LordByron LordByron komentáře u knih

Norimberk - Poslední bitva Norimberk - Poslední bitva David Irving

Ešte pre zaujmavost - je to asi jediná kniha čo som kedy čítal (a to aj medzi pomerne pronemeckou literatúrou) ktorá aspoň v trochu priaznivejsom svetle vykresľuje Júliusa Streichera (keď píše napríklad o tom ako ho mučili a ako vlastne nič až také neurobil a ako mu Donitz povedal, že sa oňho nebojí lebo on to vydrží ). A aj z nej vychádza v zásade ako magor :)
Je to tiež takmer jediná kniha ktorá popisuje ako pochybne sa,, dôkazy"o holokauste a masových zverstvách zháňali a ako sa rad - za radom mučili svedkovia a príjmali svedectvá o klebetách a nedokazanych veciach.
Je to jedna z mála kníh co popisuje aké absurdity sa pripisovali nacistom a povymýšľali v tých hektických časoch (napr vraždenie židov mega ihlami, alebo že donútili Japonsko k Pearl Harbor alebo že stokilový Goring,,tancoval na stole ako barbar a vykrikoval ,že vyvrazdia všetkých Poliakov ").
Je to zatiaľ asi prvá kniha čo dosť férovo porovnáva zločiny nacistov so Spojeneckými a stavia ich vedľa seba.
A je to takmer jediná kniha kde sa dozviete kde vzniklo číslo 6 miliónov :) A dúfam ze ma táto stránka za to nevyhodí ale ehm vzniklo na káve a odhadom z brucha :). Však detaily sa dozviete po dočítaní.
Je to jediná kniha kde sa dozviete o pozadí najslávnejšieho svedectva šéfa koncentračného tábora Osvienčim o holokauste (toho svedectva ktoré ste mohli bez vysvetlenia vidieť v toľkých filmoch) a o mučení ktorým z neho tie veci vymáhali. A aj mnoho mnoho iného.
Naozaj netradičný a férový pohľad na dejiny a myslím ze ľudia o pár storočí túto knihu ocenia. Nie preto ze by som si myslel ze budu nejak viac pronacistickí. Ale preto, že vášne nakoniec vždy časom vychladnú a budúci historici budú vďační za každý jeden malinký,, pohľad z druhej strany ". Tak ako sme my dnes (od 16 storočia) vďační za to ze sa zachovali aspoň dve tri verzie pádu Ríma od pohanov a nie kresťanov (Ammianus, Zosimos) tak budú o 200 alebo 500 rokov ľudia vďační za túto Irvingovu knižku. Pretože na propagandistické texty takého Petra Gettinga sa zabudne ale skutočné dielo skutočných historikov zostane(autor týchto riadkov nie je sympatizant nacizmu a nikdy by v ňom žiť nechcel a podporuje demokraciu - dodávam pre istotu ale myslím to úprimne) ...

09.06.2021 5 z 5

Rommel: Liška pouště Rommel: Liška pouště David Irving

Brilantná, podrobná a naozaj do hĺbky a premyslená knižka. A so samostatným názorom a samostatnou a novou verziou toho ako a prečo vlastne veľký maršál umrel.
Jednoducho Irving :)
A rovnako skvelý je pri čomkoľvek vojenskom ako aj pri opise kontaktov so sprisahancami či pri maršálovom súkromnom živote.
Trochu ma popravde sklamalo ze sa Rommel nezaujímal o kultúru a ani politiku :) co ako sa to dalo čakať :)
A celkom,, prekvapivé "pre tých co ho až tak nemajú prekuknutého je aj ako veľmi bol oddaný svojmu Vodcovi (a rovnako aj jeho manželka). Obrazová príloha knihy výborná, ale úplne sa stotožňujem s tým, že tomu sakra chýbajú mapky.
Inak rozhodne doporucujem. Lepšiu a dôkladnejšiu vec som ešte o tejto téme nečítal.

09.06.2021 4 z 5

To byl Guderian To byl Guderian Horst Scheibert

Polovica knižky je v podstate výcuc z marsalovych obsiahlych memoárov a polovica faktografické poznámky autora - Guderianovho podriadeného za vojny.
Nebola to zlá knižka, ale popravde je mi trochu ľúto, že som kúpil ju a nie radšej tie drahšie Guderianove pamäti ako také. Autor totiž sám nejaký veľký výskum nerobil a reálne by som sa tak asi viac dozvedel od samotného Guderiana.
Inak samozrejme Rýchly Heinz je fascinujúca postava a už keď žil bol legenda.

09.06.2021 3 z 5

Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Ján Petrovič

Brilantná a dôkladná monografia. Súhlasím s tým ze je lepšia než Murin i keď ani toho by som nezhadzoval.
Osobne mi v nej popravde trochu vadilo, že sa venuje akoby hm,, len vrahom "a superpodvodnikov a oligarchov typu Majský a Martin Mojžiš obchádza aj keď okradli stovky tisíc ľudí. Takisto obchádza aj takého Lexu ktorí si minimálne jednu vraždu od podsvetia objednal.Osobitná kapitola takisto vôbec nie je venovaná ani Ruskovi, KOČNEROVI a dokonca ani Žaluďovi. Všetkých napriek tomu ze sami aj vraždili autor spomína iba raz za čas a pomimo ako akýchsi podnikateľov v kontakte s mafiou - s čím nesúhlasím (pre mňa sú to normálni mafoši).
Takisto som čakal trochu viac napísaného k pár témam ktoré ma dlhodobo zaujímali a autor im venuje iba štandardných pár riadkov (Harabinov kamoš Baki Sadiki napríklad).
Ale inak je to naozaj skvelá kniha a doporucujem ju každého koho táto téma baví.
Úplne na férovku sa venuje aj rôznym menej známym a drobným gangom (bytová ci pozemková mafia, kyselinári) a dozviete sa kopu kuriozít.
Len Mikuláš Černák vystupuje asi v piatich rôznych kapitolách a človeka hneď prejde ten pozitívny popis k nemu (z jeho autobiografie) keď čítate ako trebárs vylikvidoval parťákov v Prievidzi.o a mňa osobne veľmi zaujal trebárs aj dosť podrobný popis vnútornych pomerov medzi Sýkorovcami a ich obcianskej vojny či Piťovcov. A asi najlepšia je potom zas kapitola o,, Krvavej južnej zemi "...
Sympatie vzbudzuje z postáv málokto. No a mne len ostáva dodať ze sakra ono by si to zaslúžilo seriál :). Na štýl Narcos :)

09.06.2021 4 z 5

Z tretieho sveta medzi elitu: Úspešný príbeh Singapuru Z tretieho sveta medzi elitu: Úspešný príbeh Singapuru Lee Kuan Yew (p)

Veľa som sa dozvedel co som nevedel (autorovo meno som dosiaľ poznal iba úplne letmo) ale až desivo veľa veciam sa mi nechce veriť.
Je pravda ze autobiografie politikov sú také vzdycky :) A je pravda ze autorove názory sú mi skoro v každom ohľade nesympatické a to ma asi ovplyvnilo.
Napriek tomu mi bolo pár ráz akoby až nagrc z podlízavosti k USA a veľkú dôveru vo mne nevzbudzovalo ani to presvedčenie ze sa on a jeho režim vôbec nedopúšťali korupcie. Oslobodili ich jeho súdy čiže neviem...
Ze v Singapure môžu človeka (co vymyslel práve tento pán) zbiť rákoskou za výtržnosti to som tiež nevedel a ani ze sa to stalo aj americkému turistovi (mimochodom autorova akože vtipná replika ze americkí policajti co stretli jeho dcéru ho za to pochválili namna moc nezapôsobilo..).
Každopádne Leeho režim poslúžil za vzor súčasnej Číne a podobnú diktátorskú oligarchiu by čoskoro radi nastolili aj iní inde takže z toho idú trochu zimomriavky.
No a na záver - pozitívnu recenziu na knihu napísal (a je priamo na obale) sám náš súčasný už premiér Eduard Heger(a aj Juraj Droba) . Z ultrapravicového diktátora si chce brať vzor a to vo mne teda nadšenie nevzbudzuje.
Ja len že keby podobne ako o inšpirácií hovorí niekto o aj oveľa menej krvavom diktátorovi ľavicovom (Gottwaldovi ci Leninovi napríklad) už by ho mainstream zlikvidoval.

09.06.2021 3 z 5

Churchill a jeho generálové Churchill a jeho generálové Barrie Pitt

Skvelá knižka o Churchillovom podiele na vojenských operáciách druhej svetovej. Bohužiaľ sa de facto končí pred Dňom D a ďalej nejde. Nie celkom chápem prečo.
Dozvedel som sa z nej ale mnoho nového a (napríklad o pokuse o inváziu do Grécka na Dodekanézy som počul prvý raz) neraz aj pobavila a vykreslila celkom zaujímavo charaktery takého Hobarta ci Montyho a aj konzervatívcov v armáde a ako Churchill Hobarta vytiahol. Pár krát sa ale autor aj tak neubránil istej glorifikácii a nezohľadneniu iných názorov (napríklad Američanov ktorích celkom chápem keď nechceli,, umierať za Britské impérium a aby malo kolónie ":).

08.05.2021 4 z 5

Atentáty na Adolfa Hitlera Atentáty na Adolfa Hitlera Will Berthold

Autor z nejakého dôvodu cítil potrebu zhromaždiť prakticky každú možnú nadávku a posmešok co kedy kto na adresu Hitlera povedal a prakticky v každej vete o ňom ich omieľať. A tak je Hitler raz,, bôžik s hlavou Medúzy "a raz dačo iné a vždy s uvedením citácie..
A pritom je to predsa úplne zbytočné.
Samotný opis atentátov a najmä pravdaže Valkýry je už oukej a dakedy aj strhujúci. Zaujatosť sa ale nijak neskrýva a pravdaže každý atentátnik je hrdina bez výhrad :).Až oveľa neskôr som sa tak z iných kníh dočítal že motiváciou tak štvrtiny účastníkov Valkyry bolo to ze ich Hitler vyhodil za chyby alebo osobná urazenosť, zatrpknutosť, povýšenosť apod :) Viz napr. Ludwig Beck :)
Nevadí. Aspoň to epicky znie. A ľudia sa holt zjavne aj tak ešte nenaučili pozerať na tieto udalosti s väčším nadhľadom.
No a na taký voľný prehľad aj celkom doporucujem ale berte to s rezervou a čítajte aj iné knihy :)
Sranda je ze moja matka túto knihu prečítala a mala z nej dojem, že Hitler nebol,, až taký zlý "ako jeho nohsledi :) Nejde o to ze by nemala trochu pravdu ale nechápem ako to objavila zrovna v tejto knihe :).

07.05.2021 3 z 5

Proces s dr. J. Tisom Proces s dr. J. Tisom Anton Rašla

Skvelý prameň prakticky z prvej ruky. Originálna obžaloba aj obhajoba a vyjadrenia (po takmer polstoročí) žalobcu i obhajcu. Knižka z čias tesne po revolúcii keď cenzúra ešte neexistovala a hovoriť sa smelo naozaj všetko.A názor nech si už urobí každý sám.Pre mňa osobne boli argumenty žalobcu Rašlu a aj jeho osobnosť pomerne dost presvedčivé. Ak nemenia nič na tom ze išlo aj tak o proces politický tak aspoň dokazujú, že na Tisovom štáte nie je moc co obdivovať.
Zaujmavôstkou možno pre niekoho bude, že otázka osudu slovenských Židov (dnes jediná téma ktorá sa pripomína) mala v dobovej žalobe úplne podružnú úlohu a Tisu reálne súdili najmä za mnoho iných a pre nich vážnejších zločinov (vlastizrada, zrada na Povstaní, vyhnanie Čechov, nemecke vojnové zločiny počas SNP, vyhlásenie vojny proti Poľsku a ZSSR a Amerike..).

07.05.2021 3 z 5

Vzostupy a pády Vzostupy a pády Viliam Plevza

Skvelá knižka a asi prvá poriadna Husákova biografia aká bola napísaná a stala za to. Prvá kniha čo som o Husákovi prečítal. A aj jeho vlastné spomienky a odpovede autorovi(tesne pred jeho smrťou).
Skvelý opis jeho väznenia a Povstania apod. Naozaj stojí za prečítanie.
Ale Macháčkova nedávno vydaná kniha je aj tak lepšia a podrobnejšia, odbornejsia...Toto je len prvý pokus tesne po Nežnej.

Vymývání mozků Vymývání mozků Mark Solonin

Zatiaľ jediná kniha čo som čítal od Marka Solonina - a ozaj stála za to. Je to úplná iná úroveň ako Suvorov. Ak vás zaujmajú (nie úplne podložené ale dosť logické) teórie o tom ze ZSSR plánoval napadnúť Nemecko ako prvý tak určite siahnite radšej po Soloninovi než Suvorovi.Je to skutočný a uznávaný historik a nedopúšťa sa určite takých hlúpych chýb neodborníka.
No a zaujímavostí je v tejto knihe celé priehrštie! O tom ako Rusi po vojne fabrikovali Katyň aby zhodili vinu na Nemcov, alebo aké boli skutočné vojnové straty a aké zverstvá páchali obe strany a ako sa už v 30 rokoch pristupovalo raz k Fínom a raz ku Poliakom. O tom ako delá spôsobovali väčšie straty ako tanky :) a predsa sú menej populárne :).
No aj tak tam je občas až prisilno vidno, že autor je poznamenaný nasratostou na komunistický režim a tým koľko klamstiev musel vyvrátiť až to občas zatáča do takmer až opačnej zaujatosti...
Ale nevadí. Aj tak doporučujem.
A slová ktoré skutočne stoja za to sú pre tých co by mu vyčítali ze hanobí,, našich starých rodičov a matky čo v tej vojne bojovali ":,, Nie nehanobím ich ale len tých vo vojne nebojovali a po nej si urobili byznys z toho o nej klamať " :).
Aké priliehavé! Ako to len vystihuje aj našich kultistov Nežnej revolucie a Kuciaka :)!

07.05.2021 4 z 5

Hitlerova válečná stezka - Německo 1933-1939 Hitlerova válečná stezka - Německo 1933-1939 David Irving

Brilantné a veľmi užitočné dielo zhrnujuce udalosti vedúce k vojne. Bohužiaľ bolo aj premna keď som ho čítal až neuveriteľne podrobné a nevedel som sa nejakú dobu zorientovať v spleti postáv a udalostí ktoré mi zas tak veľa nehovorili.
Kontroverznosť tejto knihy je nadsadzovaná. Rovnako ako Irvinga samotného, ktorý až pričasto skôr provokuje. Reálne napríklad z knihy úplne samozrejme vyplíva, že Hitler vojnu chcel a smeroval k nej cielene-čiže bol agresor .
Niektoré udalosti opisuje David Irving objektívnejšie a menej zaujato než NIEKTORÍ mainstream autori plní nenávisti, ale iba niektorí. Čas od času cítiť ze autor má k postave Hitlera istý rešpekt co môže kdekoho odradiť. Lenže to isté sa stáva až pričasto aj autorom kníh o Churchillovi ci Napoleonovi, Caesarovi, Reaganovi.. A tí tiež nemajú vždy čistý štít.
Zaujalo ma :Ludwig Beck (co ako som odvtedy počul aj iné názory na jeho osobu ) a trebárs detailný popis Anšlusu Rakúska a ako sa postupne prehlbovalo napätie s Britániou atď..

07.05.2021 5 z 5

Čerti, bosorky a iné strašidlá Čerti, bosorky a iné strašidlá Katarína Nádaská

Knižku som dostal ako darček od kamoša s tým ze nech už konečne niečo raz viem aj o NAŠEJ slovenskej mytológii. A nebudem klamať ze v tom momente keď som ju dostal som bol skeptický a bližšie som sa do nej pozrel až po pár týždňoch.
A stalo to za to! Je to úžasná kniha naozaj. Vidno ze ono to naozaj DOKÁŽE byť zaujmave ak naozaj viete ako to spracovať. A tie ilustrácie sú takisto poklad a sú myslím na ďaleko vyššej úrovni než polka z toho co sa dnes produkuje ako akože moderné umenie :)
Rozhodne ak vás táto téma zaujma takmer nemôžete siahnuť po ničom lepšom.
A je veľmi povzbudzujúce ze sa to úplne výrovná mýtom rôznych germanov a Keltov o ktorých sa dnes vydáva oveka viac a častejšie. Nedajbože mytológii židovskej ktorú u nás ešte stále vyučujú namiesto našej :)

Sarajevo 1914 Sarajevo 1914 Vladimir Dedijer

Dôvody prečo knihu prečítať :1)ak ste si dosiaľ mysleli ze atentát urobilo Srbsko alebo Čierna ruka 2)ak ste verili ze Gavrilo bol nacionalista 3)ak ste mali ilúzie o monarchii, korunnom princovi Františkovi Ferdinandovi či o feudalnom systéme 4)ak chcete rozumieť súčasnému Balkánu 5)ak ste napriek dnešnej dekadentnej dobe dušou revolucionár :)

02.05.2021 5 z 5

Sarajevo 1914 Sarajevo 1914 Vladimir Dedijer

Jednoducho fantastické dielo ktoré ma skoro 700 strán ale precital som ho takmer jedným dychom a to ozaj nie je moja zvyklosť.
Fantastický a plastický obraz doby, ľudí atď... Autor si dal naozaj námahu a naštudoval aj vývoj Bosny pred atentátom a aj Gavrilovo detstvo, motiváciu, názory v jeho skupinke, Franza Ferdinanda a jeho osobnosť a pozornosť sa venuje aj rôznych konspiraciam o tom kto mohol ťahať za nitky. Pre mňa jedna z best kníh o histórii, ktorá co mne vyvolala nadšenie pre celú prvú svetovú.
EDIT:Ešte dodám, že pre mňa osobne sú Gavrilo Princip, Čabrinovič, Žeraljič a aj ďalší Bosnianski odbojári a teroristi hrdinovia.A to som ani pred jej prečítaním vôbec netušil do akej miery boli všetci socialisticky zameraní a ako Gavrilo neznášal buržoáziu a že bol ateista a antiklerikál. To všetko mu v mojich očiach iba pridáva na sláve.
Franz Ferdinand je zasa fascinujúca a veľmi farbistá postava a takmer až vo mne vyvolával dojem proto-Hitlera. Fanatický antisemita, sympatizant Karla Luegera(Hitlerovho vzoru a starostu Viedne) a podľa knižky nebol ani zďaleka tak mierový ako sa to občas vykresľuje. Práve naopak a Srbsko by zrejme napadol aj tak a aj on.Ale ktovie.
.A ku konspiracnym teóriam:bolo za atentátom spiknutie vyšších Rakúskych a Uhorských kruhov? Mne osobne sa to zdá viac možné ako autorovi. Aj tak to nič nemení na tom, že dejiny netreba vysvetľovať konšpiračne, ale aj túto udalosť chápať v kontexte narodnooslobodzovacieho boja.
A plukovník Apis je taktiež fascinujúca a zvláštna postava.
Srbsko bolo do tak veľkej miery nevinné ako sa len dá a práve táto skutočnosť sa podľa mňa málo zdôrazňuje. Rakúske konanie voči Srbom bol čistý nechutný imperializmus veľmi podobný americkej agresii voči Afgáncom a na základe podobných a ešte absurdnejsich zámienok.Celá vojna bola naplánovaná dávno pred atentátom,Gavrilo vôbec nebol občan Srbska ale Rakúsko Uhorsko a nebol ani nacionalista apod.Rakúsko a nie Nemecko je pre mňa hlavný vinník vojny a Srbsko obeť-a je škoda že sa to takto vôbec nespomína a neopisuje.

02.05.2021 5 z 5

Postavy veľkomoravskej histórie Postavy veľkomoravskej histórie Matúš Kučera

Skvelá knižka. Jedna z top popularizacnych kníh o našej histórii pre širokú verejnosť. Asi hneď po Zamarovskom.
Ak chcete vedieť viac o ranostredovekom Slovensku toto je pre vás.
Na druhú stranu autor až pričasto varí z vody co je občas aj obdivuhodné, ale aj nie :). Až príliš často mame o tomto období úplné minimum záznamov a Kučera aj z toho minima dolu je co sa dá - bohužiaľ pre prísne kritického historika odborníka to môže znieť takmer ako rozprávky :).
No a je to bez debaty,, hejslovák "ale ved co no to snáď nie je zločin co ako sa nás Bratislavská kaviareň dnes snaží presvedčiť že je.

24.04.2021 4 z 5

Umlčaní Umlčaní Marek Vagovič

Nasilu pretláčajúca sa hagiografia. Nič proti Kuciakovi ako takému nemám, ale tento kult co z neho zrobili no...
Sranda je ako sa z knihy aspoň dozviete, že si najprv myslel, že len Fico je ten zlý a Dzurinda dobrák a ze časom zisťoval aj on pán svätý mučeník že svet nie je čiernobiely.

24.04.2021

Pani prezidentka Zuzana Čaputová Pani prezidentka Zuzana Čaputová Petr Čermák

Kokos. Este len niekoľko týždňov bola vo funkcii a už o nej napísali životopis to je akože doslova na blití... A to prirovnanie k Havlovi je už uplbe ze posledná bodka to nechápem či chceli fakt už vopred každého normálneho človeka znechutiť alebo co .

24.04.2021 odpad!

Gorila Gorila Tom Nicholson

Fantastická kniha ,ktorá skutočne stojí za to a môžete ju čítať aj desať ráz...Ja osobne som ju prvý raz čítal ešte vtedy ako malý chlapec ked kauza Gorila vrcholila a už vtedy to bola premna osobne jedna z naj kníh čo ma prinútili zamyslieť sa nad kapitalistickým systémom a čo ma z dlhodobého hľadiska doviedli k ľavicovému a socialistickému videniu sveta...
A len pre tých čo to snád nevedia tak Nicholson sa nevenuje len čisto samotnému spisu ,ale podrobne a dosť ehm od srdca opisuje ako sa ešte od čias Mečiara korupcia zažierala do tejto krajiny a ako médiá trebárs aj obchádzali aj tú Dzurindovskú od začiatku .Analyzuje tam trebárs aj materiály Wikileaks z amerického veľvyslanectva v roku 2006 a potom aj rekacie jednotlivých aktérov na Gorilu samotnú.
Dnes vieme to čo sme vtedy ešte nevedeli -že originálne nahrávky nadalej existovali a existujú a že Haščák ,Kočner,Trnka a celá táto ohavná partička o ne hrali ešte dlhé roky neskôr. A ktovie čo za novú ,,gorilu "ešte len vyjde von o pár rokov ...
Rozhodne však je táto kniha absolútna nevyhnutnosť pre každého kto chce chápať súčasnej slovenskej politike .
Podobné a súvisiace diely na rozšírenie obzoru :Banda zlodejov, Nebo, peklo, politika, Slovenská mafia, Vlastnou hlavou..

13.04.2021 4 z 5

Nebo peklo politika Nebo peklo politika Michal Vaľo

Neprávom nepovšimnutá knižka (aspoň teda tu ).Takmer neverím ,že ju ešte nik nekomentoval:)
Sám som sa k nej dostal iba náhodou ,ale zaujala ma ako máloktorá .O mojej obľúbenej a nemilovanej epoche 90.rokov a rozkradnutia našej krajiny hovorí o dosť iný príbeh než väčšina kníh ...Príbeh ,ktorý je však podľa môjho skromného názoru historickej pravde neraz bližší.
Autor možno nebol svätec a tiež je to len jeho úhol pohľadu (tak ako sú Krajniakove či Vagovičove knihy ich úhol pohľadu )ale často mu musíte dať za pravdu.Bohužiaľ viaceré tie vtedajšie kauzy a problémy zapadli prachom a napríklad čo je kauza Triptych už mne osobne nič nehovorilo-a tak som bol o to menej zaujatý.
Predsa však nakoniec neboli menej zaújmavé...O zákulisí a skutočných okolnostiach slovenskej politiky z čias pádu socíku a tesne potom som sa z tejto knihy dozvedel viac a zasvätenejšie než asi z hocikadiaľ.Autor bol holt pritom.Na druhú stranu vo mne pravdaže vzbudzuje pochybnosti ,že ho zvolila HZDS a že ju raz volil vo voľbách ,ale neviem no... No a uznávam :možno ma ovplyvnilo to ,že sám študujem právo a tak autorov jazyk a problémy ktorými sa zaberal mi sú blízke .Ale aj tak...
Zaujalo ma :napríklad podanie amnestií Kováčových o ktorých sa skoro vôbec nevraví a okolo ktorých bolo zjavne teda ešte oveľa viac bahna než by človek čakal.Alebo o tom ako noviny horlili za právo ,,ich "prezidenta amnestovať svojvoľne hoci aj synáčika a potom zasa to isté upierali Mečiarovi...Ako kádéháci neboli veru anjeli:)Prečo bol naozaj odvolaný Gašparovič .O svinstvách Pittnera ,Baláža o ktorých sa nevraví .O pozadí celej vraždy Ernesta Valka ,ktorý mal zjavne s mafiou oveľa viac než len spoločné lekcie karate ,ale patril k ,,našim "ľudom a preto je podávaný ako ten dobrý .Alebo aj iný úhol pohľadu na Čarnogurského či Lipšica.
Pre férovku treba dodať ,že ani autor v tejto knihe napríklad neobvinuje Lipšica ,že by bol skorumpovaný ,ale len z toho ,že robí z pohonu na mafiu humbug a pritom reálne nerobí o nič viac než sa robilo predtým...A o Čarnogurskom skôr píše ako o človeku čo sa veľa vyjadroval k veciam o ktorých často veľa nevedel než ako o monštre :)Lenže ako máloktorá iná kniha ma práve táto presvedčila ,že svet nie je čiernobiely a že dejiny neraz píšu tí ktorých verzia iba náhodou prežila.Že aj ,,tí zlí "ako mečiar boli síce namočení do vrážd a zločinov ,ale to neznamená ,že nemali pravdu ani raz a že každý človek má chyby a tienisté stránky .To sa mi na knižke páčilo zvlášť .Ten tón s akým kreslí obrazy a charaktery nie čiernobielo ,ale farebne ...

08.04.2021 4 z 5

Romanovci 1613-1918 Romanovci 1613-1918 Simon Sebag-Montefiore

Na druhé prečítanie sami páčila oveľa viac než na prvé...Autor je rozhodne zaújmavý.

21.12.2020 4 z 5