MARTh MARTh komentáře u knih

Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (Limitované vydání) Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (Limitované vydání) Régis Loisel

S trochou nadsázky řečeno - začalo to skoro jako romantická pohádka a vyklubal se z toho příběh takřka katastrofický. Asi trochu přeháním, ale vzhledem k tomu, že jsem dílo neznal a nevěděl jsem, co od něj očekávat, jsem to tak na začátku vnímal. Jinak musím říct, že jsem moc spokojený - zaujala mě kresba, sympatičtí jsou i hlavní hrdinové, také v zápletce jsem se celkem rychle zorientoval, líbilo se mi i prolínání obou světů....no fakt se moc těším, co nám přinese pokračování! 5*

22.12.2023 5 z 5

Velký vezír Iznougud je zpět Velký vezír Iznougud je zpět René Goscinny

Hodnotím stejně jako "jedničku" (Velký vezír Iznougud), velmi pěkné 4*. Jedná se o jednoduché, nenáročné, ale celkem zábavné příběhy vyznačující se milou kresbou, u čtení se sice moc nenapřemýšlíte, ale i tak máte příjemné pocity. Stejně jako v "jedničce" se mi moc líbily hříčky se jmény postav (viz např. Kalif Vehmollah Svalnatý, kouzelník Alí Mentí...a podobně). Úplně nejvíc mě osobně pobavil závěrečný příběh nazvaný Volby v Kalifátu :-)

20.11.2022 4 z 5

Velvet Velvet Ed Brubaker

Za mě parádní komiks, špionážní drama přesně podle mého gusta, kresba jako vždy nádhera, příběh sice předvídatelný, ale na napětí to ničeho neubíralo. Velvet teda super akční koc :-) Drobně mě rušilo jen časté skákání v ději a čase, ale s tím jsem dopředu počítal a držel pozornost, takže kvalitu příběhu to (alespoň za mě) nijak nesnižovalo. Knihu jsem si moc užil, stejně jako ostatní Brubakerova díla, se kterými jsem měl tu čest trávit volný čas....5*

10.11.2022 5 z 5

Rahan 1 Rahan 1 Roger Lécureux

Legendární příběhy o pravěkém lovci Rahanovi a jeho objevech při putování za poznáním. Hezká kresba, jednoduché, ale chytlavé příběhy (uvědomíme-li si dobu, kdy komiks vznikal), a pro mě především spousta nostalgie....Moc děkuji panu vydavateli, že mi vydáním příběhů v roce 2022 umožnil vrátil se do mého dětství, do doby před cca 35 lety, kdy jsem jezdil za prarodiči a dychtivě hltal komiksy ze sedmičky pionýrů, které mi půjčoval strýček (resp. tátův bratranec)...má první setkání s Rahanem, Asterixem, Elpidio Valdésem a dalšími, to bylo něco :-) .... Rahana hodnotím na 4,5*, ale i s přihlédnutím k době, kdy vznikal, a oné nostalgii, dávám 5*

29.10.2022 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Příběh, kde hrají (jak se posléze dozvíme) hlavní roli drogy a jež se tak nějak dotýká také péče o bezprizorní děti (byť tato dějová linka příběh doprovází spíš okrajově)....Za mě naprostá spokojenost, klasická Yrsa...perfektně propracovaný a napínavý děj, kde do sebe od začátku do konce všechno tak nějak zapadá a sedá. V prvním okamžiku si říkáte "Sakra...proč tady Yrsa píše o tom chlápkovi, o té ženské..." no a postupně zjistíte, že i ta zdánlivě bezvýznamná osůbka má s příběhem, zločinem a rozuzlením přece jen něco společného....a jako ve většině knih paní Yrsy je na konci překvapení-případ je vyřešen, zločinci odhaleni a....na posledních pár stránkách zjistíte, že všechno přece jen nebylo úplně tak, jak se na první pohled zdá....a samozřejmě neskutečně sympatičtí hlavní hrdinové-no přiznám se, že až jednou Yrsa se sérií o Freye a Huldarovi sekne , tak mě to bude moc líto, protože se mě oba za těch pár měsíců či let dostali hezky pod kůži-v tom pozitivním slova smyslu :-) Vřele doporučuji, 5*

30.06.2022 5 z 5

Zkouška odvahy Zkouška odvahy Jason Aaron

Dobře ONA, hezkypěkně.....konečně někteří parchanti dostali to, co si zasloužili a k čemu se již delší dobu postupně a tak nějak plíživě schylovalo. Nebo ještě ne? Nechám se překvapit. Mi se to líbilo, to co jsem očekával jsem také dostal. 5*

11.05.2023 5 z 5

Asgard Asgard Xavier Dorison

Mám velmi rád příběhy, kde se z původem outsidera, který byl od narození předurčen k zániku (smrti, záhubě...čti jak chceš ), stane udatný rek :-) A pokud se k tomu přidá severské prostředí, vikingové, trocha severské mytologie a působivá Meyerova kresba (viz např. vykreslení detailů obličeje hrdinů, kde si dal záležet na každé vrásce tak, aby vyjádřil momentální pocity hrdinů), pak není co řešit...5*

30.09.2022 5 z 5

Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky Jean Dufaux

Heeej, to byla pecka - excelentní kresba, napínavý příběh zasazený do skutečných historických událostí...no prostě všechno perfektní. Jen je třeba soustředit se na jména, aby se v nich člověk neztratil :-) Určitě se ztotožňuji s přechozími recenzenty, naprosto zasloužených 5*, doporučuju

16.12.2023 5 z 5

Případ Moran Případ Moran Olivier Legrand

(přelouskáno v kuse s Čtyřkou, dílem 6.) Profesor Moriarty skončil, ale to neznamená, že Čtyřka z Bakerstreet a smrt předstírající SH mají klid. Tentokrát je jim více než drsným protivníkem bývalý Moriartyho společník, zrádný plukovník Moran a jeho nohsledi.

Moc pěkný a svižný příběh, parádní kresba, očekávatelné, ale pozitivní zakončení...za mě absolutní spokojenost, co jsem od knih čekal, to jsem také dostal....5*

02.11.2022 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa prostě a jednoduše umí. Na knihu jsem se moc těšil a zcela splnila moje očekávání....Poprava je stejně jako předchozí díly série Freyja & Huldar (byť zde je Freyja malinko ve vedlejší roli) parádní a napínavá krimi s překvapivým koncem. Oba hlavní hrdinové sympatičtí, no a Erla správně protivná :-) ...no už se těším na další díl série, neboť

za a) Yrsa vymyslí parádní napínavou detektivku

a za b) Fakt mě zajímá, kam se vztah Freyji a Huldara konečně vyvine

19.06.2021 5 z 5

Muž ze Scotland Yardu Muž ze Scotland Yardu Olivier Legrand

(přelouskáno v kuse s Čtyřkou, dílem 7.) Profesor Moriarty skončil, ale to neznamená, že Čtyřka z Bakerstreet a smrt předstírající SH mají klid. Tentokrát je jim více než drsným protivníkem bývalý Moriartyho společník plukovník Moran a (v díle 6.) ještě podlý, vysoce postavený policista Blackstone.

Moc pěkný a svižný příběh, parádní kresba,očekávatelné, ale pozitivní zakončení...za mě absolutní spokojenost, co jsem od knih čekal, to jsem také dostal....5*

02.11.2022 5 z 5

Aldebaran Aldebaran Leo (p)

(SPOILER) Moje první setkání s autorem a....bavilo, moc. Nejprve jsem se malinko obával, jak na mě bude působit Leova čistá kresba vyznačující se tenkými linkami a celkem výraznou barevností. Na úplně první nahlédnutí se jevila - aspoň pro mě - jako obrázky z brožurek nejrůznějších církevních organizací (bez urážky). Ale byl jsem mile překvapen, protože k tématu (jiná planeta, "sci-fi"....) mi to nakonec pasovalo dokonale. Příběh samotný je velice jednoduchý, ale baví, jen od něj čtenář nesmí očekávat klasickou sci-fi. Už to bylo myslím psáno v některé z předchozích recenzí, ale nebýt podivných živočichů (kvituji autorovo stručné seznámení čtenáře s faunou na Aldebaranu před každou z kapitol) a slov o jiné planetě, tak ani nepoznáte, že hlavní hrdinové se vlastně nenacházejí na matičce Zemi a v době vzdálené od nás desítky a desítky let. Myslím, že si čtenář příběh Kim, Marka a dalších užije.....jediné, co mi zpočátku trochu vadilo, bylo Markovo naivní chování. Na to, že Kim byla cca o 4 roky mladší (v době seznámení ještě neměla 14 let), tak působila od počátku mnohem vyspěleji než Mark, který se mě jevil tak trochu jako trouba, jehož změnil až pobyt ve vězení v Anatolii. Ale zřejmě právě to byl autorův záměr :-) Knihu určitě doporučuji, stojí za to, 5*

23.09.2022 5 z 5

Rahan 4 Rahan 4 Roger Lécureux

Přelouskáno jako jednohubka s Rahan 3. Navazuji na předchozí díly - krása, nostalgie, pěkná kresba, jednoduchý děj, který ale moc bavil. Díky panu Vybíralovi za tento počin, těším se na další díly. 5*

15.10.2023 5 z 5

Vražedná jáma Vražedná jáma Mick Finlay

Za mě velmi zdařilé pokračování Detektiva Arrowooda - nový zapeklitý příběh Williama Arrowooda a jeho věrného společníka Normana Barnetta, osob sice výrazně odlišných od Sherlocka Holmese a Dr. Johna Watsona, ale stejně sympatických. Nutno dodat, že Arrowood a Barnett mají situaci v porovnání s Holmesem a Watsonem výrazně ztíženou, a to mj. prostředím, ve kterém se vyskytují, a také svými fyzickými dispozicemi a zevnějškem....přesto na mě působí moc sympaticky a příjemně. O co méně jim bylo do vínku dáno atraktivního zevnějšku a života v té "lepší" londýnské společnosti, o to urputněji se snaží pomáhat dobru. Moc se mi líbila zápletka příběhu, to, jak se William a Norman jako opravdoví outsideři dostali z bezvýchodné situace (policisté, novináři, okolí podezřelých...ti všichni byli proti nim), stejně jako vykreslení špinavosti chudých částí Londýna (byť do popisu smrdutého Stockholmu konce 18 století tak, jak ho podal Niklas Natt och Dag v 1793 a 1794, to nemá :-) ) ....Za mě 5*a těším se na pokračování a na to, zda se tak nějak rozjede vztah Normana a Ettie

18.10.2022 5 z 5

Orlové Říma I + II Orlové Říma I + II Enrico Marini

Tak jsem strávil tři velmi hezké večery s komiksem Orlové Říma (prozatím knihy I., II., III., IV.)...příběh samotný sice není nikterak komplikovaný, nicméně určitě zaujme svou napínavostí, akčností a úderností. Za sebe musím říci, že jsem dychtivě hltal příběhy a osudy obou hlavních hrdinů, pokrevních bratří Marcuse a Arminiuse (v knihách I. a II. počínaje jejich poněkud komplikovaným setkáním a konče dočasnou, několikaletou odlukou)...Samostatnou kapitolou je perfektní, akční a do detailu propracovaná Mariniho kresba - souhlasím, je zde také dosti sexu, nicméně osobně vyobrazené scény, stejně jako vykreslení násilí v bojích, nepovažuji za prvoplánové, neboť Marinim popisovaná doba taková prostě byla...Velmi kvituji rovněž vysvětlující mapu Římské říše s popisem jednotlivých míst a kmenů, stejně jako slovníček základních pojmů. Moc se těším na pokračování!

28.12.2021 5 z 5

Opráski sčeskí historje f koztce Opráski sčeskí historje f koztce Jaz

Ačokliv jesm mjel menomtální spíln...tak knížka mě úplně odrovnala a vylepšila náladu :-) .... "Ta Baarová ě kuzz...Lido! Tadi Jozef. Sem váž nejvječí fašounek! Říká se fanošuk, Herr Goebbelz..."....nebo...."Dement Gutwald"....Nemohu než doporučit. Jednoduchá, střídmá, ale současně vtipná kresba, stejně tak stručné, ale vtipné dialogy-jazyk komiksu mě neustále udržoval v pozornosti. Nemohu než dát 5* a doporučit. Já s knihou strávil dva velmi příjemné večery a chvílemi jsem se řezal tak, že zbytek rodiny měl skoro problém usnout :-)

19.05.2020 5 z 5

Detektiv Arrowood Detektiv Arrowood Mick Finlay

Mi se to moc líbilo, jak praví jeden nejmenovaný porotce jednoho nejmenovaného tanečního pořadu na jedné nejmenované televizi :-) Mám opravdu rád Sherlocka i Watsona.... ale i tady jsem si Williama a Normana velice rychle oblíbil, stejně tak Ettie, Neddyho.... Oba hlavní hrdinové jsou sympatičtí (takoví obyčejní), děj poutavý, čas od času slušně servírovaná porce anglického humoru - co víc si přát....Knížka se opravdu velice dobře četla. Mám rád knihy, do kterých se začtete a máte pocit, že jste v popisované době a sledujete popisované hrdiny...a tady se mi to stalo. Opravdu se těším na pokračování.....(např. co Norman a Ettie....?)

10.04.2020 5 z 5

Rahan 3 Rahan 3 Roger Lécureux

Přelouskáno jako jednohubka s Rahan 4. Navazuji na předchozí díly - krása, nostalgie, pěkná kresba, jednoduchý děj, který ale moc bavil. Díky panu Vybíralovi za tento počin, těším se na další díly. 5*

15.10.2023 5 z 5

Opráski f krichli Opráski f krichli Jaz

Vnikyajíci, se stim smiř ciwe

12.09.2021 5 z 5

1794: Tři růže 1794: Tři růže Niklas Natt och Dag

Kniha mě nadchla stejně jako předešlý román 1793. Skutečně nejde o klasickou detektivku - spíše na pomezí noir a psychothriller....to ale nic nemění na tom, že jde o nesmírně napínavý a čtivý příběh, který mě - stejně jako 1793 - vtáhl do děje a do životů hlavních hrdinů Mickela Cardella, nesmírně silné a sympatické Anny Stiny Knappové, a také trochu podivínského Emila Wingeho...No, Niklas Natt och Dag rozhodně psát umí, z knihy je patrná perfektní příprava a zaměření na detaily životů a prostředí dané doby....stejně tak velká pochvala pro paní překladatelku... :-) Velmi se mi líbilo také rozčlenění románu do čtyř dílů (podle ročních období, obdobně jako 1793)....zajímavá byla taktéž úvodní, deníkovou formou pojatá pasáž vztahující se k pobytu Erika ze Tří Růží na Sv. Bartoloměji, zeměpis jsem měl rád, ale přiznám se, že o švédské historii ostrova jsem nevěděl. Na románu mi nevadil ani autorův popis krutostí - do děje a k charakteru postav zapadaly a pokud taková doba (nejen ve Švédsku) byla, tak ji prostě autor svým typickým způsobem vykreslil. Psychopaté jsou mezi námi dnes a zjevně byli ve společnosti i před dvěma stoletími.

Moc se těším na pokračování, ve Švédsku má vyjít na podzim 2021, snad bude u nás co nejdříve!

14.07.2021 5 z 5