maja8148 Online maja8148 komentáře u knih

Hvězdy ti poradí Hvězdy ti poradí Barbara Cartland

(SPOILER) V této knize je vše naprosto dokonalé. Dokonalá hlavní hrdinka žijící s dokonalým strýčkem v dokonalém domě, která se kamarádí s dokonalými cikány (jak se během příběhu několikrát dozvíte jsou to ti nejlepší cikáni jaké zná), která potká dokonalého vysněného muže (sorry, ale takové chlapa sem neviděla ani v pohádkách od Disneyho), který se do ní během dvou dnů zamiluje tou nejčistší bezpodmínečnou láskou a navíc si oba vzájemně umí číst myšlenky. Ne vážně i v pohádkách se za "žili šťastně až na věky" musí být. Tady se jen potkají, kouknou na sebe a je svatba. A ten "velký problém" vlastně ani nějak neřeší, páč ten se vyřeší sám. Kniha je neskutečně nezáživná, hlavní hrdinka (které by její čistotu mohla závidět i kreslená Sněhurka) vám strašně leze na nervy a za ten místy až primitivní slovosled by se styděla i většina amatérských spisovatelek na Wattpadu  (zde nevím, jestli je to chyba autorky nebo překladatelky). Navíc o té holce se tam mluví jako o strašně chytré a na svůj věk vyspělé a když poprvé stojí před nějakým problémem tak uteče? Jako vážně? A místo toho, aby se jej i poté snažila nějak vyřešit, tak si raději žije svoji cikánskou pohádku...

A rozhodně to ani neomlouvá to, jaký je to žánr, protože i v tomto žánru se dají napsat vtipné, dramatické, čtivé a kvalitní příběhy, které mají zajímavé postavy (tímto se omlouvám Daphne, když jsem o ní říkala, že je na ranu, alespoň měla nějaký charakter a nebyla naprosto plochá představa dokonalosti). Prostě a jednoduše, kniha pro mě byla naprostým zklamáním, obzvlášť přihlédnu-li k hodnocení knihy (na databázi knih 77%, kdy jsem ji začala číst)

01.08.2021 1 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

(SPOILER) Přemýšlím, co ve mě vybudovalo lásku k severské mytologii a obzvláště k Lokimu, jestli to byl Neil nebo Marvel :D. Ale upřímně v případě severského panteonu to byl asi Neil a v případě Lokiho asi hlavně Tom Hiddleston, protože ač se Marvel hrdinové od severských bohů výrazně liší, tak lokiho mám ráda tam i tam.Ovšem čím více Asy poznáváte, tím více váš štvou. Například takový Ódin. Ten je na ranu jak v púvodních pověstech tak i Neilových Bozích (a i v MCU). Ovšem nejchytřejší a nejkrásnější z bohů, Loki původem z Jotunhaimu je prostě k sežrání. Je to taková sebevědomá, podvraťácká a úlisná k.rvička s příšerným smyslem pro humor a při Ragnariku se chová jako úplnej k.kot, ale já jej prostě miluji, vždyť je to vlastně chudák (a poříd nemá na to, co Ódin udělá Stínovi).No, ale teď zpět k této knize. Setkáme se zde s malým Oddem, ale i s nejznámější trojící celého panteonu- Ódinem, který je zde podivně melancholický a vlastně nic nedělá, s úlisným Lokim a trochu jednodušším i když dobráckým (alespoň v tomto příběhu) Tórem. No a tato čtveřice jde vyhnat zlého ledového obra z Asgardu. A jak se ukáže tak vlastně ten obr je největší chudák ze všech a vy mu fandíte, aby dopadl lépe než všichni jeho předchůdci, kteří se odvážili vstoupit do města bohů (samozřejmě s vyjmkou nedomrlého Lokiho). A ano sice je to stylizováno pro děti, ale já si to i tak neskutečně užila a knihu vřele doporučuji dál (navíc ty kresby jsou naprosto úchvatné)

06.07.2021 5 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

(SPOILER) Přiznám se, že nebýt Netflixu, tak mě tyto knihy nejspíše minou. Neříkám, že se tomuto žánru vyhýbám, ale sáhnu po něm jen občas, když potřebuji vypnout. A i když první knihu jsem přečetla a bavila mě, tak seriál jsem prostě v půlce vzdala, protože mi přešel strašně přezdobený a některé přidané dějové linky byly naprosto scestné.

No a teď k druhému dílu.

Kniha má rozhodně velké plus v Hlavní hrdince Katy, které působí daleko rozuměj než Daphne a rozhodně je s ní větší zábava a není tak protivná. Ovšem tím asi veškeré rozdíly mezi knihami končí. Anthony je Simonova kopie- floutek, kterého poznamenal jeho vztah k otci, stejně jako v předchozím díle i zde oba hlavní protagonisté nemají otce a jeden z nich matku a společnou budoucnost ani v nejmenším neplánují. Hlavně tedy mužská postava si tu ženskou prostě nechce ani náhodou vzít (i když Anthony se na rozdíl Simona usadit chce). Jenže je to táhne k sobě a tak jsou v zahradě přistiženi členy své rodiny v kompromitující situaci, kdy se muž až nepatřičně zaobírá dívčím hrudníkem. Díky tomuto skandálu se musí přes oboustranné protesty vzít. A po svatbě zjišťují, že jim to strašně klape v posteli. Z Katy se stává nudná patrona, která se začíná zajímat jen o to, kolik kostek cukru chce manžel do kafe a anthony přemýšlí jen nad tím, jak ji ohnout. A pak dojde k očekáváné velké rozepři, kdy se Anthony po vášnivé noci, právě uprostřed noci naštve na svoji ženu, nepříčetně odejde z domu a nechce ji vidět. Nakonec si ale uvědomí svoji chybu a lásku a jde za Katy, která je zrovna na vyjížďce v parku, rozhodne se jít za ní a co čert nechtěl je svědkem děsivé nehody, kdy Katy skončí v troskách kočáru. Ne vážně si nedělám srandu, autorka nejen, že nepřišla s originálnějšími zvraty než v předchozím díle (i v rámci tohoto žánru se dá vymyslet několik různých zvratů, tak proč použít v dvou po sobě jdoucích dílech ty stejné?), ale dokonce ji ani nenapadlo jak jinak je vyřešit než v předchozím díle!

První půlka mě opravdu bavila, to musím přiznat, ovšem od cca půlky to byla jen kopie prvního dílu...

02.04.2021 3 z 5

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Na knize mě nejvíce lákal fakt, že se jedná o Steampunkovou záležitost, kterých je v literatuře po čertech málo. I přesto jsem kolem ní chodila poměrně dlouho a nebyla jsem si jistá jestli se mi do ní chce nebo ne. Bála jsem se, že to bude až moc naivní a pohádkové. Ale nakonec sem si řekla proč ne (navíc, když ji Dobrovský nabízel v létě v některé ze svých akcí).
Kniha má sice skoro 500 stránek, ale je čtivá a padesát stránek vám uteče mrknutím oka. V knize se pořád něco děje, Arabella jde z jednoho problému do druhého a všechny řeší stylem, prostě do toho skočím a pak se podívám do čeho jsem skočila. A naštěstí ji to vachází. A to mě bavilo- její útěk, její nalodění i všechno, co zažívala na lodi bylo super i když občas mě to přišlo až moc... bezpečné. Ano ani jednou jsem se o ni přes všechno čím procházela nebála a nebyla jsem napnutá jak danou situaci vyřeší. Prostě knize chybělo napětí. Což u dobrodružného románu alespoň trochu očekáváte.
A co se mi zde ještě nelíbilo, tak romantická linka. Přišla mi strašně... nucená, nedotažená a nepravděpodobná. Navíc pořád nic nic a pak najednou bum bác na váz autor bez předchozího upozornění v půlce knihy vypálí- hele tady by něco mohlo být. A teda pak tam párkrát dá pár velmi pofidérních narážek, že teda jako možná k němu něco cítí- že třeba má o něj obavy a tak. Jen proto aby to stejně neobratně na konci dal úplně najevo. Bohužel ne všem je přáno psát romantické dějové linky a ne všechny příběhy je potřebují. V tomto případě bych se bez ní mileráda obešla a uvítala bych jen vzájemné přátelství a úctu. A nebo, vzhledem k tomu, že nás čekají ještě dva díly tak ji mohl klidně dál rozvíjet v pokračování.

17.01.2021

Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

(Spoiler?)
Nevím proč, ale závěrečný díl mi přišel trochu jako by ztrácel dech. V předchozích třech dílech se pořád něco dělo a pořád něco zamotávalo. S tím, že tedy část "zamotanců" se rozmotala už v předchozím díle, ale i tak toho do tohoto dílů zůstalo hodně co řešit.Jenže... Kresimír je v podstatě KO a velká část knihy je věnována jen tomu, že část osazenstva čeká na to, až někdo jiný něco udělá, aby mohl taky něco udělat... A to proto, aby jedno velké nebezpečí bylo vyřešeno v podstatě poté "úplně" levou zadní a druhý najednou se oběvšísi problém (a na něj navazujících několik dalších) je vyřešen velice elegantním šmik pazourkem a větou pronesenou jednou z nejmocnějších osob celého devatera -Vlastně ani nevím jak to funguje, ale věř mi, je to jediný řešení- a ano je to jediný řešení a taky účinný. I když nikdo neví, jak přesně to funguje. Což je u takto propracovaného světa a promyšlené knihy plné zvratu a dokonalých charakterů trochu chyba a působí to trochu lajdácky a odflákle. Jastně, že je to autorova prvotina (teoreticky?), ale vážně, když nepíšete 1500 stránek a pak na konci uděláte něco takového tak to celkem kazí z knihy dojem. Trochu to působí, jako by těch posledních pár stránek napsal někdo jiný (a to nepočítám to, že některé linky autor nechal vyšumět tipem- jo o to se postarejte postavy laskavě v budoucnu, mě je to vážně úplně buřt, ale toho si vlastně ani nevšimnete, dokud to autor nepřipomene).

A ještě jedna věc mi trošku vadila. A tou byl prostor v rozmezí cca 150-100 stránkami do konce. Čeáte velké finále a napětí, kdy prostě nebudete schopni odtrhnou oči od písmenek... A ono nic. Děj se sice posouvá, ale všechno v něm působí jako by spalo a do něčemu se nechtělo. Nejspíš to mělo být ticho před bouří. Což nebývá zábavné. A navíc ta bouře, až byla napínavá a akční nebyla takové BOOM, aby si zasloužila až tak silný a tak dlouhý klid. Škoda, že autorovi před koncem trochu došel dech (a děkuji Bohům Devatera, že na rozdíl od jiných autorů neměl potřebu mezi druhý a třetí díl narvat ještě jeden, dva, tři... díly vymýšlením hromady zbytečných postav a odboček a neskutečným natahováním děje vyplněným vatou v podobě procházky lesem rozepsané do deseti kapitol)

09.03.2019 4 z 5

Skleněná těla Skleněná těla Erik Axl Sund

K této knize jsem přišla, jak slepá k houslím. Před více jak rokem jsem ji jen tak dostala od kamošky, že ona ji taky dostala od kamarádky a tak ji posílá taky dál. Nedůvěřivě jsem se podívala na přebal. Celkově se mi nelíbil (ano vybírám knihy, ne úplně vždy, ale většinou, i podle obalu). Něco mi na něm neseděl, něco mě na něm odrazovalo. No a pak to zlaté kolečko Bestseller. Prostě ty nálepky nemám ráda. Neříkám, že populární knihy nečtu, to ne. Ale když to na ni někdo napíše, tak to v mých očích sníží o té knize mínění. Jsem toho názoru, že pokud je kniha Bestseller, tak by jste se o tom měli dozvědět jinak než z obalu knihy. Pro příklad- o HP jsem si poprvé přečetla v časopisu pro mládež, kde jej opravdu vychvalovali. O Stmívání jsem samozřejmě slyšela díky filmu, ale poté jsem slyšela i spolucestující ve vlaku, jak se o něm baví (přečetla jsem to až po ujištění kámošky, že to opravdu není tak hrozný jak si myslím). No a vemte si takovou Trhlinu, nebo Hanu (ani jedno z toho se sice číst nechystám, ale myslím, že pro příklad stačí ne?). To jsou knihy o kterých se všude mluvím. No a pak jsou knihy, které to prostě na sobě musí mít napsáno. A ani pak jim to člověk nevěří (oki jedné jsem to uvěřila a nelituji).
Od začátku jsem byla odhodlána knihu poslat dál, ať se mi bude líbit nebo ne. Pevně jsem doufala, že se mi líbit bude a já ji předám dál s dobrým pocitem. No... předám ji velmi ráda s uspokojením, že mi už nebude zavazet v knihovně Neříkám, že je úplně špatná, ale nějak nedokážu pochopit jednání všech těch postav. Hlavně... Jako ano, je mi jasné, že všichni v tý knize jsou blázni a psychicky labilní, ale kde přesně se ta labilita vzala? Ve výchově? Možná. Ale to mi tam taky úplně nesedí. A taky nechápu tu poslední oběť. A kniha byla chvílemi opravdu velmi hnusná. A často i bezdůvodně. Jako by autoři jen hledali způsob jak šokovat. A proč tam vlastně byla Aiman? Jako postava jistě hodně zajímavá, ale co tam sakra dělala? Proč tam byla? A už vůbec nechápu důvod toho jejího děcka. Prostě dvě úplně zbytečný postavy. A přitom to někde uprostřed vypadalo, že to nabírá zajímavý směr. Ale ve chvíli, kdy vám dojde kdo je vrah už jen prostě nechápete jeho myšlenkové pochody. A myslím, že své na tomto zmatku a nevychutnání si zážitku má i způsob, kterým je kniha psaná a který se ještě během knihy dá zvládnou, ale od půlky už vás občas otravuje a na konci vás jen absolutně zmate a máte pocit, že vám část příběhu, rozuzlení některá z postav zamlčela.
No alespoň mám za sebou knihu do čtenářské výzvy...

12.10.2018 3 z 5

Crescendo Crescendo Becca Fitzpatrick

Asi tak milionkrát jsem měla neuvěřitelnou chuť knihu položit a vlastně ani nevím jak jsem se přes těch 200 "srdcevých" stran dostala.

03.01.2018 2 z 5

Hořká setba Hořká setba Ian Tregillis

Hodnocení odpad je něco co knihám standartně nedávám... a nechci říkat, že kniha je to špatná, jen mě absolutně nenadchla a nechytla a jen vlastně z donucení jsem to dočetla do půlky a rozhodně se nechstám v tom pokračovat... Prostě odpad u mě mají rezervovány knihy co je nedočtu. Tečka

22.09.2017 odpad!

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Můj první Kotleta a možná i poslední... (komentář může obsahovat Spoilery- záleží jak moc si umíte věci vydedukovat)

Českou literaturu celkově moc nečtu (prostě mě ještě žádný náš autor dostatečně neuchvátil a nepřesvědčil ke zkoušení dalších nebo k vracení se k tomu jednomu). Co se týká této knihy, tak jsem kolem ní chodila minimálně rok. Jenže pak jsem zjistila, že se mi hodí do letošní výzvy a dokonce i od kamošky mi bylo sděleno, že to není špatný a mohlo by mě to bavit a tak jsem se do toho pustila.

Moje první reakce byla No ty Vole! a neskutečné nadšení, které mi vydrželo cca prvních 50 stran (četla jsem to v telefonu, kde se to přestránkovalo na cca 550 stránek), i poté mě to dalších cca 200 stránek celkem bavilo (hlavně po stránce humorné) jenže pak už se humor buď začne vytrácet, nebo se k němu stanete imunní a po snad milionté bitvě (a zázračném znovuzmrtvíchvstání) vás to už přestává bavit (navíc, když všichni kromě Jana jsou mrtví a z jeho nové čubičky je největší badass upárka na světě) a vlastně už je vám úplně jedno jestli to někdo přežije. No jediné co vás možná zajimá je to jestli se dojde pomsty , ale pokuď by jste se to nedozvěděli, tak vám to asi ani vadit nebude...

15.09.2017 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Ze začátku sice trochu trvá než vás to chytne(cca první kapitolu), ale jak vás to uchvátí, tak to dočtete jedním dechem. Jinak Daisy je jedna z nejhorších postav s kterou sem měla tu čest...

04.08.2017 5 z 5

Nekromant Johannes Cabal Nekromant Johannes Cabal Jonathan L. Howard

Čtvrtá kniha, která mně v životě rozbrečela(a vlastně ani nekončí špatně) a to jsem to už skoro od prvního podpisu čekala, protože on byl taková melacholická postava, sice moc prostoru nedostal, ale i tak jsem se do něj zamilovala.

16.09.2016 4 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Místama je ta knih přelazená více než kde co z červený knihovny a Aurora s Lagarderem by v srdceryvných výstupech a větách tipu "Nemůžu bez tebe žít" trumfli i Twilight(obzvlášť ona) ale i tak je to velmi dobré a příjemné čtení

21.04.2016 3 z 5

Včera tě budu milovat Včera tě budu milovat Cristin Terrill

Knihu jsem objevila v levnych knihach a velmi mile prekvapila. Ze zacatku mi chvilku trvalo zvyknout si na styl psani ( nevim na kolik je to chyba autorky a na kolik prekladatele)a u neceho trvalo dele nez to vylo vysvetleno tak abych se zacala ve vsem spravne orientovat, ale celkove jsem z knihy naprosto uchvacena....

20.04.2016 5 z 5

Mám to přečteno jen v Angličtině a jsem tím naprosto uchvácena. Jednou jsem měla v ruce české vydání... No z překladu jsem úplně nadšena nebyla, ale koukala jsem ale jen na dvě, tři básničky takže nemůžu plně soudit.

23.03.2016

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Asi jsem jedna z mála lidí co knihu viděla dřív než film...a já sem byla knihou naprosto uchvácená! Hlavně ty jeho sny a halucinace! Dokonalý!

07.01.2015 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Zacala jsem číst asi v 15 a co pár let se k tomu vracíma doufám že někdy dočtu.... celkově povídkové knihy čtu navíckrát. Nějaké povídky jsou opravdu dobré, a jiné jsou takové... nic moc

07.01.2015 4 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

S Howlem jsem se potkala poprvé před mnoha lety jednoho odpoledne na ČT2. A byla to láska na první pohled. Byl mým prvním seznámením s anime (nepočítám pokémony a včelku Máju) a do teď je mým nejoblíbenějším. O knize jsem věděla, ale nebyla jsem si jistá, jestli se do ní chci pouštět. No nakonec jsem si ji omylem koupila (ano omylem!).

A hodně mě překvapilo jak je s film s knihou v hromadě věcí podobný a pak zase ve strašné spoustě věcí jsou obě díla strašně rozdílná. Hlavně co se počtu a důležitosti některých postav týče, kdy nějaké postavy tam nedají,, jiné sloučí, omladí, udělají nedůležitějšími. A hlavně v podstatě ve filmu je čarodějnice s pustit něco/někdo úplně jiný než v knize.

Kniha se mi sice líbila, ale film je za mně přeci jen kouzelnější a stále zůstane mojí srdcovkou.

PS: Jako upřímně největším překvapením knihy byla stejně informace, že Howl pochází z Walesu :D

19.06.2024 4 z 5

Tvé překrásné já Tvé překrásné já Chuck Palahniuk

Chuck napsal několik opravdu dobrých knih, pár celkem dobrých no a pak několik - Co to k.rva je? Ano Chuck vždy šokoval. Jenže je rozdíl mezi tím když šokuje obsahem a když formou. A toto je bohužel případ knihy, která chce za každou cenu šokovat, jenže jí na to nestačí obsah a tak k tomu musí vystačit forma. A ta je místy opravdu hnusná a odporná. A navíc bezdůvodně. On i Den přizpůsobení se hodně tomuto blížil, ale tam bylo znát ještě nějakou soudnost a hranici. To zde chybí. Myslím si že některé části zde byly naprosto zbytečné a jen právě pro to, aby v člověku zanechali pocit "No Fuj", aniž by to nějak pomohlo ději. Jsem opravdu zklamaná.

15.06.2024 3 z 5

Trace: Vzpomínky forenzního specialisty 1 Trace: Vzpomínky forenzního specialisty 1 Kei Koga

Bavila mě série Brutal a rozhodně mě po přečtení prvního dílu láká pokračovat i v této série, která mi přijde možná ještě zajímavější. I když uvidíme, kam se to ještě bude vyvíjet.

08.06.2024 5 z 5

Komtur Komtur Petr S. Pixy (p)

Je úžasné kolik informací a dat se člověk z této knihy dozví! A jak to všechno do sebe krásně zapadá. Miluji zlodějskou čest :D. Jen konec mě trochu zklamal.

08.06.2024 4 z 5