LordByron LordByron komentáře u knih

Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi Veronika Sušová - Salminen

Prvý poriadny životopis Putina čo som zatiaľ čítal a kus poriadnej správnej historicko - politologickej práce.
Pekne bod po bode sa vysvetľuje historické pozadie, zrútenie sa Ruska za Jeľcina, Putinova mladosť a rôzne perspektívy do budúcnosti.
Páči sa mi ako je Salminen absolutne nezaujatá a o udalostiach spred pár rokov píše ako o Rímskej ríši :) Tak to má byť.
Absolútbe nezaujato opísané príčiny kríz v Čečne a Gruzínsku, problémy Ruska s demografiou a aj možné príčiny toho prečo je nedemokratické (vraj ekonomika krajiny s nerastnym bohatstvom) atď.. Určite povinnosť pre každého kto chce súčasnému Rusku rozumieť.

11.01.2022 5 z 5

Lži století, které znají jen zasvěcení Lži století, které znají jen zasvěcení Heiko Schrang

Nie je to zlé. Niektoré zaújmavé a ťažko vyvrátiteľné veci o EÚ a FED-e. Pekná kapitolka o Líbyi. Pár vecí z Nemecka ku ktorým sa našinec nevie ako vyjadriť. Skvelá kapitolka o molochu Goldman Sachs ,ktorú určite každému doporučujem (ked už nič iné)a aj o Bilderbergu.To stálo za to.
A potom pošahaná zmienka o iluminátoch ktorá to dosť kazí(a znižuje autorovu dôveryhodnosť) a nejaké tie morálne kecy.Autor fandí Ronovi Paulovi a Nigelovi Farageovi čiže : )
Není to zle. Spomedzi konšpiračnej literatúry asi jeden z relatívne lepších kúskov ale aj tak je to dakedy skôr konšpirácia..

11.01.2022

Pôvod druhov Pôvod druhov Charles Darwin

Skvelá knižka. Ťažko sa číta, obrázky nikde :) a 90 percent toho čo hlása je už totálne zastarané. Človeku ako tak vzdelanemu hneď napadne tu to ako oni vtedy ešte evidentne nepoznali genetiku (a tápali v tom ako sa čo dedí) a tu nejaka iná naivná dobová predstava :).
Každopádne je to zaujmave a už aj tak filozoficky (neraz je to filozofické) a cool sú aj tie dobové úvahy o šľachtení a rôznych zmenách atď..
Evolúciu nevymyslel iba Darwin. Bol jedným z radu ľudí ako Lamarck, Holbach, Buffon, Erasmus Darwin, Wallace, ale bol asi kľúčový.

11.01.2022 4 z 5

Smrt Západu – Jak vymírání obyvatel a invaze přistěhovalců ohrožují naši zemi a civilizaci Smrt Západu – Jak vymírání obyvatel a invaze přistěhovalců ohrožují naši zemi a civilizaci Patrick Joseph Buchanan

Určite fantastická kniha a manifest tradicionalizmu, paleokonzervativizmu atď..
Je prdel že mnohé z opisu tradičnej Ameriky dávnych čias je prakticky totožné s opisom starej Ameriky u Davida Dukea :).
Buchanan má blízko k extremizmu a dávno pred Trumpom otváral tému Mexičanov,kultúrne vojny atď..
Úplne súhlasím s komentom kolegu Miroslava podo mnou(ohľadom kresťanstva a Srbov).
Kopec veci sa mi páčilo a v kopec veciach som nesuhlasil a tak to ma byť.

11.01.2022 4 z 5

Jak byl vynalezen židovský národ Jak byl vynalezen židovský národ Shlomo Sand

FANTASTICKÁ kniha. Vlastne nechápem, že až trz zisťujem, že som ju tu očividne doteraz nekomentoval :)
Jednoznačne stojí za prečítanie a to pre každého. Autor rad radom likviduje absolutne všetky veľmi zažité a v podstate už dávno prekonané mýty ktorým sa len treba pozrieť do očí.
Nezmysly o,, vyhnaní židov z vlasti "keď nikdy žiadne nebolo. Nezmysly o tom akoby nekonvertovali keď podľa stovák dôkazov židia v Palestíne masovo prestupovali na islam a čiastočne kresťanstvo.
Rozoberá to koľko ľudí a koľko dokonca národov(nielen Chazari!) konvertovalo na židovskú vieru. A na akých vratkých, mýtických základov stojí celý sionizmus.Ako sami prví sionisti vrátane Ben Guriona uznávali (a dnes sa o tom nevraví) že sú Palestinci zrejme potomkami židov čo konvertovali na islam. Asi jedine menej zaujmave to bolo tam kde sa venoval židovskej historiografii. Ale toto si naozaj musí prečítať každý kto chce poznať dejiny židov a ak už žiadnu inú knihu nie tak túto a Israela Shahaka.

Průmysl holocaustu Průmysl holocaustu Norman Gary Finkelstein

Moje obľúbené časti a pasáže - ako vyslovene NÁBOŽENSKÝM jazykom sa hovorí o holokaustu miesto vedeckého, ako sám svätý velknaz Wiesel píše v pamätiach viacero nezmyslov ktoré sa stať nemohli (ako čítal Kanta v jidis keď Kanta nikdy do jidis nepreložili) a ako sa za,, prezivsich holokaustu "už nadivoko označujú aj tí čo pred táborom vlastne ušli alebo tam len mali rodičov alebo (v jednom prípade) clovek co,, precítil to utrpenie duchovne":).
Veľmi pekné bolo ako Finkelstein zboril ten mýtus ako preživši,, nechceli po vojne hovoriť "vraj kvôli traume keď to reálne bolo preto aby sa lepšie integrovali v Amerike McCarthyizmu.
Atď.. Bohužiaľ Finkelstein neberie Irvinga :) ale neva a aj na facebooku aj trz píše zdieľa skvelé veci.
EDIT :Pri pozornejsom prečítaní som si uvedomil ze Irvinga celkom berie a hovorí o ňom ako o časti revizionistickej literatúry ktorá má fakt istý zmysel a skvelom historikovi. Zároveň sa vysmieva Debore Lipstadt a Wieselovi ako,, velkňazovi kultu", a rozbíja zažity mýtus o židovskom zlaté v švajčiarskych bankách. Je skutočne príznačné, že najväčší historik holokaustu Hilberg túto knihu tak vyzdvihoval a naopak mocichtiví chamtiví lobisti z AIPAC ju tak nenávidia.

Interpol Interpol Laurent Greilsamer

Úžasná knižka o téme o ktorej som predtým nič nevedel.
Ako vznikla idea medzinárodnej polície, ako ju uchvátili nacisti, o kartičkach židov a návrhoch na cigánske tábory ešte aj po vojne :) a o rôznych konfliktoch, odtrhnutí sa Varšavskej zmluvy aj dočasne Ameriky..
Zaujmavé bolo ako sa dlho odmietalo zaradiť medzi hľadaných,, vojnových zločincov "lebo by to bola politika a ako sa to nakoniec zmenilo (podľa mňa chyba).
Páčila sa mi zmienka o Francois Genoudovi a jeho kamošovi Dickopfovi - exnacistovi v čele Interpolu : ).
Zaujmava bola kapitola o drogách a predaji heroínu Tamilskými rebelmi zo Srí Lanky.O tom som predtým nevedel. Atď..

10.01.2022 4 z 5

Mať svoj štát znamená život: politická biografia Alexandra Macha Mať svoj štát znamená život: politická biografia Alexandra Macha František Vnuk

Totálna hagiografia autorovho,, hrdinu "a hrdinu dosť kontroverzného :)
Mimochodom je zaujmave ze väčšina ľudákov (najmä nábožensky založených)je na Tisa ale jediný Vnuk fandí skôr Machovi a Tukovi :). No a mimochodom ak by si túto knižku čítali Kotleba a Mazurek myslím ze oprávnene by im Mach bol bližší ako Tiso :)
Inak pekne dielko a kopec zaujímavých info z doby zapadnutej prachom. Človek celkom chápe prečo sa mladý odvážny rebel nechal strhnúť k stále radikálnejšiemu nacionalizmu.

10.01.2022

Andrej Hlinka. Otec národa? Andrej Hlinka. Otec národa? Roman Holec

Tak na jednu stranu skvelý kus vedeckej práce a pre mňa prvé také poriadne nahliadnutie do tejto postavy (a kapitoly dejín).
Rozhodne nie hagiografia ako od ľudákov a obraz Hlinku je podaný dosť vierohodne a zaújmavo.
Na druhú stranu je jasné že chcel autor trošičku ísť do trendu súčasného zhadzovania idolov :) a ten ja moc nemusím.
Kapitola o Černovej bola asi najlepšia a súhlasím že by si táto udalosť zaslúžila aj väčšiu pozornosť a podľa mňa film :).
Dozvedel som sa veľa nového a urvite doporučujem. Hlinka nie je postava čo by mi úplne sadla. Ale stále bol velikán.

Parerga a paralipomena 2 Parerga a paralipomena 2 Arthur Schopenhauer

FANTASTICKÁ kniha.
Je pravda bohužiaľ ze pre poriadne pochopenie by človek mal mat preluskany celý Svet ako vola a predstava ale toto sa číta oveľa lepšie.
Úryvky o náboženstve, ženách, židoch, samovražde, sochach.. Takmer pri každej teme je originálny, vzdelaný, aforistický a ma veľa co do seba.. Jeden z top filozofov všetkých dôb veľký Schopi.

Karl Marx Karl Marx Francis Wheen

Pre mňa to bol prvý Marxov životopis a keď som ho čítal ma úplne fascinoval. Ani som neveril ze taky relatívne nezaujímavý život sa dá tak skvelo opísať.
S odstupom času uznávam ze autor aby svojho hrdinu aspoň niekde uhajil bol nie úplne fér k pár jeho socialistickým rivalom (Proudhonovi, Bakuninovi).
Inak super knižka.

10.01.2022 4 z 5

Fantastické. Príliš o tom písať asi ani nemá moc zmysel.
Som rád, že konečne niekto presne povedal to isté o budhizme čo ja (ze je náboženstvo presne asi tak ako marxizmus v ZSSR). A par veci dúfam ze sa nestane (svetová vláda). Par veci mi prišlo samozrejmych a známych.
Ale veľmi sa mi páčil popis života lovcov zberacov a aj dosť negatívny opis neolitickej revolucie (s ktorým úplne nesúhlasím ale je to zaujmavy pohľad). Nikde inde som zatiaľ o tomto nečítal takže som rad. Každopádne Homo Deus je lepší.

10.01.2022 5 z 5

Dostal som ju ako darček a totálne ma fascinovala a aj vydesila. Strašne chcem aby sa nesplnila :)
Ale všetko to dosť dáva zmysel i keď zmysel dávali aj iné predikcie čo sa nesplnili.

Mocenské systémy Mocenské systémy Noam Chomsky

Moja pôvodne prvá knižka od Chomského a keď som si ju ako malé decko (asi štrnásť ročné) čítal skoro ničomu som poriadne nechapal :)
S odstupom času ju hltám :). Pravda je zaujatá. Hneď na druhej strane mate náklad dokonca ešte aj na J. F. Kennedyho ale na toho som si neskôr urobil lepší názor.
A ptm skvelé analýzky arabskej jari, Jeffersonovej skepsy ku bankárom, toho ako Pakistanci odmietajú americké drony na svojom území atď..
Mimochodom Chomsky mi pripomína skôr (skutočného) liberála ktorému ide o ľudské práva a je proti vláde než levičáka, ktorý by sa viac zaoberal ekonomikou. Je to skutočný dedič liberálov 19 storočia.

Války rudého muže Války rudého muže Miloslav Stingl

Som veľmi rád, že som (úplnou náhodou) túto krásnu knižku našiel (dlho som ju chcel) a veľmi sa mi ľúbila.
Stingl sa vôbec netají komu fandí, ale tak právom. Obetiam najväčšej genocídy všetkých dôb.
Kapitoly o Severnej Amerike ma až tak nezaujali, lebo ich každý pozná, ale o to radšej som si čítal o Kariboch, Tupac Amaruovi a najlepší zo všetkých boli aj autorovi obľúbení Mapučovia - Araukáni.
Indiánsky národ ktorý si nijdy nepodmanil Inka ani Španiel :).

Z područí islámu Z područí islámu Ayaan Hirsi Ali

Fu. No nepochybne skvelá zaújmava kniha a vhľad do kultúry o toľko inej ako je tá naša. Akože príčiny tých problémov s nimi som po prečítaní videl oveľa jasnejšie.Ayaan je skutočná feministka a skutočná osvietenka a veľa z toho čo robí je záslužné. Veľa z toho na čo upozorňuje si sakra pozornosť zaslúži.
S Ayaan ale vo veľa bodoch nesúhlasím (čo neznamená že jej upieram právo na názor). Aspekty klanovej mentality o akej hovorí majú aj naši cigáni a kdekto. Fundamentalizmus v kresťanstve nie je menej zlý akurát oveľa menej častý.
Sama je tiež akoby tak uchvátená tým naším úžasným západným svetom, že akoby vôbec nevidí jeho muchy a vôbec si nevšíma nakoľko je sám nespokojný so sebou.
A to že sa nakoniec kamarátila s americkými neokonmi jej v mojich očiach dosť pohoršuje ako aj keď hovorí o nenávisti moslimov k židom a nezmieni sa o prístupe Izraela k Palestíncom ako príčine.
Inak skvelá kniha ale zoberte si z nej len to len niečo a nie všetko .

10.01.2022 4 z 5

Příčiny druhé světové války Příčiny druhé světové války Alan John Percivale Taylor

Knižka na ktorú som bol zvedavý neskutočne ale fakt neskutočne dlho. A keď som ju konečne čítal šokovala ma a neraz štvala a bola úplne iná ako som predpokladal.
Určite nečakajte žiadnu obhajobu Hitlera a kto to takto interpretoval bol asi blázon. Taylor je k Nemcom občas vlastne o dosť tvrdší ako klasický výklad. A rad radom nabúrava každú zažitú predstavu.
Predovšetkým ani vôbec nesúhlasí s tým, že by reparácie po prvej svetovej boli voči Nemcom prikruté(v tom zmysle ze by sa nedali splatiť). Neustále pripomína aby sme nezabudali ako ľudia vtedy ešte nevedeli čo bude mať aké dôsledky. Vysvetľuje do akej miery politici appeasementu neraz ani NEMOHLI jednať inak a ako nevyhnutne všetko spelo k výbuchu.
Často ma vytáčal vyťahovaním údajných morálnych dôvodov (najmä pri Mníchove). A takmer úplne obchádza ekonomické otázky aj keď tam kde sa im venuje je skvelý.
Páčili sa mi rôzne tie úvahy prečo mať vyrovnane silnú armádu nemá zmysel (je to zbytočné veľa na obranu a málo na útok) a prečo Británia nezbrojila viac (a nie kvôli Chamberlainovi ani Labouristom ale kvôli nekeynesianskej ekonomike).
Páčil sa mi veľmi aj opis Habešskej krízy a pre covidovy dnešok môže byť takým varovaním ako sa vtedy dookola britskí odborníci mýlili (čakali že je talianska flota prisilná na Britov a pozemnej armáde, že bude dlho trvať rozdrvit Etiópcov a bolo to naopak) - aj odborníci sa mýlia. Aj celé to ako odborníci vždy povedia to čo chce vláda počuť.
No a takisto super bolo ako v okamihu Hitlerovho nástupu k moci britské noviny písali, že sú skôr dôvody báť sa o (krízou zničené) Nemecko než Nemecka :).
No ale inak mám aj výhrady :) každopádne je to určite kniha ktorú každému (na zamyslenie) doporučujem a jedna z najdôležitejších kníh o vojne vôbec. Bez debaty.

Vzestup a pád velmocí Vzestup a pád velmocí Paul Michael Kennedy

Jedna z kníh co sa našli u Usámu bin Ládina a rád ju čítal :) čo mu slúži ku cti (skutočne sa snažil pochopiť nepriateľa).
Krásne a podrobné a mnohostranné analýzy vplyvu ekonomiky na vzostup a pád jednotlivých impérií.
Páčil sa mi najmä popis cárskeho Ruska pred revolúciou a problémov,, súčasného "(z 80 rokov) ZSSR A,, súčasného" USA.
Takisto tie štatistiky,, podielu na svetovej výrobe "a ako upadlo Rusko v rokoch 1914 až 1921 (a Európa sčasti tiež) a naopak Amerika vtedy rástla a zasa potom ako Sovietsky zväz za Stalina rástol a tak.

03.11.2021 5 z 5

Soumrak římské říše Soumrak římské říše Ammianus Marcellinus

Autor je pohan takže dáva trochu pohľad aj z,, druhej strany "ale zároveň nie je vôbec odporca kresťanstva.
Cisára Juliána obdivoval celkom otvorene - a aj ho osobne poznal a podrobné opísal. Ale vyčíta mu aj chyby. No a scény plnú vpádov Isaurov, intríg, vrážd a vojen opisuje dokonalo.

28.10.2021 4 z 5

Sešity z vězení Sešity z vězení Antonio Gramsci

Čo všetko možno zahrnúť do filozofia? Čo do politiky? Nie je filozofiou a politikou náhodou VŠETKO? A to aj jazyk, porekadlá, ľudové múdrosti..
Takéto otázky si dáva Gramsci sediac vo fašistickej base. Veľký obdivovateľ Machiavelliho, ktorého ale interpretuje úplne inak ako všetci ostatní. Prvý marxista čo (ešte právom) načrel miesto ekonómie do kultúry.
Zapamätal som si famózne myšlienky ako že reformácia na rozdiel od renesancie bola ľudová a preto sa presadila. Že epocha renesancie, ktorú ospevujú bola dobou úpadku, chaosu a biedy. Úvahy nad možným zjednotením Talianska už v 15 storočí. Nad,, jakobinizmom "Machiavelliho.
Nad inteligenciou v rôznych triedach.

28.10.2021 5 z 5