macek166 macek166 komentáře u knih

Edison Edison Vítězslav Nezval

Neuvřitelně krásné verše plné atmosféry, která unáší a podnětných myšlenek obsažených napříč celou básní.

Černé jaro Černé jaro Henry Miller

Popisy Millerova dětství jako obvykle plus mnoho surrealistických částí, které plynou jako poezie jeho myslí.

09.04.2013 3 z 5

Nahý jsem přišel na svět Nahý jsem přišel na svět David Weiss

Velice zábavnou formou popsán život jednoho z největších světových sochařů, velice excentrického a zajímavého umělce. Je zde věrně popsaná tehdejší doba s celou jeho kulturou. Jde vidět, že Weiss měl konec 19. století nastudovaný, stejně tak všechny známé umělce, kteří se v této době objevují. Jistě nemůžeme knihu brát jako vědecký zdroj, ale všem, kdo se zajímají o tehdejší umělce a nebo mají rádi zábavná životopisná díla, Weissovu knihu doporučuji.

Záhir Záhir Paulo Coelho

Dle mého nejlepší Coelho (společně s Jedenácti minutama). Bez zbytečného pánbíčkářství rozebrán svár pudů a přirozené extáze po životě a obyčejného hledání vyššího smyslu. Kniha se četla dobře a obsahovala navíc řadu zajímavých informací.

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

Příběh o síle člověka, nietzschovské rozebrání postav a filozoficky znázorněná krutá realita zákonu silnějšího. Jako vždy u Londona myšelnka spojena s bravurním příběhem.

08.04.2013 4 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Další z řady knih Jacka Londona vyprávějící jeho myšlenkový boj se společností, s přírodou. Čtivou formou nám ukazuje značně autobiografický pohled na spisovatelskou kariéru tehdejší doby, a stále současným okem pozorovatele rozebírá lldskou snahu a cestu za úspěchem. Kniha plná osobní vášně, pocitů, zajímavých úvah a skvělého vyprávěčského stylu.

08.04.2013 5 z 5

Měsíční údolí Měsíční údolí Jack London

Někdy je příjemné přečíst si pozitivní knihu. Četla se dobře, ale Billy mi svojí agresivitou a umanutou neempatičností ke všemu kolem nebyl sympatický, to je u hlavních postav pak problém. Dalo by se říct, že je román knihou o zemědělství, popisy způsobů hospodářství byly ale zajímavé, stejně jako sledovat cestu Billyho se Saxon za vysněným cílem.

23.12.2019 3 z 5

Rudin Rudin Ivan Sergejevič Turgeněv

Nakonec se ukáže Ležkov jako jiný, jeho motivace k názorům jsou pochopitelné, stejně jako jednání všech postav. Kniha se čte jedním dechem, je v ní spousta zajímavých myšlenek a hodně emocí. Ačkoliv je novela přes sto padesát let stará, stále je svými názory aktuální a nutí člověka zamyslet se a udělat si vlastní názor, který je v rámci osobní filozofie každého z nás určující. Už zde, na počátku spisovatelské kariéry, se ukazuje Turgeněv jako skvělý autor.

18.11.2013 4 z 5

Trable s tygry Trable s tygry William Saroyan

Naivní povídky plné zdánlivé komedie, trochu nostalgické, ale nakonec nám chtěl Saroyan ukázat jen život, kde není dobré něco dávat společnosti a lepší je se pořád poflakovat a žebrat. První povídka výborná, poslední dobrá, zbytek dle mého brak.

17.04.2013 1 z 5

Ostrov tučňáků Ostrov tučňáků Anatole France

Knihu jsem začal číst s obavami, že se bude jednat o nezáživné dílo, ale zpletl jsem se. Četlo se to dobře, je k tomu potřeba jen základních informací z francouzské, případně evropské historie. Satirické dílo s mnohdy vtipným rázem, za kterým se skrývá zoufalost lidské rasy. Nejlepší jsou jména, která si dostatečně zadají s jmény zeměplošských postav. :)

10.04.2013

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Neskutečně působivý příběh s neskutečnou hloubkou a filozofií. Rozdíl dvou vnímání, dvou světů, kde není horšího, ani lepšího, jediná správná varianta je jejich syntéze, která není možná. Další z Hesseho děl, které se věnuje jeho celoživotnímu tématu a společně se strhujícím příběhem nás nechává pčičuchnout k životu a jeho strastem.

10.04.2013 5 z 5

Big Sur a pomeranče Hieronyma Bosche Big Sur a pomeranče Hieronyma Bosche Henry Miller

Dálší z řad té doby odehrávající se na Big Suru. Tentokrát je to popis života, trochu odlišný, než jak ho známe u Henry Millera. Jdou zde vidět jeho léta. V Kerouacově Big Suru se o Millerovi zmiňují a planují ho navštívit. Škoda že se tak nestalo. Millerův Big Sur je velice uklidňující kniha psaná člověkem, který si něco zažil.

10.04.2013 3 z 5

Červnec Červnec Hermann Hesse

Krátká novela plná dětské nostalgie, přírody, prvních milostných zkušeností. Ideální na nenáročný letní odpočinek.

10.04.2013 2 z 5

Podzemníci Podzemníci Jack Kerouac

Nejvíc výpravný Kerouac, pokud chcete děj, který však nezasahuje do obvyklé Kerouacově próze (popis vlastného života), tato kniha je pro vás. Navíc je to opět další našlapaná jízda.

09.04.2013 4 z 5

Přes řeku do stínu stromů / Pohyblivý svátek Přes řeku do stínu stromů / Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

Přes řeku do stínu stromů je slabší dílo, přesto Pohyblivý svátek je pro každého milovníka té doby a Paříže ráj. Chtěl bych víc knih, či autobiografií.

09.04.2013 3 z 5

Milostný kruh (7 povídek) Milostný kruh (7 povídek) Ivan Sergejevič Turgeněv

Ruská atmosféra dýchá na čtenáře z každého slova, ale to by nemělo odradit nikoho, protože všechny příběhy jsou dojemné, krásné a čtivé. Číst Turgeněva je opravdová radost. Doporučuju.

09.04.2013 4 z 5

Viktorie Viktorie Knut Hamsun (p)

Velice krásné vyprávění plné pocitů. Takto mají podle mne vypadat klasické příběhy.

Plexus Plexus Henry Miller

Těžko oddělitelné od zbylých knih, Plexus je však oproti prvnímu a třetímu dílu trochu odlišný. Víc se uzavírá do sebe a hodně vzpomíná. Ve vzpomínkách však zachycuje kouzlo jeho doby a svého života.

Nexus Nexus Henry Miller

Těžko se odděluje od předchozích dvou knih, přesto bych řekl, že má blíž k prvnímu dílu trilogie. Dohromady viz. můj komentář u knihy Sexus.

09.04.2013 5 z 5

Věci jsou věci Věci jsou věci Alberto Moravia (p)

Krátké povídky filozofického rázu stále s klasicky moraviovským pohledem na existenci. Lidé vnímaní pouze jako věci, stejně jako celý jejich život. Pravdivým pohledem se zakousne do čtenáře a ještě nějakou dobu v něm nechá své postřehy zrát.

08.04.2013 3 z 5