MARTh MARTh komentáře u knih

Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (Limitované vydání) Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (Limitované vydání) Régis Loisel

S trochou nadsázky řečeno - začalo to skoro jako romantická pohádka a vyklubal se z toho příběh takřka katastrofický. Asi trochu přeháním, ale vzhledem k tomu, že jsem dílo neznal a nevěděl jsem, co od něj očekávat, jsem to tak na začátku vnímal. Jinak musím říct, že jsem moc spokojený - zaujala mě kresba, sympatičtí jsou i hlavní hrdinové, také v zápletce jsem se celkem rychle zorientoval, líbilo se mi i prolínání obou světů....no fakt se moc těším, co nám přinese pokračování! 5*

22.12.2023 5 z 5

Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky Jean Dufaux

Heeej, to byla pecka - excelentní kresba, napínavý příběh zasazený do skutečných historických událostí...no prostě všechno perfektní. Jen je třeba soustředit se na jména, aby se v nich člověk neztratil :-) Určitě se ztotožňuji s přechozími recenzenty, naprosto zasloužených 5*, doporučuju

16.12.2023 5 z 5

Hvězda pouště Hvězda pouště Stephen Desberg

(SPOILER) Ačkoli hlavní hrdina Matt Montgomery skutečně není příliš sympatický (nikoli fyzicky, ale chováním) a zápletka byla taková jednodušší, příběh samotný zaujal. A to v podstatě i tím, že MM nebyl takový ten klasický kladný hrdina, který kam přijde, tam rozdá rány a bez řečí bojuje proti bezpráví a nespravedlnosti. Na závěr pak moc potěšilo to, jak MM postupně sejmul či nechal sejmout jednotlivé padouchy, včetně hlavního velepadoucha. Mi se tato jednohubka fakt líbila a dobře jsem se bavil. Jak už bylo uvedeno v předchozích recenzích, výborná byla taky Mariniho kresba....moc hezky vykresluje zejména (ale nejen) tu něžnější, hezčí polovinu lidstva :-) Za mě 5*

18.11.2023 5 z 5

Škorpion: Kniha 3 a 4 Škorpion: Kniha 3 a 4 Stephen Desberg

Opravdu paráda,není co vytknout, krásně navazuje na 1+2. Moc se mi líbí kresba,stejně tak neustálé zvraty v příběhu. Fakt se moc těším na 5+6. Dávám 5*

12.11.2023 5 z 5

Rahan 4 Rahan 4 Roger Lécureux

Přelouskáno jako jednohubka s Rahan 3. Navazuji na předchozí díly - krása, nostalgie, pěkná kresba, jednoduchý děj, který ale moc bavil. Díky panu Vybíralovi za tento počin, těším se na další díly. 5*

15.10.2023 5 z 5

Rahan 3 Rahan 3 Roger Lécureux

Přelouskáno jako jednohubka s Rahan 4. Navazuji na předchozí díly - krása, nostalgie, pěkná kresba, jednoduchý děj, který ale moc bavil. Díky panu Vybíralovi za tento počin, těším se na další díly. 5*

15.10.2023 5 z 5

Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka Miloslav Švandrlík

Moc příjemné setkání s typickým humorem a stejně tak typickými kresbami, které jsem měl tak rád před 30 a více lety. Něco jsem znal, něco pro mě bylo nové....ale jo, naprostá spokojenost, přesně to, co jsem od knihy očekával, jsem i dostal. Pravěké příběhy Brontosaura Punti a Seka a Zuly byly takové milé, naivní, trošku na způsob Čtyřlístku, takže teď ve vyšším věku mě až tak nezaujaly, ale jinak paráda. Z mého pohledu byly úplně nejvíc povedené - a pro mě současně neznámé - komiksové příběhy z historie českých hradů a zámků a pak taky závěrečné ilustrované veršovánky, to jsem se fakt moc bavil :-) Za mě reálné 4,5*, za příjemnou nostalgií ale dávám plných 5*

01.09.2023 5 z 5

Punisher: Četa Punisher: Četa Garth Ennis

Moc dobré, jiné než ostatní příběhy o Punisherovi, které jsem přečetl (přiznávám, bylo jich jen pár), ale fakt moc dobré. Perfektní a svým způsobem vtipná byla i Parlovova kresba. Jinak všechno podstatné bylo napsáno čtenáři níže. 5*

12.07.2023 5 z 5

Vražedně dokonalá Vražedně dokonalá Joëlle Jones

Je to paráda, když někdo má rád svou práci a užívá si ji stejně, jako Josie. Příběh sice není nijak objevný, ale je - přes Josiino "zaměstnání" - vtipný a zábavný. Moc mě bavila kresba s tím, že závěr knihy přináší jakési očekáváni pokračování. V to doufám, neboť další setkání s Josie bych si určitě zase parádně užil. Doporučuju, oddechovka za 5*

07.07.2023 5 z 5

Glatz Glatz Tomasz Duszyński

Za mě opravdu příjemné překvapení. Autora jsem vůbec neznal a o to víc jsem byl nadšen atraktivním stylem psaní, který mě vtáhl do děje a jemuž nechyběla akce, zajímavá zápletka zčásti související s mezinárodním charakterem místa, kde se děj odehrává (silný německý vliv a snahy ČSR o připojení Kladska k nově vytvořenému státu) a jakési náznaky a předzvěsti pozdějších tragických událostí (II. světová válka). Popis místa, událostí a všech reálií nepochybně vyžadoval od Tomasze Duszynskeho studium související problematiky, což je rozhodně zapotřebí ocenit.

Nejde o příběh jednoho hlavního hrdiny (byť do jisté míry vůdčí role charismatického, vlastními démony minulosti zmítaného kpt. Kleina, je neoddiskutovatelná), ale je zde více klíčových postav, jimž vévodí samotné Kladsko. Za mě určitě 5*, kniha se mi moc líbila a těším se na "dvojku", která mě už čeká v knihovně :)

03.07.2023 5 z 5

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

Hukot, bezva jízda...v hlavní roli drsná akční June (Juninka), která za pomoci staré tajemné vikingské sekery zachraňuje svého přítele ze spárů bandy uprchlých "vězňů", kteří něco chtějí a nikdo pořád neví, co... a jak už to tak bývá, Juninka při své cestě zažije spousty zvratů a překvapení. Kromě akce, napětí a drsných scén se čtenáři dostane i notná dávka černého humoru. A kresba Leomacse už je jen pomyslná třešnička na dortu....parádně k celé podívané pasuje :-)...za mě 5*

22.06.2023 5 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Určitě 5*.....Na straně jedné jsem si při čtení knihy - hlavně na počátku - říkal "...no, trochu netypická Yrsa...", aspoň tedy v porovnání s příběhy předchozí série Huldara a Freyi. Bylo to asi dáno tím, že podstatná část příběhu se dá vnímat ani ne jako krimi, ale spíš jako takový výborně napsaný horor (či až duchařina)....ale nakonec se z toho vyklube i ta kriminální zápletka, takže velmi překvapivý závěr je už taková kombinace jednoho a druhého. Nutno zdůraznit, že Yrsa opravdu píše tak, že se nemůžete odtrhnout, přičemž když se člověk začte, tak se v podstatě "přemístí" na místo děje, do prostředí, krajiny a mezi ostatní postavy, a stane se součástí příběhu.... Vše podstatné už napsali předchozí čtenáři, za mě fakt paráda, i to, jak se prolínaly a v určitém momentě střetly tři dějové linky hlavních postav příběhu a jejich tragické osudy

22.06.2023 5 z 5

Škorpion: Kniha 1 a 2 Škorpion: Kniha 1 a 2 Stephen Desberg

Moc fajn počteníčko, fakt. První kniha byl nejdřív takový pomalejší rozjezd, ale pak to začalo. Boj Škorpiona, charismatického hrdiny pátrajícího po svém původu a současně bojujícího proti intrikám mocných Říma 18. století (padouch kardinál, tajemní bojoví mniši, spolek devíti rodin snažících se ovládat křesťanskou Evropu...) mě jednoznačně vtáhl a nemůžu se dočkat trojky a čtyřky. Vymazlený příběh, parádní kresba, jednoznačných 5*

13.06.2023 5 z 5

Go West Young Man (limitované vydání 2.) Go West Young Man (limitované vydání 2.) Tiburce Oger

A to jo, panečku, to si dám líbit. Velmi zajímavě zpracovaný částečný vhled do historie osídlování divokého západu. Moc se mi líbil nápad, kdy "hlavním hrdinou" byly zlaté kapesní hodinky, které po desetiletí a desetiletí (od druhé poloviny 18 století do první poloviny 20 století) putovaly "z ruky do ruky", měnily majitele a právě prostřednictvím takto pojatého děje se čtenář v krátkých, několikastránkových samostatných komiksech seznamoval s příběhy divokého západu. Fakt moc dobré. Velmi bavilo i to, že jednotlivé příběhy ztvárňovali různí kreslíři. Za mě jednoznačně 5*

05.06.2023 5 z 5

Barakuda: Kniha 5 a 6 Barakuda: Kniha 5 a 6 Jean Dufaux

Opravdu krásná kresba, zdařilé zakončení celého příběhu.....za mě veliká spokojenost. Jediný problém jsem měl s tím, že s ohledem na odstup vydání jednotlivých knih jsem si musel vždy osvěžit hlavní hrdiny a v dílčích bodech taky podstatu předchozího děje, abych mohl navázat. Ale jako fakt pěkné počteníčko. 5*

31.05.2023 5 z 5

Rahan 2 Rahan 2 Roger Lécureux

Stejné pocity jako při čtení jedničky. Moc fajn návrat do doby druhé poloviny osmdesátek, kdy jsem Rahanovy příběhy, stejně jako jiné komiksy (Asterix a Obelix, Elpidio Valdes - byť tady se samozřejmě jednalo o jednostranně pojatý pohled na kubánskou revoluci - a další....), mohl hltat ve sbírkách strýce, který je pořizoval tuším ze sedmičky pionýrů. I když se Rahanovy příběhy mohou z dnešního pohledu jevit jako mírně zastaralé, jednoduché, prvoplánové a málo akční, za mě je to i z důvodu jisté nostalgie topka. 5*

28.05.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Opravdu moc moc příjemná detektivka s překvapivým dějem. Oba hlavní hrdinové,Tove i Peter, jsou nesmírně sympatičtí,kniha je psána velmi příjemně,takže stránky krásné odsýpají a ani se nenadějete a ocitnete se v závěrečném rozuzlení.....no pokud to byl fakt poslední díl série, pak smutním...

27.05.2023 5 z 5

Zkouška odvahy Zkouška odvahy Jason Aaron

Dobře ONA, hezkypěkně.....konečně někteří parchanti dostali to, co si zasloužili a k čemu se již delší dobu postupně a tak nějak plíživě schylovalo. Nebo ještě ne? Nechám se překvapit. Mi se to líbilo, to co jsem očekával jsem také dostal. 5*

11.05.2023 5 z 5

1795: Honicí psi 1795: Honicí psi Niklas Natt och Dag

(SPOILER) Nad konečným hodnocením knihy jsem chvíli přemýšlel......především musím velmi ocenit styl psaní Niklase Natt och Daga, neboť jeho košatý jazyk (nesporně také dobrá práce paní překladatelky) i forma psaní, která je jakousi kombinací přítomného a budoucího času (mám na mysli např. Emil vstoupí....Cardell vchází...), stejně jako vylíčení ponuré atmosféry tehdejší stockholmské společnosti, a konečně i autorova snaha završit celý příběh, byly parádními atributy knihy a moc mě bavily.

Kniha samotná je součástí trilogie, ale z mého pohledu je to trochu atypické - zatímco "jednička" Vlk a dráb byla samostatným případem, "trojka" Honicí psi jakoby volně navazuje na "dvojku" Tři růže a dovršuje příběhy hlavních hrdinů Emila, Mickela, Anny a parchanta Cetona. Jinak řečeno, hlavním záporákem je zde (pominu-li tedy spousty dalších lumpů a psychopatů z prostředí tehdejšího "vysokého" světa švédské společnosti) opět Tycho Ceton. Nevím, zda je na vině jakési otupění z mé strany, nebo tak knihu vnímají i někteří další čtenáři, ale v porovnání s prvními dvěma částmi trilogie se mi zdá "trojka" jakoby méně "drsná" a syrová...... V každém případě se ale jedná o výbornou knihu, která myslím čtenáře jedničky a dvojky uspokojí, a to zhruba do strany 404. Samotné vyvrcholení příběhu mě však přece jen malinko zklamalo, a to z důvodů podobných, jak je níže vyjádřila např. Jitka7326.

Nevím, zda to dokážu dobře popsat, ale - naprosto chápu, že s ohledem na charakter díla, autorův styl a dobu, do které celou sérii zasadil, nebylo možno očekávat šťastný konec. Nejsem tak naivní, abych předpokládal, že každá kniha musí skončit "hepíkem" a "máme se rádi". Nicméně ukončení celé série mě osobně neuspokojilo a zanechalo ve mě otevřené pocity s tím, že "přece ještě něco musí přijít". Už jen z toho důvodu, že zatímco v případě Anny autor předestřel jakési světlo v jejím životě a cíl, ke kterému bude/může směřovat, Mickela Cardella a Emila Wingeho opustil bez vysvětlení (respektive v případě Emila s vyhlídkou života prostého jakékoli budoucnosti). Vzhledem k tomu, že všichni tři hlavní hrdinové ve mě za dobu čtení příběhů a seznamování se s jejich osudy zanechali silný dojem, jsem očekával přece jen jiný závěr a ukončení knihy (série) ve mě vzbudilo jisté rozpaky. To vše uvádím při vědomí toho, že se pravděpodobně jednalo o záměr autora, který tím chtěl zvýraznit neutěšenost oné doby.......po krátké úvaze však přesto za svou osobu uzavírám, že kniha bavila a zanechala ve mě vcelku hlubokou stopu. Proto dávám 5*

08.05.2023 5 z 5

Vánoční říše (komiks) Vánoční říše (komiks) Joe Hill (p)

(SPOILER) Za mě prostě pecka...nechtěl jsem začít takovým jednoduchým, obyčejným přirovnáním, ale nemůžu si pomoct. Neznal jsem předlohu a před koupí knihy jsem si jen načetl recenze čtenářů zde, ale to, co na mě čekalo, mě fakt dostalo.

V podstatě se nám zde prolínají tři vzájemně propojené příběhy - v prvním se dozvídáme trochu z historie psychopatického Charlieho Manxe, zejména tedy podrobnosti o tom, jak se stal z malého dítěte hrůzu nahánějícím řidičem stejně tajemného černého Rollse (příznačné registrační značky "N0S4A2"), který láká děti do místa jejich snů, záhadné Vánoční říše plné "radosti a zábavy", v níž se z nich stávají zabijácká monstra. Na to navazuje příběh tří spravedlnosti unikajících vězňů a dvou jejich rukojmí (strážných), které všechny Charlie na žádost jednoho z vězňů odváží do Vánoční říše, aby se vyhnuli pobytu ve vězění (kdyby věděli, co je čeká, bezpochyby by raději zbytky svých životů dožili v krimu). Zde se dozvídáme, co děsivého se vlastně ve Vánoční říši děje... Na to pak navazuje závěrečný epilog, trochu netypicky pojatý příběh podvodníka zvaného "Jakob Ratvola" (čti dohromady), který, ač se to původně nezdá, hrál v životě a osudu Charlieho Manxe také jednu z podstatných rolí. Závěrečný epilog je netypický kromě jiného tím, že nejde o klasický komiks, ale spíš o kombinaci jednoduchých kreseb a psaného textu.

Vymakaný příběh, excelentní, trefná, realistická a děsivá kresba plná detailů. No opravdu jsem si knihu moc užil, bude se krásně vyjímat v knihovně! Za mě určitě 5*

08.04.2023 5 z 5