LordByron LordByron komentáře u knih

Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu Friedrich Engels

Fantastická kniha ,ktorá detailne historicky a sociologicky analyzuje to ako samotný inštitút rodiny a štátu vznikali.Engels sa okrem toho číta oveľa ľahšie a lepšie než Marx a skvelo to prepája na dejiny a na konkrétne príklady a vy hned vidíte aké jasné to celé je:)A odrazu chápete ako to bolo s celým tým matriarchátom a prečo sa u indiánov nevyvinula dedičná monarchia(ak vás to zaújma súvisí to s tým dedením po matke a matriarchátom:) a ako sa vyvíjali dalšie štádiá a prečo vznikla monogamia apod...Ako sa z rodovej spoločnosti pozvoľna stala triedna .A jedna zaújmavosť:prvými policajtmi Athén boli otroci.Prečo ?Nik iní by sa k tak ponižujúcej práci(utláčať druhých)neznížil:)

31.07.2020 4 z 5

Samurajští velitelé v letech 1577 – 1638 Samurajští velitelé v letech 1577 – 1638 Stephen Turnbull

Skvelá knižka na ktorej ma mrzí len to ,že ozaj začína až tým rokom 1577 a končí už na začiatku Edo jidai.Kiežby takto spracoval aj veliteľov z bošinovej vojny a povstania Sacuma!A kiežby tam bol aj Takeda šingen a Minamoto Jošicune!Holt čo už musím pohľadať dalšie niečo od autora:)
Z tých v knihe sú asi moji top Hidejoši a Šibata Kacuie-však sami pochopíte prečo.

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Jednoducho fantastické dielo a prvá rozsiahlejšia kniha čo som o husitoch čítal takže sa ani nedivím ,že ma tak strašne nadchla ...
Obrovský prehľad a famozny popis celej tej doby a jej svetonázoru a mentality a s akou ľahkostou sa v nej autor pohybuje akoby v nej žil -fakt žasnem.

31.07.2020 5 z 5

Problém Spinoza Problém Spinoza Irvin D. Yalom

Jeden z najlepších filozofických románov asi vôbec...Spojitosť úplne úžasná a nikdy predtým by ma nenapadla ,ale autor ich prepojil dokonalo:)Spinoza samozrejme úžasný a pasáže o Rosenbergovi zaújmavé a asi najlepšie čo som onom kedy čítal-len raz dva razy mi predsa len prišlo ,že chcel autor ukázať ,,a vidíte tu sa zjavne mýlil!:)

31.07.2020 4 z 5

Dějiny ruské revoluce 1905-1917. Díl 2, Únorová revoluce Dějiny ruské revoluce 1905-1917. Díl 2, Únorová revoluce Lev Trockij (p)

Brutálna knižka.Mna osobne dostala najmä tá analýza Ruska pred revolúciou a vývoja ruského monopolného kapitalismu a úvahy nad predčasnosťou revolúcie v nevyspelej krajine ..

31.07.2020 4 z 5

Fašismus: co to je a jak ho porazit? Fašismus: co to je a jak ho porazit? Lev Trockij (p)

Skvelá analýza ,ktorá podstatu fašistického fenoménu vystihuje triedne asi oveľa lepšie než hocaký ľavičiar ešte aj dnes.Nie ako dielo veľkoburžoázie:)

31.07.2020

Zrazená revoluce: Co je SSSR a kam spěje? Zrazená revoluce: Co je SSSR a kam spěje? Lejb Davidovič Bronštejn

Možno najbrilantnejšia analýza celého fenoménu ZSSR a Stalinovej vlády vôbec.Z prísne marxistických pozícií!Ale prísne objektívne a nad autorovou inteligenciou občas žasnete.Samozrejme osobnému zaujatiu sa určite nevyhol a holt on Trockij bol veru ješitný jak hovado.Ale aj tak...
Na rozdiel od stalinistov čo neraz analýzy písali len aby racionalizovali už vopred pragmaticky daný cieľ postupuje Trockij úplne neschématicky a očividne chápe o čo ide.
Na zamyslenie sú najmä veci ako :prečo v ZSSR nakoniec neprebehla ona politická revolúcia čo by sociálnu štruktúru nechala?Prečo sa vývoj v nových socialistických krajinách po 1945 uberal tým istým smerom ako v Rusku?A nedala by sa aspon neskôr sovietska byrokracia predsa len pokladať za triedu i ked nového (nekapitalistického)ale možno ešte horšieho typu?

Čo rozprávali proroci Čo rozprávali proroci Zenon Kosidowski

Biblia ak sa vám nechce čítať bibliu:)Tuto ju máte celú stručne prerozprávanú a vysvetlenú ľudskou rečou a áno s tým kontextom doby a dejín ,ktorý my už obvykle nepoznáme a ktorý nám ju ukazuje ako produkt svojej doby.Plno zaújmavých infos o Filištíncoch a železe a o Egypte ako bonus:)No a aj skvelo zanalyzované ako sa celý judaizmus vyvíjal a vznikal a ako sa menila aj spoločnosť apod..Jedine že dnes už by historici boli zrejme ešte o dosť kritickejší a napríklad ani toho Mojžiša ešte nepokladali za reálnu postavu ,ale inak super

Veľký plán Veľký plán Stephen William Hawking

Jedna z najfilozofickejších Hawkingových kníh myslím...A možnoani Stručná historia ma neinšpirovala k toľkým úvahám...

Zamrzlá evoluce Zamrzlá evoluce Jaroslav Flegr

Som bohužial až moc veľký laik aby som vedel posúdiť či je autorova teoria správna ,ale aj tak sa mi knižka veľmi páčila.Skvelo a s humorom podané a veľa som sa z nej dozvedel o toxoplazme:) a o evolučnej biológii a to aj tej oficiálnej a o rôznych poňatiach a Dawkinsovom sebeckom géne apod..Dobudúcna možno prečítam aj toho Dawkinsa

Ekonomie Ekonomie Paul Samuelson

Skvelá knižočka čo vás fakt uvedie do všetkého a prezentuje vám množstvo rôznych postojov a protiargumentov...Rozoberané sú úplne férovo aj také témy ako FED alebo sociálne dávky pre černochov a nezamestnanosť a človek v nich má hned stokrát lepší prehľad.Pre mna ako zatiaľ totálneho laika to bol úžasný úvod a niektoré myšlienky či úžasne zvolené citáty Keynesa či Lenina si budem pamätať asi navždycky:)

31.07.2020 4 z 5

Alexander Veľký - Dedič ríše Alexander Veľký - Dedič ríše Valerio Massimo Manfredi

Originálne podanie a perfektne spracovaný príbeh. Presne takto to naozaj mohlo byt... Podanie života najväčšieho vojvodcu dejín také aké má byť..

03.06.2020 4 z 5

Alexandr Veliký - Konec světa Alexandr Veliký - Konec světa Valerio Massimo Manfredi

Skvelá knižka a skvelá spomienka z detstva. Autor je odborník a naozaj 99 percent veci historicky sedí a nijaký chvalospev to nie je i keď Alexandra podáva viac-menej v pozitívnom svetle... Len neverte komentáru túto pani Braunerovej - neviem prečo, ale zjavne je dosť zaujata a myslím, že nikto iný co si knihu férovo prečíta by ju takto nezhodnotil.
Len ako úplný detail spomeniem, že ak je tak šokovaná tým, že sa nespomína,, milenecký pomer s Hefaistionom "tak to je taktiež úplne historicky presne, lebo ani jeden staroveký historik taky pomer nespomína... Nebolo by to pravda nič zvláštne v Grécku, ale aj tak to nespomínajú (na rozdiel od trebárs Epameinonda o ktorom sa vie ze mal dvoch milencoch a dokonca aj Caesara o ktorom sa šepkalo ešte za jeho čias ze spal s kráľom Eumenom).

03.06.2020 4 z 5

Život v Napoleonově armádě Život v Napoleonově armádě Elzéar Blaze

Zaújmavôstka taká pre nadšencov do napoleonskej éry.Autor je zjavný bonviván a rozhodne nie nejaký pronapoleonovský fanatik .No a poznámky pod čiarou niekedy naozaj aj dlhšie a občas aj zaújmavejšie než text :)
Pravda niektoré príhody boli úplne jak z černých baronov a iné zas dosť zničili moje ilúzie ,ale celkovo mi dali oveľa reálnejší pohľad na danú dobu..
Zaujalo ma -brutalita s akou angličania a španieli pristupovali k francúzkym zajatcom v zajateckých táboroch neraz až vyhladzovacím štýlom (predsa len som si myslel ,že vtedy to predsa už bola pomerne civilizovaná a neideologická vojna )a necnosti mnohých ,,hrdinov " v generálskych a maršálskych hodnostiach čo kradli a tunelovali ostošesť ako nejaké privatizérske krysy z rokov devatdesiatych ...No a samozrejme aj tie jeho večné srandičky a trebárs aj metody výcviku za dôstojníka a ako si kadeti tajne pašovali zakázané lepšie jedlo v pantrotaškách na náboje :) a ako vyrývali svoje meno na pamiatku -asi ako dnešní študenti fakt .

22.05.2020 3 z 5

Napoleonovi vojevůdci 1809–1815 Napoleonovi vojevůdci 1809–1815 Philip Haythornthwaite

Krátka ,ale skvelá knižka .Kratučký úvod o organizácii francúzkych štábov a potom životopisy a všetkých slávnych mien :)Jediné čo ľutujem ,že sa obmedzujú práve len na tých z posledných rokov a tak sa sem nedostal trebárs Desaix...Inak ale nechýba ani jedna z legiend -Ney , Murat ,Suchet či Larrey a Letort .
Skvelý pohľad na vtedajšiu dobu -trebárs ked vraj najhumánejší z veliteľov v španielsku Suchet(na ktorého dokonca tak v dobrom spomínali sami španieli ) bez okolkov používal pri Leride ženy a deti ako živé štíty tak človek sa fakt zamyslí čo robili ,,tí zlí ":)

22.05.2020 3 z 5

Napoleonova tažení I: Vítězné roky Napoleonova tažení I: Vítězné roky Jiří Kovařík

Brilantná knižka o najlepších Napoleonových rokoch a víťaztvách ...Autor je neuveriteľný odborník naozaj ako asi nik iný na svete a pri každej príležitosti okamžite cituje desiatky pamätí ,denníkov a iných zdrojov...Pre každého Napoleonofila u nás absolútna povinnosť :)

22.05.2020 4 z 5

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Jiří Kovařík

Tu sa jednoducho nedá dať menej než plný počet...Neveril by som ,že niekedy budem čítať lepší Napoleonov životopis než ten od Manfreda ,ale asi sa to stalo :)Absolútna úžasnosť .Tak detailne napísané ,že to ani neverím ,že je možné . A tak zaújmavo a tak brilantne vysvetlené všetko od taktických posunov vojsk na políčkach až po intrigy či politiku Direktoria ...
Oproti Manfredovi výrazne viac konzervatívne zamerané a Kovarík dokonca ani Napoleona takmer ani nepovažuje za presvedčeného prívrženca jakobínskej revolúcie ,ale takmer až skôr kariéristu (s čím by som si dovolil polemizovať ) a rozhodne zamerané viac na vojenskú stránku veci ,ktorá je však spracovaná tak ,že z toho fakt odpadnete :)a s mapkami a všetkým.Taktiež o dosť naozaj o dosť detailnejšie.
Stále však musím priznať ,že niečo mi v tom chýbalo čo ten Manfred v sebe mal..Akosi ťažko to síce vyjadriť .Taký ehm príbeh a epika a základná myšlienka čo vás dostane do kolien ...Ale inak famozne . Lepší Napoleonov životopis v našich pomeroch asi ozaj nenájdete .

22.05.2020 5 z 5

Sedmiletá válka v Orientu Sedmiletá válka v Orientu Michal Wanner

Skvelá knižka .Zaújmalo by ma pravda či boli Indickí vládcovia fakt tak neschopní ,zbabelí a skorumpovaní ,alebo je to aspon sčasti len také europske vnímanie zažité z europskych pramenov :)
No a samozrejme bolo premna ako frankofila najmä úchvatné všetko o Francúzkej Indii a o Dupleixovi (o ktorom som trošku stratil ilúzie ) a o Bussym .
Ale v knižke je to dôkladne všetko a na všetko dôjde :zrodenie kolonii i další vývoj pred aj počas vojny a po nej ,Afrika a Filipíny atd..
Autor má moju obrovskú úctu za to koľko sa tomu musel venovať aby vôbec zohnal informácie o tom všetkom ..V československu o tejto kapitolke dejín dosiaľ veľa nevyšlo...

22.05.2020 4 z 5

Storočie násilia v sovietskom Rusku Storočie násilia v sovietskom Rusku Alexandr Nikolajevič Jakovlev

Kadečo je tam zaújmavé ,ale autor píše s až patologickou nenávisťou a občas sa pri jeho interpretácii fakt chytáte za hlavu ...Ked v závere seriozne označil boľševizmus za predpovedaný proroctvami a za ,,diabla "(naozaj ) a ,,odnož fašizmu" (!) či ,,boľševicko-fašistickú ideologiu" a horlil za jej úplný zákaz a čudoval sa že to niekto chápe ako ,,stíhanie neoficiálnych názorov " ehm ...No fakt som sa pýtal či je vôbec v poriadku :)
Podľa tohto autora nenávidel bolševizmus ,,človeka ako takého " a medzi jeho zločiny nadivoko započítava obeti ,,babráckeho vedenia vojny " (lebo všetky ostatné krajiny sveta viedli vojnu bezchybne a len ZSSR sa účelovo snažil ju viesť zle a kľudne aj prehrať hlavne že si vybije svoju ,,nenávisť k človeku ako takému " zabitím čo najviac vlastných :) a úplne bežných trestných činov a podobne ...Akože takýmto spôsobom by som našiel kľudne aj 200 milionov mrtvych v hociktorej veľkej krajine .
Akože ale sú tu aj zaújmavé kapitolky (aj ked aj tie vždy dosť manipulatívne a nenávistne napísané čo ale vzhľadom k obsahu chápem ) a nejeden pôvodný dokument z archívu ...Autor sa však trebárs absolútne (a podľa mna cielene)vyhýba obetiam teroru čo boli komunisti ,glorifikuje predrevolučné Rusko a z nejakého to dôvodu sa strefuje aj do údajného nacionalizmu a antisemitizmu ktoré tiež vidí všade a tiež dáva za vinu boľševizmu (absolútne ignorujúc že ho naopak započali a vzprovokovali černosotnenci ,cárska tajná polícia ,bielogvardejci a sám cár Mikuláš aj s ich Protokolmi a celkovou politikou pogromov ,že naopak boľševici boli reálne často židia a nemali dôvod samých seba prenasledovať skôr naopak )...
Každopádne takto sa knihy o dejinách nepíšu..Takto sa píšu ked tak agitky a mne fakt dojde ,že toto je v istom ohľade mienené ako agitka a tá podpora od Brzezinského kadečomu nasvedčuje ...Často mi z mnohých pasáží prišlo, že doslova nenávidí nielen boľševizmus, ale samo svoje rodné Rusko a to je ako fakt smutné.

Konfrontácia Konfrontácia * antologie

Zabudnutý klenot slovenskej literatúry ,ktorý sa ku mne dostal absolútnou náhodou a mimochodom takmer neverím,že nie som prvý čo ho komentoval:)
Naozaj len málokedy môže človek tak veľmi povedať -dielo doby .Knižka vyšla v roku 1968 -v tom legendárnom jedinom roku kedy takáto kniha mohla vyjsť .Po dlhých rokoch konečne odstúpili zbytky po 50 tych rokoch a represáliach a verejnosť túžila po zhodnotení.Niekoľko textov uverejnených dokopy od niekoľkých známych pamätníkov malo uvažovať nad významom SNP v našich dejinách a nad zničením odkazu Povstania (a zničením životov Povstalcov ) za čias ,,porušovania socialistickej zákonnosti ".Gustáv Husák (koniec koncov povstalec a v 50 tych rokoch politický väzen )tu naozaj stojí bok po boku Romana Kaliského ,Ladislava Novomeského atd..
Páčili sa mi všetky texty a dosť aj Husákov ,ale najradšej mám Romana Kaliského a jeho zhodnotenie toho aký vlastne majú povstania a revolúcie v dejinách zmysel ...O tom ako sa vraj ,,dnes "cítia starí bojovníci a načo to všetko bolo .
,,Zhrdzaveli len veteráni ,alebo zhrdzaveli aj ideály a do dnešného sveta už nepasujú?Alebo je hrdzavý svet v ktorom žijeme a preto z neho ideály emigrovali a to nasilu aj dobrovoľne?Sme slobodnejší ako sme boli?Ved Slovenské národné Povstanie bolo predsa bojom za slobodu ...
V povstaní sme boli slobodnejší hoci sa naše ľudské a občianske slobody nikde neodhlasovali a slávnostne nespísali. ..Ba v istom zmysle sme nestratili pocit slobody ani pred povstaním .Prečo to tak bolo?Zaiste preto ,že sme sa aj museli aj mohli rozhodovať a že od rozhodnutia každého z nás dačo záviselo.Nielen vlastný osud ,ale aj osudy blížných ...
Vtedy sme sa ešte vedeli hanbiť za ľahostajnosť a zbabelosť,za vypočítavé vyčkávanie ,že to všetko dajako prehrmí aj bez nás .
Kto sa dnes opováži povedať ,že to bolo málo ,že to boli pohnútky málo uvedomelé a bezideové ?Ved kto sa dnes vie ešte hanbiť ,že sa nezastal priateľa,že nevystúpil proti krivde ..."
A predovšetkým :,,Možno a treba dokonale organizovať armádu,zdravotnícku sieť ,výrobu ,obchod ,dopravu a výskum.Ale nevypláca sa organizovať myslenie ,presvedčenie ,nadšenie ,súhlas a nesúhlas ,plánovať ,normovať a vrchnostensky prideľovať alebo odnímať dávky slobody a demokracie "...Krásne slová .Vyryť ich tak do kamena..