Estébáckou Prahou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Cílem knihy je zprostředkovat čtenáři seznámení s autentickými budovami a místy, na nichž působila před rokem 1989 Státní bezpečnost a některé jiné složky represivního aparátu totalitního režimu. Záměrem je přinést širší a zdaleka ne pouze odborné veřejnosti přehledný souhrn informací o různých součástech StB, jejich struktuře a funkcích a dodat těmto údajům nový význam a atraktivitu zasazením do rámce města, změněného za dvacet a více uplynulých let. Kniha je svým zaměřením zatím unikátní. Stanovit místa působení StB je totiž poměrně obtížné, protože jedním z atributů StB bylo přísné utajení. To se důsledně týkalo i budov, v nichž StB působila. Na úvod je pro uvedení čtenáře do souvislosti zařazen nástin činnosti StB. Kromě budov úřadů a věznic užívala StB i byty a další prostory ke schůzkám s agenty. Protože se jedná rovněž o místa spojená s StB, je tato problematika přiblížena informativním textem a přílohou s výběrem adres takových bytů. V Praze se na mnoha místech odehrály dramatické události, jako zastřelení protikomunistických odbojářů či zatýkání. Jedná se o velmi rozsáhlou a těžko zcela zpracovatelnou problematiku. Proto je úvodní text doplněn alespoň ukázkou takové události s původními fotografiemi StB.Od nedávné doby má veřejnost možnost seznámovat se s fotografiemi, tajně pořízenými StB ze sledování osob. Tak se stala místem působení StB vlastně celá Praha. Z široké škály fotografií jsou opět uvedeny příklady. Hlavní částí knihy jsou hesla, věnovaná jednotlivým budovám, spolu s identifikačními údaji, historickým, stavebním a uživatelským vývojem místa. Hesla jsou doplněna dnešními fotografiemi budov. Fotografování v době působení StB bylo prakticky vyloučené, takže existuje jen velmi málo autentických fotografií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180665/big_estebackou-prahou-180665.jpg 4.713
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Estébáckou Prahou

lukas9656
20.10.2021

(+ SPOILER) Skvělá kniha pro každého, kdo se zajímá o pražské reálie. Hotel Boscolo jako utajené pracoviště pro kontrolu korespondence? Masarykova akademie jako centrální mozek STB? Tohle a tisíc dalších zajímavých informací tady najdete.

LukBook
05.10.2020

Moc zajímavá knížka. Dozvíte se základy o praktikách StB, ale především poznáte desítky pražských míst, ze kterých sledovali nebo přímo v nich mučili a věznili lidi


Jirinamac
31.01.2020

Knížka je zajímavým průvodcem budov a činnosti, kde působila StB. Našla jsem zde zmíněný i dům, kde bydleli moji příbuzní a bydlelo jen pár nájemníků a kde bych nevěřila, že tam měla StB své špehy.

Lenka4
16.07.2014

Pochvalu si zaslouží nápad průvodce s tímto zaměřením sestavit. Uvítala bych delší popisky k jednotlivých budovám, hlavně více informací ke konkrétní činnosti jednotlivých složek, které v nich působily. I když získat bližší údaje v této oblasti asi často není snadné a mnohdy je téměř nemožné.