mamadli1922 mamadli1922 komentáře u knih

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Na první román Bjork kvalitou navázat nedokázal. Děj průměrný a nepřidalo mu ani neustálé zbytečné opakování, často zapříčiněné nejspíš špatnými sluchovými dispozicemi většiny postav (frekvence slov "Co?" a "Cože" na stránku byla opravdu do očí bijící) Poslední kapitola je chabým pokusem o napínavé vyvrcholení, těžce pokulhávajícím za Nesbovou Policií. Holt ne každý Nor vládne detektivnímu žánru. Bjork se má od Nesba ještě hodně co učit.

03.09.2018 2 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Je zajímavé, že autor znázorňoval kapitalismus v mnohém obdobně jako Orwell později komunismus.

10.10.2016 3 z 5

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

V žánru young-adult vyjímečný počin. Držím autorovi palce, ať dál roste.

10.11.2020 5 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Kniha, kterou společně s Houbařkou považuji za TOP knihy roku. Famózní jízda, na kterou se zpočátku budete dívat skrz prsty jako na lascivní pokus o thriller okořeněný perfektním smyslem pro humor. Avšak závěr se představuje v řemeslné dokonalosti. Pavel Renčín je Mistr pera! Těším se na další knihy.

05.01.2019 5 z 5

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

Jedna z nejlepších českých próz, kterou jsem kdy četl. Proč jí nejsou plná knihkupectví?

Pokud pochybujete o kvalitě českých autorů, čtěte Faulerovou! Jednou se o ní vaše děti budou učit.

28.12.2018 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Nadčasové dílo hlavně po stránce psychologie postav ve vztahových situacích. Úvahy nad soudobou společností už jsou spíš pro historiky. Tolstého styl s opakování slov, který by u jiných autorů mohl být brán jako stylistická nešikovnost, je působivý. Píše o něm už Kundera v jedné eseji. Synonymum je synoymum. Pokud chceme zachovat význam, nemůžeme slova měnit.

Co je však neodpustitelné, je redakční práce nakladatelství Omega. Desítek chyb v sazbě, chybějící či naopak přebývající uvozovky. Strašidelná čeština z roku 1904, kterou se redaktoři ani nesnažili přiblížit současnému jazyku. Vydání ze šedesátých let je tak modernější a pro dnešního čtenáře čtivější než to z roku 2012 (!!!) byť s krásně ilustrovanou vazbou. Pravopisné chyby, moskevský s velkým M apod. Jinak mám s vydáními klasických děl u Omegy dobré zkušenosti, za tohle by si ale redaktoři měli pěkně sáhnout do svědomí. Vím, 900 stránek je hodně, peněz a času málo, přesto je to škoda a zmařená práce. Lidé si pak raději zajdou do antikvariátu a knihu si koupí pětkrát levněji. Věřím však, že to byl jen ojedinělý exces:)

24.06.2020

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Obrovský jazykový posun, zároveň ale odklon od detektivního žánru. Ještě není konec více než detektivku připomíná společensko-psychologický román, podobně jako knihy Nely Rywikové, jen Sýkorův text působí mnohem vyzráleji. Už v Modrých stínech je sociální kritika citelná. V Ještě není konec sice není tak všudypřítomné napětí, zase je ale mnohem lépe zvládnutý po stylistické stránce.

14.04.2019 4 z 5

Povídání o detektivkách Povídání o detektivkách P. D. James (p)

Velký přínos jak v dějinách detektivky, tak v tvůrčím psaní.

31.01.2019 5 z 5

Pět mrtvých psů Pět mrtvých psů Michal Sýkora

Sýkora roste s každou knihou. Své slabiny postupně odbourává, ačkoli stále můžeme vidět, že policisté se mezi sebou občas baví jako univerzitní profesoři. Někomu se to možná i líbí, ale přeci jenom na realističnosti textu to dost ubírá.
Sýkorovy detektivky nejsou o "wow efektu", děj není překvapivý, nezamotává se, plyne klidně jako voda, což někomu může vyhovovat, já bych ale nějaké to překvapení uvítal. Přeci jenom na konci detektivky, by měl čtenář zůstat sedět s otevřenou pusou a nevěřícně kroutit hlavou. U Sýkorových knih se jen tak lehce nostalgicky pousměje a je rád, že jeho srdce nebylo vystaveno žádnému velkému náporu. Přesto to na pět hvězd je. Nutno ještě dodat, že Marie Výrová (mně osobně ne zcela sympatická postava) nedostala v Pěti mrtvých psech zdaleka tolik prostoru jako v minulosti. Kdyby skutečně skončila, jak bylo naznačeno, a v příštím románu vystupovala jen v roli "konzultanta", oproti PMP by se nic moc neměnilo.

A už by konečně mohl zmizet ten Dylan

06.11.2018 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Špičková česká próza.

14.09.2018 5 z 5

Povídky Povídky Ernest Hemingway

Každá povídka v knize je prvotřídní námět na román. Skvěle potvrzují pravidlo, že nejdůležitější je to, co není napsáno. Častokrát zůstane za fikčním světem v povídce v hlavě čtenáře ještě jiný svět, rozvětvený těmi několika málo slovy.

20.01.2018 5 z 5

Tři noci / Epidemie Tři noci / Epidemie Egon Hostovský

Když se povinná literatura stane vášní. Úžasná kniha, dojemná, lidská, zapomenutá. Přitom ohromně čtivá i pro dnešního čtenáře. Egon Hostovský byl skvělý autor a je škoda, že dnes ho již zná málokdo.

06.04.2016 5 z 5

Prométheova játra Prométheova játra Jiří Kolář

Nebudu si troufat jakkoli hodnotit poezii pana Koláře. Můj mladý, slepičí mozeček je příliš zakrnělý, než aby dokázal plně pochopit sdělení knihy. Tyto knihy mi připomínají, jak ubohé je samotný systém rozdělování hvězd ve jménu "práva na názor", jako by se mrtví básníci píšící o věcech, které já, Rozdavač hvězd, nemůžu nikdy pochopit,- třásli, aby moje hodnocení bylo co nejpříznivější. Velké verše, ale příliš, příliš mně vzdálené. Aspoň občas se člověk dokáže dotknout té velikosti.

"Byl ženat a měl dvě děti.
Ty děti, Bože, kdyby těch nebylo,
to by bylo hrdinů v národě,
odhodlaných, statečných,
nepoddajných, příkladných bojovníků!
Byl ženat a měl dvě děti."

20.03.2016

Slova, pojmy, situace Slova, pojmy, situace Milan Kundera

Není co dodat, prostě unikátní možnost nahlédnout do hlavy jedné z největších osobností české kultury. Jeho náhledy na umění románu i prosté lidské situace jsou unikátní a vydají za deset učebnic tvůrčího psaní. A jeho úvaha o Evropě a evropských hodnotách je až mrazivě vystihující.

05.01.2016 5 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Geniální! Jaká škoda že nedokončené:(

09.10.2020

Máma a smysl života Máma a smysl života Irvin D. Yalom

Skvělá a různorodá kniha. Na jednu stranu silné autobiografické příběhy z Yalomovy profesní dráhy, na stranu druhou povídky na fiktivním základu, velmi literárně působivé. Závěrečná lehce ironická povídka, kdy terapeut odhání černou můru své milenky tím, že s netvorem vstupuje do terapie a řeší jeho problémy, je klenot.

10.11.2019 5 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Kniha dlouho vypadala lépe než prvotina Dům č. 6, ale závěr ve stylu sentimentálního Kill Bill + zbytečný epilog mě opět donutil dát pouze dvě hvězdičky. Skvěle to vystihl Pavel Mandys ve své recenzi - chce to schopného editora. V doslovu autorka píše, že rukopis je jen polotovar. V tomto případě bohužel jako polotovar působí i finální verze. Kompozice je jistě autorčina slabá stránka stejně jako plochost postav vyšetřovatelů, o nichž jsme se ani ve druhé knize nedozvěděli nic, čím by přirostly k srdci.

24.09.2018 2 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Jako novela průměrné dílo, ale vzhledem k tomu, že se z toho autorka snažila udělat "detektivku", musím ještě jednu hvězdu ubrat. Postava Vejnara byla jednoduše zbytečná. Detektiv z oddělení vražd, který má tak málo práce, že si může dovolit na dva měsíce pronajmout byt a tahat ze sousedů rozumy ohledně odloženého případu. Detektivní linka celkově nefunguje. Napětí v příběhu chybí a tak jediné zajímavé pasáže jsou vhledy do minulosti obyvatel domu a Prchalova snaha přemluvit nevzdělané sousedy, že by měli byty odkoupit. Toho se měla autorka držet, mohla z toho být slušná sociální novela. Takhle je to nudná projížďka atraktivním ostravským prostředím, po níž si člověk ani nevšimne, že už skončila.

10.09.2018 2 z 5

Nech mě jít, mami Nech mě jít, mami Helga Schneider

Velmi silné téma, knihá má spád, zpracování ale plné patosu a bez možnosti čtenáře utvořit si vlastní názor. Hodně věcí je dáno příliš po lopatě a než si na to čtenář zvykne, má chuť knihu odložit. Je vidět, že autorka má co říct, ale spíš neví jak.

26.06.2017 3 z 5

Zmatky chovance Törlesse Zmatky chovance Törlesse Robert Musil

Šestnáctiletí puberťáci se nazvájem nazí bičují, nutí jíst výkaly, souloží spolu a pak o tom debatují jako profesoři filozofie.

20.02.2017