Storočie násilia v sovietskom Rusku

Storočie násilia v sovietskom Rusku https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271786/bmid_storocie-nasilia-v-sovietskom-rusku-53a-271786.jpg 3 3 2

Autor Alexander N. Jakovlev, hlavný architekt konceptu perestrojky za Gorbačova, hral pri transformácii Sovietskeho zväzu jedinečnú úlohu. V predkladanej knihe využíva svoje skúsenosti, ako i svoj prednostný prístup do štátnych a straníckych archívov a zamýšľa sa nad nespravodlivosťou systému, čo formoval krajinu, ktorú miluje.

LordByron
22.05.2020 3 z 5

Kadečo je tam zaújmavé ,ale autor píše s až patologickou nenávisťou a občas sa pri jeho interpretácii fakt chytáte za hlavu ...Ked v závere seriozne označil boľševizmus za predpovedaný proroctvami a za ,,diabla "(naozaj ) a ,,odnož fašizmu" (!) či ,,boľševicko-fašistickú ideologiu" a horlil za jej úplný zákaz a čudoval sa že to niekto chápe ako ,,stíhanie neoficiálnych názorov " ehm ...No fakt som sa pýtal či je vôbec v poriadku :)
Podľa tohto autora nenávidel bolševizmus ,,človeka ako takého " a medzi jeho zločiny nadivoko započítava obeti ,,babráckeho vedenia vojny " (lebo všetky ostatné krajiny sveta viedli vojnu bezchybne a len ZSSR sa účelovo snažil ju viesť zle a kľudne aj prehrať hlavne že si vybije svoju ,,nenávisť k človeku ako takému " zabitím čo najviac vlastných :) a úplne bežných trestných činov a podobne ...Akože takýmto spôsobom by som našiel kľudne aj 200 milionov mrtvych v hociktorej veľkej krajine .
Akože ale sú tu aj zaújmavé kapitolky (aj ked aj tie vždy dosť manipulatívne a nenávistne napísané čo ale vzhľadom k obsahu chápem ) a nejeden pôvodný dokument z archívu ...Autor sa však trebárs absolútne (a podľa mna cielene)vyhýba obetiam teroru čo boli komunisti ,glorifikuje predrevolučné Rusko a z nejakého to dôvodu sa strefuje aj do údajného nacionalizmu a antisemitizmu ktoré tiež vidí všade a tiež dáva za vinu boľševizmu (absolútne ignorujúc že ho naopak započali a vzprovokovali černosotnenci ,cárska tajná polícia ,bielogvardejci a sám cár Mikuláš aj s ich Protokolmi a celkovou politikou pogromov ,že naopak boľševici boli reálne často židia a nemali dôvod samých seba prenasledovať skôr naopak )...
Každopádne takto sa knihy o dejinách nepíšu..Takto sa píšu ked tak agitky a mne fakt dojde ,že toto je v istom ohľade mienené ako agitka a tá podpora od Brzezinského kadečomu nasvedčuje ...Často mi z mnohých pasáží prišlo, že doslova nenávidí nielen boľševizmus, ale samo svoje rodné Rusko a to je ako fakt smutné.

pegasusss
06.04.2017 2 z 5

suché štatistické texty, sem tam osobný pohľad na vec ale pracne napísané a zdokumentované, snaha o objektivitu a nezaujatosť, 2 hviezdy

2008  91%Rusko plné křížů
2008  67%Storočie násilia v sovietskom Rusku