Proces s dr. J. Tisom

Proces s dr. J. Tisom https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188480/bmid_proces-s-dr-j-tisom-FsU-188480.jpg 4 4 1

Prvý knižný titul novozriadeného vydavateľstva Slovenského syndikátu novinárov Tatrapress. Titul ešte nebol na svete a už vzbudil rozruch. Opatrníci naznačovali, že téma je veľmi háklivá, najmä po afére, ktorá vznikla v súvislosti s odhalením pamätnej tabule v Bánovciach na Bebravou. Výhrady boli najmä voči publikovaniu spomienok obhajcu JUDr. Ernesta Žabkayho. Mnohí okolo nás akoci nechceli pochopiť, že do nášho života vstúpila pravda a s ňou objektivita. Ak si chceme vážiť svoje dejiny, nemali by sme obchádzať ani háklivé témy.... celý text

LordByron
07.05.2021 3 z 5

Skvelý prameň prakticky z prvej ruky. Originálna obžaloba aj obhajoba a vyjadrenia (po takmer polstoročí) žalobcu i obhajcu. Knižka z čias tesne po revolúcii keď cenzúra ešte neexistovala a hovoriť sa smelo naozaj všetko.A názor nech si už urobí každý sám.Pre mňa osobne boli argumenty žalobcu Rašlu a aj jeho osobnosť pomerne dost presvedčivé. Ak nemenia nič na tom ze išlo aj tak o proces politický tak aspoň dokazujú, že na Tisovom štáte nie je moc co obdivovať.
Zaujmavôstkou možno pre niekoho bude, že otázka osudu slovenských Židov (dnes jediná téma ktorá sa pripomína) mala v dobovej žalobe úplne podružnú úlohu a Tisu reálne súdili najmä za mnoho iných a pre nich vážnejších zločinov (vlastizrada, zrada na Povstaní, vyhnanie Čechov, nemecke vojnové zločiny počas SNP, vyhlásenie vojny proti Poľsku a ZSSR a Amerike..).

Jozef Tiso soudní procesy slovenské dějiny slovenský nacismus

Autoři knihy

Anton Rašla