Lukyn96 Lukyn96 komentáře u knih

Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus

Jana Krause uznávám jako chytrého člověka a dobrého moderátora, a i tahle kniha se mu náramně povedla. Pan Kraus má za sebou bohatý životní příběh, kterým jsem se rád nechal vtipně napsanou formou provést. Kromě humoru zde nechybějí ani kapitoly, které vybízí k zamyšlení, což platí třeba u příběhu se Šemíkem.

26.02.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Nebavilo mě to, dočetl jsem to jen proto, že nemám ve zvyku knihy odkládat.

20.02.2019 1 z 5

Evropská unie Evropská unie Petr Fiala

Poučná kniha o vývoji evropské integrace. Obsahuje spoustu informací, takže jsem si během četby vypisoval témata a termíny, ke kterým se chci vrátit a lépe jim porozumět.

05.02.2019 5 z 5

Laskavá kniha, která je místy vtipná i vybízí k zamyšlení. Moje nejoblíbenější kapitoly jsou ta o mořské panně, o hře na schovávanou, o školce, o listí a o matce Tereze.

29.01.2019 4 z 5

Země Země Émile Zola

Ti vesničané by pro půdu udělali cokoliv, až mi někdy projel mráz po zádech. Tohle dílo Zola pojal celkově ve velkém. Naturalistických prvků je tady i na něj hodně, což mě bavilo. Už méně jsem vítal velké množství postav, místy jsem se v nich ztrácel. Stran mi přišlo taky zbytečně moc, ty motivy se tam dost opakovaly (souložení, hádky, usmiřování, spory o majetek). Kniha se mě líbila, pobavil jsem se a trochu poznal venkovský život 19. století, ale něčeho bych přeci jen trochu ubral.

20.01.2019 4 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Naturalisticky výborné. Nejvíce se mně zaryla do paměti ta situace, kdy se paní Raquinová, vězeň ve vlastním těle, dozvídá onu krutou pravdu a jednoho čtvrtečního večera se pokouší sdělit ji celému světu...

27.12.2018 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Dobrá kniha o absurditách během války. Divná mi přišla postava Natelyho děvky, která pořád chtěla Yossariana zabít, to jsem moc nepochopil.

11.12.2018 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Příběhy byly úsměvné, ale že bych se z toho smál na celé kolo, to zase ne. Nejlepší mi přišla hned ta první kapitola s mísou koblih. Moje nejoblíbenější postavy jsou oddaný sluha Saturnin a elegantní slečna Barbora.

03.12.2018 4 z 5

Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody Petr Zikmund

Kniha mě pobavila i obohatila. I když informace obsažené v příběhu jsou pravdivé jen zčásti, mají reálný základ. Od kdy do kdy Mattoni žil, jak se dostal k obchodování s vodou, že investoval do železnice, jak přišel k šlechtickému titulu a přídomku "von". Třeba ta příhoda s reklamním balonem je také pravdivá. Kdo chce faktografii od začátku do konce, ať si najde jiný zdroj. Četba je to velice dobrá a předčila má očekávání.

31.07.2018 5 z 5

Štěstí Rougonů Štěstí Rougonů Émile Zola

Právě jsem knihu přečetl podruhé, abych si připomněl počátky rodu Rougonů a Macquartů. Téměř všichni zde jednají motivovaní touhou po zisku a zajištění si respektu u druhých. Naturalistické prvky jsou v knize zastoupeny opravdu hojně. Ošklivé mezilidské vztahy, praskající lebky. V kontrastu jsou tu nezkažené ideály milenecké dvojice a také postava Pascala, který se věnuje lékařské vědě a okolní intrikaření ho nechává chladným.

24.06.2018

Umění diplomacie: Od Richelieua k pádu Berlínské zdi Umění diplomacie: Od Richelieua k pádu Berlínské zdi Henry Kissinger

Kniha od bývalého amerického diplomata a ministra zahraničí se zabývá nejdůležitějšími událostmi světových dějin od 17. do 20. století. Čtenáři se seznámí s přístupy různých států a státníků k mezinárodním vztahům. Autor také vysvětluje zdroje amerického chování, proč se Spojené státy například zapojují do válečných konfliktů i mnoho tisíc kilometrů od svého území.
Doporučuji všem, kdo se chce čtivou formou něco přiučit o mezinárodně politických souvislostech.

24.06.2018 5 z 5

Američtí prezidenti Američtí prezidenti Jürgen Heideking

O některých jménech jsem v životě neslyšel, u těch ostatních jsem si prohloubil své znalosti. U každého prezidenta je napsáno, co důležitého ve své funkci vykonal, co se mu povedlo i v čem zklamal, jeho osobní život i poměry, ze kterých pochází. Vše zasazeno do tehdejšího kontextu, jak které kroky vnímalo tehdejší obyvatelstvo nebo jak byla prezidentsví ovlivňována různými faktory, například válkami a ekonomickými krizemi. Rozhodně se jedná o poučnou publikaci.

03.05.2018 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Nezajímavý děj, ani postavy mě nijak nezaujaly a nezískaly si moje sympatie. Dialogy byly často pseudofilozofické. Oceňuji alespoň to, že autor vytvořil celkem promyšlený svět.

25.04.2018 2 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Zajímavý příběh o tom, jak jedna návštěva muzea ve špatnou dobu může ovlivnit lidské příběhy. Theo už se nemá na koho spolehnout a navazuje podivná přátelství. Propadá drogám a až příliš tíhne k obrazu jménem Stehlík. Trochu mi to připomíná Glumovu závislost na Prstenu :-) Souhlasím s tím, že kniha je téměř nepřenositelná a obsahuje množství překlepů.

14.10.2017 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Hrával jsem výbornou českou PC hru Mafia 1. Proč nesáhnout po knize s podobnou tematikou, která je na Databázi jedna z nejoblíbenějších? Každý správný mafioso má umět obchodovat, a tak za pouhou padesátikorunu jsem Kmotra v antikvariátu ležet nenechal. Kniha perfektně ukazuje principy fungování famiglie i s nezbytnými loužemi krve a čtenář se dozví, co znamenají mafiánské pojmy jako "omerta", "consigliore", či "být zasažen bleskem". Děj je zábavný a plynulý až do Michaelova úmprku na Sicílii. Od té doby se kniha stává trochu nudnější, a proto jsem nedal všech 5 hvězdiček.

22.06.2017 4 z 5

Hitlerova nenávist k Židům - Klišé a skutečnost Hitlerova nenávist k Židům - Klišé a skutečnost Ralf Georg Reuth

Hitler se dlouhou dobu s Židy přátelil a dokonce od jednoho dostal vojenské vyznamenání. Henry Ford byl antisemita a nacistická nenávist k Židům souvisela s bolševismem. Tyto věci mě v knize zaujaly nejvíce.

06.04.2017 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Holden. Dospívající člověk, který má životní energie a ambicí asi jako devadesátiletý stařeček. Vše vyvrcholí již jeho několikátým vyhazovem ze studií, a tak se začne poflakovat po amerických ulicích. I když to není zrovna strhující kniha, obsahuje nějaké zajímavé myšlenky, takže za přečtení stojí. Vážně. Bez psiny.

28.02.2017 3 z 5

Můj příběh Můj příběh Alex Ferguson

Rád jsem si přečetl vzpomínky legendárního fotbalového trenéra a manažera. Zaujaly mě hlavně informace o Fergusonových vztazích s hvězdnými hráči a různé zákulisní detaily. Například to, že domácí týmy zpravidla po utkání připraví do hostující kabiny občerstvení. Bylo také zajímavé nahlédnout do Fergusonova soukromí. Věděli jste, že se detailně zajímá o historii a kulturu USA nebo to, že jeho vášní jsou dostihové závody?

01.01.2017 3 z 5

Dobrá země Dobrá země Pearl S. Buck

Tuto knihu jsem zachránil z velké kupy, kterou se babička užuž chystala vyhodit. Intuice mně říkala, že četbou Dobré země rozhodně neprohloupím. Nemýlil jsem se.
Po celou dobu jsem si zejména uvědomoval rozdíly v životě tehdejších čínských zemědělců a dnešních běžných Evropanů. Například obchodování s lidmi nebylo nic výjimečného. O-lan rodila sama, bez jakékoliv lékařské pomoci. Ihned šla pomáhat manželovi s těžkou prací na poli. Nebyla žádná mateřská dovolená, dotace pro zemědělce ani sociální dávky. Proto když přišly zlé časy, každý se o sebe musel postarat sám a mnohdy dokonce zemřel hlady. Bylo to kruté a já si vážím toho, že žiji ve vyspělé zemi 21. století.

23.12.2016 5 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Některé pasáže se mně líbily, ale knihy ve verších mě moc nebaví. Třeba přijdu Evženovi na chuť později.

23.11.2016 3 z 5