LordByron LordByron komentáře u knih

Stratené evanjelium Judáša Iškariotského Stratené evanjelium Judáša Iškariotského Bart D. Ehrman

Skvelá knižka ktorá sa dobre a rýchlo čítala a bolo v nej aj premňa kadečo nové. Na druhú stranu až tak nemusím autorove úplne až školácke vysvetľovanie niektorých totálne základných vecí jak pre trojročné deti : ) zas a zas ich vysvetľuje a tak jednoducho až to uráža inteligenciu čitateľa (takéto knihy predsa nekuoujú nevzdelanci) - ale zjavne to v USA treba..
Inak sa mi Ehrmanove nové interpretácie zrady a tak ľúbili. Evanjelium samotné ale zjavne neprinieslo nič zas až také čo by človek neočakával hneď (stále je to ale svojim spôsobom bomba že jestvuje).

11.07.2023 4 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Príjemné prekvapenie. Pomerne dlho som sa tejto klasike vyhýbal aj keď som ju poznal. Som pritom ateista a Dawkinsa som z videí na youtube mal vcelku rád - neočakával som ale od knihy nič extra nové než obohraté voltairiánske argumenty - a existencia Boha premňa už dávno témou nebola. Mýlil som sa - je to skvelá a v mnohom origoš knižka plná zaújmavých informácií a argumentov. Poplatná sčasti dobe vzniku (Bushovskej a za rozmachu tvrdých evanjelikálov). A veľmi slúži Dawkinsovi ku cti to ako je ku svojim protivníkom férový. A ako sa bez zaváhania zastane aj katolíckej cirkvy lebo,, ešte viac nemám rád nespravodlivosť ". Napr.v pasážach o pedofílii kňazov a tam kde sa odmietne venovať križiackym výpravám apod.
Zaújmavé boli pasáže o treste smrti v (americkej čiže nie talibanskej časti afganistanu)za ateizmus alebo o kargo kultoch.
A o tom ako nad vecou a racionálny Richard je svedčia aj jeho napr dnešné postoje k súčasným témam ako transgenderizmus. Opak fanatika a mne o dosť sympatickejší ako Hitchens (od ktoré som pravda ešte knihy celé nečítal).

11.07.2023 4 z 5

Vítězství v Pacifiku Vítězství v Pacifiku Miloš Hubáček

Fantastická knižka plná vojenského poučenia.
O operácii kde velenie na oboch stranách vŕšilo chybu za chybou : ) a kde amici vyhrali len za to, že japonské velenie robilo chyby ešte väčšie : ).
Zároveň takmer učebnica obojzivelnych a námorných operácií.

24.05.2023 4 z 5

Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce Jiří Kovařík

Famózna knižka od famózneho autora.
Na Ľudovíta mi najprv zlepšila názor - postupom času som ale (aj za to že Kovarík poctivo uvádza aj negatívne stránky svojho hrdinu) zasa musel skonštatovať, že to bol síce veľký muž, ale jeho bilancia je skôr negatívna.
Bol arogantný, premrhal napríklad príležitosť na veľmi výhodný mier s Holandskom keď sa mu vo vojne darilo (a následne o ten výhodný moment prišiel keď Holandsko získalo spojencov).
Nesúhlasím s tým, že by jeho ostatné vojny neboli vôbec útočné (námatkovo devolučná). A nesúhlasím ani napríklad s Kovaríkovým vnímaním Frondy ako podniku bez cieľov a čisto reakčného (už zrušenie lettres de cachets ktoré Kovarík spomínal bol veľký a vznešený cieľ a stavovský štát nebola iba reakčná koncepcia-okrem toho nezabúdajme že posilniť úlohu stavov vo Francúzku bolo dačo iné ako robiť to v Poľsku kde ju už mali obrovskú).
Ľudovít je pre mňa veľký muž a a schopný vládca, ale jeho dedičstvo sú nakoniec žiaľ najmä prenasledovanie protestantov, hladomor a vojny a dane, obrovské peniaze čo išli na jeho paláce atď.
Veľmocenské postavenie už Francúzku vydobyl Richelieu.
Knižka sa mi ale veľmi ľúbila. Konečne som si prečítal opis bitky o Denain a tak.veľmi sa mi ľúbil v úvode časti o Anne Rakúskej a ľudovítovi .XIII -kráľovi mušketierov.
Porovnávam Ľudovíta s Napoleonom.Obaja boli veľkí a schopní muži a oboch v mnohom potopila ich pýcha a to, že proti sebe poštvali celú Európu.
Napoleonovi ale pridáva, že bol v bitkách sám vojenský génius (kým Ľudovít mal na to hlavne svojich generálov) a sám sa musel aj dostať k moci. To neznamená, že si v mnohom úctu nezasluhuje aj Ľudovít.

24.05.2023 4 z 5

Bojové techniky raného novověku Bojové techniky raného novověku kolektiv autorů

Podľa mňa krásna knižka, krásne ilustrácie a pekne prehľadne vysvetlené jednotlivé zbrane, taktiky, ich vývoj a bitky. V kope iných kníh vám toto sotva opíšu akoby ste to mali vedieť automaticky : )
Ľúbil sa mi napríklad Breitenfeld a vysvetlenie zániku taktiky Caracol, ľúbili sa mi obliehacie metódy, Lutzen a Leuthen.
Ale takmer úplne absentuje Veľká severná vojna (!) okrem jedného obliehania a možno toho málo venovali Turennovi.

24.04.2023 4 z 5

Adolf Hitler - Cesta k moci Adolf Hitler - Cesta k moci Konrad Heiden

Absolútne fascinujúca kniha. Jedna z najlepších čo o Adolfovi kto napísal. A asi najlepšia vôbec o jeho vzostupe k moci.
O zrode jeho ideológie a o Mníchovskom puči apod.

14.04.2023 4 z 5

Darwinismus a inteligentní plán Darwinismus a inteligentní plán Jonathan Wells

Žurnalisticky šikovne napísané a ako úplne malého ma to aj presvedčilo. Kadekoho kto to až tak nepozná to presvedčí.
A používa to také tie amícke diskusné praktiky čo vás zblbnú.
Na konci dňa to ale oravdaže neni pravda.

14.04.2023

Antiglobalista Antiglobalista Ľuboš Blaha

Inteligentne a vzdelane napísané. Akurát autorova politická kariéra tomu vôbec nezodpovedá.
S tým čo tu píše ale principiálne skôr súhlasím.
Je príznačné, že spomína, že Lenin vnímal nacionaliznus pozitívne - u Ukrajincov (ako národa potkáčaného Rusmi). Všetci vieme ako dnes Blaha pristuluje k Ukrajine a Rusku.
No a jeho,, ani xenofóbiu ani iba kuktúrby liberalizmus ale iba socialistickú cestu "áno s tým sa stotožňujem akurát sa toho on sám nedrží.

10.04.2023 4 z 5

Války proti králi (1642–1658) Války proti králi (1642–1658) Jiří Kovařík

Prečítal som si najmä časti venované Fronde a Francúzku - o tom toho u nás človek zohná menej a ja som vedel menej.
A boli vynikajúce a často srandovné.
Doba aristokratických magorov plných galantnosti a pošahaných gest : )
Vzbura bláznov bez jasných cieľov.
Všetci vieme, že Condé bol skvelý vojvodca, ale bol aj odvážny a extrémne arogantný.
A celkom zaújmavý je aj mladý neskorší anglický kráľ Jakub. II - zjavne bol skvelý vojak a to viac než kráľ.
EDIT :Spätne musím po prečítaní absolútne doporučiť aj časti o Anglicku.
Edgehill, Marston Moor,princ Falcký - všetko famózne, zaujmavé a nádherne popísané veci : )

10.04.2023 4 z 5

Ježiš Nazaretský – Druhý diel Ježiš Nazaretský – Druhý diel Joseph Alois Ratzinger

Sám by som si tú knihu pravdaže nekúpil, ale keďže už bola doma tak som ju trochu čekol.
Ježiš ma zaújma ako historická osoba a je fakt, že (keďže evanjeliá boli písané v inej dobe) interpretáciu je dakedy čítať lepšie.
Samozrejme pápež prezentuje ortodoxnú pravovernú verziu na všetko, určite je vzdelaný a neni to zasa ani vyložene nezaujmavé.
A dáva občas najavo svoje názory ako že pravda má byť absolútna a že (a to som bol prekvapený) naboženské má byť oddelené od politického.
Zaujmal ma jeho opis Piláta a židovských velkňazov. Opisuje ich presne ako v Gibsonovom filme : ).
S čím sa rád stitožním aj keď mám aj isté protiargumenty ale skôr s tým súhlasím.

10.04.2023

Unabomber: Manifest Unabomber: Manifest Unabomber (p)

Myslím, že všetci sa zhodneme, že je to dielo génia plné pravdivých úvah.
Pravdaže nie zasa úplne s každým záverom súhlasím.

28.03.2023 5 z 5

Pápeži 20. storočia Pápeži 20. storočia Iosif Romuaľdovič Grigulevič

Ani otvorene komunistický a silne zaujatý autor tejto knihy sa nepokúša tvrdiť (ako to raz trepal Christopher Hitchens) že by nacisti a fašisti boli všetko len a otvorene katolícke cirkevné hnutia. Už to o všeličom svedčí (že Hitchensovi neradno príliš veriť).
Niektoré veci boli zaújmavé, skoro všetko zaujaté a občas som sa trochu nudil lebo priznajme si Vatikán má v sebe menej napätia, akcie a tak než napríklad dianie v ústredí nacistov.

28.03.2023

Svedomie proti násiliu Svedomie proti násiliu Stefan Zweig

Absolútne ale že absolútne majstrovské dielo o (podľa mňa) neprávom trochu pozabudnutej epoche. Čítal som to už dávno a rád sa k tomu vraciam.

28.03.2023 4 z 5

Talmud: Portréty a legendy Talmud: Portréty a legendy Elie Wiesel

Mne osobne sa to veľmi ľúbilo. Chcel som načrieť prvýraz do sveta Talmudu a aj keď som bol skeptivký tak toto bol v celku dobrý začiatok.
Pekná zbierka príbehov, zaújmavé osobnosti a filozofia. Aj keď s ich filozofiou som často nesúhlasil a v istých aspektoch mi prišla až príliš hmm epikurejská a v zlom zmysle slova materialistická hmotárska.

28.03.2023 4 z 5

Papež a Mussolini - Tajemství papeže Pia XI. a vzestup fašismu v Evropě Papež a Mussolini - Tajemství papeže Pia XI. a vzestup fašismu v Evropě David Kertzer

Pre mňa absolútne fascinujúca kniha. Za dlho jedna z najlepších. Skvelo spracovaná a plná málo známych informácii po ktorých bolo treba sa pitvať dlho. A kopec vecí stavia do absolútne iného svetla ako sme boli zvyknutý.
Nikdy som si až tak neuvedomoval ako veľmi bola dobová cirkev otvorene antisemitská ešte aj vo všetkej svojej tlači a novinách a ani ako veľký vplyv mala na Mussoliniho.
Na druhú stranu Kertzer nezveličuje, nie je nespravodlivý (žiaľ o tejto téme obvykle písali najmä komunisti a tí nespravodliví boli) a napríklad uznáva, že pápež nemusel nacistov a v súkromí bol proti invázii do Etiópie (zvyšok cirkvi bol ale za ňu) a tak.
Je tiež zaújmavé ako cirkev tlačila fašistov do diskriminácie voči protestantom, alebo ženskej gymnastike, ako bola namočená v pedofílii a ako jediný raz zvažovala Hitlerovu exkomunikácii (nie za vojnu ani holokaust ale za účasť na svatbe protestantky :).
A o Pacellim alias Piovi XII je už asi úplne jasné (tušil som to už predtým) že aj keď samozrejme nacistom nebol tak k nacistom pristupoval zhovievavejšie než jeho oredchodca.
Fascinujúcou (a neskutočne mne odpornou) postavou je tiež najmä Tacchi Venturi - pápežský veľvyslanec u Mussoliniho.

28.03.2023 5 z 5

Psychologie masových vrahů Psychologie masových vrahů Andrej Drbohlav

Pravdu poviem, že mi to príde (aspoň sčasti) ako taká pseudoveda.
Pozbierané čriepky a zaujmavosti z toho aj hentoho a niektoré veci ani vôbec nesúvisia s pdoblematikou vrážd (napr autor vypisuje o boháčoch a globálnej nerovnosti a o tom ako chce Nestlé speňažiť vodu-v com s nim pravda suhlasim ale nesúvisí to s vraždami ) aj ked sú zaujmavé.
A časti o diktátoroch môžem (keďže v tom sa vyznám) posúdiť ako hodne nespoľahlivé a klišéovité.
Na druhú stramu to bola prdel čítať a kadečo mi to otvorilo čo som nevedel. Napr o seriály Dexter a o Zodiakovi apod.
Ale beriem to tak no so skepsou. A niektoré pasáže o tom aké je škodlivé násilie v médiách a držanie zbraní mi prídu trápne, moralizačné atď.

28.03.2023

Nejčistší rasa: Jak Severokorejci vidí sami sebe a proč je důležité to vědět Nejčistší rasa: Jak Severokorejci vidí sami sebe a proč je důležité to vědět Brian Reynolds Myers

Dobrá knižka. Christopherovi Hitchensovi sa velmi lubila.
Na druhú stranu rasizmus nevysvetľuje úplne všetko zo severokórejského režimu - napr by iba rasizmus nepotreboval direktívnu ekonomiku.
Ale zaújmavé je aj v čom všetkom je ten ich rasizmus špecifický.

14.03.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Desivá a fascinujúca kniha.
Každý príbeh je osobitý a z iného hľadiska ukazuje jak strašne chorý ten systém je.
Jak vedenie samo porušuje svoje zákony, všetko sa špehuje, trestajú sa nevinní a skutočné zločiny sa prepečú.
V armáde nik nerieši znásilnovanie vojačok aj keď podľa zákona má byť trestné.
Ale inokedy popravia celú rodinu verejne vrátane detí za to že jeden mal zahraničné filmy.
A na rozdiel od autorky som veľmi chápal aj,, Dochodkynu "ktorá svojim spôsobom stále verila starému Vodcovi a neuznávala len Kim Čong Ila.
Jej príbeh možno najlepšie ukazuje ako postupne krôčik za krôčikom išli veci stále viac do prdele.

14.03.2023 4 z 5

Čas kongresů a tajných společností Čas kongresů a tajných společností Dušan Uhlíř

Pre mňa osobne prekrásna knižka o jednom z mojich najmilovanejších období o ktorom toho žiaľ veľa popísaného dnes nie je.
Trošku antipatie bolo u autora cítiť voči buršákom - ja s nimi pravdaže sympatizujem.
Celkovo to bolo skutočne zaujmavá a famozna epocha.
Pekne popisaná genéza nemeckej,, oslobodeneckej vojny "aj karbonárov a vtedajšieho Francúzka.
Prvý raz som sa dočítal o špekuláciach, že bol Napoleon slobodomurár a o tom, že bol Piemont,, Prusko Itálie".
O,, muratistoch "v Neapolsku a tak.
Sranda bola aj ako fanatici po Napoleonovej porážke demontovali vsetko co malo pripominat jeho časy - pouličné lampy, mosty, očkovanie..

06.03.2023 4 z 5

Životopisy dvanácti císařů Životopisy dvanácti císařů Gaius Suetonius Tranquillus

Podla mňa osobne krásna knižka. Trosku nespravodlivo ohováraná ako nejaké klebety ale to podľa mňa není moc pravda.
Suetonius evidentne šprtal v archívov, súdi a premýšľa a snaží sa byť objektivny, skvelo psychologizuje a kreslí živé portréty toho čo to vôbec boli za ľudí. A mate dojem ze im skutočne chápete.
Okrem toho je zaujmava a pestrá plejáda osobnosti. Na rozdiel od Plutarcha to zďaleka nie sú samí hrdinovia a podla mňa o to je to možno aj zaujímavejšie. Aspoň pre mňa.
Najviac ma zaujmal zrejme Tiberius, srandovný je aj Caligula a osobitý a zaujmavy pohľad ma autor aj na Augusta a kriticky vidí Caesara.Cool je starý dobrý Claudius.

19.02.2023 4 z 5