lushi lushi komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harry Potter série jsou mé nejoblíbenější knihy. Nestydím se za to a nebudu se tvářit, že "dospělejší" literatura je pro mě důležitější. S Harry Potterem jsem vyrostla, díky této sérii jsem začala jako dítě vášnivě číst a vytvořila si tak pozitivní vztah k literatuře. Ano, k literatuře mě nepřivedla učitelka češtiny ani rodina, ale Harry Potter. Nové knihy jsem objednávala předem a pamatuji si na den, kdy jsem na gymplu běžela o přestávce do knihkupectví, abych si koupila sedmý díl. Není mnoho důvodů, proč bych běhala :)

Philosopher's Stone je navíc úplně první kniha, kterou jsem přečetla v angličtině.
Vzhledem k tomu, že jsem knihu přečetla několikrát v češtině, neměla jsem žádné problémy s porozuměním. A jako velkému Harry Potter fanouškovi mi četba přinesla velmi intenzivní čtenářský prožitek (i při druhém anglickém čtení).

Cesta Cesta Jack London

Cesta mě bohužel moc nebavila. Někde jsem četla, že se Cesta + Tulák po hvězdách + Démon alkohol považují za cestovatelskou trilogii. Tulák po hvězdách i Démon alkohol se mi hodně líbili, proto jsem se s nadšením pustila i do Cesty.
Ale upřímně, popis cestování nákladními vlaky mě nijak nezaujal. Kromě tohoto (a popisu podobných způsobů cestování) a dobrodružných příběhů vycházejících z cestování kniha nic nenabízí.

12.06.2013

Web design: Nenuťte uživatele přemýšlet! Web design: Nenuťte uživatele přemýšlet! Steve Krug

Název knihy jasně vypovídá o obsahu - o hlavní zásadě webdesignu. V podstatě jsem se nedozvěděla nic, co bych dříve někde neslyšela nebo nečetla, nicméně kniha tyto poznatky poutavou formou shrnuje do moc hezkého celku (víceméně).

Poslední Čech Poslední Čech Petr Vyoral

Vsadit či nevsadit svůj život za lidi, kteří pochybují sami o sobě? Za "národ", který se sjednocuje, jen když je nejhůř? Za lidi, kteří ho budou označovat za psychicky nestabilního blbce?

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Stepní vlk mi spadl do klína v době, kdy jsem ho nejvíc potřebovala. Prožívala jsem velmi těžké období, z něhož mi Stepní vlk značnou měrou pomohl. Stejně jako autor píše v dovětku, i pro mě je Stepní vlk kniha o uzdravení, ne o ničivé síle deprese.

12.06.2013 4 z 5

Poznej Brno: Průvodce místy, která nenajdete v průvodcích Poznej Brno: Průvodce místy, která nenajdete v průvodcích Michal Kašpárek

Kniha dokazuje, že Brno skutečně stojí za poznávání!

Poznej Brno se zabývá velkou spoustou skvělých míst a podniků, které si z návštěvy Brna zaručeně zapamatujete. A nijak vás nebalamutí, autor se nebojí označit místa, která za návštěvu rozhodně nestojí.

Tohoto průvodce bych doporučila spíše nově příchozím než turistům. Nebo lidem, kteří v Brně žijí už několik let, ale stále říkají, že Brno neznají :)

Bod zlomu Bod zlomu Malcolm Gladwell

Bod zlomu na konkrétních sociálních epidemiích vysvětluje jejich vznik a průběh a skvěle ilustruje momenty, kdy se z průměru stane nadprůměr - tedy onen bod zlomu.

Znalosti získané četbou jsem se pokoušela aplikovat na jeden aktuální trend, ale samotná kniha Bod zlomu nestačí, je potřeba hlubší studie.

Bod zlomu spíše než zkoumání aktuálních trendů slouží lidem, kteří se snaží o rozšíření inovací, myšlenek, produktů. Není přesným návodem, protože vždycky bude záležet na náhodě nebo kontextu, který nemůžeme pokaždé ovlivnit.

Ocenila jsem závěrečnou pasáž o kouření. Byla mi inspirací, jak bych v budoucnu řešila kuřáctví svého nezletilého potomka :)

12.06.2013

Sirotčinec slečny Peregrinové je zvláštní. Nevím, komu bych ho doporučila. Dětem ne. Dospívajícím ani svým vrstevníkům také ne. Vlastně ani sobě ne.

Ale vlivem několika doporučení jsem se do něj pustila. A líbil se mi! Opravdu se mi líbil a bavil mě. Tedy... občas jsem se i bála. Fotografie byly nezbytným doplněním poutavého příběhu. Bez nich bych knihu vlastně ani číst nechtěla. A tak to jsou asi ty fotografie, které se mi nejvíce líbily. A samozřejmě samotné podivné děti!

Nicméně romantická linie a akční konec mě nebavily. Potěšil mě otevřený závěr. Což neznamená, že bych se těšila na pokračování. Právě naopak. S jedním dílem si bohatě vystačím :)

12.06.2013

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Robina Hooda jsem potkala v antikvariátu. S téměř nulovou znalostí o jeho životě jsem se pustila do seznamování. A ihned jsem se zamilovala! I když jsme se dříve určitě někde potkali, nechápu, jak jsem ho mohla ignorovat.
Robin Hood je skutečný hrdina. Lásku, zájem a přízeň čtenářů si jistě zaslouží! :)

12.06.2013

ADA ADA Jan Těsnohlídek ml.

ADU jsem přečetla jedním dechem. ADA je častá, všední a skutečná. A zároveň vždy jedinečná. Bavila mě a určitě si ji zopakuji. Těsnohlídek vypráví příběh o intenzivní lásce a já mu to věřím.