Maratka Maratka komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje pocity ze čtení knížky docela přesně vystihují komentáře uživatelů Sireen a Blafoun.
Byla to první věc, kterou jsem od autora četla. Nechala jsem se zlákat 'šílenstvím' okolo nové filmové verze To, mám ráda horory a říkala jsem si, že od autora, který je považován za hororového mistra, by bylo dobré něco přečíst. Řbitov jsem vybrala podle dobrého hodnocení i předestřeného tématu, čekala jsem napínavý příběh s promyšlenou zápletkou. Místo toho jsem četla knihu, která se od nadějného začátku slibujícího zajímavý děj přehoupla do nepříliš záživného dlouhého vypravování, přičemž to, jaké budou další osudy postav, bylo (alespoň zhruba) jasné hodně dlouho před koncem. Ten byl naopak oproti předchozímu ději hodně zrychlený a tak nějak useknutý. V knize dle mého byly určitě zajímavé pasáže a nápady, čekala jsem ale, že je autor nějak více rozpracuje, dotáhne, že přijde ta velká hrůza, o níž tu řada čtenářů píše. A to se nestalo (spousta a spousta stránek a zatrnulo ve mně možná tak jednou). Dokážu si představit, že by příběh mohl lépe vyznít např. jako kratší povídka. Ale kdo ví... Třeba mě nějaká jiná Kingova věc, pokud po ní někdy sáhnu, zaujme více.

28.03.2018 3 z 5

200 nejlepších seriálů všech dob 200 nejlepších seriálů všech dob Tomáš Vyskočil

Zdařilá knížka plná inspirace, kterou podle mě ocení každý seriálový fanoušek. Stručně, ale výstižně a poutavě seznamuje s těmi nejzajímavějšími věcmi, které v novodobé seriálové tvorbě vznikly. Je jasné, že výběr zahrnutého obsahu u tohoto typu knih bude vždycky do značné míry subjektivní a s přibývajícími léty bude zastarávat a přestane být aktuálním. To ale vůbec nevadí, navíc si myslím, že autor k výběru přistupoval opravdu velmi odpovědně, tak, aby to skutečně nejzásadnější neopomenul, aby zaznělo od každého něco... Jediný větší nedostatek bych viděla v absenci (abecedního) seznamu vybraných seriálů, ten mi chybí opravdu hodně (sice jsou seriály rozděleny do určitých "kapitol" dle kategorií/typu, mnohdy ale člověk úplně neví, ve které konkrétní seriál hledat, ne u všech je zařazení tak jednoznačné). A velitel brněnské pátračky v Četnických humoreskách se nejmenoval Harazim, ale Arazím. :D

24.10.2020 4 z 5

Peklo návratů Peklo návratů Michael Palmer

Nebylo to spatne, pribehy z lekarskeho prostredi s krimi nadechem me vzdycky potesi. Od Palmera jsem ale asi cetla i lepsi veci. Peklo navratu mi misty pripadalo uz hodne prekombinovane, nerealne, chovani postav nekdy dost nepochopitelne. Navic si myslim, ze se uplne nepovedl preklad (zvlastni vyber slovni zasoby, divne poskladane nektere vety atp. - četla jsem vydání z roku 1996).

27.07.2020 3 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

Nejsem žádný fanoušek komiksu, po knížce jsem sáhla hlavně proto, abych procvičovala svůj oblíbený jazyk (knížku jsem četla v ruštině) a komiks mi pro začátek připadal jako dobrá volba. A musím říct, že jsem moc ráda, že se mi knížka dostala do ruky. Tři příběhy, každý jiný, přitom v lecčem se jeden druhému hodně podobají. Všechny jsou zajímavé, zobrazují mimořádně těžké životní osudy zúčastněných, všechny by vydaly na samostatnou knihu nebo film. Moc se mi líbily obrázky od všech ilustrátorů i závěrečné shrnutí, podrobnější přiblížení života hlavních hrdinek, které bylo vloženo na konec každého příběhu. A také oceňuji info o Paměti národa i "Mezinárodním památníku", druhý jmenovaný počin jsem vůbec neznala a určitě se ráda někdy podívám na v rámci něj shromážděné materiály, fotografie atp. V závěru mohu jedině souhlasit s některými dalšími komentujícími, pokud jde o využití knížky jako didaktické pomůcky. Myslím si, že s pomocí této útlé knížky bude velmi dobře možné předat dětem alespoň základní informace o totálním nasazení, zaujmout je, aby si k věci dohledaly více informací nebo si alespoň ty základní lépe zapamatovaly.

22.03.2020 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Knížku jsem se rozhodla si přečíst jednak proto, že mě jako osobnost zaujal autor (viděla jsem s ním nějaký TV pořad a četla rozhovor), jednak nápad napsat knížku z pohledu dvou osob, kdy si čtenář může vybrat, kterým příběhem začne a postupně se mu skládá dohromady příběh celkový.

Knížka je podle mě čtivá, originální (nápad oboustranného příběhu se myslím autorovi podařilo dovést k dobrému výsledku), autorovi se daří přiblížit uvažování, prožitky postav. Hodnocení dávám nakonec trochu nižší proto, že z mého pohledu je velká část událostí hodně přitažených za vlasy, což mi postupně při čtení vadilo čím dál víc.

Každopádně jsem ráda, že jsem knížku přečetla a vyzkoušela tak zase něco nového. Zároveň ráda vyzkouším od autora i jiné jeho dílo (třeba mě překvapí a příběh bude více "skutečný" než tento :D).

03.08.2018 3 z 5

Stalkeři Stalkeři Paul Finch

Nebylo to špatné, ale po pravdě jsem čekala trochu víc. Docela mi vadily někdy poměrně dlouhé popisy (např. různých ulic ve městě atp.) a hodně věcí (hlavně ke konci) mi přišlo dost přitažených za vlasy. Ale nápad byl zajímavý, nelituji, že jsem knihu četla. Možná zkusím i pokračování a uvidíme, jak mé zaujme to...

17.06.2018 3 z 5

Perfekcionismus Perfekcionismus Raphael M. Bonelli

Poučná, poměrně čtivá kniha, která mne zaujala i proto, že jsem se v některých jejích pasážích vysloveně našla a začala díky ní lépe chápat určité prvky perfekcionistova uvažování. Jen mi přišlo, že se autor místy trochu opakuje, sděluje několikrát to stejné, jen jinými slovy. A také bych uvítala ještě více skutečných příběhů z terapeutické praxe. Nicméně celkově bych každému, kdo se chce srozumitelnou formou dozvědět více o dané problematice, knihu určitě doporučila.

26.05.2017 4 z 5

Deset malých černoušků (divadelní hra) Deset malých černoušků (divadelní hra) Agatha Christie

U téhle detektivky jsem se ani na chvíli nenudila, byla zvědavá, jak to dopadne, celou dobu žasla nad tím, jak poutavě se dá napsat příběh, vtáhnout čtenáře do děje. A když jsem dočetla, bylo mi líto, že už to nebude pokračovat. Vřele doporučuji!

21.04.2017 5 z 5

Robert De Niro Robert De Niro John Parker

Chtěla jsem se dozvědět něco více o svém oblíbeném herci a tohle byla vlastně jediná knížka v češtině, kterou se mi podařilo dohledat. Trochu mi vadily některé jazykové neobratnosti a chyby a určitá nevyváženost, kdy se zpočátku každý De Nirův film rozebíral velmi podrobně, aby se ke konci naopak šlo "letem světem" a na některé snímky se nedostalo prakticky vůbec. Celkově jsem ale spokojená, dozvěděla jsem se poměrně dost nových informací a kniha se četla dobře.

21.11.2022 4 z 5

Dvanáct měsíců před a po 30 Dvanáct měsíců před a po 30 Daniela Vaněčková

Příjemné čtení, ve spoustě autorčiných příhod nebo pohledů na některé věci jsem se našla, takže jsem zažívala i pocity určitého souznění, což mě u knížek i třeba filmů vždycky potěší. Možná by neuškodila podrobnější jazyková korektura, různých překlepů a drobných chyb není v knížce úplně málo. Každopádně k oddychovému i poučnému čtení a pobavení bych ji určitě (minimálně ženám okolo třicítky) doporučila.

08.06.2020 4 z 5

Nejpomalejší kniha na světě Nejpomalejší kniha na světě April Pulley Sayre

Určitě zajímavý nápad, nicméně knížka mě zase až tolik ve výsledku nezaujala. Je to asi i tím, že stylem psaní je určena spíše pro děti a mládež (což jsem předtím, než jsem se do ní pustila, netušila a tudíž asi čekala trochu něco jiného). Úplně mi neseděl humor autorky (otázka, nakolik je tento aspekt ovlivněn překladem..?), chvílemi jsem si skoro připadala, jako kdyby mě někdo chtěl násilím vtáhnout do nějaké pochybné sekty vědátorů.:) Informace na mě mnohdy působily tak trochu ploše, nahodile. Slovník pojmů v závěru mi přišel vyloženě k pousmání (definice kruhem atp. - i když chápu, že je knížka hlavně pro děti, připadalo mi, že se se slovníkem dalo vyhrát mnohem více), také mi vadily překlepy, kterých v knížce není úplně málo. Co na druhou stranu oceňuji, je viditelné (celoživotní) zapálení autorky do hledání zajímavých informací, touha předávat tyto dál i snaha pátrat po jejich relevantních zdrojích (poznámky v závěru knihy) - ne vždy tato snaha ale asi byla úspěšná (místy působí zdroje či spíše způsob, jakým k nim autorka přistupuje, poněkud amatérsky). Nejvíce ze všeho se mi na knížce líbily doprovodné ilustrace, ty se vážně povedly, jsou neotřelé, s často vtipnými popisky.

10.05.2020 3 z 5

Lexikon kávy ...prostě milujeme kávu Lexikon kávy ...prostě milujeme kávu Jiří Plšek

Ač hodně stručná, přesto milá knížka. Potěší hlavně zajímavé ilustrace - člověk má s každým otočením stránky na tu kávu větší chuť! :)

03.09.2018 4 z 5