Mako123123 Mako123123 komentáře u knih

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Dej pútavý hned idem na pokračovanie, ale tak ako tu už bolo na začiatku v komentoch spomínané autor nie a nie skončiť, (vidím že bude aj 9. časť) jako je to fajn, ale začal som to čítať s tým že tetralógia ...fajn... no už je to jaksik ... nechápte ma zle ako dej je dobrý len čitatel (ja) som dávno čakal že to skončí, evidentne stále je čo opisovať, hl. hrdina má fantastickú pamäť ked si všetko toto pamätá :D P.S: fakt ma mrzí že sa autor rozhodol v závere poslať Uhtreda s5 za Alfredom (jeho dcérou) , tak super sa to mohlo vyvíjať s osadzovaním británie vikingami a napriek tomu sa hentak rozhodne, ved už to mali všetko s Ragnarom naplánované, mohlo sa to odvtedy pekne čítať, takto zase Uhtred spadol do tých istých vôd a mám dojem že nejde ani tak o tri sudičky Norny ako o naťahovanie deja kedže je bohatší na zápletky. dávam solídne 4/5 Keby Uhtred ostal u Ragnara (na strane Vikingov) a neuposlúchol Alfredovu dcéru (nemusel nevyhnutne) tak by som dal 5.

09.08.2016 4 z 5

Mojžiš a monoteizmus Mojžiš a monoteizmus Sigmund Freud

Zaujímavé čítanie. čakal som niečo ostrejšieho (ved je to Freud nie? :D) ale ono to nebolo až tak drsné. pútavé to však bolo celkom dosť. myslím že s mnohým s tým čo v tejto knižke tvrdil by sa dalo stotožniť- dalo by sa to pochopiť, i ked ma úplne že nepresvedčil. Doslov na záver toto však vysvetľuje myslím celkom uspokojivo. Načrtol tu aj iný (hoc možno nie vo všetkom správny) uhol pohladu na otázku vzniku monoteistického náboženstva (judaizmu) a pôsobenia Mojžiša naň. Autor sa ako psychoanalytik nezaprie a často spomína v rámci analógie aj svoju predchádzajúcu prácu. Nemám dojem žeby bol úplne vedľa. ;)

31.07.2016 3 z 5

Tisíc sluncí Tisíc sluncí Alex Scarrow

Dej veľmi dobrý. Občas nejaká tá ,,náhoda,, (nájdenie Maxovej partie v ,,kope sena,, Maxove započutie osudovej otázky v posledný moment, až nerozumná horlivosť Chrisa zistiť o čo vlastne ide aj cenu vlastného a kamarátovho života atd)... skrátka rozvíjanie príbehu podla želaného zámeru na úkor logiky a rozumu. Ale no dobre, ved možné by to mohlo byť, nie moc pravdepodobné a o to menej uveriteľné, ale inak fajn. Pútavosť knihy sa tomu rozhodne nedá uprieť. :) ... P.S: trošku som nepochopil autorovu poznámku na záver kde spomínal že hl. hrdina Chris je postava podla podobnosti jeho kamaráta a vraj on-kamarát sa to (že je postava na podobnosti v knihe) nikdy nedozvie.... ako si môže byť istý že sa to nikdy nedozvie? :D (asi chyba prekladu nie?)

12.07.2016 4 z 5

Dóm řetězů Dóm řetězů Steven Erikson (p)

Kniha veľmi veľmi dobrá, chyba bola že som to čítal dlho s častými pauzami a nie krátko a intenzívne. Vcelku však veľmi dobré, dej veľmi zaujímavý, trochu zrozumiteľnejší- hlavne išlo o boj medzi sestrami šaik-Felisin a pobočnice cisárovnej Tavore, na stranách každej boli nejakí hrdinovia a vojská.
-Výčitka (ale pre mňa z mojej strany): Niečo musím priznať som nepochopil alebo mi vôbec nedošlo (napr. smrť Gameta, neviem ja si furt pri takýchto a podobných veciach predstavím že sa tam niečo zjavilo a on hupol do nejakého portálu- bezpečia, alebo proste že sa zároveň na pozadí deje niečo čo čitateľ nevidí, nejaké skryté motívy, a neskôr sa to ukáže akože ,,Pamätáte si ked sa stalo hento a hento? no tak v skutočnosti tam bolo prítomné ešte niečo iné čo tú situáciu zvrátilo a v skutočnosti to dopadlo inak než ste si mysleli, než ako to dovtedy vyzeralo,, Potom pre krátkosť času, rozsah knihy a skutočne častým zvratom a neskorším vysvetlovačkám to nechám tak s tým že ved uvidím.) Najzaujímavejší bol samozrejme Karsa a rozhodne pôjdem na pokračovanie čoskoro. (tentokrát bez tých páuz).
P.S: pri konci sa toho fakt veľa udialo, fakt neviem kto koho kedy zabil, kto koho kedy stretol, kto komu pribehol na pomoc atd... jedno z mála čo si z toho vyvraždovania pamätám je že Rychlý Ben sa radšej vyhol Karsovi a že Karsa zabil všetkých veľkých parchantov :D

18.06.2016 4 z 5

Roj hrůzy Roj hrůzy Mike Tucker

Veľmi pútavé, štýl tak ,,doctorovsky,, pritiahnutý za vlasy a napriek tomu velmi dobré. .... je zvláštne teraz čítať o dobrodružstvách s Clarou ked...

08.04.2016 5 z 5

Druhý dech a Ďábel strážný Druhý dech a Ďábel strážný Philippe Pozzo di Borgo

Film bol skvelý ale kniha ma sklamala. Charakter knihy mi bol dosť blízky- poznám ten pocit v nemocnici nejakú dobu, (par operácii srdca) ale štýl deja sa mi moc nepáčil, to co sa mi páčilo bolo skratkovito v bodoch a ostatok bol jemne dezorientovaný.

05.04.2016 2 z 5

The Beatles v písních a obrazech The Beatles v písních a obrazech Alan Aldridge

Fajn kratochvíla i ked čakal som aj dej alebo aspon nejakú textovu náväznosť na piesne, tematicky s krátkymi komentármi.

30.03.2016 3 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Veľmi dobrá časť, i ked predchádzajúca sa mi zdala o trošička lepšia, tu je vidieť ako sa z politiky stáva dobrodružstvo. Ku začiatku neustále to prekáranie Bliss a Terviza bolo troška už otravné, putovanie zo sveta na svet nebolo úplne podla mojho gusta, dosť mi to pripomenulo časť Predehra k Nadaci kde Seldon cestoval z miesta na miesto v rámci Trantoru. Napriek tomu však aj túto knihu hodnotím vysoko pozitívne, dala mi toho veľa a som veľmi za to vdačný. žial predtým som nečítal Robotov (i ked film som videl- nieje tomu až tak podobný), a viem hrubé základy.... preto mnoho odkazov ktoré mohol čitateľ- ,,robotiky,, znalý zaregistrovať a si v tom libovať, som žiaľ nedocenil. napriek tomu sa mi to veľmi páčilo (na robotiku od Asimova čoskoro pôjdem) Takže tak, aj to prepojenie s robotmi o ktorých som len čítal ale nečítal som ich, aj to vyústenie deja, aj tie filozofické úvahy o utópii, proste všetko toto a ešte viac sa mi páčilo. :)

14.03.2016 5 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Milujem filozofiu, intelektuálnu diskusiu (ked má súslednosť viac vrstiev), pútavý (akčný) dej (dobrodružstvo), zvraty, sci-fi (fantasy) a absurdný (nie fekálny) alebo aspoň jemne inteligentný humor a ked musím zapájať mozog (hlavne pri detektívkach). Jediné čo tejto knihe chýbalo bol ten humor ale v rámci žánru nevadí. Táto časť bola úžasná (hlavne 2. polovica knihy). Poslednú tretinu knihy som prečítal v rámci jedného dňa (nečítavam rýchlo ale si čítanie pomaly vychutnávam, nie rýchlo a zbehlo ale každé slovo vpíjam do seba a často čítanie prerušujem a sa nad tým samostatne zamýšľam, rozmýšľam ako by to mohlo byť a pokračovať) U tejto časti je dosť vidieť ako sa dej posunul vpred. Od mýtu o Nadácii cez mýtus o 2. Nadácii až po znalosť Gaie. :D ... A ešte nás čaká Zem ;) veľa vecí sa v tejto N6 vysvetlilo ale ešte čosi zrejme zostáva tak idem na to... :)

22.02.2016 5 z 5

Evangelium prokletých Evangelium prokletých Adam Blake (p)

spomínam si že to bolo taký priemer, odvar Browna.

01.02.2016

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

ak som minulý diel hovoril že som bol nadšený z toho jedného prekvapenia-odhalenia, tuná je toho hotová kopa. som rád že to začalo dávať význam (kedže nie som jediný kto si všimol tie ,,náhody,, v deji) čítanie bolo pútavé, napínavé...

01.02.2016 5 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

Malazský svet je čo sa týka veľkosti OBROVSKY. Plno postáv (smrteľníkov, hybridov, bohov, polobohov ...), plno vrstiev (plánov vnútri plánov), plno vzťahov (zrady, priateľstvá, skryté priateľstvá, zradcovia, tajné dohody), plno niekoľko tisíc ročnej histórie (u viac ako dvoch rás)... nečudo že mi to dáva zabrať. Tentokrát však som bol o trochu viac uzrozumený (ono po troch častiach by sa aj hodilo :D) konečne sa v tom už netopím tak ako kedysi ale iba zúfalo plávam hoc ešte neviem kam. Táto časť ma skutočne oslovila najmä ten záver a hned pokračujem na 4. časť... lež pozabúdam aj to čo zatiaľ viem. :D

27.01.2016 5 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Takto sa mi to páči. Kniha od začiatku do konca bola viac než dobrá. Zaujímavé a napínavé. To vyvrcholenie priam bravúrne. Milujem takéto rozuzlenia. Tlieskam a idem na pokračovanie. Isaac Asimov v tejto knihe predviedol čo dokáže.

13.01.2016 5 z 5

Galapágy Galapágy Kurt Vonnegut Jr.

ja viem že to bol zámer autora napísať štiplavú knihu ale mne sa to skrátka nepáčilo. jeho zámer sa asi vydaril ale nieje to moja šálka kávy. sprvu som si myslel že sa bude jednať o nejaký politicko-vojenský možno životopisný román. aké to trpké bolo moje prekvapenie. ani som to neprečítal celé, dostalo sa mi len nejakého nepríjemného neosobného opisovania činností pár ľudí na Ekvádore, vlastne len asi prvých 60 strán a potom až záverečnú kapitolu. toť vše... možno sa k tomu niekedy inokedy vrátim, ked budem mať náladu.

12.01.2016 2 z 5

A ještě něco... A ještě něco... Eoin Colfer

Kniha bola od začiatku až do takmer konca obstojná. Myslím že Eoin približne vystihol ducha predchádzajúcich častí i ked to bolo zase o trocha viac nasilu a viac pritiahnuté za vlasy (tou nie vtipnou ale trápnou formou). (trebárs samoporcovacie hovoriace kravy alebo draky vyťahujúce z vačku mobil... a mnohé dalšie čo sa mi nepáčilo) ale je tam tá podobnosť s tým kreslom v predchádzajúcich častiach takže... Nespomínam si žeby ,,Feverbuch,, niekam odišla ale asi to tak je a ten koniec bol dobre na hovno. Neprítomnosť toho robota Marvina mi však nevadila, čoho som sa najprv obával, v podstate to skončilo dobre až na toho Artura- to teraz neviem presne ako to malo byť kedže sa jednalo možno o sen v hyperpriestore takže fakt neviem či mám byť na autora naštvaný a nenávidieť ho ako Artura a Trilian sprznil alebo sa môžem chlácholiť že to tak ako bolo opisované v skutočnosti neskončilo kedže to bol asi sen. V tom prípade by som však chcel aby to nejako ukončil... niečo na štýl že Artur našiel ,,Feverbuch,, a žili šťastne alebo že sa vrátil starať sa o svoju dcéru Náhodu a žili šťastne alebo také dačo. Je mi ľúto že to skončilo takto... v podstate navyše v konečnom dôsledku výbuch Zeme prežili len traja pozemšťania a Ford- Trilian, Náhoda a možno Artur. Inak sa záchrana nekonala, žiaden posun v deji len sa definovalo čo bude Trilian Ford, Artur a Náhoda robiť dalej. Ale len toto mi nestačí. Hlavne že tam Eoin vypisoval úplne zbytočne o bojoch medzi kaderníkmi a syromantcami na planéte Nano. Pfff ... Vlastne ked sa nad tým tak zamýšľam tak ma tá kniha často štvala. Teraz som sa dozvedel že je to vlastne fun fiction (čo je vlastne logické, mohlo mi to docvaknúť aj samému) takže sa to nemusí brať tak vážne. No ešte že tak, lebo pomyslenie že toto NUTNE následovalo po poslednej Douglasovke by bolo trpké.

04.01.2016 1 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Tak ako niektorí tu už písali 2. časť bola o niečo zrozumiteľnejšia, čitateľ (ja) som sa v nej lepšie orientoval i ked nedorozumení a tápania (kdo je kdo, s kým ten kdo spolupracuje a s kým nie, a čo kedy spravil) bolo ešte stále dosť. Knihu tak ako predchádzajúcu som čítal veľmi dlho, nejde ani tak o to žeby ma to nebavilo, skôr naopak, ale bolo to obsahovo náročné. Stále si väčšinu toho nepamätám (podobne to bolo aj s GOT) ale už aspoň mám približnú predstavu. Už aj pokračujem trojkou.

08.11.2015 4 z 5

Silueta Silueta Justin Richards

Asi najlepšia z týchto prvých troch. Vianočná atmosféra a Strax. (jiste kluku, co takhle vzít rukojmí?) :D Nepáčilo sa mi len to porazenie hmly hnevu- sa mi videlo trochu nedostačujúce. To jak keby sa na vás blížila veľká armáda a vy ju zneškodníte tuctom pešiakov. Trochu naivné myslím...+ krajší obal knihy.

02.11.2015 4 z 5

Závoj smutku Závoj smutku Tommy Donbavand

Slabšie než Dálecká Generace... každopádne idem na Siluetu.

16.10.2015 3 z 5

Dalecká generace Dalecká generace Nicholas Briggs

Jakošto whovian (classic seriál som však nevidel) nemám čo tomuto vytknúť... jde se na pokračovanie. :D

05.10.2015 5 z 5

Život po životě Život po životě Raymond A. Moody

Tak hned ku začiatku ma zaujala autorova pokora, kde čitateľovi vysvetľuje že tým čo píše nechce potvrdiť existenciu toho či onoho ale iba popisuje. Sám uznáva že toto píše trocha zaujato a možno nie úplne objektívne kedže sa do toho angažuje i ked sa bude o objektivitu snažiť v čo najväčšej možnej miere a vystríha nás pred tým aby sme sa naňho odvolávali ako na autoritu. Ja takisto musím povedať že či už pred touto knihou alebo po nej zastávam jeho názor o živote po živote. Kedže študujem filozofiu, dostávam sa do kontaktu s (nielen) východnými náboženstvami a veľkým počtom predstaviteľov a zástancov posmrtného života dosť často, väčšinou letmo občas do hĺbky. Na existenciu života po živote resp. reinkarnáciu som akosi aj ja sám dospel ešte dávnejšie. Vychádzam z pozorovania a následnej analógie s prírodou (zvieratá, rastliny, ročné obdobia- akýsi ,,kolobeh s malými obmenami,,) ale tiež mi toto potvrdzuje aj fyzikálny fakt- zákon o zachovaní energie, kedy energia nikdy nevzniká ani nezaniká, iba sa transformuje. Tak ako je všetko súčasť vesmíru (dovolte mi pri všetkej skromnosti a mojej omylnosti napísať následujúce slovo) neexistuje aby niečo zaniklo... nie doslova. A tak mi nedá len s touto knihou súhlasiť, sám som sa ako mladší bál smrti, teraz mám k nej rešpekt. Prežil som klinickú smrť no na nič si nespomínam. Bol som (vychovávaný ako) kresťan. Potom som od toho upustil, no stále som veriaci (nie v zmysle že verím na nejakého boha)...tak ako vlastne každý človek. Pretože každý človek verí minimálne v to, že to o čo sa snaží a čo robí bude mať aj hodnotu a úspech (či už dobrý alebo zlý) Každý človek si ide za vlastným cieľom a chce aby bol milovaný.

18.09.2015 4 z 5