Romanovci 1613-1918

Toto je historie dynastie Romanovců s jejími cary a carevnami, leckdy výraznými osobnostmi a autokraty, z nichž někteří se narodili se zábleskem geniality a jiní šílenství. Tato strhující epopej, oplývající mnoha historickými anekdotami, vypráví, jak Romanovci neúprosně budovali své impérium nevyhýbajíce se konspiracím, rodinným rivalitám, ani sexuálním extravagancím. Od Petra Velikého, despoty a milovníka bujarých večírků, budovatele ruské autokracie, vyžadujícího neustálou opilost dvora, přes Mikuláše II., posledního ruského cara s tragickým osudem, který urychlil pád říše, po Kateřinu II., největší carevnou se spoustou milenců, tato kniha odhaluje jejich tajuplný svět a jejich neobyčejné osudy. Živé a nenapodobitelné pero Simona Sebaga Montefioriho nabízí mix drobné i velké historie a s nebývalou intenzitou pro nás oživuje velké momenty, milníky historie Romanovců, pro něž vláda nad Ruskem byla posvátné poslání i danajský dar zároveň....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416936/romanovovci-1613-1918-vQH-416936.jpg 4.422
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Omega

The Romanovs 1613–1918, 2016

Kniha Romanovci 1613-1918

LordByron
21.12.2020

Na druhé prečítanie sami páčila oveľa viac než na prvé...Autor je rozhodne zaújmavý.

Atanone
29.11.2020

Intriky, mocenské boje a rodinné tragédie na carském dvoře. Tihle Romanovci se vážně čtou jako román. Dílo ač obsažné, je psané zajímavě a poutavě. Autor nám Romanovce představuje na pozadí historie jako živé lidi s jejich slabostmi, excesy, touhami, úchylkami, pýchou, pokorou a náboženským zapálením vedle promiskuity, alkoholismu a duševních poruch. Mimochodem, nikdy jsem nechápala, proč se rodové linie odvíjejí „po meči“. Právě u této knihy mě to hodně pobavilo, protože od Kateřiny Veliké je pravděpodobně velmi těžko říct, co to za dynastii vlastně Rusku vládlo.
Smekám. Seznam použité literatury je úctyhodný. Autor musel pročíst snad všechny deníky a deníčky, co byly k mání, ale díky tomu napsal dílo, které je převelice lidské. Navíc svou obsažností pomůže pochopit dějinné události, týkající se Ruska, a to jak Ruska minulého, tak i toho současného. Několik odkazů na sovětské a posovětské pohlaváry včetně Putina jsou velice trefné.
Někteří předčitatelé autorovi vyčítají bulvárnost. Jistě. Ale na rozdíl od bulváru vychází z dopisů a deníků a podle mě tím uvedené postavy získávají na lidskosti.
Kromě již zmiňovaných Židů a ruského antisemitismu zmiňuje smutné osudy i jiných národů. Kolik z nás, Čechů, dokáže posuzovat události z před a za protektorátu s odstupem? Je to vždy úhel pohledu nás, čtenářů a podle toho taky hodnotíme.
Já doporučuji hlavně těm, co by se rádi dozvěděli něco o historii a bojí se suchopárných publikací. Tahle suchopárná rozhodně není.

Montezuma
17.11.2020

Koho vyděsí krkolomný styl, vězte, že to je už klasicky odfláknutým překladem, kdo může, přečtěte si knihu v angličtině, rozhodně se to vyplatí.

sarka8276
29.08.2020

Nikdy jsem nečetla ucelenější a obsáhlejší ságu. Autor si dal obrovskou práci s vyhledáváním citací, zajímavostí a cest jednotlivých panovníků Ruska. Přitom velmi čtivé- neztrácí dynamiku a spád. Jen mi trochu chyběl širší pohled na dobu - politickou situaci ve světě, charakter života ostatnich obyvatel Ruska, více informací o okupovaných a vazalských zemích včetně situace v Polsku. Tím by ale nicméně byla kniha ještě tlustší a to by už bylo na více částí.

FiliaNoctis
31.05.2020

Na môj vkus hrozne bulvárne, zbytočné vypichovanie nechutných násilností, pripomína mi to jeden v súčasnosti veľmi populárny pseudohistorický seriál - fanfáry pre ľudskú úbohosť. Autor sa sústredil na najprimitívnejšie mozgové centrá, škoda..

LordByron
20.05.2020

Zaújmavo napísaná knižka, ale autor by si naozaj mohol odpustiť tie sústavné erotické a bulvárne pasáže a neprestajné pripomínanie sa, že je žid (naozaj o zidoch tam hovorí pomaly v každej kapitole:) a v poslednej furt). A hlavne neviem z akého pekla ma takú volovinu ako ze Karol. XII bol možno homosexual to je už čistá kravina?.
Inak však dobrá kniha a kopa zaújmavých vecí a autor sa zjavne vyzná. Bavili ma samozrejme najmä Peter, Katarína Mikuláš krvavý, ktorý vďakabohu nieje popísaný zasa takým tým idealizačným štýlom (aj keď zjavne hlavne kvôli svojmu antisemitizmu:a nie preto čo robil svojmu ľudu).No a potom samozrejme aj cárovia menej známi - napr. Alexander prvý.
,, Putin sa raz svojich dvoranov spýtal kto boli najväčší zradcovia v dejinách Ruska. A bez toho aby čakal na ich odpoveď odpovedal si sám :Mikuláš. II a Gorbačov pretože pustili moc na zem a dopustili aby sa jej chopili šialenci a fanatici ".

Igor1311
04.08.2019

V dejinách Ruska sa na cárskom stolci vystriedali mnohí panovníci. A mnohí z nich boli ozaj veľkí. Či už Peter I., Katarína alebo Alexander I., všetci títo sa nezmazateľne a veľkými písmenami zapísali do dejín. V knihe sú výborne objasnené ich všetky vlastnosti, kladné či záporné, ktorých bolo ozaj mnoho.

Nie je to však len suchý životopis panovníckeho rodu, Montefiore opisuje ich životné príbehy na pozadí historických udalostí, ktoré nám pomáhajú pochopiť nielen život v Rusku, ale aj príčiny, prečo cárovia boli takí, akí boli.

23.04.2019

Simon sebag montefiori-tradičně skvělý.U jeho knih se nedá sáhnout vedle.