Aj keď sa smejem, je mi do plaču

Román je tragikomickou odyseou klampiara Mišu Kafankeho - syna ruského žida a pruskej matky, ktorý sa po páde berlínskeho múru rozhodne vysťahovať z bývalej NDR a chce odísť do New Yorku k svojej tete Emme Pileschkeovej. Vôbec pri tom netuší, aké dobrodružstvá a nebezpečenstvá ho čakajú na nevšednej, dlhej a zamotanej ceste, ktorá vedie cez štáty východnej Európy, ale i Irak a Izrael až do Kalifornie a Mišovi neraz ide o život. Je totiž nerozoznateľným dvojníkom profesora Volkova, odborníka na jadrové zbrane, ktorého chcú do svojich služieb získať najvyššie kruhy niekoľkých krajín. Politici a diplomati, závislí od šikovnosti svojich špiónov, otvárajú Mišovi alias profesorovi Volkovovi dvere do sveta luxusu, bezstarostných radovánok a rozkoší....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/285409/aj-ked-sa-smejem-je-mi-do-placu-wM8-285409.jpg 4.372
Vydáno:, Slovenský spisovateľ

Auch wenn ich lache muß ich weinen (1993)

Kniha Aj keď sa smejem, je mi do plaču

DeepSea21

Míša Kafanke,člověk který chce prostě žít svůj život v klidu,ale brání mu v tom...život.

RichardvonT.

Trošku překombinované, rozhodně však příjemné a zábavné čtení o smutných věcech, zrovna včera jsem náhodou zaslechl v tv někoho mluvit o častém omylu, že v Evropě máme už 70 let mír blablabla...a co ti blbci v Jugoslávii?? My to ani nevnímáme, ale méně informovaný svět považující nás za cosi mezi Čečenskem a Slovinskem opravdu ocenil, že jsme rozdělili ČSFR bez jediného výstřelu do člověka.
Míša byl občas na facku, po které by se mu rozsvítilo:-) Takový chytřejší Forrest G.
Ty hry tajných služeb kolem protagonisty mi silně připomínaly část Kohoutovy knihy Konec velkých prázdnin s tím vynálezcem ultra zpevněného skla, možná je to náhoda, možná jsou takové věci i v realitě častější než bychom čekali a spisovatelé o tom jen píšou.
Kdyby námět vzal do ruky zručný filmař, vzniklo by moc hezké dílo s mezinárodním obsazením i exotickými exteriéry. Věřím, že nejlehčí by bylo najít v Rusku vesnici ve stavu jako z roku 1991:-)

Denisa232623
28.12.2017

Simmel mě ani tentokrát nezklamal, super kniha, super čtení.

rodak
26.08.2016

Naprosto luxusní kniha zpestřila mi dovolenou .Doplnil jsem si jak se žilo po rozpadu Sovětského svazu ,Německa .Příběh velice zajímavý čtívý.Na to že je napsán v devadesátých letech velice aktuální co se týče problému přistěhovalců .Samotný děj okolo hlavní postavy smutný ,úsměvný nadějný.Přesně dle názvu knihy.

ivakola
15.06.2016

Naprosto souhlasím s komentářem níže. I mě hodně připomínala Stoletého staříka a jelikož ten nemá chybu tak i příběh Míši je velice čtivý. Opravdu jsem se pobavila a místy se i smála. Knižka mi na nějaký čas zase spravila náladu a prosvětlila jinak všední dny. Díky i za zopakování historie po sjednocení Německa.

Ivabel
15.05.2016

Tato kniha mě velmi mile překvapila. Byla čtivá. I humorná :-) Trochu mi to připomínalo Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel :-)
Zajímalo by mě, jestli ty události v pozadí se zakládají částečně na pravdě nebo je to jen fikce. Ty události po spojení Německa mě hodně překvapily. Tehdy jsem byla ještě na základce, takže jsem zahraničí vůbec nevnímala a teďka se divím.... Asi budu muset trochu nastudovat z odborné literatury :-)

Red_Fox
21.12.2015

Asi největší myšlenku, kterou si odnesu, je o nás. Člověk je svět. Když zabiješ člověka, zničíš svět. Ale když zachráníš člověka, zachráníš celý svět.
Jsou lidé, kteří si životů neváží. Buď je berou a nebo se rozhodnou zbavit toho svého...

Kniha se četla dobře. Nemůžu se ale ubránit pocitu, kdy jsem si při některých pasážích říkala, že to Simmel už vážně přehání. Navíc se to snaží omluvit stylem, že napíše "Kdyby tohle byla kniha, říkali byste si, že to už autor vážně přehání". Asi od poloviny příběh akcí jen sršel, což je dobře. Avšak na jednoho člověka až příliš mnoho, aby to bylo reálné. Kniha je kniha.

Hlavní postava, Míša, na mě působil mile, naivně, občas přehnaně důvěřivě. Jen to jeho věčné posmrkávání jsem nemohla vystát :D

Oceňuji čerpání z historických událostí.

princesse
11.06.2012

Prostě Simmel, co dodat!?