejaký thriller z ruského prostredia, hrdinovia boli obyčajne americkej či inej národnosti. Konečne nejaká zmena..

01.07.2016

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Vynikajúci thriller zo zásadného obdobia Československej republiky. Byť učiteľ dejepisu a vyučovať 2 sv.vojnu, odporučím ho prečítať svojim žiakom, a až potom by som sa pustil do výkladu učiva.

28.09.2013

Sharpův tygrSharpův tygrBernard Cornwell

Ráta sa mi, že autor do tohto románu príliš nevnucuje romantiku. Lebo zabíjanie nemá s romantikou nič spoločné. Komu by sa zdal tento príbeh naivný, nech radšej siahne po nejakej dokumentárnej knihe, pretože toto je čisto dobrodružný román a v takom predsa musí niekto aj prežiť. A čitatelia právom očakávajú, že to bude hlavný hrdina. Ide predsa o ďalšie pokračovania a honoráre...nemám pravdu, pán Cornwell ?? :-)

16.11.2013

S vlčí hlavou v erbuS vlčí hlavou v erbuFrantišek Niedl

Niedl nie je žiadny Jirásek, ale jeho romány o Tasovi z Boru sa dobre čítajú, pretože ich naplnil akurátnou zmesou historických faktov a dobrodružného deja. Svojich hrdinov vyslal bojovať za svoju česť, milovať, ale i nenávidieť. Sú to doslova westerny v reáloch českého stredoveku.

24.06.2016

PopravčíPopravčíChris Carter

Bez váhania dávam všetky hviezdy, hoci príbeh v určitom momente zabiehal do aktov x, ale milovníci dobrého thrilleru to nevezmú nijako tragicky a ocenia knihu takisto kompletným súhvezdím. Neveríte? Prečítajte a uvidíte..

10.08.2016

Odvrácená strana konceOdvrácená strana konceMichael Connelly

Toto je detektívna séria pri ktorej starnú autor, hlavný hrdina a čitateľ zároveň. Je to už takmer 20 rokov, čo som Connellyho a jeho hrdinu objavil, ani sa to veriť nechce. Strávil som s nimi množstvo času, pričom oni ma bavili svojimi detektívnymi prípadmi, takže som mohol aspoň na krátko uniknúť z reality všedného života. Knižné série tohto druhu by som prirovnal k prezeraniu starých fotografií. Ani tie si neprezeráte bez istej nostalgie... Každý diel som čítal v konkrétnom roku, mal som zakaždým iný vek, takže čo kniha to spomienky..

18.02.2018

Keby bola možnosť udeliť šesť hviezd, udelím ich..

28.01.2014

SiloSiloHugh Howey

Ešte som nečítal sci fi román o optimistickej budúcnosti ľudstva a veru ani tento nie je z takého súdka. Ale má originálnu myšlienku. Autor využil reálie nášho sveta a vtesnal ich do obrovského sila ( rozvrstvenie obyvateľstva, zatajovanie informácii, ilúzia slobody, každý človek s iným názorom než je predurčený, sa stáva automaticky nepriateľom atď.), keďže vonkajší svet je zdevastovaný a na život nevhodný. Tempo knihy je premenlivé a vyžaduje si skúseného čitateľa, ktorý nehľadá v knihe len haldy mŕtvol a rýchly dej ( odporúčam Polárni stanice ), ale aj čosi viac, čo dokáže vzdelať, priviesť k zamysleniu, či lepšie pochopiť jednanie postáv... Neľutujem čas strávený pri tejto knihe.

20.11.2014

Bratrstvo I - Bitva u LučenceBratrstvo I - Bitva u LučenceAlois Jirásek

Teda Lojzík ma prekvapil. Podrobná znalosť slovenskej krajiny ( musel toho pred napísaním veľa pochodiť ), historických súvislostí a taktiež rečových prejavov v slovenčine ( čítal som vydanie napísané v archaickej češtine ), boli pre mňa neobyčajným čitateľským zážitkom. Dlho to trvá, kým si čitateľ zvykne na staršiu češtinu a mnohých to určite aj odradí od knihy, ale akonáhle si zvyknete, tak už to ani nevnímate. Dej pekne odsýpa, hlavne pri opisoch bitiek a pritom kniha nie je zbytočne presladená ako napríklad Sienkiewiczove romány. Ako fanúšik kvalitných historických románov nemôžem inak, ako dať všetkých päť...

02.03.2015

Mé velitelské operaceMé velitelské operaceOtto Skorzeny

Skorzeny má pravdu. Vojna je len pokračovaním politiky. Vždy v nej trpia hlavne obyčajní vojaci a civilisti z obidvoch strán. Kniha je výborne napísaná.

26.07.2015

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Komisár Morck a Asad sa výborne dopĺňajú a Rose, ktorá im bola v tomto diele pridelená im skvelo sekunduje. Napätie striedajú komické situácie. Páči sa mi, že autor svoje postavy neberie zas až tak moc vážne a dokáže si z nich uťahovať. Príbeh to len spestruje a čitateľa okrem iného aj pobaví. Len tak ďalej.

08.06.2016

Nehanebné neviniatkoNehanebné neviniatkoDominik Dán

Dánovky sú úplne z iného cesta ako také connellyovky, francisovky, mcbainovky .. proste klasické detektívky. Nás na Slovensku sa dotýkajú omnoho intenzívnejšie ako čitateľov inde, pretože je v nich zakódovaná realita práve našej krajiny. Z celej knihy sa mi najviac páčila scéna na letisku .. takto to u nás chodí, mocní ( postavenie + peniaze ) jednoducho prevalcujú každú spravodlivosť, tá je len vo filmoch a románoch písaných pre obyčajných ľudí, aby mali aspoň nejaký svetlý bod na konci tunela. Smrť je asi naozaj jediná spravodlivosť v živote...čaká každého ( Popol všetkých zarovná ). Pozornému čitateľovi isto neujde, že ON je vlastne Mečiar, že Boss je Miroslav Sýkora a tých nehanebných neviniatok som len v týchto dvoch románoch našiel viac. Som nehorázne naštartovaný na ďalšie knihy..

04.08.2016

BeštiaBeštiaDominik Dán

Je len dobre, že autor v príbehu používa veľkú dávku humoru a irónie. Do ponurého deja o odporných vraždách a únave detektívov to prináša odľahčujúci svieži vánok, ktorý čitateľa vo všetkom tom hnuse dokáže udržať. Dán píše úplne iným štýlom, ako všetci iní autori detektívok, ktorých som dosiaľ čítal, a to je z môjho pohľadu veľké plus. Nevyhýba sa ani zverejneniu vlastného názoru na to, ako je napríklad zrušenie trestu smrti, koľko stojí taký väzeň ročne daňových poplatníkov, či to, aký majú väzni komfort atď.

22.08.2016

20842084Martin Jurík

Celkom uveriteľná vízia budúcnosti, vzhľadom na to, čoho všetkého sú ľudia schopní, so svojou potrebou ovládať druhých...

02.11.2018

Stín modrého býkaStín modrého býkaLeonard Medek

Výborný príbeh zo stretu rímsko - germánsko - keltského sveta s jemnými fantasy prvkami. Odohráva sa v divočine na území dnešných Čiech. Myslím, že zaslúžene dostal cenu kniha roka, ale podľa hodnotenia a predošlého komentáru usudzujem, že nie je písaná pre každého. Ale to nie je žiadna kniha.

30.12.2012

Hannibal před branami: Kartágo proti Římu 218-202 př. n. l.Hannibal před branami: Kartágo proti Římu 218-202 př. n. l.Karel Richter

Čo sa týka histórie, tento druh literatúry mi pripadá omnoho zaujímavejší, ako klasické historické romány. Nazval by som ho polodokumentárny polohistorický román. Chvíľami vás zahrňuje faktami a chvíľami akoby vám pred očami bežal film. Takisto som tu našiel dostatok spoločných čŕt so súčasnosťou na to, aby ma kniha prinútila zamyslieť sa, kam tento svet speje. História už tisíce rokov dokazuje, že všetko, čo strmo vystúpi hore, nakoniec prudko spadne.

01.05.2014

Pohanský pánPohanský pánBernard Cornwell

Dúfal som, že Uhtred už konečne dobije ten svoj Bebbanburg, ale vyzerá to, že sa mu to podarí až po obdržaní prvého dôchodku :-) Nič proti kvalite sasských románov, sú výborné a neváham do nich investovať, ale myslím si, že to už autor príliš naťahuje. Pokojne mohol sériu so cťou ukončiť a vrhnúť sa na iné témy...

07.09.2014

Muž, který se vypařilMuž, který se vypařilPer Wahlöö

Martin Beck mi tak trochu pripomína Haryho Bosha. Ani jeden nemá po úspešnom vyriešení prípadu pocit triumfu. Skôr mám pocit, akoby ich ovládol zvláštny smútok zo zbytočne zmárnených životov a únava z tohoto nášho chorého sveta.

10.01.2015

Nebo nepozná obľúbencovNebo nepozná obľúbencovErich Maria Remarque

Čo dodať. Tak ako všetky ostatné Remarqueove knihy ani táto nie je určená pre každého čitateľa, ale hlavne pre tých, ktorí v knihách hľadajú o čosi viac ako len príbeh...

24.05.2015

Smrt ve VídniSmrt ve VídniDaniel Silva

Spomienky na živorenie v koncentračnom tábore patria medzi najsilnejšie pasáže tejto knihy a nejaký úbytok akcie mi vôbec neprekážal. Život sa predsa neskladá len z hrdinstva, ale aj z utrpenia. A za vojny ho býva neúrekom. Možnože ma ovplyvnilo nedávne čítanie Iskry života a Smrť je mojím remeslom, alebo proste iba neznášam akékoľvek násilie, táto kniha patrí k tým, ktoré ma dokázali osloviť a znovu si pripomenúť, čoho sú ľudia schopní..

26.06.2015

Sharpova kořistSharpova kořistBernard Cornwell

Na knihe sa mi páči okrem dobrodružného deja aj to, že sa autor nevenuje len hrdinstvu hlavného hrdinu, ale nevyhýba sa ani drsnej stránke vojnového konfliktu. V tomto prípade je to nemilosrdné bombardovanie civilného obyvateľstva ( obyvateľov Kodane ) za účelom zlomiť odpor obrancov pevnosti ( a ukoristiť dánsku flotilu ) . V mnohých knihách a filmoch Briti vystupujú ako kladní hrdinovia, no tu, ako aj v predošlých dieloch sú to nemilosrdní dobyvatelia, ktorým nie je masakrovanie civilistov cudzie. Autor sa drží historických faktov ( do ktorých zakomponuje svoj príbeh ) a nesnaží sa násilie ospravedlňovať. Naopak mi trochu prekáža, že na jednej strane Sharp dokáže nemilosrdne zabiť a olúpiť a na druhej strane je ochotný sa svojej chamtivosti vzdať a peniaze darovať na stavbu sirotinca. Ale priznajme si na rovinu, komu by sa páčil hlavný hrdina ( ktorý zabíja bez rozpakov, pretože v detstve nepoznal lásku a celú dospelosť strávil v armáde), keby nebol zromantizovaný a správal by sa iba tak, ako v skutočnom živote?

26.09.2015

Bratrstvo II. - MáriaBratrstvo II. - MáriaAlois Jirásek

Namôjdušu, táto trilógia priam volá po sfilmovaní!!!

07.12.2015