Jak na věc

Jak na věc https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3020/jak-na-vec-3020.jpg 4 213 22

Šestatřicetiletý Will Freeman je přesvědčen, že nechce mít děti, a nechápe, proč mu to pořád všichni doporučují. Je pánem svého času, kterého má spoustu díky zděděným autorským právům na vánoční píseň, kterou jeho otec napsal v roce 1938. Chápe ovšem kouzlo osamělých matek, zvlášť když vypadají jako herečka Julie Christieová. Marcus je dvanáctiletý kluk, jehož rodiče se rozešli. Jeho účes, šaty, které se nenosí, vrozená záliba v písničkách od Joni Mitchell, jeho pozici na nové škole v Londýně nijak nevylepšují. Stává se terčem pozornosti a šikanování. Jednoho dne se Will setká s Marcusem a jejich osudy se spojí dohromady.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , BB art

About a Boy , 1998

Zemlja
Zemlja
03.09.2023 3 z 5

Takové lehčí, vtipné čtení. Snad o postupném dospívání floutka, který nechtěně nakoukl do života kluka žijícího jen s poněkud psychicky nestabilní matkou.

Nelliinka
Nelliinka
09.07.2021

Knížku jsem několikrát odložila. Nedařilo se mi začíst. Nakonec jsem ji dočetla, ale bohužel to není můj šálek kávy. Omlouvám se, ale strašně mě nudila!

majanka
majanka
03.02.2020 4 z 5

Svojský štýl písania. Pre mňa skôr oddychovka. Príbeh o tínedžerovi pre tínedžerov? Ani nie. Zvláštny humor, zvláštny pohľad na život, občas vážna situácia na zamyslenie. Kniha dobrá na prečítanie, keď chcete zmeniť svoj obľúbený žáner.

Hnilda
Hnilda
11.01.2020 5 z 5

Od Hornbyho jsem četl všechny jeho knihy a tudle mám nejraději. Jak knihu tak film. Skvělý příběh protknutý mým oblíbeným britským humorem.

Marbo
Marbo
23.08.2017 4 z 5

Hezké a překvapivě výstižné, neboť Hornby opravdu dobře vystihl pocity dítěte, kterému chybí jeden z rodičů ( a nejen to ). K tomu si přičtěte opravdu povedený suchý britský humor a výsledkem je opravdu povedená oddychovka, která však místy donutí zastavit se a zamyšleně se dojmout.

sarekaslukova
sarekaslukova
21.04.2017 4 z 5

Kniha mě bavila, taková krásná oddechovka sice na trošku smutné téma, které však bylo pojato humorně. Co mě trošičku zklamalo byl konec, který byl podle mě trošku více přehnaný.

Crimble
Crimble
13.03.2017 5 z 5

Skvělá knížka, při níž jsem se ani jeden odstavec nenudil. Sympatické postavy, špičkový humor i neotřelé situace. Takhle si představuju vtipnou knížku "ze života". Hornby je mistr, teď už jsem si tím jist.

Tess.96
Tess.96
23.05.2016 3 z 5

Ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst a několik dní jsem i přestala mít chuť se ponořit do příběhu a pokračovat ve čtení, ale přemohla jsem se. Druhá polovina byla o dost lepší a zajímavější. Příběh je krásný a originální, ale Nick Hornby má divný styl psaní, takový, že jsem se nedokázala vcítit do postav v knize.

lusila
lusila
29.04.2014 4 z 5

Muž, ktorý sa správa ako pubertiak a dvanásťročný chlapec, ktorý myslí ako dospelý... Keď sa tí dvaja stretnú, o zábavu je postarané....

adelinka
adelinka
21.04.2014 4 z 5

dobré čítanie....Marcus je mladý dvanásťročný chlapec, ktorý sa snaží zapadnúť do nového školského kolektívu...po rozvode rodičov žije len s matkou a je ovplyvnený vkusom matky - v hudbe v obliekaní.....pri náhodnom stretnutí sa zoznámi s Willom, ktorý vôbec nepredstavuje zodpovedného človeka - nikdy nepracoval ani nemal deti, ale dokáže porozumieť Marcovi........

Gity
Gity
02.02.2014

Pro mě byla kniha hodně dlouhá, víceméně bez děje. Občas se objevily humorné prvky, ale bohužel velmi zřídka. Nepřinesla mi žádný nový poznatek, nic mi nedala. Styl psaní byl sice milý a příjemný, dobře se to četlo, ale dějově opravdu velmi slabé, zdlouhavé, nezajímavé, nepřitažlivé. Další knihy tohoto autora zřejmě vyhledávat nebudu.

jarmik
jarmik
27.09.2013 5 z 5

Jak na věc je skvělá kniha, určitě doporučuji. Přečetl jsem ji jedním dechem. Slyšel jsem, že p. Hornby je uváděn jako typický příklad "pop fiction" a klasik toho žánru. Je pravdou, že "Jak na věc" obsahuje prvky pop fiction: mladý hrdina ze současného velkoměsta, odkazy na současné kulturní fenomény, tu a tam i nějaké výčty oblíbených věcí.

Přesto bych řekl, že v rámci lehčí literatury se toto dílo velice povedlo. Chvílemi mě dojímalo, chvílemi rozesmívalo (jen cestopisné to moc nebylo), není to vůbec hloupé. Jednoznačně nejlepší věc od p. Hornbyho, kterou jsem četl.

Verrrunka
Verrrunka
07.08.2013 4 z 5

Hornbyho zvláštní humor.. :-) pěkné...

exitus
exitus
23.04.2013 4 z 5

Docela příjemná kniha, film taky ve své době nebyl špatný, ale není to jedna z těch, co zanechá velkou stopu v duši po přečtení.

Miru
Miru
21.05.2012 5 z 5

Pro mě asi vůbec nejlepší Hornby. Mám tu knížku strašně ráda, sedla mi na první dobrou :-)

kilometr
kilometr
13.03.2012 5 z 5

Zatím nejlepší kniha N.Hornbyho.Marcusovi jsem fandil a hodně mě to bavilo.100%.

Calwen306
Calwen306
12.03.2012 4 z 5

Veľmi pekný príbeh, miestami dojemný, miestami vtipný. Kniha vhodná na pohodové čítanie.

-Lenicka-
-Lenicka-
09.08.2011 4 z 5

Docela jsem se pobavila .. některé hlášky opravdu nemají chybu .. =)

monifta
monifta
31.05.2011 4 z 5

Veľmi pohodová kniha, ktorá mi nie raz vyčarila úsmev na tvári :)

kapllu
kapllu
21.03.2011 4 z 5

Na téhle knize se mi líbí, že není jako vystřižená podle šablony, ale dokáže překvapit dějem i chováním jednotlivých postav. A i když podruhé už jí asi číst nebudu, tak ztráta času to rozhodně není.