maja8148 maja8148 komentáře u knih

Ukradený dědic Ukradený dědic Holly Black

Jude občas páchala zlo, ale s dobrými úmysly. Wren páchá "dobro", které má, ale špatné následky a často ani ne z dobrých důvodů. Polovinu spáchá protože je sobecká a část prostě jen natruc. Jako ano, chápu ji a je mi ji občas i líto, ale nejsem schopna naladit se na ni. Jako napsáno, to je dobře a stejně napínavě jako Krutý princ, jenže i tam bylo těžší se občas udržet a nevrazit hlavní hrdince pár facek. Tady nechcete udělat nic jiného, než ji párkrát pořádně proplesknout. Nebo ji prostě nechat samotnou a hladem v lese, ať si tam dělá co chce.

22.12.2023 4 z 5

Pomsta jednooké letkyně Pomsta jednooké letkyně Philip Reeve

Neřeším, že města chodí a jak to funguje (eto jsem přestala řešit v jedničce. Co ovšem řeším tak je zápletka a chování postav. Zápletka mě nezaujala a kniha za mě měla hromadu hluchých míst. Postavy... ty mě taky nebavili a vlastně všechny (kromě pseudoarcheologa) se chovali hodně zvláštně a nepochopitelně, takže mě vlastně ani nezajímalo jak to dopadne a kdo přežije.

20.08.2023 3 z 5

Muž v domácnosti 1 Muž v domácnosti 1 Kósuke Óno

Tak jsem si řekla, že zkusím mangu. A pro první ochutnávku jsem si vybrala tuto. Po prvotním zmatku v jakém pořadí na sebe obrázky navazují jsem se konečně začala věnovat příběhu...

A ono to vážně bylo dobré! Vtipné a strašně milé. Takže pokud jako já chcete zkusit tento žánr a nejste si jisti, tak toto je pro první kolo dobrá volba.

24.06.2023 5 z 5

Skandál sezony Skandál sezony Annie Burrows

Nikdy bych nečekala že tak krátká knížka může být tak zdlouhavá a tak strašně se opakující (jako reálně mám pocit, že nějaké informace se tam opakovali snad každou druhou stránku).

11.06.2023 1 z 5

Souboj kouzelníků Souboj kouzelníků Christian Jacq

Celá kniha se nese ve stejném duchu jako předchozí díly. Má jednoduší styl vyprávění a seznamujeme se s každodenní rutinou života v Egyptě. Oproti předchozím knihám tu děj odsýpá rychleji, postavy nestojí tolik na jednom místě a neustále na něco čekají, ale vrhají se do akce a aktivní kroky jsou již spíše inicializovány za strany dobra než jen odpovědí na konaní zla, či jen obranou před ním. Opravdu tento díl je ze všech nejzáživnější. A samozřejmě, že byla zabita moje nejoblíbenější postava.

03.05.2023 4 z 5

Zakázaná kniha Zakázaná kniha Christian Jacq

Přímočarý a jednoduchý děj, stejně jako u předchozího dílu. Stejně tak mi přijde i slovosled a tvorba vět jednoduší. Asi jako u dětských knih. Ale vlastně mě to baví a líbí se mi to. Jediné, kdy tento styl selže, tak je u akčnějších scén, ty si tolik neužijete, protože jsou až moc strohé a působí bezpečně.

29.03.2023 4 z 5

Škola snů Škola snů Sara Bergmark Elfgren

Tahle kniha vypadá dobře a zní dobře.

Dokud ji nezačnete číst, protože pak se ukáže, že není dobrá a její čtení je v některých chvílích až utrpení. Má neskutečně rozvleklí začátek a celkově děj, jen proto, aby nám pak naservírovala useknutý konec.

Sledujeme příběh z pohledu dvou dívek, což by nemusel být problém, kdyby pohled té jedné nebyl úplně absolutně k ničemu, protože když byste jej s knihy vystřihli, tak vám ani jedna informace nechybí, protože v její dějové lince se vlastně nic zajímavého neděje a pokud se tam náhodou něco zajímavého stane, tak se to stejně znovu dozvíte i v druhé dějové lince.

Což je jeden z dalších bolestivých prvků knihy. Několik událostí je vysvětleno z pohledu obou postav, ovšem tento druhý pohled je tam absolutně k ničemu, protože nám nesděluje žádné nové informace.

Ne toto byla hodně slabá kniha.

08.01.2023 2 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Za mě povedené zakončení povedené trilogie i když jako samostatná kniha pořád více odstojí předchozí díl. Tomuto přeci jen něco zase schází.

Co se tohoto dílu týče, tak mi přijde, že je tempo o něco pomalejší než v předchozím díle a nedostaví se pořádně žádný zvrat a překvapení, kterými nás předchozí díly zásobovali. Teda jako, ano, zvratů a překvapení je v tomto díle celkem dost, ale myslím si, že v předchozích dílech tato překvapení byla lepší, nejočekávanější a větší.

A taky mi přišlo, že Jude toho celkem dost prospala. Celkově se celá trilogie dost věnuje tomu, že nám přibližuje spací cyklus hlavní hrdinky, popisuje nám jak moc a jak kvalitně spala, ale myslím, že tento díl v tom vyniká, tak odhadem tipuji, že spánku se v této knize věnuje tak 10 stran - teda jen popisu toho jak Jude spí, usíná, či se probouzí. Jako ano toho spánku bylo ve všech dílech hodně, ale buď sem si ho předtím tolik nevšímala, nebo je ho zde opravdu hodně.

26.11.2022 5 z 5

Růže & dýka Růže & dýka Renée Ahdieh

Kniha se čte stejně dobře, jako první díl, je napínavá a je tam i více akce. Na druhou stranu i když se toho v knize stane víc než v jedničce, tak mám pocit, že je tam více hluchých míst, kdy se právě nic neděje. Navíc postavy občas jednají trochu zvláštně a netuším na jakém principu se rozhodují a proč dělají, to co dělají, když to neodpovídá tomu, co řekli/udělali/cítili ještě těsně před tím. Tedy naštěstí se to netýká všech postav, ale u pár ano.
Ano knihu sem si i tak užila, ale jednička byla o chlup lepší.

04.09.2022 4 z 5

Otrokyně citů Otrokyně citů Nalini Singh

Knihu jsem začala číst loni na dovolené, protože jsem ji měla zrovna ve čtečce, která trochu stávkovala a tohle byla jedna z mála věcí, která mi tam po jejím samovolném restartu zůstala. Dočetla jsem asi do pětiny a po návratu z dovolené zase odložila.

A letos na dovolené jsem potom opět sáhla, protože jsem se rozhodla si s sebou na ty dva dny nebrat knihu (nevím, co mě to napadlo) a v telefonu jsem našla toto a Jeho banán. No a tak jsem to dočetla.

A bylo to lepší než jsem čekala jak z popisu, tak z té trochy, co jsem přečetla loni. Knížka má nápad, svět je propracovaný, jednotlivé rasy jsou zajímavé, postavy jsou sympatické, romantická linka v podstatě uvěřitelná. Konec možná až moc růžový, ale to se dalo čekat. Mohu ale říci, že rozhodně sáhnu po dalších dílech, protože mě postavy bavili a doufám, že se s nimi všemi setkám znovu a o některých se dozvím něco nového (nejvíc doufám v bližší seznámení s alfa samcem vlků, ale jak jsem koukala, tak on svoji knihu ještě v CZ nemá).

04.09.2022 4 z 5

Cymbelín Cymbelín William Shakespeare

Čekala jsem více mrtvých. Přeci jen to je údajně tragédie a Will v tragédii vraždí ve velkém (mám Cybelína ve výběru Tragédii). Ale to se zde nestalo. A já jsem ráda. Protože je tam spousta sympatických a milých postav a já se opravdu strašně bála, že se jim něco stane. Sice to bylo místy hodně zamotané ale nakonec vše dopadlo, jak mělo.

04.09.2022

Slečna Darcyová se nevzdává Slečna Darcyová se nevzdává Elizabeth Aston

Už u Dcer pana Darcyho mi celkem vadilo, že všechny ty dívky dělají hromadu chyb a vlastně jen díky neskutečnému štěstí se ani jedné nestane nic vážnějšího. Ovšem tento díl to je jiná, holka dělá jednu chybu za druhou a všechny problémy za ní řeší všichni okolo a ona je na ně za to ještě naštvaná. Myslím si, že kdyby ji nechali sežrat si alespoň jedno to klopýtnutí až do dna, že by jí to i prospělo.

21.08.2022 2 z 5

Psychologický výklad pohádek Psychologický výklad pohádek Marie-Louise von Franz

Byť autorka říká, že se snaží na pohádky nahlížet nezaujatě ě nic v nich nepředpokládat a účelně nehledat, tak mám pocit, že se jí to ne vždy povedlo. Ovšem tato kniha vyžaduje již nějaké znalosti psychologie a to hlavně té Jungovské, které, jak si musím přiznat mi z části chybí a je tedy možné, že mi nějaké věci unikli. I když tedy má spoustu věci dobře vysvětlených na názorných příkladech, co se nám dějí, mohou dít, nebo zná z praxe, takže si je člověk dokáže krásně představit a domyslet.

14.08.2022

Proměna Proměna Carol Berg

Přemýšlím po kolikáté jsem tuto knihu četla. A došla jsem k číslu 8. Poprvé jsem ji objevila před mnoha lety v knihovně. To bylo v době, kdy jsem tam ještě chodila a nekupovala šílené množství knih, které v životě asi ani nestihnu přečíst. Nakonec sem si ji i koupila (v šílené aukci na aukru, kde jsem přihazovala do poslední sekundy přes snad nejpomalejší počítač na světě, místo toho, abych se učila na maturitu). A jednou za pár let si ji vždy přečtu (dle fotek na insta to bylo naposledy před 4 roky :D).
Znovu a znovu. A je zajímavé, že mě pokaždé něčím překvapí a pokaždé mám pocit, že ji čtu snad poprvé a jsem uchvácena oním světem a těmi intrikami a úžasným vztahem mezi Seyonem a Aleksandrem a miluji i ostatní postavy a třeba Dmitriho mám strašně ráda a nechápu jak jsem si jej za těch pár stránek (no možná spíše odstavců), co v knize dostal, mohla takto oblíbit. A stejně tak Kirila.
Ovšem musím se vám přiznat k jedné věci. Knihu neberu jakou součást trilogie. Prostě tento díl a tím to končí. Ano vím, že to má další dva. Dokonce jsem je četla. Ovšem nezamilovala jsem se do nich tak, jak do tohoto. Přijdou mi totiž strašně zdlouhavé. Ovšem! Rozhodla jsem se to napravit a  v brzké době si je znovu přečtu a třeba změním názor :).

06.08.2022 5 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Tak toto jsem nečekala. Opravdu překvapení. Jako ano hodnocení to má velmi dobré, ale po pár recenzích na které jsem narazila jsem vůbec nečekala, že mě to bude takto bavit a spíš jsem počítala s tím, že mě to unudí k smrti a bude to otravné. Ale opak byl pravdou. Ano občas jsem z těch postav byla zoufalá a profackovala bych je, at se vzpamatují a chovají se normálně, ale ne proto, že by byly napsány špatně, ale právě naopak, byly uvěřitelné a právě proto bylo rozčilující jak se chovají jako hloupě jako spousta lidí, které potkáte a která prostě chybuje a prostě...
Vážně mě to neskutečně bavilo a doufám, že se na dvojku dostanu co nejdříve a kdybych nejela přes léto losovací výzvu, tak se na ni vrhnu hned teď, ovšem řekla jsem si, že přes léto nechám na osudu co mám číst a ten mi teď nepřál do karet (na druhou stranu nebýt "losování" tak mi tato kniha ještě v tuto chvíli leží v knihovně nepřečtená a já nebojuji s nutkáním obejít losování). Tak držte palce, ať ji při příštím kole vylosuji :D

25.06.2022 5 z 5

Ukolébavka Ukolébavka Chuck Palahniuk

Tuto knihu jsem poprvé četla někdy před 4 rokama. A nedočetla. Nějak mi v té době přišla nezáživná a strašně rozvleklá (a to má nějakých 220 stráněk) a navíc mě strašně štvala Helen a její ničení nábytku a procházení obchodů s nábytkem, a vlastně jediné co jsem si z té knihy pamatovala bylo to, že jsou pořád vlezlí v prodejně s nábytkem. No a tak jsem ji odložila s tím, že se k ní někdy vrátím. No a konečně jsem se k ní vrátila! Po čtyřech letech :D. A kupodivu mi přišla dobrá. A čtivá. Vůbec nebyla tak rozvleklá. A v prodejně se starým nábytkem jsou vlastně jen dvakrát :D. Vůbec nevim, co se mi tenkrát na té knize tak nelíbilo. Možná jsem asi nebyla ve správném rozpoložení, protože teď se mi líbila daleko více. jediné, co mi přišlo moc, tak byl počet narušených lidí. Ano u Chucka jsem zvyklá, že má lidi, kteří jsou nějak na něč ujetí, mají své zvláštnosti, ale tady těch lidí, co mají několik zvláštností bylo na můj vkus až moc. Ale děj jako takový byl úžasný.

01.05.2022 4 z 5

Hamlet (komiks) Hamlet (komiks) Richard Appignanesi

Miluji Hamleta. Sbírám Hamleta. Aktuálně mám doma 9 různých vydání (jo zatím skromná sbírka), Nejstarší z roku 1946, nejzajímavější z roku 1959, v angličtině jej mám jen jednou a dělám si zálusk na vydání z roku 2008. No a pak mám toto. Miluji Hamleta a celkem fandím komiksům, takže je jasné, že když jsem zjistila, že existuje i kombinace obojího, tak jsem si ji nemohla nechat ujít. A to i přes to, že se jedná o Mangu, kterou jsem do té doby nedržela v ruce. A bohužel musím říci, že mě to nijak nenadchlo a že mě toto jedno dílo odradilo od toho, abych někdy v budoucnu sáhla po dalším, protože byď je to komiks je takový jiný a pro mě špatně stravitelný. Navíc stylizace do budoucnosti mi přišla divná a nesmyslná a vlastně tam proto ani nebylo žádné opodstatnění. Jako ano ve sbírce si to nechám, páč je to Hamlet a jeho příběh miluji od dob Lvího krále, ale toto zpracování si mě nijak nezískalo na svoji stranu.

23.04.2022 3 z 5

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

Tato kniha mě zaujala na první dobrou a to hlavně názvem. Miluji hřbitovy a stejně jako autor jsem na nich strávila podstatnou část svého mládí. Chodila jsem tam za školu a když jsem měla špatnou náladu.
Samozřejmě, že kdyby šlo jen o název tak se nejspíš do knihy nepustím, ovšem zde byl zajímavý i obsah knihy a tak jsem  po ní šáhla.
Než jsem ji začala číst, bála jsem se, že Yadriel bude transkluk jen proto, aby byl zajímavý a jen z toho důvodu, že udělat z postavy homosexuála už v dnešní době není dostatečně cool. A díkybohu to tak nebylo a to, že je Yadriel trans hrálo v příběhu velmi podstatnou roli, protože kdyby nebyl, tak by se vlastně velká část příběhu udála jinak, nebo by se možná ani neudála vůbec.
Jediné, co je škoda, tak kniha má cca 380 stránek a vám už někdy kolem 90. stránky dojde, kdo zabil Juliana a dokonce i čím a proč. To jediné mě na knize plné skvělých a dokonalých postav, zvyků a rodinných i sociálních vazeb mrzí. A abych byla upřímná právě díky té atmosféře, kouzlům, Yadrieově komunitě a Julianovy jsem se od knihy nemohla odtrhnout, protože to všechno bylo naprosto uchvacující a to i přes to, že příběh byl v podstatě od začátku naprosto předvídatelný a upřímně tam nebyla jediná věc, kterou bych nečekala, nebo která by mě alespoň trochu překvapila. Zde rozhodně zvítězila forma nad obsahem, protože forma je naprosto dokonalá a díky tomu odpustíte nedostatky v obsahu.

15.04.2022 4 z 5

Sherlock Holmes a myslící stroj Sherlock Holmes a myslící stroj James Lovegrove

Toto je jedna z těch knih, co se mi do knihovny dostala nějakou náhodou při jednom z bezhlavých záchvatů nakupování knih a skončila zastrčená někde v zadní poličce s tím, že si ji třeba někdy přečtu, až přečtu knihy, na které se těším víc. No a tak jsem po ní teď sáhla, páč z těch knih, co si chci přečíst víc mi zrovna žádná nepadla do noty a nějak sem si řekla, že toto je v tuto chvíli to pravé ořechové.
A vlastně ani nevím, co k ní říci. Četla se opravdu pěkně, postavy se mi líbily, příběh příjemný i když na konci možná trošku přitažený za vlasy. Tahle kniha asi nevybočuje ničím, není v ní nic, co by vás úplně dostalo a to ani ve špatném ani v dobrém. Pokud máte, stejně jako já, v dnešní době chuť si přečíst něco příjemného, ale nemáte zrovna chuť na nějakou romantiku (a nevadí vám pár mrtvolek), tak myslím, že toto je kniha u které krásně vypnete a necháte svoji hlavičku věnovat se něčemu trochu jinému, co ji možná nijak neobohatí, ale rozhodně jí to neublíží a třeba ji to i potěší. A to je to, co jsem chtěla a potřebovala a to jsem taky dostala, takže já jsem spokojena.

10.04.2022 4 z 5

Následníci - Ostrov ztracených Následníci - Ostrov ztracených Melissa de la Cruz

Rozhodně nejsem cílovou skupinou této knihy. Vlastně jsem ani nebyla cílovou skupinou filmu, když jsem jej objevila, ale nějak mě zaujal a i mě dost bavil. Natolik, že jsem zkoukla všechny tři. A pak jsem zjistila, že k tomu existuje i kniha. A já se rozhodla, že se do ní pustím.

Před přečtením jsem netušila, jestli je kniha předchůdcem filmu a Disney z ní volně vychází (což občas dělá) nebo jestli kniha nějak provází film. No nyní po přečtení mohu říct, že je jasné, že kniha je takový doprovodný materiál k filmu. A vlastně mi to ani nevadí. Příběh se odehrává před filmem a je vsazen do jeho kulis a využívá jeho postav. Co je škoda (ale je to celkem pochopitelné) tak spousta mezer, co je ve filmu je i zde ovšem v té knize jsou ještě viditelnější. Ano je mi jasné, že kdybych to četla ve svých třinácti - čtrnácti tak se mi to asi líbí víc a tyto mezery v logice prostě přeskočím (ovšem v té době bych to nečetla, protože už jen z principu nebudu koukat na nějakou televizní hloupost od Disneyho, natož abych k ní četla knihu - jo v tý době jsem byla co se čtení týká trochu snob).

Ovšem jako doplnění filmů je to zajímavé a postavy jsou svým filmovým dvojníkům věrné i když hloubka postav je propracovaná asi tak stejně jak v seriálu. Jediné co mi asi na knize opravdu nesedělo byla Benova dějová linka. Proč tam sakra byla? Proč tam těch pár jeho kapitol dávali? Jako jasně chceme se věnovat všem postavám co byly v knize, ale toto byla naprostá zbytečnost už jen proto, že vlastně byla o ničem a neměla vůbec nic společného s dějovou linkou padouščat (která vlastně byla taky taková nemastná neslaná, ale alespoň byla o něčem!).

A ano je to pro děvčata školou povinná, ale i tak to mohlo být trochu chytřejší a náročnější, vždyť spousta těchto dětí čte HP! Ale odpustím-li od svého pohledu holčičky mnohem starší, tak i přes ty mouchy musím uznat, že čitelné to bylo a místy i zajímavé a zábavné.

25.03.2022 3 z 5