Marbo Marbo komentáře u knih

Fixní idea Fixní idea Leonid Andrejev

člověk by nevěřil, kolik se toho vejde do tak malé knížečky. Ústřední myšlenka geniální, ke konci mírně zdlouhavé

11.09.2015 4 z 5

Úpadek a pád habsburské říše Úpadek a pád habsburské říše Alan Sked

Tak trochu jiný pohled na podunajskou monarchii, kterou jsem měl zafixovánu jako pomalu degenerující soustátí odsouzené k zániku a po přečtení musím tento svůj názor poopravit, nebo minimálně nastudovat na dané téma více

07.09.2015 5 z 5

Osud člověka Osud člověka Michail Alexandrovič Šolochov

kniha, která jako málokterá napomůže k pochopení ruského naturelu.

06.09.2015 5 z 5

Dějiny národu českého v Čechách a Moravě I. Dějiny národu českého v Čechách a Moravě I. František Palacký

Dílo vskutku mamutí, jak formou tak obsahem. Jedna z nejdůležitějších knih české literatury, byť zub času dělá svoje a některé věci jsou dávno překonány.

05.09.2015 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Potřeboval jsem nějaké lehčí čtivo k vodě a co může hodit lépe než opravdový Škvár ? Kniha se čte lehounce, utíká rychle a opravdu jsem se nasmál. A přitom jsem se několikrát musel vážně zamyslet. Silné ****

07.06.2015 4 z 5

Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii Neil Gaiman

Kniha zakoupena omylem, zaměněna za Stopařova průvodce. Přesto jsem přečetl celkem s chutí, navzdory tomu že nejsem skalním fanouškem

14.05.2015 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Literatura ( s velkým L ) co se maskuje jako pohádka. Nebo Pohádka, co se maskuje jako literatura ? Jako dítě jsem tuto knihu nikdy nečetl, jako dospělý se dítětem rád stanu

04.04.2015 5 z 5

Taneční hodiny pro starší a pokročilé Taneční hodiny pro starší a pokročilé Bohumil Hrabal

Veškerá životní moudrost a zkušenost narvaná do neskutečného monologu, který smete vše co se mu staví na odpor. A nejvíce mně těší, když podobný výtrysk lidského ducha zaslechnu někde u piva v tom největším pajzlíku

23.02.2015 5 z 5

Úpadek a pád římské říše Úpadek a pád římské říše Edward Gibbon

Velice čtivá analýza konce jedné z největších říši v dějinách lidstva s neskutečným záběrem od významných historických milníku přes náboženské motivy až po perličky a zajímavosti. Kniha je vhodná jako úvod pro čtenáře dosud antikou nepolíbené...

31.10.2014 5 z 5

Děti Arbatu Děti Arbatu Anatolij Naumovič Rybakov

Mimořádně silný popis 30. let v sovětském Rusku, kdy došlo k definitivní likvidaci leninských kádrů VKS(B) a jejich nahrazení stalinistickou nomenklaturou. Na pozadí těchto událostí se odehrávají všední tragedie a životy prostých lidí.
Kniha rozhodně není antikomunistická, což ji dodává na přesvědčivosti. Snad se mi podaří sehnat druhý díl

12.10.2014 5 z 5

Matka Matka Maxim Gorkij (p)

Nabízí se srovnání s Olbrachtovou Annou Proletářkou ( obě díla se točí kolem začátku komunistického hnutí, odehrávají se v dělnickém prostředí, hlavní postavou je žena... ) a Gorkého dílo vychází z tohoto srovnání jako jasný vítěz.

07.10.2014 4 z 5

Anna proletářka Anna proletářka Ivan Olbracht (p)

Kniha popisuje rozkol v řadách SocDem, boj o Lidový Dům a následný vznik KSČ. Rozhodně se nejedná o nějakou propagandu ( bláboly o úlitbě režimu jsou úplně mimo mísu, kniha vyšla ještě za první republiky ), historické postavy a jejich konání jsou vcelku věrné skutečnosti. Co se však nepovedlo, je ztvárnění hlavních postav a dělnického prostředí vůbec, nedokážu si představit že by dělníci takhle mluvili...

07.10.2014 3 z 5

Králíku, utíkej! Králíku, utíkej! John Updike

První díl trilogie o tom zvláštním věku, kdy už je chlap zapojen do procesu a ještě si na to nezvykl a zuby nehty se snaží nedospět a najít únikový východ. Jenže pomalu zjišťuje, že ať běží sebevíc, utéci tak nějak není kam...
Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

07.10.2014 5 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy Alexandr Isajevič Solženicyn

Jeden den Ivana Děnisoviče a Matrjonina chalupa jsou velice vydařené povídky ( prvně jmenovaná spíše z historického hlediska, druhá imho patří k nejlepším ruským povídkám vůbec ), zbytek mne nijak zvlášť nezaujal.

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

Pan Humbl je ztělesněním malého českého člověka co se snaží proplout životem cestou nejmenšího odporu. Jedna z nejlepších českých knih co jsem četl

Bouře Bouře Ilja Erenburg

Roztáhlá historická freska navazující na tradice ruských klasiků. I přes nesporné kvality tohoto románu je kniha poznamenaná dobou vzniku ( schématičnost postav, řada socsol klišé )

07.10.2014 4 z 5

Napínavé dobrodružství a zároveň povedený obraz jihu USA druhé poloviny 19. století. Toma Sawyer je floutek, Huck je sympaťák...

Lišky na vinici Lišky na vinici Lion Feuchtwanger

Historické romány mám rád, Francouzská revoluce je pro mne nesmírně zajímavá a Lišky na Vinici jsou podařeným dílem, člověk se něco dozví a dvorní intriky jen tak neomrzí

Únor 1948 Únor 1948 Karel Kaplan

Vynikající shrnutí únorových událostí očima přímých účastníků, plus nerušivé vsuvky páně Kaplana.

15.05.2019 5 z 5

Podivná aliance Podivná aliance Milan Hlavačka

Povedený náhled do fungování "podivné aliance" ve středu Evropy. Především musím vyzdvihnout pojednání o poměrech v Itálii, o kterých jsem takřka nic netušil.

06.12.2018 5 z 5