Mojžiš a monoteizmus

Mojžiš a monoteizmus https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141371/bmid_mojzis-a-monoteizmus-TgA-141371.jpg 3 9 4

Vo svojom poslednom diele sa zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud (1856 – 1939) vracia k problematike náboženstva, tentoraz však z iného, menej kritického aspektu, ako v predchádzajúcich prácach. Svoju pozornosť sústreďuje na postavu Mojžiša a jeho úlohu pri vzniku monoteistického židovského náboženstva a formovaní židovského národa. Vyslovuje pritom viacero odvážnych hypotéz a nových pohľadov. Vychádzajúc z psychoanalytického chápania (trauma – latencia – návrat potlačeného) skúma vznik a fenomén náboženskej viery u Židov a kresťanov a rozoberá podstatu i príčiny antisemitizmu a nenávisti voči Židom. V tejto práci sa Freud pokúsil o istý druh psycho-historického skúmania a zároveň vyjadril aj svoje osobné názory na dobu, v ktorej žil. Hoci mnohé jeho postoje sú dodnes predmetom búrlivej diskusie, kniha je cenným príspevkom k psychológii náboženstva, antropológii a teórii kultúry.... celý text

Literatura naučná Historie Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Danubiapress

Der Mann Moses und die monotheistische Religion

LordByron
31.07.2020 4 z 5

Myslím prvá kniha čo som od Freuda čítal a veru veľmi dobrá a doložená. V mnohom skôr história než psychológia, ale zjavne sa v histórii laicky celkom vyznal. Jedine ako laickému historikovi mi trošku vadilo, že z hypotézy sa opakovane vyvodzuje zas ďalšia hypotéza - akoby to už boli odrazu fakty.
A hej podľa mňa je dosť pravdepodobné, že to takto nejak ozaj bolo. Nemožno to samozrejme tvrdiť s istotou... Ale je to fascinujúca téma a Mojžiš je fascinujúca postava a prepojenia s Achnatonom priam bijú do očí ????.,, Judaizmus je náboženstvom otca kresťanstvo náboženstvom syna".

Aeon
10.05.2020 4 z 5

zaujimavy pocin. toto je zakladna literatura pre psychologiu nabozenstva. nahlad do podstaty judaizmu, mozno mierne "nevedecky" ponaty pohlad na vec ale dokaze to otvorit ine uhly pohladu.

Mimir
27.07.2018 4 z 5

Autor hneď v úvode upozorňuje čitateľa na špekulatívny charakter tejto práce a dodáva, že teórie sú postavené z väčšej časti na pravdepodobnostiach, než na dobových prameňoch. Tomu sa nemožno čudovať, bavíme sa tu predsa o rokoch cca 1350 BC. Napriek tomu Sigmund Freud v atypickej roli historika podľa mňa zvládol zozbierať veľký počet fragmentov a vyskladať aspoň čiastočnú mozaiku exodusu a Mojžišovej osobnosti. Veľká epocha židovských dejín a práve Achnatonova kapitola v dejinách faraónskeho Egypta pôsobia aj na mňa ako možná paralela, či už prostredníctvom zrodenia dobového monoteizmu alebo chaosu, ktorý mohol zrodiť udalosti exodusu. Freud sa pokúša priblížiť aj osobu Mojžiša vrátane jeho pôvodu, čo vzhľadom na nedostatok prameňov zvládol v rámci možností obdivuhodne.

Mako123123
31.07.2016 3 z 5

Zaujímavé čítanie. čakal som niečo ostrejšieho (ved je to Freud nie? :D) ale ono to nebolo až tak drsné. pútavé to však bolo celkom dosť. myslím že s mnohým s tým čo v tejto knižke tvrdil by sa dalo stotožniť- dalo by sa to pochopiť, i ked ma úplne že nepresvedčil. Doslov na záver toto však vysvetľuje myslím celkom uspokojivo. Načrtol tu aj iný (hoc možno nie vo všetkom správny) uhol pohladu na otázku vzniku monoteistického náboženstva (judaizmu) a pôsobenia Mojžiša naň. Autor sa ako psychoanalytik nezaprie a často spomína v rámci analógie aj svoju predchádzajúcu prácu. Nemám dojem žeby bol úplne vedľa. ;)