Přes řeku do stínu stromů / Pohyblivý svátek

Přes řeku do stínu stromů / Pohyblivý svátek https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16780/bmid_pres-reku-do-stinu-stromu-pohyblivy-Qld-16780.jpg 4 61 10

Pátý svazek Spisů Ernesta Hemingwaye přináší dvě díla z poválečné tvorby autora. První je román Přes řeku do stínu stromů (1950), který líčí poslední citové vzplanutí padesátiletého těžce nemocného amerického plukovníka k mladé italské dívce. Druhé jsou memoárové črty Pohyblivý svátek (1964), v nichž autor evokuje uměleckou a kulturní Paříž dvacátých let a vzpomíná na svá mladá léta zde strávená.... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Odeon

Across the River and Into the Trees / A Moveable Feast

freejazz
28.12.2022 5 z 5

Přes řeku... by som hodnotil slabšie, o to viac by som pridal Pohyblivému svátku. mal som taký rituál, možno 20 rokov som vždy na ja prečítal tri knihy: Máchův Máj, Hemingwayov životopis od Borisa Gribanova a hemingwayov Pohyblivý svátek. je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh a rád by som sa ocitol v Paríži 20. rokov, keď tu víťazila literatúra, na každom kroku ste narazili na naoajstných spisovateľov a ak ste mali šťastie, mohli ste s nimi zažiť nezabudnuteľné chvíle.

Zdena_M
17.08.2022 5 z 5

Čteno před mnoha lety, ale dodnes pamatuji

vendy246
13.11.2020 4 z 5

Hemingwaye jsem četla naposled na střední a neměla jsem v úmyslu v tom někdy pokračovat. Jenže covid je covid a pro mne objev, že autor s Nobelovkou a povinná školní četba vážně stojí za to:)

Přes řeku do stínu stromů
Padesátiletý plukovník, jazykově vybavený chlapák s přehledem, tráví v Benátkách čas s mladou dívkou, která je pro něj synonymem všeho krásného. Po pár infarktech, kulhající a s vážně raněnou rukou znovu v místech, kde jako náctiletý bojoval. Mezi všemi řádky prosakující válka, která pohltila veškerý jeho život.

Pohyblivý svátek - za mne nic moc
Pěkně popsaná atmosféra Paříže třicátých let. Spád to trochu dostalo až ke konci, jinak je to pomalé, pocitové. Hemingway nemá neustále peníze a když je má, tak je prosází nebo propije s manželkou nebo bez ní. Nebo jdou na večeři. Autor vysedává po kavárnách, píše a potkává se s přáteli, kteří jsou nebo budou časem také slavní. Fizgerald, Joice, Ezra Pound...

Gnomo
11.08.2020 5 z 5

Pohyblivý svátek se mi líbí víc v překladu Stanislava Mareše. Asi možná proto, že je přesnější a bez kudrlinek.

Marekh
18.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Více mne oslovila kniha Přes řeku do stínu stromů než kniha Pohyblivý svátek.

Citáty z knihy Přes řeku do stínu stromů, které mne oslovily:

Je lépe žít jeden den jako lev než sto let jako ovce.
Líp umřít vstoje než žít na kolenou,
"Miluju vás," ať už to znamená cokoli,"..

"Víte toho hodně o obrazech, o knížkách a o životě." "To nic není. K tomu stačí, aby se člověk díval na obrazy bez předsudků, knihy četl s co nejnezaujatější myslí a svůj život žil."

Michaela91
04.01.2017 3 z 5

Těžko se mi to četlo, musela jsem se nutit dočíst Přes řeku do stínů stromů. Do téhle části jsem se nedokázala začíst. Druhá polovina už bylo o něco lepší.

SvobodaJan
02.01.2017

Moje první od Hemingwaye, ale byla to špatná volba. Přes řeku do stínu stromů pro mě byla hrůza. Pohyblivý svátek už docela čtivý...

macek166
09.04.2013 3 z 5

Přes řeku do stínu stromů je slabší dílo, přesto Pohyblivý svátek je pro každého milovníka té doby a Paříže ráj. Chtěl bych víc knih, či autobiografií.

WEIL
29.07.2011 5 z 5

Tahle kniha byl pro mě objev.
Vyšla až po smrti autora, a jedná se o jeho vzpomínky na to jak začínal, jak trávil čas, jak psal, kdo mu byl jako člověk v "Pařížské období" blízký. A taky jaké osudy měli jiné známí lidé, jak je viděl E.H.

V knize není ani stopa po románu.
Nevím kde to autor popisu knihy vzal.

21 kapitol, doslov Josef Švorecký, který psal výstižné doslovy i k jiných knihám E.H.

Matthias
30.11.-0001 4 z 5

Moc krásné, to pojetí lásky se mi líbilo, bylo to takové seriózní… Člověk má někdy pocit, že láska je závislost nebo fanatizmus z těch knih, ale tady jsem cítil, jak je ta láska krásná a dokonce si ti dva zamilovaní vykali, to bylo vážně zajímavé dílo…

zfilmováno americká literatura

Ernest Hemingway