lukas9656 lukas9656 komentáře u knih

Ještě pár odpovědí Ještě pár odpovědí Lubomír Štrougal

Ke knize mě přivedla moje vlastní snaha napsat knížku o té době, chtěl jsem se dozvědět víc o tom, jak to viděl prominentní papaláš - komunista. A musím říct, že mě jeho odpovědi v mnohém překvapily. Samozřejmě, je potřeba jeho sebe-chválu (velmi častou) korigovat se skutečností (např. jeho údajná kritika nefunkčnosti vnitřního trhu RVHP, která ale přišla vniveč atd.). Dobrým bonusem jsou kapitoly, ve kterých jeho bývalí kolegové/známí, hodnotí jeho činnost: hodně zajímavý a určitě doporučeníhodný je příspěvek o transformaci energetiky: od častého vypínání elektřiny až po obrovskou nadprodukci uhelných elektráren.

21.10.2021 4 z 5

Čeho bychom se měli obávat? Čeho bychom se měli obávat? John Brockman

Souhlas s thorirem. Knihu jsem použil jako podklad pro jednu mou přednášku o tom, kam se ubírá věda: pokud vás zajímá, proč se nedaří obyčejným lidem vysvětlovat vědecké poznatky, proč obrovské množství lidí nevěří očkování a proč se vědci zahrabali do svých malých světů plných nesrozumitelných formulací, pak je to knížka pro vás. Příspěvky kolísají co do kvality a inovativnosti...dalo by se to přirovnat k obrovské bonboniéře, ze které si každý něco vybere. Určitě doporučuji.

21.10.2021 5 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Neuvěřitelně výstižně popsány dva odlišné světy: mladého kluka, co hledá sám sebe a drsné rodiny/vesnice/školy, která nedává nic zadarmo a rozdává rány. Jak přežít jako podivní v takovém světě, je otázka, která se prolíná celou touhle knihou.

21.10.2021 4 z 5

Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Andy McNab (p)

Klenot. Inspiruje k zamyšlení nad stereotypy našeho chování, nad moralizování, nad tím, co je špatné a dobré a nad tím, že každý z nás na sobě může pracovat. Jeden z nejpronikavějších vhledů do psychiky psychopata a toho, že si od takových lidí můžeme odnést spoustu podnětů pro lepší žití.

20.10.2021 5 z 5

Zelinář a jeho televize: Kultura komunismu po pražském jaru 1968 Zelinář a jeho televize: Kultura komunismu po pražském jaru 1968 Paulina Bren

Kniha, která mi poopravila pohled na normalizaci a dala různá fakta do perspektivy. Bren začíná konstatováním, že si při výzkumu toho období s klasickými prameny nevěděla rady (záznamy sjezdů KSČ, ofiko korespondence...) a nedokázal na jejich základě rekonstruovat život za normalizace. Pak ale narazila na archiv České televize a otevřel se jí nevysychající zdroj informací, ze kterých dokázala vytvořit poutavé vyprávění o tom, jak zásadně televize utvářela pohled lidí sama na sebe, ale i na své okolí a jak ji komunisti dokázali prostřednictvím seriálů využít k masivní propagandě. Je tam spousta vynikajících postřehů: například kapitola o postavení ženy mi umožnila pochopit postavení žen v současnosti a proč je u nás stále gender gap tak obrovská (také za tichého souhlasu žen). Povinná literatura!

Estébáckou Prahou Estébáckou Prahou Prokop Tomek

(SPOILER) Skvělá kniha pro každého, kdo se zajímá o pražské reálie. Hotel Boscolo jako utajené pracoviště pro kontrolu korespondence? Masarykova akademie jako centrální mozek STB? Tohle a tisíc dalších zajímavých informací tady najdete.

20.10.2021 5 z 5

Jak kultura utváří diskuzi o klimatické změně Jak kultura utváří diskuzi o klimatické změně Andrew Hoffman

Neznám podobně informativní a tak čtivou knížku o tom, proč se naše diskuze o klimatické změně (i o jiných tématech) proměňují v kulturní války. Autor ukazuje, jak si republikáni v USA spojují opatření proti změně klimatu s rebelií proti Bohu (vše, co Bůh tvoří, je přirozené a proto je hřích zasahovat proti klimatické změně jako dílu Boha) a další příklady z praxe. Na konci je návod, jak se navzájem nepozabíjet při diskuzích o tématech jako je klimatická změna - ale taky například o stejnopohlavních manželstvích, potratech atd. Skvělá kniha.

20.10.2021 5 z 5

Průlom - Agentem CIA uvnitř komunistické nomenklatury Průlom - Agentem CIA uvnitř komunistické nomenklatury Pavel Žáček

Tohle je nedoceněný poklad: pochopil jsem realitu socialismu daleko lépe, než z jakékoli vědecké publikace. Autor popisuje své pracovní/všední zkušenosti s režimem a zároveň svou úlohu špiona. Je to plné vhledů do tehdejší každodennosti, ale i zajímavých postřehů polistopadového vývoje (1990-1). Důležitá kniha.

Evropa na rozcestí Evropa na rozcestí Stanislav Komárek

Velmi čtivá kniha, která se dotýká mnoha aktuálních problémů dneška: je to spíš průlet moderním světem, ve kterém se autor dotýká mnoha otázek, politologických, filosofických, sociologických. Osobně jsem si odtamtud "vyzobl" pár postřehů: například o polaritě dnešní společnosti, kde se přesouváme od středu ke krajům pomyslného názorového spektra. Myslím, že se úplně seknul v hodnocení změny klimatu, ale jinak moc dobrá kniha.

Congo, s. r.o. Congo, s. r.o. In Koli Jean Bofane

Vynikající kniha, připojuji se k Abrošovi a pumlovi.

20.10.2021 5 z 5

Spravedlnost: Co je správné dělat Spravedlnost: Co je správné dělat Michael Sandel

Vynikající kniha, která líčí hlavní dilemata dnešní doby: je správné souhlasit se sňatky homosexuálů, nebo ne? Spadají duševní poruchy způsobené válkou (PTSD) do skupiny "zranění" z války, za které by se měly udílet "řády", nebo ne? Autor nepřináší jednoznačné odpovědi, ale ukazuje, jak se můžeme v těchto hodnotově zatím neukotvených problémech zorientovat. Bonusem je to, že to je čtivý průvodce dějinami filosofie a rozhodování.

Tři králové Tři králové Jiří Padevět

Ideální pro každého, kdo by chtěl třeba - jako já - objevit místa ve své čtvrti, kde se Tři králové vyskytovali/operovali/skrývali se. Precizní, zajímavé a přínosné.

Jak přejít řeku Jak přejít řeku Václav Cílek

Důležitá kniha, ve které Cílek sumarizuje stav poznání o klimatické změně a dokládá ho konkrétními příklady. Města jsou zvyšováním teploty ohrožena nejvíce, Cílek to dokládá a navrhuje řešení: ty musí být globální, ale hlavně lokální. Doporučuji všem, které zajímá, co se kolem nic s životním prostředím děje.

Kapitál v 21. století Kapitál v 21. století Thomas Piketty

Kniha, která se zakládá na desetiletích výzkumu. Piketty se nerovnosti věnuje již strašně dlouho a jde to vidět: své závěry o čím dál větší nerovnosti v globální společnosti, rozleptávající demokracii, opírá o stovky odborných článků a rešerší, které ukazují úlohu daní, regulací a veřejných politik při vyrovnávání rozdílů v příjmech, které globalizace přinesla: na jedné straně raketový vzestup příjmů ve finančním sektoru (profíci, kteří ví, jak peníze množit, navíc za minimálního zdanění), na druhé straně stagnující příjmy střední třídy, která se propadá hlouběji do nízkopříjmových skupin. Důležitá kniha.

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Neuvěřitelně detailní monografie, která se zároveň nečte jako vědecké dílo, ale jako poutavý příběh jedné z největších osob našich dějin. Žižka tu není "hrdinou", ale normálním člověkem se všemi svými slabými a silnými stránkami. Důležitou součást tvoří dobové souvislosti, které člověku pomohou pochopit motivace Jana Žižky. Vynikající kniha, ale vyžaduje tak rok na přečtení.

Americká válka Americká válka Omar El Akkad

(SPOILER) Jedna z první knih, která se věnuje změně klimatu a jejím možným dopadům na naši civilizaci: rozehrává velmi uvěřitelné drama holky, která na vlastní kůži zakouší útěk z domova, uprchlický tábor, přerod v revolucionářku a nakonec i svůj tragický konec. Knížka je to náročná, vzhledem k určitě zamlženosti některých aspektů děje, ale stojí za přečtení.

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Kniha velmi násilná a brutální, ale i přesto unikátní a hodně obrazotvorná. Nemohl jsem se odtrhnout, ale musel číst s přestávkami, některé scény opravdu téměř k nevydržení.

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Jeden z nejlepších překladů, které jsem kdy četl. Zkoušel jsem knihu v originále, ale je to opravdu tak náročné dílo, že jsem se vrátil k češtině. Osudy malé holky, žijící s otcem-magorem jsou tu prokládány pasážemi líčení americké přírody, typické fauny a flory: a paradoxně mě vůbec nenudily, ba naopak. Příroda tu má významné místo, stejně jako hrubý charakter hlavní hrdinky, která se s osudem, který jí byl nadělen, pere víc než statečně. Výjimečná kniha, náročná, ale stojí za námahu.

20.10.2021 5 z 5

Mozek a vědomí  aneb Role mozku ve vzniku lidské identity Mozek a vědomí aneb Role mozku ve vzniku lidské identity Patricia Churchland

Málokdy se stane, že čtu knížku dvakrát - tahle mě k tomu "donutila". Úvod knížky je skvělé zasvěcení do dějin přemýšlení o vztahu já/ne-já, náboženství (duality) a filosofie. Následující části jsou vědečtější, ale věnují se problémům každodenního života. Pro mě osobně velký "eye-opener", co se týká emocí a jejich původ ve fungování mozku (agresivita, láska, náboženství, meditace). Důležitá kniha, která by měla být povinnou četbou pro všechny pedagogy, protože to, co se v ní popisuje, bude mít čím dál větší vliv na to, jak se díváme na chování člověka.

20.10.2021