Luciefever Luciefever komentáře u knih

Vášeň pro broskve Vášeň pro broskve Věra Chase

Kroutila jsem hlavou od začátku do konce, tenhle příběh je báječně ujetý. Až dekadentně dobrý. A ten jazyk a slovní obraty, hmmm, pro mě lahůdka. Kéž by se daly některé věty a fantazie extrahovat do čicháčků. Voněla bych si k nim před spaním:)
"Mé smysly ovládaly nesmysly..."

24.03.2021 4 z 5

Strašidelný klášter Strašidelný klášter Robert van Gulik

Atmosféra kláštera mě bavila a mnohé mi ukázala. Asi je jedno, jestli je řeč o taoistech, i v západní víře vidíme tu samou hierarchii. Mniši jedí suchou rýži a dlí ve studených celách, ti nahoře žijí v přepychu a pohodlí a těží ze své "svátosti". A proto mi byl v tomto příběhu soudce Ti obzvlášť sympatický, když se zde o mnoho více než v jiných jeho případech přikláněl k filozofii rozumu Mistra Konfucia. Logika a vyjímečný pozorovací talent opět vyhrály nad duchařinou a mystériem. A tleskám, jak si Ti Žen-ťie poradil s pětinásobným vrahem, který byl přesvědčen o své nedotknutelnosti. Však se na každého se vaří voda...

22.02.2021 2 z 5

Záhada čínského hřebíku Záhada čínského hřebíku Robert van Gulik

Paráda! Tahle kniha má švih, důvtip,moudrost a lidské charaktery ukazuje temné i laskavé. Půvab středověké Číny je nenapodobitelný. Nechce se mi vracet do 21.století a u případů soudce Ti se ještě pár knih zdržím:)

24.01.2021 4 z 5

Gauč Gauč Benjamin Parzybok

Dost dlouho to bylo zábavné čtení. Ulítlá story tří týpků, kterým držíte palce, i když byste čas od času alespoň jednomu z nich - ehm, Erikovi - uštědřili pár pohlavků. No a poslední čtvrtina to rozbila. Jak přibývalo absurdit a magie, tím víc bylo pro mě těžší nacházet ten prvotní, energií jiskřící náboj zajímavého dobrodružství. Při posledních stránkách jsem už jen doufala, že na konci nebude nějaká jihoamerická verze bájné Shambaly. Nakonec se vše podivně rozplynulo v mlze, stejně jako můj dojem z tohohle příběhu.

06.01.2021 2 z 5

Deset tisíc životů Deset tisíc životů Michael Poore

Láska, která trvá osm tisíc let, to už je slušná síla... Tady a teď nebo budoucnost proplouvající minulostí. Dvě duše, které se vždycky nějak najdou. Bavilo mě :)

28.12.2020 3 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Ať mi nikdo nevykládá, že jsou britové suchaři. Jejich humor v naškrobeném těsném límečku mě nesmírně baví. Možná proto je někdy lehce kousavý. Mrs. Townsend vymyslela Adrianovi vskutku úsměvný charakter:)

27.12.2020 3 z 5

Hlavní město Hlavní město Robert Menasse

Skvělá sonda do současného evropského myšlení z pohledu jedinců z různých národů a prostředí, soustředěných v jednom městě - v tom hlavním - kde se rozhoduje, plánuje, intrikuje, lobbuje a tvoří vizáž Evropské Unie. A přitom se pomalu zapomíná na fundament, tu původní myšlenku, která vznik tohoto společenství podnítila. Tohle není odpočinkové čtení. Po dlouhé době můžu říct, že se mi do rukou dostalo dílo, které naplňuje mou představu románu jako literárního žánru.

26.11.2020 3 z 5

Mezi vilami Mezi vilami Justin Quinn

Je jedno, jestli se narodíte do zlaté peřinky nebo hrubé dřevěné kolébky. Chcete-li mít život naplněný a razit si svou vlastní cestu, musíte se hlavně umět prát. S myšlenkami, názory, ideály, svědomím, samotnou, láskou i ztrátou.
Mnoho zajímavého jsem se dočetla v tomto příběhu, v mnohém souhlasila, někdy se ztrácela v množství jmen okrajových postav, zatínala zuby při každém překlepu a stylistické chybě, ale obsah mě celkem slušně nasytil.

07.11.2020 2 z 5

Benátčan Benátčan David Weiss

Když přišla karanténa a zavřely se knihovny, probírala jsem se svými knihami a zvolila si Benátčana, který už mnoho let čekal na svou příležitost být přečten. A že to bylo výživné! Dal mi docela zabrat. Několikrát jsem ho odložila, pak se k němu vracela, ale nakonec si mě získal. Pravda, musela jsem mít tu správnou náladu a často jsem vyhledávala na Googlu benátská zákoutí, kostely, Tizianovy obrazy, pátrala jsem po souvislostech, abych byla schopná ponořit se do atmosféry doby. A vlastně mě tahle historická rešerše dost bavila, i když skutečnost se od románoveho zpracování v mnohém liší.

20.10.2020 3 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Když si chlap, který vídá dno flašky víc než příležitostně, a který ztratil motivaci (no, možná ji nikdy před tím ani nenašel), jednoho dne shodou různých okolností sáhne do svědomí, tak zjistí, že i když je lump s funkcí, má celkem slušnej pojem o tom, co je správné a co zas už tak moc ne. A když s tím tenhle týpek začne něco dělat a vzchopí se (vivat lady Sybila), pak tu před námi stojí velitel Elánius s nově vyklepaným hrudním plátem - anepomlouvejtemihoneboměnas*rete.

Uznávám, že veliteli držím palce ze staré sympatie. Uznávám, že mě tentokrát dost iritovaly ty jeho dlouhé proslovy, zvlášť v okamžicích, kdy jde o každou vteřinu. A uznávám i to, že mi už pak lezl na nervy hovínkový epos malého Samíka. Ale ptám se : Byla aristokracii přistižena křidýlka? Získali skřeti místo ve společnosti? (kdo četl i další knihy tak ocení jejich schopnost obsluhovat klikačky) A poznali venkované, jak má fungovat zákon? Aha!
No tak dobře... Elánius je malinko podpantoflák, ale zdá se, že šťasnej. Tak mu to, lidi, přejte. Však už si zažil svoje ;)

P. S. Na komentáře lidí, co přečetli dvě knížky a už jsou na Zeměploše domorodci,
radši reagovat nebudu.

13.09.2020 2 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Já toho zeměplošskýho Smrtě žeru. A proč by si taky nemohl dopřát trochu té lidské legrace? Jako antropomorfní personifikace moc příležitostí nemá.. Je to sice příznačně lehce pochmurné, ale taková už smrt bývá. A že pak všechno Mort dokonale zkoní (nic proti Truhlíkovi ten je z obliga), to je prostě život...
Bavila jsem se báječně, tady byl Terry opět v brilantní formě.

28.08.2020 4 z 5

Na západ od Říma Na západ od Říma John Fante

Řím jako touha, ke které se upínáš, když ti vlastní život leze krkem. Kdo z nás to někdy nepocítil, na všechno se vybodnout a jet daleko od marnosti? Možnosti jsou, závazky a svědomí ale taky...

14.08.2020 2 z 5

Medová smrť Medová smrť Hanni Münzer

Když zasadíte příběh do času Hitlerova Německa, máte čtenářské publikum zaručeno. Přes všechnu brutální temnotu nacistické ideologie jsou lidé zas a znova přitahováni k otevírání té děsivé kapitoly naší historie. Ani já nejsem výjimkou.
Celkem nesejde na občasných nesrovnalostech v reáliích knihy, jde tu o kontext doby, a především o varování, aby se nic z toho znovu neopakovalo.

11.08.2020 2 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Z počátku to trochu drhlo, pak ale Pratchett začal přidávat svou typickou slovní kolomaz na ty správné písty a táhla. A ručičky na budíkách mých osobních měřičů zábavy a zaujetí začaly ukazovat správné hodnoty:)

09.07.2020 2 z 5

Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutné Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutné Katherine Pancol

Dejme tomu, že každý z nás občas váhá. A dejme tomu, že někteří mají víc štěstí nebo kuráže. Život je rozmanitý. Ale toto? Dejme tomu, že by kniha byla pojatá jako vtipná, místy sarkastická nadsázka lidského hemžení. Pak bych byla ochotná uvěřit Juniorovým superschopnostem, Hortensiině ultra rychlému a veleúspěšnému rozjezdu ve světě módy, Phillipově bezvýhradnému souhlasu vzít si domů cizí (i když milou) bezdomovkyni, a tak dál... Jenže tohle je , přátelé, román. Takže k tomu přistupujme vážně. Vážně? Ať se snažím sebevíc, prostě mi to skrz šedou kůru mozkovou neleze. Příběh je plný cukrové vaty. A ta je sice voňavá a nadychaná, ale když je jí moc, dělá se mi blivno, štvou mě opatlaný prsty a tváře. No, alespoň je mi jasné jedno - už nejsem takový romantik a k uspokojení čtenářského apetitu potřebuju vytříbenější pochoutku.

21.04.2020 1 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Bábi Zlopočasná se v příbězích ze Zeměplochy objevuje poprvé. A já jsem strašně ráda, že tenhle syrový horský charakter Prattchet rozvinul, dobrousil a zešpičatěl v dalších knihách. Ani mnohočetné vrstvy spodniček pod obnošenými šaty nezamaskují, že Esme je čarodějnická femme fatal. A co teprve její Pohled! Však víte, Hlavologie...

05.03.2020 3 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Musím uznat, že zeměplošský Smrť je sympaťák. VO-STREJ.
Ale nejvíc jsem se bavila díky děkanovi, jeho bojové nasazení a nadšení bylo strhující :D :D Krleš!

27.02.2020 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Moje třetí Brownova kniha a musím říct, že už mi Langdonova dobrodružství připadají jako kolovrátek. Tak jako tak to byla parádní historická jízda Florencií a Benátkami, zakončená v Istanbulu. A to palčivé téma přelidnění populace je ku*va závažný problém...

04.01.2020 3 z 5

Prezidentův klobouk Prezidentův klobouk Antoine Laurain

Milé, velmi milé :) Knihu posílám dál, ať cestuje a potkává se s dalšími lidmi, stejně jako prezidentův klobouk.

29.11.2019 4 z 5

Továrna na vafle Továrna na vafle Roman Helinski

Tahle knížka ve mě budila nutkání čistit si zuby pětkrát denně...
Mikrosvět vaflárny a jejích zaměstnanců je mrazivě pravdivou ukázkou toho, jak snadno se z lidí stane stádo, když se objeví ten "správný" vůdce a vyvolá ve svých slepě dodaných ovečkách hřejivý pocit vlastní důležitosti. To nezní až tak špatně, ne? Jenže - manipulace je pak tak snadná... Ach, lidi jsou hlupáci hloupí.

30.07.2019 2 z 5