Marian27 Marian27 komentáře u knih

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Nádherná kniżka! Tak ako po vizuálnej stránke, tak aj po obsahovej. Myslīm, že ani jeden príbeh nie je vyslovene slabý alebo zlý. Naopak, bol som príjemne prekvapený z talentovaných mladých českých autorov a popozerám sa aj po inej ich tvorbe. Za mňa ūplný top boli: Maršmeloun pro Ráchel od Veroniky Burgerovej, Bezpečné místo od Katky Šardickej a Polička vyřazených knih od Klárky Novákovej. Veľmi ma upútal aj príbeh Zelená slunce, nevedel som sa od neho odtrhnúť, bol napīsaný veľmi čtivou formou a ten koniec... super! Ďakujem za Nejkrásnější dárek!

16.01.2021 5 z 5

Mesto Mesto Camilla Sten

Pekná obálka a zaujímavá anotácia. Ale to je všetko. Už dávno som nečítal tak zbytočne rozťahanú, nudnú a nezaujímavú knihu. A ešte k tomu s tak nesympatickou a neschopnou hlavnou hrdinkou. Zlatá Emmy. Tej som fandil, ale Alice som proste nedokázal. Pár myšlienok a úvodne scény boli fajn, inak naozaj strata času. A to ešte nás strašia že z toho chcú spraviť film!!! Ach jaj, to je naozaj des, ešte horší ako celá kniha Mesto!!!

05.06.2020 2 z 5

Volanie o pomoc Volanie o pomoc * antologie

Veľmi dlho som túto knihu zháňal a keď som ju konečne zohnal, pustil som sa do čítania s takým pôžitkom, že sa to nedá ani opísať. Väčšina poviedok, má už dnes kultovú hodnotu ako napríklad: Medená misa, Harry, Nezvyčajný hrob alebo titulná Volanie o pomoc. Na prichádzajúce dlhé zimné večery ideálne čítanie. Ak máte čo len nepatrnú šancu si túto knihu kúpiť v antikvariáte alebo požičať v knižnici, neváhajte!!! Naozaj neoľutujete.

03.10.2019 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Kniha môjho dospievania ktorá ma výrazne ovplivnila lebo vďaka nej som zistil že som intelektuál a umelec a začal som si tiež viesť denník v ktorom som zaznamenával zážitky a mapoval udalosti svojho bláznivého života.:) Samozrejme obyčajný človek ako pan (had) Lucas nepochopí všetky skryté narážky a myšlienky, to musí byť intelektuál ako Adrian alebo ja! Super sa to čítalo a aj keď som kedysi túto knižku čítal nespočetne krát, tak aj teraz som si v nej čo to našiel, zauvažoval a hlavne parádne sa nasmial. Odporúčam proti depresii. Ale opakujem len pravý intelektuál z nej bude mať naozajstný a nefalšovaný zážitok!!!

28.03.2017 5 z 5

Kliatba Kliatba Richard Bachman (p)

Výborný námet, aj ubudajúcu hmotnosť v názvoch kapitol chválim ale čím viac som túto knihu čítal, tým menej ma bavila. Možno keby som ju čítal pred šestnástimi rokmi, v dobe keď kniha na Slovensku vyšla a keď som Kinga (Bachmana) zbožňoval moje hodnotenie by bolo iné. Pôvodne som chcel dať len dve hviezdy, tú tretiu dávam za celkom dobrý a originálny koniec. Ešteže má Kliatba príjemných 230 strán lebo keby to bola nejaká objemná krichta (aké autor má v oblube písať) skončila by medzi mnohími ďalšími "kingovkami" ako nedočítaná.

01.11.2016 3 z 5

Rané případy Hercula Poirota Rané případy Hercula Poirota Agatha Christie

Vynikajúce detektívne poviedky s Herculom Poirotom v hlavnej úlohe. Vraždy, únosy a krádeže rieši s neuveriteľnou ľahkosťou a mi spolu s Hastingsom máme tu česť byť pri tom. Moje úplne srdcovky sú: Cornwalská záhada, Prokletí Lemesurierů a Plymouthský expres. Tieto mohli byť aj viac rozpracované lebo ich potenciál by kľudne stačil na výborný román. Veľmi sa mi páčili aj: Dobrodružství Johnieho Waverlyho, Ztracený důl, Plány k ponorce, Dvojí hřích a Případ na moři. A nedá mi nespomenúť príbeh Bonboniera a Vosí hnízdo v ktorom Poirot rieši vraždu ktorá sa ešte nestala. U mňa maximálna spokojnosť. Teraz už len vyrovnám pár obrazov ktoré visia nakrivo, zavriem okno aby nebol prievan, upracem a usporiadam si predmety na pracovnom stole a potom si nachystám ďalšiu " Agathu".

13.09.2016 5 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Tak táto dánovka ma bavila a výborne sa mi čítala. Ani si nepamätám kedy naposledy ma nejaká kniha tak bavila a to už od samotného začiatku. Krásne napísané naším irečitým slovenským jazykom akým tu skutočne hovoríme. Ani by to inak nešlo pri takomto príbehu. Niektoré scény síce boli trošku teatrálne, nadsadené a pôsobili samoúčelne, Krauz sa nijako príliš netrápil že prichádza o dôkazy a svedkov a v priebehu knihy umrel každý kto mohol. Aj tak knihu hodnotím veľmi pozitívne lebo na naše pomery je veľmi dobrá so 100% čítavosťou.

29.06.2015

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Vedel som kto je v tejto detektívke vrah, buď som to kdesi počul alebo čítal alebo videl v nejakom dokumente o pani Agathe. Ale aj v prípade, že čitateľ pozná alebo odhalí vraha, mu má dobrá detektívka stále čo ponúknuť. Napríklad nemusí poznať motív (tu je jasný), spôsob prevedenia vraždy alebo tajomstvá ďaľších postáv. A samozrejme je tu skvelý Poirot ktorému nič neunikne, ani tá najmenšia drobnosť. Ako čitateľ som spokojný aj napriek môjmu poznatku o identite vraha, ale dávam jednu hviezdičku dole, lebo sa mi zdalo to pátranie Poirota a doktora občas zbytočne zdĺhavé. To je však len môj osobný problém. Ak by ste si však chceli prečítať len jednu, jedinú detektívku v živote, určite odporúčam túto.

27.07.2018 4 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Poviedky mám veľmi rád pretože každý deň cestujem do práce a z práce vlakom a tak sú pre mňa ideálnym čítaním. Kratšie mám na jednu cestu, dlhšie na dve, tri.. Táto zbierka zaujme svojou pestrosťou, predhovorom ku každému príbehu a samozrejme krásnou obálkou. Čo sa týka kvality, ťažko hodnotiť, pretože každému sa páči niečo iné a má aj iné meradlá. Mňa napríklad nezaujali príliš básne (asi som mal málo panákov v sebe) ale paradoxne sa mi najviac páčili nie práve strašidelné príbehy, ale skôr tie na zamyslenie. Môj úplný favorit-Posmrtný život. Po ňom sú to: Batman a Robin majú spor, Morálka a super poviedka Pod psa. Samozrejme sa mi páčili aj Míle 81, Ur (veľmi zvláštny príbeh s nekonečnými možnosťami) a Nekrology (paráda, dvíham oba palce). A ešte spomeniem poviedku Zelený bůžek agonie, pretože nudný a zdĺhavý začiatok vynahradzuje efektný koniec. Ďakujem Pán King a kolegynke s ktorou sme si spolu "Bazáre" kúpili a potom o príbehoch viedli literárne debaty.

29.06.2018 4 z 5

Stratený svet Stratený svet Arthur Conan Doyle

Jedna z mojich najoblúbenejších dobrodružných kníh. Čítal som ju ako chlapec a teraz po rokoch som si ju prečítal zas a je stále rovnako vynikajúca ako vtedy. Závidím hlavným hrdinom ich dobrodružstvá a na niektorích humorných scénach som sa zasmial aj nahlas. Knihu odporúčam prečítať.

25.05.2018 5 z 5

Záblesk Záblesk Dean Koontz

Písal som to už pri inej knihe a budem sa opakovať ale ja milujem knihy ktoré ma rozosmejú a rozplačú zároveň, nad ktorími som nútený premýšľať a aj ma vystrašia na smrť. A Dean Koontz píše presne takéto knihy a son mu za to nesmierne vďačný. Záblesk je výborná knižka a neviem či niekedy nejaký autor nám predstavil hlavnú postavu pri jej narodení, mapoval jej detstvo a skončil v dospelosti. Tak isto cesty časom a paradoxy ktoré sa s tým spájajú sú dosť zaujímavé a nútia k zamysleniu. Jediné čo ma sklamalo je celková pointa príbehu, čakal som že zhíknem a poviem: "ten Koontz nieje normálny keď toto vymyslel ale zároveň je génius že ho niečo také šialené a uletené napadlo". Ale bohužial nič také sa nestalo. Prišlo mi to akoby sa Dean nechal inšpirovať českým filmom "Zítra vstanu a opařím se čajem" a rozhodol sa napísať niečo také vlastným štýlom. To je moja jediná výhrada k inak výbornej knihe. A na záver ešte chcem upozorniť na meniace sa rozmery časovej brány. Akoby sa zväčšovala a predlžovala ale žiadneho vysvetlenia tochto javu som sa na konci nedočkal. Či to Dean nechal na fantázii čitatela alebo sa pomýlil prekladatel posúdiť neviem.

14.09.2017 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Keby som si mal na opustený ostrov vziať so sebou knihu, boli by to určite "Řitĕ".(A nejaký ten kartón piva:) Čítal som ju kedysi dávno, asi pred dvadsiatimi rokmi a teraz som si ich znova prečítal a znova ma ta kniha "dostala". Zbierka obsahuje síce pár priemerných poviedok ale sú tu moje srdcovky ako napríklad Maja Thurup alebo Párek Kořalů alebo westernová Pane, přestante mi čumĕt na kozy! A tých mojich oblúbených je tu ešte omnoho viac. Posledné tri dlhšie príbehy sú tiež skvelé, tentokrát ma najviac zasiahla Jak milují mrtví. Samozrejme na Bukowského príbehy musí mať človek tú správnu náladu a rozpoloženie a nejaké to promile v sebe:) ktoré zážitok ešte umocní. Keby mi niekto povedal že Bukowski bol ožraté, nechutné, perverzné prasa, budem nútený s ním súhlasiť ale je to len jeden uhol pohľadu. Nedá sa mu uprieť originalita, drsný humor, jeho texty sa skvele čítajú, niekedy je človek nútený nad príbehom rozmýšľať a niekedy sa mu zdá že niečo podobné sa mu prihodilo alebo o tom počul. "Řitĕ" je skvelá zbierka poviedok, aj keď nie pre každého ale akoby si tu každý niečo našiel.. Bukowski ma opäť pobavil a rozosmutnil zároveň a to si na knihách vždy cením. Česť Bukowskému!

12.05.2017 5 z 5

Slib Slib Robert Crais

Crais je proste najlepší, píše výborným štýlom a jeho príbehy sa tak výborne čítajú, že sa to nedá s inými detektívkami porovnávať. Mne sa veľmi páči že Elvis a Joe nie sú učebnicovým príkladom moderných detektívov, že majú svoje chyby a často musia obchádzať zákony a predpisy v rámci zachovania pravdy a vyriešenia prípadu. A Scott a Maggie sú úplne skvelý, páčilo sa mi ako ich autor opísal a do príbehu presne zapadli. Len trošku mi vadil koniec, prišiel mi tak nejak strohý a škoda že hlavný záporák neunikol lebo mal istý potenciál a v ďalšom príbehu mohol našim hrdinom poriadne znepríjemniť život. Slib je však naozaj výborná kniha, a Craisovím hrdinom by som vždy rád dal sľub lebo viem že sú tí na ktorích sa možem spoľahnúť a majú srdce na pravom mieste.

11.02.2017 5 z 5

Vražda v Kantonu Vražda v Kantonu Robert van Gulik

Vražda v Kantone mi spočiatku prišla ako priemerná knižka od môjho oblúbeného detektivkára ale neskôr som zistil že je to jeden z najlepších počinov Roberta van Gulika. Nielen detektívka ako ma byť ale hlavne pútavé čítanie, opisy ktoré nenudia a priblíženie čitatelovi prostredie starej Číny. Kniha tak isto "rieši" otázku Arabskej komunity a vnímanie ich náboženstva a ostatních ako bezbožníkov, slovom aj keď sa dej odohráva v starej Číne tento problém je aktuálny aj v dnešných časoch. Mínus je podľa mňa asi stred knihy keď sa mi dej (rovnako ako sudcovi Ti situácia v Kantone) zdal strašne neprehladný. Ono to sudca nakoniec rozmotal a hlavná dejová línia sa mi páčila asi najviac ale kto je otcom dvojčiat zistil asi nejakým zvláštnym vnuknutím.
A jedna zaujímavosť na záver. Sudca Ti oklamal hlavného zlosyna tým istým spôsobom ako hrdinka poviedky Slavičí hnízdo od Agathy Christie svojho manžela. Že to aj manžela a aj sudcovho protivníka stálo život hádam nemusím písať. :)
Vražda v Kantone sa spolu s Prípadom čínskeho zlata a Záhadou čínskeho klinca stala mojou ďalšou oblúbenou od majstra Gulika. Super!

13.10.2016 4 z 5

Nejtemnější večer roku Nejtemnější večer roku Dean Koontz

Každému čitatelovi kníh Deana Koontza je jasné že tento autor miluje a zbožňuje psíkov (asi najviac zlatých retrívrov) a pri čítaní tejto knihy budete milovať a zbožňovať psíkov spolu s ním. Knižka je napísaná veľmi dobrým štýlom ako je už u Deana zvykom, má pár silných momentov, občas trošku desivých. Tak isto dialógy sú fajn, humor a samozrejme myšlienky nad ktorými sa oplatí pouvažovať.
Spočiatku som mal z príbehu zmätené a rozpačité pocity, ale na konci sa väčšina toho čo som nechápal vysvetlila k mojej spokojnosti. Koniec mi prišiel dosť rozprávkový ale beriem ho pretože Dean je môj oblúbenec a Amy, Brian a Nickie mi prirástli k srdcu. Takže mám z knihy fajn pocit že som si prečítal niečo čo sa mi oplatilo a vnútorne ma obohatilo.

05.02.2016 4 z 5

Záhada otrávenej vody / Záhada tigrej klietky / Záhada mužov v pozadí Záhada otrávenej vody / Záhada tigrej klietky / Záhada mužov v pozadí Brigitte Johanna Henkel-Waidhofer

Žiaľ tieto záhady sa mi až tak nepáčili. Žiadna tajomnosť, napätie, traja pátrači pôsobili skôr ako otravný výrastkovia a zločinci ktorí pri vyšetrovaní prípadov používajú všelijaké, nie práve legålne praktiky.:( Prvý príbeh sa mi zdal taký nijaký, druhý mal zaujímavý začiatok, potom ma však začal nudiť a tretí bol najlepší, kvôli prostrediu Ríma ktoré som si užil pri honbe za "ukradnutým ruksakom". A veru chýb tu bolo neúrekom, aj dejových a aj gramatických. Autorka chcela posunúť zrejme troch pátračov trošku ďalej, už sú starší, vyspelejší ale tento jej pokus sa príliš nepodaril. V každom príbehu boli aj zaujímavé ženské postavy, len škoda, že nedostali viac priestoru. Chcel som dať len dve hviezdy, tú tretiu dávam za peknú obálku a nostalgiu ktorú pociťujem vždy keď čítam troch pátračov.

08.05.2021 3 z 5

Šialená záhrada Šialená záhrada Stefan Grabiński

Pozor, môj komentár prezrádza dej!!!
V istom zmysle, som viac poviedkový čitateľ ako čitateľ siahodlhých románov. Kedže čítavam vo vlaku, sú kratšie príbehy pre mňa ideálne. U mňa je dôležité aj prostredie v ktorom sa jednotlivé poviedky odohrávajú a preto mi prvé štyri boli blízke lebo ich spája téma železníc. Ďalšie napríklad spája fenomén zla v tomto prípade oheň a to poviedky Požiarovisko ( keď som ju čítal samozrejme vo vlaku niekto vonku niečo pálil, takže atmosféra bola zaručená) a Pomstu živelných bytostí. Hrdinovia sú vãčšinou sympatický, ale sú to hlupáci a o problémy si vyslovene koledujú. Mne sa najviac páčili: Oblasť, Osada dymov, Požiarovisko, Szamotova milenka a Pohľad. Poviedka Na stope bola veľmi predvídateľná, ale čítala sa fajn. Za zmienku stojí aj Šialený majer, naozaj šialený príbeh. Na niektorích z príbehov som sa aj zasmial, asi som aj ja zošalel počas čítania. Grabinski ma zaujal svojou tvorbou a popozerám sa aj po iních jeho dielach. Neradím knihu čítať ľuďom, čo veria v dobré konce. V tomto prípade môžete na ne zabudnúť...

05.02.2019 5 z 5

Po apokalypse Po apokalypse Maureen F. McHugh

Podivné poviedky, akoby sa autorka snažila do otrepaného námetu vložiť kus originality, prípadne šokovať niečím novým, čo sa jej príliš nepodarilo. Alebo aj keď potenciál bol, tak to nevedela položiť na papier tak, aby to čitateľa zaujalo. Ale aby som nebol len kritický, ono sa to fajn číta a nie je to zbytočne rozťahané. Mne osobne sa najviac páčili: Čudné počty a Svadobná cesta. Zaujímavá bola aj Účinok odstredivej sily. Knihu odporúčam len v tom prípade ak už máte všetky knihy doma prečítané a nechce sa vám ísť do knižnice alebo ak si chcete prečítať niečo divné. Ja ju hodnotím troma hviezdičkami s privretím oboch očí, teda ako celkom "dobré".

13.03.2018 3 z 5

Tajomstvo ostrova kostier Tajomstvo ostrova kostier Robert Arthur jr.

Pointa tejto záhady je podľa môjho názoru trochu slabšia ale príbeh obsahuje dnes už legendárne scény ako je napríklad nedobrovoľné vysadenie Troch pátračov za búrky na ostrove Ruka alebo uväznenie Chrisa, Petra a Boba v podmorskej jaskyni v ktorej stúpa voda. Samozrejme nápad so strašidlom ktoré sa zjavuje v starom lunaparku a vozí sa na kolotoči a aj pátranie po poklade majú tiež svoje čaro. Preto Tajomstvo ostrova kostier patrí k mojim obľúbeným záhadám a neexistuje iná záhada ktorú by som čítal toľko krát.

30.01.2017 4 z 5

Sittafordská záhada Sittafordská záhada Agatha Christie

Táto detektívka ma až tak nebavila, vraha som odhalil hneď, na môj vkus tam bolo až príliš mnoho postáv a dej sa mi občas zdal zbytočne chaotický. Ale spôsob prevedenia vraždy sa mi páčil a aj Emily bola vcelku sympatická.

04.01.2017 3 z 5