Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky

Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523186/bmid_murena-druhy-cyklus-cyklus-manzelky-651027788e5fb.png 5 16 6

Druhý cyklus tvoří velkolepý celek, jenž v celé své síle líčí vládu císaře Nera. Strhující a dějově bohatý příběh, v němž se vášnivě bojuje o moc a pro zradu a zločiny se nejde daleko

OldaB
31.12.2023 5 z 5

Trochu jiné než první díl. Ne horší, spíše méně akční. Kresba fantastická, postavy nejednoznačné.

Norri
19.12.2023 5 z 5

Cyklus matky mě doslova vystřelil ze sandálů. S Cyklem manželky mám po prvním přečtení trošku nechci říct problém, je to stále na pět hvězdiček. Řekněme, že Cyklus matky nastavil laťku tak vysoko, že je nepřekonatelná. Jsem zvědavý, jak to budu hodnotit za nějaký čas, až to budu číst znovu.

I druhá kniha s podtitulem Cyklus maželky je pohlcující. Její první část vás ihned vtáhne do děje a přiměje vás hlavní protagonisty milovat i nenávidět. Hodí vás to do 2000 let staré historie a plnými doušky vám to dá ochutnat život římské smetánky za císaře Nerona. Pak se ale vyprávění lehce změní. Místo intrik nastoupí více akce.

Oproti první knize je děj méně sevřený. Už to nejsou jenom intriky v císařském paláci a v domech patricijů. Dějí se zde mnohem větší události, a ty jsou velkolepé, ne že ne. Už zde ale není takové napětí v omezeném okruhu postav. Dojde zde na bitvu v Galii, dojde na požár Říma, ale ty nekonečné intriky a pletichaření z předchozí knihy jsou zde skoro ty tam. Dočkáme se jich zase až na konci knihy.
Postavy z Neronova okolí, které byly v prvním díle odstraněny, zde byly nahrazeny postavami jinými, ale typově naprosto stejnými. V druhé knize dostává větší prostor Lucius Murena a ukazuje se, že ani on, tváří v tvář všem událostem, nedokáže zůstat jenom kladným hrdinou. Je zde ale také spousta odboček k osudům lidí, kteří se v příběhu jen mihli, a kteří pomáhají vykreslit celou tragickou velikost požáru Říma.

Docela mě v této knize rozčilovaly vysvětlující obdélníky, které obsahovaly buďto text vypravěče, dokončení řeči z předchozího panelu, a nebo popis kde jsme, či na jakou osobu se děj zrovna zaměřuje. Občas to bylo nadbytečné a občas se těžko rozlišovalo, o co jde.

Kresba je opět famózní a celostránkové pohledy na Řím vyrážejí dech.

MARTh
16.12.2023 5 z 5

Heeej, to byla pecka - excelentní kresba, napínavý příběh zasazený do skutečných historických událostí...no prostě všechno perfektní. Jen je třeba soustředit se na jména, aby se v nich člověk neztratil :-) Určitě se ztotožňuji s přechozími recenzenty, naprosto zasloužených 5*, doporučuju

fvalek
29.10.2023 5 z 5

Jedním slovem neuvěřitelné... Josef Vybíral opět nezklamal a vydal další pecku, přičemž Dufaux předvádí své životní dílo a Delabyho kresba je neuvěřitelná. Obrovská kvalitní kniha se skvělým příběhem, nádhernou kresbou a ještě ke všemu velmi poučná a plná různých vysvětlivek a poznámek k historickému kontextu. Už první díl byl parádní a druhý díl v tom směle pokračuje.

Co se týče děje, tak dění v Římě je skvělé a osobně doufám, že co nejvíc historicky přesné. Intrikánku Agrippinu nahradila nová ženuška, která možná není o moc horší, asi jsem čekal její větší vliv, ale má tam určitě machinace. Nevím, jestli to je jen nějaký metafora, že se tam pořád objevuje jako démonka, nebo se rozjíždí nějaká mytlogická linka, ale je to zajímavé... Líbí se mi taky, že je navázáno na předchozí díl a hodně se stále diskutuje Britannicus. Nero zatím nepůsobí nějak příšerně, ale pomalu se formuje jeho zkažená osobnost. Co se týče Mureny, tak ten mě trošku zklamal v tomhle díle, přičemž jeho postava je jako na houpačce... Hodný a čestný, pak udělá hrozné věci, pak je za hrdinu, pak zase špatný... Malá odbočka v Galii byla pěkná a těším se, co tam udělá ta zjizvená slečna, ale byl jsem rád, že jsme skončili opět v Římě, a to při té nejhorší události aktuální doby. A kdo za to může? Jistě křesťani...

Trošku jsem se bál, aby to nebyl konec, protože na konci je hezký doslova, který začíná slovy "tak jsme na konci našeho putování", ale reklamuje se další svazek, takže jsem rád. Všiml jsem si, že hřbety skládají nějaký obrázek, tak jsem i celkem zvědavý, kolik jich dohromady bude, jestli tam nějaká kresba bude nebo jde jen o ladící barvy. Je to jeden z takových těch komiksů, který je složitý a necháte si ho nakonec, ale pak jsme po přečtení hrozně rádi a nadšení. Tak už aby byl další díl, snad nebude zase tříletá pauza... :D

bazyk21
15.10.2023 5 z 5

Strhující děj + akční kresba + nádherný příběh = skvělá kniha

GoodGames
24.09.2023 5 z 5

Séria Murena druhým cyklom dokazuje, prečo má status kultového komiksového diela a prečo je Jean Dufaux považovaný za európsku scenáristickú hviezdu. Príbeh plný intríg s množstvom výrazných postáv. Veľmi dobre napísaný, pútavý a historicky veľmi zaujímavý. V druhom cykle dôjde aj na známy obrovský požiar Ríma a je to naozaj veľkolepá scéna. Jednoducho perfektná séria, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Veľká škoda, že Phillipe Delaby na začiatku tretieho cyklu zomrel (dokončil 9. diel a následne začal sériu kresliť Theo mimochodom tiež veľmi šikovný kreslič), lebo jeho kresba je na veľmi vysokej úrovni.

Kniha Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky je v