Marbo Marbo komentáře u knih

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Další dohnaný rest ( a to jsem ještě neviděl ani filmovou verzi ! ). Havlíček velice dobře vykreslil atmosféru českého maloměsta, s jeho nepsanými zákony a měšťáckou morálkou, což tvoří hutný základ dramatu lidského jedince.
Štěpka se nádherně rve v bitvě, kterou bohužel nemohla vyhrát. Ale rozhodně v tom nebyla sama. Nakonec prohráli všichni - a není nikdo, na koho by to mohli svalit, svůj kříž si nese každý sám.

04.11.2017 4 z 5

Farská republika Farská republika Dominik Tatarka

Síla Tatarkova románu tkví ve velice dobrém ( tj. výstižném ) popisu společenské situace, respektive postavení jednotlivce a nátlaku okolí. Slabinou je popis rudého odboje, který agitačně šustí papírem.

02.11.2017 3 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ernst Haffner

Docela syrový popis meziválečného Berlína. Bída těch lidí si později našla nástroj pomsty,který smetl především je samotné.

23.10.2017 3 z 5

V čase ubývajícího světla V čase ubývajícího světla Eugen Ruge

Bakelitová rodinná sága. Ruge umně vykreslil soužití lidí, přičemž šikovně využívá náhledu na jisté situace z vícero perspektiv - dík tomu kniha nepůsobí černobíle.

22.10.2017 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Velmi milé překvapení. Nažhaven zdejším kladným přijetím, měl jsem knihu v hledáčku, načež mi ji přítelkyně zakoupila.
Kniha samotná je napsána s ohledem na laickou veřejnost, autor nezabíhá do přílišných detailů, přičemž však dokáže předat své názory a poznatky stravitelnou formou. O mnohém jsem neměl ani tušení.
Závěrem si dovolím snad kacířskou myšlenku - Tajný život stromů je za určitých okolností nebezpečná publikace. Dočkáme se organizací na ochranu práv stromů ? Zákazu nehumáních způsobů těžby dřeva ?

18.10.2017 4 z 5

Až delfín promluví Až delfín promluví Robert Merle

Což o to, námět je to hezký. Nejsilnější částí knihy jsou pasáže o reakci společnosti na přelomovou událost - až mrazivě přesné, až mrazivě nadčasové, celkem povedené je i ztvárnění tajných služeb.
Problém jsem měl s "milostnou" a vztahovou linkou, v dlouhých souvětích plných vaty jsem se ztrácel a musel jsem se nutit, abych nepřeskakoval.

16.10.2017 2 z 5

Satori v Paříži Satori v Paříži Jack Kerouac

Útlá knížečka, která toho v sobě příliš nemá. Čistě formálně - typický Kerouac, který jakoby si během cestování odskočil do Bretaně. Pár hezkých momentů, nic víc, nic míň.

11.10.2017 2 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Výpravné a strhující. Sienkiewicz mistrně skloubil osudy "malých" lidí na pozadí velkých událostí s krajinomalbou, to vše pod aureolou polského lidu.
Nutno zmínit též skutečnost, že se obratně vyhnul tendenčnímu vyznění díla, i postavy záporné jsou vykresleny živě, skutečně a lze jim dokonce fandit. Navíc se člověk díky panu Zaglobovi i zasměje. Už se těším na další díly.
PS : není náhodou pan Podbipieta potomkem Zbyška ( Křižáci ) ? Ten přece také toužil po třech hlavách...

06.10.2017 5 z 5

Smečka Smečka Petr Vágner

Třídní boj je hovno proti soudružským vztahům.
Název opravdu trefný, informace zajímavé ( množství citací přímých účastníků ) - co více si přát ?
Pro zajímavost - srovnání osobních vztahů, atmosféry či řešení sporů za Lenina x Stalina jasně dokládá jedno. Byl to báťuška, kdo revoluci pohřbil ( a s ní de facto celou Bolševickou gardu ). Plejádu větších či menších gangsterů v čele SSSR na chvíli zastavil až Gorbačov.

20.09.2017 5 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Srdeční záležitost, ať už v divadle ( divadlo Petra Bezruče ) či v rámci tv inscenace ( především legendární Činoherní klub či v podání pánů Kaisera a Lábuse ).
Svižné, vtipné a především už skoro dvě stovky let aktuální.
"a pokud se tadyhle v dopise zmiňuje Andrej, že jsem taky jenom člověk, tak o tom mi není nic známo."

15.09.2017 5 z 5

Mé syny zničil heroin Mé syny zničil heroin Elizabeth Burton-Phillips

Drogy jsou špatné, áno ? Nechci snižovat úsilí a zásluhy autorky v boji s heroinem, ovšem ku knize samotné pár výhrad mám. Například rovnítko mezi heroinem a marihunanou mi opravdu vadí. Také jsem musel překousnout vskutku konzervativní tón knihy ( kniha obsahuje též citace Theresy May ), který mi přišel jako z jiného světa ( představa šťastných rodinných chvilek u TV ) a s tím spojenou brožurkovitost díla.

15.09.2017 3 z 5

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

Poprvé čteno v rozpuku mládí, letos náhodou ukořistěno na nádraží. Co říci ?
Ano, mnohé je překonané, ano, je to zaujaté a voluntarismu je zde na kila. Přesto dávám plné hodnocení. Proč ?
Protože kniha je ztělesněním dobré argumantace, oproti jiným "ufologům" autor netlačí na pilu, spíš postrkuje k zamyšlení, navíc je to opravdu dobře napsáno, kniha se dá přelouskat za den. Závěrem se taky musím přiznat k sympatiím - doufám, že nejsme sami a třeba se nějakého randevous dočkáme.

13.09.2017 5 z 5

Patricij Patricij John Galsworthy

Galsworthy umně popisuje svět, který není zas až tak mrtvý, jak by se mohlo zdát. Tlak okolí, předsudků a "bližních" umí drtit i dnes.
Během četby jsem cítil zvláštní spřízněnost dvou realismů, toho Gallsworthyho a toho socialistického. V obou hlavní roli hrají postavy, které jsou schopny největšího sebezapření, absence citu, v zájmu "něčeho vyššího".
Už se těším na Forsyty.

09.09.2017 3 z 5

Srpnová bouře Srpnová bouře David M. Glantz

Vyčerpávající pojednání o závěrečné fázi bojů druhé světové války.

24.08.2017 5 z 5

Jak na věc Jak na věc Nick Hornby

Hezké a překvapivě výstižné, neboť Hornby opravdu dobře vystihl pocity dítěte, kterému chybí jeden z rodičů ( a nejen to ). K tomu si přičtěte opravdu povedený suchý britský humor a výsledkem je opravdu povedená oddychovka, která však místy donutí zastavit se a zamyšleně se dojmout.

23.08.2017 4 z 5

Všechny moje lásky Všechny moje lásky Nick Hornby

Hornbyho prózy mám rád. Je to pravda poněkud nerudné a neurotické čtení, ale celkem výstižné a vtipné. Vztahy do jisté míry znamenají popření sebe sama, kus svého já je nutno obětovat, omezit své pohodlí. Všechny moje lásky je příběh člověka, pro kterého je to o krapet těžší než pro většinu z nás.

20.08.2017 3 z 5

Stalinovi maršálové Stalinovi maršálové Jiří Fidler

Přehledné a v rámci prostoru nabité informacemi. Autor se snaží vyhnout planému řečnění a drží se fakt, což je ku prospěchu věci, ovšem zároveň se zmiňuje i o spekulacích či nedobře dokazovatelným informacích ( což vždy zmíní ). Jako podklad k dalšímu studiu neocenitelná publikace.

15.08.2017 5 z 5

Vzpomínky a úvahy 1 Vzpomínky a úvahy 1 Georgij Konstantinovič Žukov

Ano, jsem si vědom toho, že mnohé je zamlčeno, něco je neobjektivní a třeba i něco úplně vycucané z prstu, holt bohužel to už k memoárům sovětské provenience patří.
Ale - dějiny píší vítězové (Nevšiml jsem si - ó čase, ty mocný čaroději - , že by byl stejně kritizovan třeba božský Gaius Julius. ). A Žukov je do jisté míry zosobnění vítězství SSSR v rámci Velké vlastenecké války. Navíc, oproti jiným, Žukov hovoří i o věcech, o kterých jiní mlčí ( čistky, ne vždy pozitivní vliv Stalina ).

02.08.2017 5 z 5

Blázni umírají Blázni umírají Mario Puzo

Puzza jsem vášnivě četl na střední škole, pak jsme si dali delší pauzu a znovu se potkáváme.
První stránky mne nechytly, ale poté jsem už byl opět polapen poválečnými USA, plné špíny, dolarů a krás - což Puzzo umí vykreslit jako nikdy jiný. Asi to není žádná velká literatura, ale řemeslně je to skvěle napsáno a hlavně, není to hloupé a nenudí. Zkrátka takhle nějak má vypadat oddechová literatura.
Silné *** a vězte, že jsem oprášil Kmotra, neb Puzzo je návykový.

02.08.2017 3 z 5

Severská literatura frčí a zatím jde mimo mne. Až teď mi přítelkyně koupila tuto knihu a já se s chutí začetl. Popravdě jsem byl relativně mile překvapen, chvalozpěvy Staříka vynášely do nebes a dokážu si představit, že pokud někomu humor sedne, že se připojí. Já však měl problém s "historickou" linkou knihy, přišlo mi, že autor příliš tlačí na pilu - kdybych chtěl být hodně zlý řeknu, že celá historická linka vznikla jen kvůli povedené 25. kapitole.
Oddychová letní literatura, nic víc, nic míň.

25.07.2017 3 z 5