MarkCarter MarkCarter komentáře u knih

Ťažko hodnotiť knihu, kde si herec vyleje svoju dušu, odokryje súkromie a démonov, ktorí ho sprevádzajú. Je až šokujúce, aký úprimný bol v niektorých častiach a zároveň smutné. Znova sa potvrdilo, že sláva a bohatstvo nie sú zárukou šťastia. Ak ste fanúšikom autobiografii, alebo priateľov, táto kniha bude pre vás jednohubka.

09.09.2023

Neúprosné nie zhonu Neúprosné nie zhonu John Mark Comer

Táto kniha sa dobre číta, pretože spája dve veci ktoré ma zaujímajú - kresťanstvo a osobný rozvoj. Určite neodporúčam neveriacim, pretože sa tu veľmi často spomína Biblia, alebo Ježiš. Venuje sa aj meditácií, čo je pre mňa niečo nové, pretože meditácia je doménou budhizmu. Myslím, že kniha dobre poslúži ako liek na "uponáhľanú dobu". Pretože ak si uvedomíme, že väčšina stresu pochádza z toho, že sme v zhone, bude sa nám žiť kľudnejšie.

23.08.2023 5 z 5

Můj svět Můj svět Peter Sagan

Táto kniha je pre mňa sklamaním. Príde mi to akoby Peter Sagan rozprával svoj príbeh, niekto ho nahrával a potom to prepísal na knihu. Lenže Sagan nie je spisovateľ, ale cyklista. Ten, kto s ním na tom pracoval asi nekládol správne otázky, pretože príbehu chýbajú grády. Je to popis udalostí, sem-tam nejaká pikoška zo zákulisia, ale väčšinou nemastné neslané. Navyše to nemá nejakú pevnú kostru, aj keď sa snažia rozprávať chronologicky, často im uniká niť. Knihe by pomohlo keby bola viacej systematicky napísaná, osobnejšia a vizuálne pútavejšia. Dúfam, že sa takého niečoho dočkáme v budúcnosti.

09.08.2023 3 z 5

Zdraví bez léků - Máte na dosah s pomocí střevních mikrobů Zdraví bez léků - Máte na dosah s pomocí střevních mikrobů Zuzana Čižmáriková

Jedna z najlepších kníh o zdraví aké som čítal. Nie je to ani príliš vedecké, ani laické. V oblasti stravovania je v poslednom čase príliš veľa trendov a protichodných názorov, sám mám problém sa v tom orientovať. Táto kniha je evidence based, takže žiadne bludy, alebo dohady, všetko podporené štúdiami. Zároveň si myslím, že keby sme zapojili sedliacky rozum, tak aj sami prídeme na to, čo z jedálnička nám prospieva a čo škodí.

23.06.2023 5 z 5

Buddhistický žert - Příběhy o tom, jak získat co nejvíc z jakékoli situace Buddhistický žert - Příběhy o tom, jak získat co nejvíc z jakékoli situace Ajahn Brahm

Jedna z najlepších kníh aké som čítal. Veľmi inspirativna. Neoplatí sa ju čítať na jeden raz, lepšie pomaly, postupne a precítiť to. Sú to v podstate notoricky známe frázy ako: mysli pozitívne, alebo buď v prítomnosti zabalené formou príbehu. Vďaka tomu majú šancu dostať sa hlbšie do povedomia a možno tak zmeniť pohľad na každodenné starosti a problémy v živote.

05.06.2023 5 z 5

Ako sa ľudia hrajú Ako sa ľudia hrajú Eric Berne

Priznám sa, že som celkom neporozumel tejto knihe. Pre psychológov možno zaujímavé čítanie, ale pre obyčajných ľudí, je to náročné na pochopenie.

29.03.2023 2 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Tento diel je trochu slabší ako predchádzajúce dva, pretože sa tu vyšetruje stará vražda a chýba prvok napätia. Navyše je dej taký zamotaný, že občas som sa v tom strácal. Sebastianove kúzlo z prvých dvoch dielov je tiež preč, hádam sa to zlepší v ďalšom diely

26.03.2023 4 z 5

Sedem dní, ktoré rozdeľujú svet: Vznik vesmíru podľa knihy Genezis a modernej vedy Sedem dní, ktoré rozdeľujú svet: Vznik vesmíru podľa knihy Genezis a modernej vedy John C. Lennox

Z môjho pohľadu rozporuplná kniha. Na veľa miestach obsahuje zaujímavé pasáže, ktoré nútia sa zamyslieť a možno aj zmeniť pohľad na svet. Zároveň, veľa krát mi to príde ako ohýbanie textu Genesis, aby to dávalo zmysel.

15.01.2023 3 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Marek Herman píše psychológiu do vrecka. Jeho knihy sú ľahko stráviteľné aj pre bežného čitateľa a myšlienky inšpiratívne. Túto knihu (ale aj ďalšie jeho knihy) by si mal prečítať každý rodič.

20.11.2022 5 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Táto kniha nie je pre každého, ale mne sa názory autora pozdávajú. Tvoria ju prevažne články ktoré písal autor do novin. Príbehy z lekárskej praxe sú výborné a zaujímavé, športovo-politické komentáre už menej.

14.11.2022 4 z 5

Kráva, která plakala a jiné buddhistické příběhy o štěstí Kráva, která plakala a jiné buddhistické příběhy o štěstí Ajahn Brahm

Inšpiratívna kniha plná príbehov. Príbehy máme radi, preto čítame knižky, pozeráme filmy. Na príbehoch si aj ľahšie zapamätáme ponaučenie. Kto nepozná autora, na youtube sú videá (aj nadabované) kde rozpráva takéto a podobné príbehy.

12.09.2022 5 z 5

Rozhodni se být zdráv Rozhodni se být zdráv Jan Vojáček

Trochu slabšie ako prvý diel, tu je viac menej zopakované to isté. Určite sa tu nájde aj veľa zaujímavých myšlienok, len to už nemalo taký wow efekt.

21.08.2022 4 z 5

Virus, ze kterého šílíme Virus, ze kterého šílíme Bernard-Henri Lévy

Racionálny pohľad na túto zvláštnu dobu. Jedna hviezda dole za pasáže, ktoré sa venovali Francúzskym pomerom konkrétne a ktoré ma až tak nezaujali.

26.05.2022 4 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

V živote máme voľbu. Buď prenecháme starostlivosť o svoje zdravie lekárom a liekom, alebo prevezmeme zodpovednosť. Ja osobne som toho názoru, že väčšina tzv. civilizačných chorôb ako aj chronických problémov má pôvod v životnom štýle. Čím skôr si to uvedomíme, tým skôr môžeme podniknúť kroky k náprave. Táto kniha má potenciál meniť životy k lepšiemu.

07.05.2022 5 z 5

Odovzdávanie ohňa Odovzdávanie ohňa Peter Podlesný

Rád by som dal lepšie hodnotenie, ale nemôžem. Obsah je v poriadku, kapitoly majú ucelené myšlienky a každý (chlap) v nich nájde inšpiráciu. Forma je však neuspokojivá. Makkä väzba sa zle drží, lebo kniha sa sama zatvára, stránky sú tenké a text cez ne presvitá, matná čierna obálka sa hneď obchytá a nevyzerá dobre, bezpätkové písmo unavuje oči. Autorovi fandím, ale do budúcna by som si radšej priplatil za knihu ak by forma aj obsah stáli za to.

07.05.2022 4 z 5

Po prečítaní tejto knihy už nikdy nebudete dýchať ústami. Hovoríte si, čo je to za blbosť, veď to je jedno, ktorým otvorom a ako dýcham. No, zjavne nie. K téme dychu som sa dostal po prečítaní knihy od Wima Hofa, ktorý túto problematiku spopularizoval. Teraz by som bol radšej, keby som najskôr čítal túto knihu pred tou Wimovou, aj keď obe môžem odporúčiť. V tejto knihe sa ide viacej do šírky, veď má 300 strán. Ale nemusíte sa báť, veď 10 strán tvorí register, ďalších 12 strán je venovaných dýchacím metódam a neuveriteľných 50 strán má poznámkový aparát! Pri jej čítaní som tak stále listoval na koniec (niektoré poznámky sú zaujímavé) a zároveň aplikoval popisované dýchacie metódy. Je to populárno náučná literatúra, takže aj tie fakty, ktoré sa dozvedáme sú formou príbehu. Odporúčam pre všetkých dýchajúcich čitateľov.

02.04.2022 5 z 5

Liečebný kód Liečebný kód Alexander Loyd

Ponechám si možnosť nehodnotiť túto knihu. Je to oblasť veľmi alternatívna, takže chápem, že idei z knihy môžu vyvolávať protichodné reakcie a nálady. Ja osobne si myslím, že ak funguje to čo je v knihe popísané, tak je to pomaly zázrak. Ale prečo nie? Aj v modernej medicíne, je veľa oblastí, kde nevedia odpovedať na základné otázky. Prečo problém vzniká a ako sa dá vyliečiť (nie liečiť). Preto si myslím, že je vhodné skúmať aj ďalšie zdroje až sa nám podarí vyriešiť problém, čo nás trápi.

05.03.2022

Hypnóza Hypnóza Rachel Copelan

Knihu mi nepríde správne hodnotiť, lebo som prečítal iba prvú - teoretickú časť. Nemám to ani s čím porovnať, nečítal som žiadnu inú knihu o hypnóze. Prvá časť je z môjho pohľadu celkom zaujímavá, autorka tam popisuje rôzne oblasti, kde môže pomôcť. Dokonca aj pri rakovine, ale tomu sa ťažko verí, ale na druhej strane, prečo nie? Druhá časť je praktická a nečítal som ju, lebo sa nechystám nikoho hypnotizovať. Neverím, že by som tým mohol niekomu pomôcť a na pobavenie mi to príde nevhodné.

12.02.2022

Jozef Mak Jozef Mak Jozef Cíger Hronský

Dostalo sa mi do rúk druhé vydanie z roku 1936 a malo to svoje osobité čaro. Kniha má 300 strán. Na začiatku som bol z nej celkom nadšený, neskôr to nadšenie opadlo a prišla kríza. Nečíta sa to tak ľahko ako moderná literatúra. Jazyk aj forma zodpovedajú dobe. Po čase som si na to zvykol, podarilo sa mi prekonať krízu a knihu som dočítal. K príbehu. Je to o neľahkom osude obyčajného človeka pred 100 rokmi. Tých životných prekážok si prežil hlavný hrdina toľko, že to je aj na 5 ľudí dosť. Neviem posúdiť, ako sa vtedy žilo, či to je verné zobrazenie reality, alebo skôr niečo výnimočné, ale jedno viem určite. Život máme teraz omnoho jednoduchší aj keď nie práve krajší. Táto knižka je skvelým odkazom doby a udalostí bežného života, akým žili aj naši pra-pra-pra-rodičia.

30.01.2022 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Zápletku tejto knihy asi nemusím nikomu predstavovať. Každý sa s ňou stretol pri povinnom čítaní, alebo minimálne skopíroval obsah z internetu. Každopádne je to veľmi krátka knižka - novela. Záleží od konkrétneho vydania, formátu knihy, veľkosti písma, ale často je to do 100 strán. Vďaka tomu ju môžem odporučiť aj začínajúcim, prípadne mladším čitateľom. A o čom to je? O pevnej vôli, ktorá hraničí s tvrdohlavosťou. O vytrvalosti a nezlomnosti človeka. O schopnosti znášať rany osudu. Popis udalostí na mori je tak živý a reálny, že autor s tým mal určite osobnú skúsenosť.

06.01.2022 5 z 5