marnazuza marnazuza komentáře u knih

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Neexistuje důvod, proč byste si tuhle absurdní slátaninu plnou policejních diletantů měli přečíst.

09.03.2019 1 z 5

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

"Omdlela jsem...a vy jste mi snědli zadek!"

Je to trochu Deset malých, hodně hodně pošahaných černoušků. Tříměsíční pobyt ve spisovatelském domě je jedno velké WTF, od něhož nám dávají oddechnout vizitky jednotlivých postav. Na povrchu je to nechutné, pod ním temně humorné a když nahlédnete ještě hlouběji, objevíte skutečně zajímavé myšlenky a dobré postřehy o dnešní době. Já říkám boží, ale babičce tuhle knihu nedávejte.

25.02.2019 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Knihu určitě nedoporučuji ke koupi, protože vydavatel, který pustí do světa takovýhle text si neváží čtenářů a nezaslouží si jejich peníze. Samotné téma pro mě bylo brutálnější než kdejaká severská detektivka. Jsem k dětským hrdinům dost empatická a tady mi příběh Rill a jejích sourozenců trhal srdce tolik, že jsem nechtěla číst dál. Těšila jsem se na oddychovější kapitoly o Avery, kde příběh odkrýváme s odstupem, byť postava Avery mi nepřišla nijak zajímavá a našroubovaná romantická zápletka byla vyloženě nepřesvědčivá. Kdybych knížku nedostala darem a dárce nebyl zvědavý, co na ní řeknu, zahodila bych jí po pár stránkách do kouta, abych si nepůsobila takové emoční trápení.

19.02.2019 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Když jsem knížku začínala číst, trochu jsem skřípala zubama - maloměstská parta dětí s jedním tlusťochem a jednou holkou (samozřejmě zrzavou). A pan Halloran, opravdu? Neinspiroval se tady někdo tím Kingem až moc? Po pár kapitolách už jsem ale chycená, chci vědět, co se to tady děje, a že se toho děje na jedno městečko docela hodně. V knize najdete potraty, šikanu, fatální zranění, duchy, Alzheimera, smrt, znásilnění, sebepoškozování, týrání a asi tak milion dalších drsných témat, jako by si autorka nevěřila, že by lidi mohla zaujmout i uvěřitelnějšími okolnostmi. Zkrátka jako když pejsek a kočička vařili dort a naházeli do něj úplně všechno, o čem lidi rádi čtou. Pro jistotu. Je tam toho moc, ale jen tak povrchně, žádné příkoří vlastně nemá šanci dostat se vám pod kůži. Nicméně to bylo fajn počtení, i po jazykové stránce. Postav je tam dostatek, takže není od poloviny jasné, kdo to má na svědomí. Rozuzlení překvapivé, byť trochu kostrbaté. A hlavně neúplné, pár zásadních věcí mi zůstává nevyjasněných. Asi si budu muset Kříďáka přečíst znovu, což je asi to nejlepší doporučení, obzvlášť u tohoto žánru.

02.02.2019 4 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

Když je celá kniha o jednom člověku, těžko se pak při hodnocení knihy odhlíží od hodnocení člověka. Text je bezesporu napsán čtivě a kniha je nápaditě zpracovaná. Nicméně jinak jsem v rozpacích. Zpočátku se zdá, že autor chce dopodrobna popsat vše, co se Zátopka týká a tak si detailně čteme o režimu Baťových závodů a dalších dobových běžcích. S postupem kapitol je ale životopis stručnější a stručnější, že by nevycházelo číslování stránek? Nebo autor nechtěl legendu příliš kritizovat? V tom případě to klidně celé šlo pojmout odlehčeněji a místo omílaného "Emil byl skvělý vypravěč a srandista" mohl zařadit nějaké z těch jeho vyprávění. Prý tisíckrát opakoval své zážitky ze slavných olympijských běhů, my se je ale nedozvíme. Chybí tomu emoce. A místy se našlapuje velmi opatrně po špičkách. Dalo se to celé prodat líp, nicméně za přečtení to stojí.

03.03.2019 3 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Čtvrtá hvězda je za české téma. Kdyby šlo o jinou, mně méně známou událost v cizí zemi, těžko říct, jeslti bych byla tak tolerantní. Žádná z postav mi k totiž srdci nepřirostla, stopaři byli například vyloženě ufňukaní. Z čtenářského hlediska mě nejvíc bavila linka Sama pro jeho zajímavé povolání, nicméně u něj mě zas iritovala jeho absurdní dokonalost. Když jsou vám osudy postav jedno, je těžké se do děje vcítit, nicméně tady to šlo hladce díky tématu. Český čtenář nedokáže lhostejně pročítat řádky plné naděje a jejich následného zmaru. Bolestivé je proto pozorovat nezúčastněnost hlavních postav. Je patrná odtažitost autora a jeho bezpečná pozice zahraničního pozorovatele, pro jehož protagonisty je invaze nepříjemností, která překročením Železné opony zůstává za jejich zády. Český čtenář knihu zavírá s hořkou pachutí, těžko říct, jaké emoce může tato kniha vyvolat v zahraničních čtenářích. Nicméně je psaná nesmírně čtivým, půvabným jazykem. Ráda bych podobnou knihu četla na střední a doplňovala si s ní výklad z hodin dějepisu. Obálka je nádherná.

01.02.2019 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Moje první kniha od Třeštíkové a kvůli nesympatiím, které chovám k autorce, se mi do ní vůbec nechtělo. Ještě, že jsem se překonala, protože jsem si knížku nakonec moc užila. Je to poměrně nekomplikované a svižné čtení, ale místy opravdu vtipné nebo naopak krásně smutné a k zamyšlení. Moc pěkně je tam vykreslena složitost vztahů mezi rodiči a dospělými dětmi, zbytek děje vyplňují spíš takové humorné skeče, které mají ke skutečnému životu daleko, ale rozesmějí. Jen obyvatelům Veselí kniha moc dobrou službu neudělala, vadilo mi, že jsou tam popisováni jako nesvéprávní burani.

24.03.2019 4 z 5